• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ma znam, ja kažem za metar visine sirka, a da se kosi na 15 cm visine, sve to štima.
Imam mogučnost staviti 4 noža na mengelicu, koji su naravno bačeni kako kažeš ili je z njih napravljena kojekakva motika!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

mario kaže:
Ali neće svake god biti suša, a ako se brzo silira ne vjerujem da će u silosu izgubit značajno vlage.

ja sam samo silirao višak koji nisam stigao pohranit a več mi je ono prvo opet bilo za kosit.
tu baš nema veze suša previše ako ideš u pravoj fazi silirat, ovo je silirano u mliječnoj zriobi sirka (vidiš metlice da ima), e i tu on sam po sebi izgubi vlagu kao i kukuruz kad se silira u istoj fazi, kužiš, premda sirak i kukuruz nisu slične biljke, sirak je trava.
to se kod sirka sve događa munjevito, dođeš nakon dva dana na polje kad imaš čudesa za vidjet, misliš da se meni silira na plus 40, ali morali smo.
svaka biljka kad zbroji sumu temperatura i intenzitet svjetlosti prelazi iz vegetativne u generativnu fazu.


a za soju moglo bi to uspjet, jer grupa 000 ima jako kratku vegetaciju, pa nebu suša svake godine
 
A

agrarac

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

bogec,gdje nabavljaš sjeme?ja već nekoliko godina sijem sudansku travu za zeleno i sjenažu koja dobro reagira na stajski gnoj.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

agrarac kaže:
bogec,gdje nabavljaš sjeme?ja već nekoliko godina sijem sudansku travu za zeleno i sjenažu koja dobro reagira na stajski gnoj.

sjeme sirka se može dobiti samo u jednoj trgovini u državi a to je dikacomerce u grubišnom polju, i samo tamo :!:
procedura je slijedeća, nema ga u slobodnoj prodaji, to se uvozi iz amerike, i prema tome naručuje se u zimi i rezervira određena količina , ako ste novi kupac dio morate platit prije dospjeća , ako ste redoviti kupac ko ja i da su sigurni u vas onda platite kad dođe sirak :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
to je inače hibrid, zove se GRAZER N, od dekalba je tj tvrtka monsanto.
sjeme dođe oko 40 kn plus minus po kg, a treba vam za gušći sklop za sirak po rali iliti jutru oko 30kg, ALI VJERUJTE ISPLATI SE, koja ja to masa i kvaliteta da je to čudo jedno,krave ga apsolutno nikad ne ostave, ko da su drogirane sa tim samo daj još i još :!:
ta kultura vam može ušparat hrpetinu hrane druge koju ste spremili npr u roto bale npr travu.
pitam vas ja kakva je mliječnost kad im ja dam sirak po volji da jedu, sjenažu križanca po volji, grašak i pšenicu po volji, silažu kukuruza po volji, i samo malo brašna, sve pred njima, pa nije ni čudo da krava dade 50 litara dnevno bez kerefeka iz vreče, osim vitamina.
agrarac koju sortu sudanske trave koristiš :?:
da inače sirak i sudanska trava jako dobro reagiraju i na stajnjak i na mineralna gnojiva, što ima više hranjiva to je veči prinos, jer sirak i sudanska trava obožavaju i traže gnojidbu.ja sam več navezo oko 30 prikolica gnoja na parcelu gdje če ić sirak
agrarac daj još malo o sudanskoj :!:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: stočni sirak i sudanska trava

Izađe preko 2000 po hektaru,
bogec-
dal si ga probao u bale spremat?
U kojoj brzini si silirao sa zetorom, čuo sam da se jako teško silira.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

mario kaže:
Izađe preko 2000 po hektaru,
bogec-
dal si ga probao u bale spremat?
U kojoj brzini si silirao sa zetorom, čuo sam da se jako teško silira.

da ispadne dosta novaca ali niti jedn kultura nije toliko produktivna ko sirak, ona dade mase jako puno više od kukuruza i trave za koje vam treba več i to podosta veča površina za tu masu, pa vidli ste slike, ta masa od dva metra visine razmaka između redova od 20 cm i tako 4 , 5, 6 otkosa godišnje, pa ljudi moji pa to su hektari kukuruza ili trave a sve to sirak ima na jednoj rali ili hektaru
nisam ga u bale spremo, član matija je spremo u bale i super mu je bilo.
ja sam višak siliro.
susjed mi je silirao sa dajcom vidiš na slici prije, jer je imo prikvačen silokombajn i tero je ko u kukuruzima, išlo je ko po loju, zato sam ti reko da imaš dobar silokombajn za sirak mengele, ja imam petinger mex 2 i puko mi lanac pa je susjed silirao, inače super se silira i nije teško
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: stočni sirak i sudanska trava

Budući da ima puno vode, kakva je masa u silosu, dal ima miris po kiselini kao i kukuruzna silaža kad je prevlažna?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: stočni sirak i sudanska trava

Bogec
A kakav je ovaj sirak?
Taj daje samo jedan otkos?
Obrisan neispravan link.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

mario kaže:
Budući da ima puno vode, kakva je masa u silosu, dal ima miris po kiselini kao i kukuruzna silaža kad je prevlažna?

slika baš nije naj naj pa ne vidim metlicu na vrhu da bih ocjenio o čemu je riječ :cry:
masa u silosu je odlična , kažem ti da ni kap nije iscurila, inače sirak je prepun šečerima i proces siliranja je praktički savršen, miris je bio ok nije bio kak da velim da bocka, ugodan je bio. :D
inače sirak je trava a trave odlikuje busanje a samim time i više otkosa, čak vam drugi otkos može dati više nego prvi jer se razbusa , a nama je cilj da da novi otkos i još jedan i još jedan i tak........ sve do mraza i onda se zahvalite kulturi i udarate glavu u zid zakaj niste još posijali :madmana:
evo slika mojeg čuda od preko dva metra
Obrisan neispravan link.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: stočni sirak i sudanska trava

Evo još jedna slika, pa ovaj ima barem 4 metra.
Lijevo je kukuruz.
Obrisan neispravan link.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

mario kaže:
Evo još jedna slika, pa ovaj ima barem 4 metra.
Lijevo je kukuruz.

radi se najvjerojatnije o sirku šečercu, industrijski sirak nije on ima drugačiju metlicu, kod nas u našim uvijetima nema tu visinu od 4 metra ali visinu od 2,5 m može bez problema postić.
inače sirak kod nas tj stočni sirak je hibrid između sirka i sudanske trave, za to je prilagođen za stočarsku upotrebu, inače sirak je tropska biljka i tarži takve uvijete da bi narastao tako visoko, kao npr kukuruz koji naraste do 7 metara u visinu ali ne kod nas, sve ima svoje uvijete i aklimatizaciju.
mario buš sijo sirak :?: :?: kravice ti budu pusu dale :mrgreen:
ja ove godine radim pokus za fax u kojem se budu ispitali prinosi u različitim sklopovima i različiti hibridi
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: stočni sirak i sudanska trava

Obadvije slike su ti iz slovenije.
Možda budem sijao, ali ne ove godine.
Htio bi probati, ali ako ču puse od krava primat onda radije ne :D :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

mario kaže:
Obadvije slike su ti iz slovenije.
Možda budem sijao, ali ne ove godine.
Htio bi probati, ali ako ču puse od krava primat onda radije ne :D :D

da vidim da to nije kod nas, možd je najvjerojatnije u sloveniji i neka druga sorta ili hibrid registrirani koji ovak narastu, u sloveniji su vlažnija ljeta a toplinu ima pa može tako narast, a kod nas sve više suše ali ipak i u suši on je najbolji i najjači :D
buš došo kod mene da vidiš, i buš se uvjerio u kvalitetu.
inače sad polako stiže za istarsko područje sirak , pa tek onda kod nas
evo slike nagrabljene silaže sirka u kašete da vidiš kak zgledi
Obrisan neispravan link.
 
A

agrarac

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

sudanska trava je SUSU,pred dve godine posijao sam je postrno oko 20.7.,zeznuli smo kaj nismo u sjenažu stavili nego smo hranili sa zelenim pa nismo stigli kositi jer je ak se dobro sjećam oko 10,15.9 bila visine oko 1.5m pa i više tak da je i susjed hranio sa našom.kosi se lagano.ja je kosim sa rotacijskom kosom fahr 165 jedino kao što si naglasio treba paziti kod skupljanja.krave su jako zadovoljne.
šta se tiče sirka u sloveniji imaju dva hibrida od syngente za koja u njihovim prospektima piše da naraste do visine 3.5m,s tim da je jedan baš za silažu.
Bogec,koju površinu si imao zasijanu sirkom i koliko si s te površine dobio silaže?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

agrarac kaže:
sudanska trava je SUSU,pred dve godine posijao sam je postrno oko 20.7.,zeznuli smo kaj nismo u sjenažu stavili nego smo hranili sa zelenim pa nismo stigli kositi jer je ak se dobro sjećam oko 10,15.9 bila visine oko 1.5m pa i više tak da je i susjed hranio sa našom.kosi se lagano.ja je kosim sa rotacijskom kosom fahr 165 jedino kao što si naglasio treba paziti kod skupljanja.krave su jako zadovoljne.
šta se tiče sirka u sloveniji imaju dva hibrida od syngente za koja u njihovim prospektima piše da naraste do visine 3.5m,s tim da je jedan baš za silažu.
Bogec,koju površinu si imao zasijanu sirkom i koliko si s te površine dobio silaže?

da to je dobra sudanska trava i nje ima u slobodnoj prodaji svuda :D
da apsolutno svi se zeznu kad to počme rast, dođeš drugi dan na polje kad ono :shock: ogromno sve na polju, i više ne znaš kak češ s time baratat.
da inače se stočni sirak i sudanska trava mogu sijat kao glavni usjev (kod mene je tak), naknadni npr poslije košnje graška, ili postrno nakon žetve, ovisno o vremenu sjetve če biti i broj otkosa 6 il 5 il 4 il 3
da u sloveniji imaju druge hibride a kod nas još nisu registrirani zato ih nema, jedva čekam da dođu :D
e ovak ja sam silirao samo mali dio koji mi je ostao u prvom otkosu znači možd petina od ukupne površine (imao sam jednu ral) i tu mi je ispalo 6 prikolica zapremnine 4 tone, tak da po mojoj procjeni u prvom otkosu se može na ral nasilirat oko 20 prilkolica iliti na hektar oko 35 prikolica, ovisno kakvi je, a onda još da koja dva otkosa poslije toga,
inače kad sam došao do polovice komada sa košnjom prvi dio je bio opet za kosit i zato smo morali silirat jer to 30 komada nije uspjelo pojest i ko što kažeš obožavaju to jest pa kak i ne bi kad je slatko i ja sam probo.
prinos je velik pa zamislite između reda 20 cm il manje u redu razmak 3-4 cm a visok skoro ko kukuruz, pa to ima mase i mase, ok ja inače sijem sve gusto što prati adekvatna gnojidba jer ja i očekujem visoke urode :!:
evo jedna slika detalja siliranja sirka tj skupocjeni silos (stari najlon) i deri i razgrtač silaže zvan kramp
Obrisan neispravan link.
 
A

agrarac

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

mi smo dosad sijali ručno,al prije mjesec dana sam kupio žitnu sijačicu,tak da ću se malo više igrat sa sjetvama.
inače planiram posijat blizu 2 ha sudanske postrno ak bude sve po planu.
a šta misliš kak bi se sudanska pokazala kao silaža? teorijski po ovim sjemenarima bitrebalo biti u redu.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

agrarac kaže:
mi smo dosad sijali ručno,al prije mjesec dana sam kupio žitnu sijačicu,tak da ću se malo više igrat sa sjetvama.
inače planiram posijat blizu 2 ha sudanske postrno ak bude sve po planu.
a šta misliš kak bi se sudanska pokazala kao silaža? teorijski po ovim sjemenarima bitrebalo biti u redu.

sudanska trava ima tanju stabljiku od sirka i pogodnija je za sjenažu nego za siliranje, znači bolja je za bale.
a po stručnom izrazu i sjenaža je silaža , ali silaža trava :D sve što vrši proces vrenja je silaža i zelje u kaci doma kaj jedemo je silaža. :D
inače sirak dobro sije oltova gama, ona plava okrugla za pšenicu a dobra je imt ma svaka je dobra sam treba količinu sjemena naštimat, a razmak redova naštimaš zatvaranjem otvora.
ideš dobar plan 2 ha :D , to je respektabilna proizvodnja, ja ču jednu ral sirka i valjd jednu ral sudanske trave ali kao glavni usjev, znači dva mjeseca prije tebe sijem
nama je isto prvenstveni cilj bio vozit za zeleno masu al kad je vrag odnio šalu kak to raste onda smo isprobali silirat i uspjelo je i drugi dan ja opet kosim a silaža stoji kad dođe mraz pa nju hranim onda jer na polju onda nema sirka.
e kolko krava imaš :?: od kud si ti :?:
 
A

agrarac

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

imam ti 20-ak komada krava+podmladak koji sav ostaje doma tak da stalno imamo oko 35-40 grla.inače sam ti iz međimurja.
kao glavni usjev ne mogu sijati jer nemam baš neku površinu za to,ali zato za postrno imam dovoljno površina,tak da ću ih iskoristiti ali bez preoravanja.inače sam posijao oko hektar graška sa zobi za sjenažu.
ti radiš sjenažu u bale ili u silos??
ja u bale nikad još nisam stavljao jer imam silose pa me to puno jeftinije dođe.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

agrarac kaže:
imam ti 20-ak komada krava+podmladak koji sav ostaje doma tak da stalno imamo oko 35-40 grla.inače sam ti iz međimurja.
kao glavni usjev ne mogu sijati jer nemam baš neku površinu za to,ali zato za postrno imam dovoljno površina,tak da ću ih iskoristiti ali bez preoravanja.inače sam posijao oko hektar graška sa zobi za sjenažu.
ti radiš sjenažu u bale ili u silos??
ja u bale nikad još nisam stavljao jer imam silose pa me to puno jeftinije dođe.

naravo ako ti je povoljnije stavljat u silose da radiš tako, ja imam silose velike samo za kukuruznu silažu i malo sirak kaj posiliram ovak priručno gdje ima mjesta.
ja radim sjenažu u bale, to mi je praktičnije, jer uvijek imam sve kak bi reko uvjek novo načimam i ne stoji mi otvoreno, jer imam velik izbor kultura pa svašt jedu , pa da imam sve u silosima bilo bi puno otvorenoga.
inače je super i u silosu.
o pa bude tu podosta bala na tom hektaru graška :D :D el buš poslije graška sudansku travu :?:
 

Najnoviji postovi

Na vrh