• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sto je Bobo radio ovih dana...

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
R

Ratarko

Guest
Bobo drugo je rastavljanje motora koje ZJ spominje a drugo oštećen semering na prednjem trapu ili ta crijeva od povrata ulja koja su mi sigurno u ORi polomili kada su kompresor montirali . Kod Ratarka na motoru stoji ime i prezime čovjeka koji ga je sastavio tako da je motor vječan po mojem mišljenju .
Ovo sklapanje traktora na porketnoj traci je sasvim druga kobasica IMHO . Gledao sam film o tome i ti ljudi stvarno brzo rade i nema tu štelanja i mrdanja...ili ide od prve neki dio gore ili se baca i uzima drugi.

ZJ i mi u stvari mjenjamo ulja na našim strojevima od 200 - 250 sati .
Nakon takve i redovite izmjene ulja možeš biti siguran u stroj i u činjenicu da se zbog ulja i filtera ne može ništa loše dogoditi .
Provjereno na višegodišnjem iskustvu a i otac je TOP mehaničar i to radimo po njegovoj preporuci .
ROKI i sapat ... nema potrebe za tim što radite ali sigurno da ne šteti motoru učestalija izmjena ulja ...kažem da je nepotrebna .
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Eto, mozda si me i vidio kad sam prolazio ;) Uglavnom znam da sam na brdu vidio kako jedan IMT 51xx i neki mislim da je bio zetor nesto rade... Netko je dobrano zaklao IMT-a...

vidio sam nekog 549 novog da prolazi ali ima tu u susjednom selu jedan pa sam mislio da je on.
kazes IMT 51xx-neznam gdje si to vidio ali tu nema takvog IMTa. to si mozda negdje dalje vidio?
ima jedan MF stari sta lici mozda na IMTa,ali drugo nista.. :?
 
B

Bobo

Guest
Pa gore na vrhu brda su radili s 2 traktora... zvuk je bio kao IMT 51xx, a i licilo je na njega...

Dakle 5100, 5106, 5130 ili 5136 Moze biti da je bio i onaj stari MF ne znam koja oznaka, ali izgleda jednako kao IMT 51xx. pogotovo izdaleka.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
mf stari 11xx.ili tako nesto. neznam koja je oznaka. cuje se fuckanje turbine na kilometar.
nema sta drugo bit..
 
B

Bobo

Guest
Moze biti taj... Lijepo ficuka...

Uglavnom vidio sam da dimi kao lokomotiva i da klepece ko stara kanta, ali i dalje ide. Nesto su radili na vrhu brda, i mogao sam vidjeti samo dio kabine i malo haube...
 
A

Axial

Guest
Bok Bobo!

Drago mi je da si stigao sretno kući (gume su izdržale kako si i predvidio), a i da si zadovoljan sa tarupom. Ako se potrudiš, možda ga do zime isplatiš. Interesira me, onako usput, jesi li preokrenuo noževe, ili si radio sa 'orginalnom' postavom? To bi bilo sve za sada.

Pozdrav iz Moslavine,
Axial.
 
P

Picek

Guest
Bobo kaže:
Cuj, otvarao ga ne otvarao, moglo se desiti na bilo kojem traktoru...

To je kao da se cudis sto Ratarku curi ulje na prednjem mostu i na hidraulicnim prikljucnicama... Tvornicke greske, nepaznja pri sastavljanju i slicne pizdarije... Imam srece pa nisam dobio stari motor sa uradjenom generalkom, jer se i to zna dogadjati u zadnje vrijeme ;)
u pravu si što se tiče ovoga..
kod većine proizvođača kada se nešto smrda na traktoru u kratkom roku radi se o tvorničkoj greški, no kod IMT-a je situacija obrnuta..
kod njih je tvornička greška kad traktor izađe iz tvornice bez greške...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Picek kaže:
kod većine proizvođača kada se nešto smrda na traktoru u kratkom roku radi se o tvorničkoj greški, no kod IMT-a je situacija obrnuta..
kod njih je tvornička greška kad traktor izađe iz tvornice bez greške...

:roll: :lol: :roll: :lol: :roll: :lol: :roll: :lol: :roll: :lol: :roll: :lol: :?: :!:
 
B

Bobo

Guest
@ Axial: Nozeve sam okrenuo, ali sam tek onda shvatio da sam zamijenio mijesta "lijevim" i "desnim" nozevima, tako sto su vanjski lupali o oklop, te se rotor nije mogao okretati. Ponovno sam ih skinuo, no tek sam ih sutra ujutro slozio kako treba, te sam odmah isao tarupirati stabljike duhana. Stroj radi odlicno, no brinulo me zujanje koje je proizvodio... Potrosio sam punjenje i pol rucne prese za podmazivanje, dok ga nisam propisno podmazao, i stavio sam mazalicu na vanjski lezaj te podmazao i njega... Sad je mnogo tisi u radu. Da vidis sto cuda radi s travom, pogotovo visokom... Da samo znas kako ju dobro melje, sigurno ga ne bi prodavao ;) ;)

BTW, ono mijesto sa losom cestom se nalazi kod Međurića... Tamo sam morao ici turbo sporo, jer je tarup doslovce odskakao od zemlje... Gume su izdrzale bez ikakvih poteskoca, tako da ih necu skoro mijenjati. Ove zime ide u radionu na kompletno rastavljanje i bojanje, te ono sto je nestrucno vareno se skida i vari se sve kako treba i da onda vidis stroja. Bit ce kao novi ;) Kokice su super 8)


Evo ga i video uradak na kojem tarupiram stabljike duhana...

[youtube:028d4]8cViK3iYVWY[/youtube:028d4]

@ZJ, PIcek: Slazemo se u potpunosti ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Mislim da za potrebe filma imaš malo premali gas i/ili preveliku brzinu.
Da mi netko tak posječka biljke na polju, ne da mu nebi platil, već bi tražil da mi plati i učinjenu štetu :lol:
NHF
 
B

Bobo

Guest
Brzina je 1. direktna a gas na 1500-1600 okretaja. Dakle brzina kretanja je oko 6-7km/h pri otprilike 540 okretaja kardana. Na filmu se ne vidi, ali on to jako dobro samelje... Probao sam ici i 3. sporom i 4. sporom i 5. sporom, kao i 2. brzom... Iza tarupa ostaje ista situacija pri bilo kojoj brzini rada, no 1. direktna ne napreze traktor, a dovoljno je brza. Svaka stabljika koja ostaje na njivi uspravna, vratim se u suprotnom pravcu i istarupiram ju. Nema visljeg ostatka od 5-6cm i to je super.

Stabljike duhana su nesto kao drvo, pogotovo kad odstoje malo na njivi. Rukom ih ne mozes slomiti, a da ju sjekirom presjeces, trebas lupiti po njoj 2 puta. 3 puta, ako je stabljika deblja... Druga stvar je sto su na stroju nozevi od beraca za kukuruze, tako da ne rade posao za koji su zamisljeni. Da su gore cekici, to bi bila druga prica, iako je i ovo bolje od ocekivanog...

Ne znam jesi li ikada vidio stabljike obicnog duhana, ali su bar duplo deblje i jace od duhana za susenje u susarama...


Glavno da sam ja strojem dobio i vise od ocekivanog, a takodjer su i ljudi kojima sam isao tarupirati prezadovoljni ucinjenim.

Tarup je pucao, pa je nestrucno zavaren, tako da je desna strana niza od lijeve za nekih 5 cm, tako da to treba popraviti i onda cu moci ici jos nize...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Ma dobro, ti najbolje znaš.
No meni ovi strški izgledaju grozno za zaorati. Izgleda kao da bi trebalo ići skro još jednom u suprotnom smjeru.

1500-1600 okretaja mi se čini malo prenisko, jer ne postižeš ni 540 na kardanu, pa bi malo i time mogel poboljšati rad.
Mislim da bi bilo bolje vrtiti ga na 1800, da pod teretom padne na 1700, gdje postižeš 540. Osim toga, uvijek imaš klizanja na remenima.

Moje iskustvo s beračima kukuruza pokazalo mi je da treba ovakve sječkare vtrjeti na gornjoj granici okretaja. U suprotnom je rotor lupal i pucali su noževi.
To kaj su noževi od berača nije nikaj loše, bar ih svagdje ima i nisu preskupi ;)

Za batove cijeli stroj mora biti puno jače napravljen, a i nebi ga ti mogel pogoniti s tim traktorom (pogledaj s čim Ratarko vrti onoga svoga naprijed).
Pozdrav!
 
R

Ratarko

Guest
Dobro napisano ZJ , baš tako to bude u praksi , 1800 okretaja motora bi dalo bolji učinak .
Onaj moj tarup kojega sam nosio naprijed na Masseyu je bio pokušaj kidanja prednjeg reduktora kardana na traktoru ... to je bila zafrkancija jer nisam imao ništa drugo što bi mogao staviti naprijed na traktor a da ima kardan na sebi ... ne treba na to gledati sa razumijevanjem ... samo će te boliti glava od toga ;)
 
B

Bobo

Guest
Ljudi moji, pa ne smijem tjerati traktor preko 1600 okretaja... Mijenjane su karike, pa ga pustam da se 30 sati razradjuje u prazno i jos 20 pod malim opterecenjem...

ZJ: ovo sto ostaje iza tarupa je milina za zaoravati da ne mozes vjerovati. U svakom slucaju nego zaoravati uspravne stabljike koje UVIJEK pokidaju elektricnu instalaciju. UVIJEK ;)

Postavit cu slike kad budem zaoravao da vidis kako ide. Duhan se u pravilu kod nas obavezno zaorava jednobraznim plugom, jer bolje ispadne poslije, a i dublje se zaoru ovi ostatci, tako da pri daljnjoj obradi ne smetaju...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Bobo kaže:
Ljudi moji, pa ne smijem tjerati traktor preko 1600 okretaja... Mijenjane su karike, pa ga pustam da se 30 sati razradjuje u prazno i jos 20 pod malim opterecenjem...

ZJ: ovo sto ostaje iza tarupa je milina za zaoravati da ne mozes vjerovati. U svakom slucaju nego zaoravati uspravne stabljike koje UVIJEK pokidaju elektricnu instalaciju. UVIJEK ;)

Postavit cu slike kad budem zaoravao da vidis kako ide. Duhan se u pravilu kod nas obavezno zaorava jednobraznim plugom, jer bolje ispadne poslije, a i dublje se zaoru ovi ostatci, tako da pri daljnjoj obradi ne smetaju...

Krivo su ti rekli!!!
Motor u razradi NE SMIJE raditi pod stalnim teretom i stalnim punim gasom. Smiješ ga držati na 1800rpm u redu, no kad dođeš na glavice (povrtek, uvratina ili kak ju već zovete), spusti gas na recimo 1000 dok se okrećeš i pričekaj dok se digne gas pa opet u novi red. Nadam se da taj tarup ima jednosmjerni kuplung na kardanu (freilauf Kupplung ili overrunning clutch).
Smiješ ga i stisnuti koji put do kraja, no na kratko.
Vrjeti nekaj takvoga s kardanom je teže nego orati.
 
B

Bobo

Guest
Kardan je direktni, dakle dva obicna zgloba i gotovo... ovo mu nije teze nego oranje, posto su male njive i nema tu nekog opterecenja... Pogotovo sto niti ne mijenja gas dok tarupira, a u oranju je druga pjesma...

Sto se razradjivanja tice, prvi puta sam ga po uputama u knjizici razradjivao, pa je poceo trositi ulje kao bijesan, i sad radim po svojem i bit ce mu sigurno bolje. U knjizici pise da se 50 sati razradjuje pod malim gasom i da ne radi nikakav tezak posao, te na svakih 10 sati kratkotrajno jako opterecenje. kad se razradjivao, isli smo tanjurati malo svakih 10 sati...

Ne vrijede te njihove upute nista... Da mi se da, radio bi on u leru 100 sati, ali sad ce sjetva, a i samo su karike mijenjane, tako da je on vec razradjen... samo mi trebaju doci dotegnuti glavu i ja idem u oranje.
 
K

krx pozega

Guest
Bobo čim sam vido tamo da tražiš stakla odmah sam znao da si to ostavio negdje u duhanu... :D
...posao ti ovaj nevalja,ideš sporije a sa većim okretajima..ili sporije ako ga već nećeš u okretaje jer poslije tarupa nesmije ostati stabljike..
Dobro ti je Axsial rekao da ga već ove jeseni možeš isplatiti ali ti praviš više štete nego koristi..eto kod mene imaš tarupirat da ga odmah otplatiš al sa čime ćeš onda poslije raditi ;) :D :mrgreen:

Bobo,Bobo šta je ćaća rekao za stakla..al tarup je stroj za malo iskusnije igrače..jer ima jako puno faktora na koje se mora paziti s obzirom kad ga vidiš, misliš možeš raditi na njemu bez pol muke...jednom sam išao u stabljike a došo kući bez noževa..ma imo sam sa njim doživljaje koda sam kombajn tero,a ne tarup...dole bilo malo smrzlo al baća to nije osjetio i tako...pa mi kardan letio par desetina metara u zrak..pa mi kamen probio lim iza sica..da me pogodio, ubio bi me...ma čuda svakojakih sa tarupom(malčerom)
 
B

Bobo

Guest
Dodji kod mene, pa ces vidjeti kako mali radi ;) Koja god ostane, to je moja krivica, jer su redovi na siroko sadjeni, a malcer hvata rubovima redove. nisam mjerio koliko je sirok, ali na taman... Kad se malo lijevo izmaknem, onda mi stabljika ode van, i izmalciram ju po pola uzduz. kad zavrsim cijelu njivu, vratim se po sve stabljike koje ostanu viriti, tako da na kraju ne ostane nista iza mene, samo samljeveni duhan i "panjevi" visoki ~5cm...

ja sam sebi prvom isao raditi, a nikada to nisam niti gledao kako se radi, pa sam se ucio na svojoj njivi i ispala je dobro. prijasnjih godina je ljudima mljeo stabljike ovaj sto kosi kraj ceste, pa kad su ga skuzili, frcio je s posla, no radio je isti posao kao sto ja sada radim... Na clipu se ne vidi dobro, pa zato mislis da ostaje puno, ali ustvari ne ostane nista.

kad se sjetim, poslikat cu vam svoju njivu, pa cete vidjeti kako je uradjeno...

Usluge vrsim 200kn/jutro. Nadji mi musterija i ja dolazim ;) Sve sam u svom selu uradio, nije ostala niti stabljika ;)

Sajbe nisu dobile u duhanu, nego je kriva luda glava moja... Sad iz svog dzepa moram placati nepaznju, ili cu se u 11. mjesecu do Kutjeva smrzavati...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh