• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

A

agrarac

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

to još moram razmisliti,al moguće je.imam dosta žetve pa kroz ljeto do jeseni imam dosta praznih parcela,ali najviše ovisi o vremenu jer ak će biti suša radije ću ostaviti prazne nego bacati sjeme jer neće niknuti kasd su to većinom šljunkovita tla.20-ak kg sjemena imam od lani a ostatak će mi dostaviti doma,samo trebam nazvati.isto tak mi je bilo i sa graškom,sa dostavom kući 5,5kn sa pdv-om,sorta dora
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

agrarac kaže:
to još moram razmisliti,al moguće je.imam dosta žetve pa kroz ljeto do jeseni imam dosta praznih parcela,ali najviše ovisi o vremenu jer ak će biti suša radije ću ostaviti prazne nego bacati sjeme jer neće niknuti kasd su to većinom šljunkovita tla.20-ak kg sjemena imam od lani a ostatak će mi dostaviti doma,samo trebam nazvati.isto tak mi je bilo i sa graškom,sa dostavom kući 5,5kn sa pdv-om,sorta dora

ja sam platio novo sjeme 4,6 kn sa pdv i još sam dobio rabata 10 %, a kolko sad znam grašak je preko 10 kn a ja ga prodavao po 2,5 :scratch
dora, to je od rwa jako dobar odabir jarog graška, to je grašak liščar za sjenažu.
kolko si platio sudansku travu :?:
pa neče bit svake godine suša i neka sr....a :scratch
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: stočni sirak i sudanska trava

Da li bi se sirak mogao koristiti kao sijeno?tj.da li bi ga mogao osušiti?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: stočni sirak i sudanska trava

abrkili kaže:
Da li bi se sirak mogao koristiti kao sijeno?tj.da li bi ga mogao osušiti?


Sve možeš osušiti, samo sirku bi trebalo vremena i vremena da se osuši, a nakon puno okretanja sigurno bi otpalo dosta lista, pa bi kvaliteta bila upitna.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

mario kaže:
abrkili kaže:
Da li bi se sirak mogao koristiti kao sijeno?tj.da li bi ga mogao osušiti?


Sve možeš osušiti, samo sirku bi trebalo vremena i vremena da se osuši, a nakon puno okretanja sigurno bi otpalo dosta lista, pa bi kvaliteta bila upitna.

e ovako sirak nije pogodan za sijeno, sudanska trava je pogodnija i treba se kositi kad je metar visine, suši se ovisno o temperaturi, A LIST NE OTPADA i masa se ne gubi.
naime nečete svaki čas okretat jer sirak i sudanska trava se ne slegnu ko obična trava pa kroz masu struji zrak i vrši sušenje, pa je potrebno manje okretanja.
eto sijeno se može napravit ali je sirku i sudanskoj travi prvenstvena namjena svježa ili konzervirana upotreba u hranidbi
 
A

agrarac

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

neznam ti pošto je bila sudanska jer je stari imao neke kompenzacije,a za ovu god. ovaj iz rwa nam je rekao da nema problema za sudansku samo nek ga nazovemo i on bude nam dostavil a po povoljnijoj cijeni no što je u trgovini.
nije ti sudanska za sušenja jer zbog debele stabljike jako teško je osušiti je a ak prerano pospremiš,kvarit će ti se.jedan biser kod nas je prije par godina sušio i nije baš bilo nešto.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

agrarac kaže:
neznam ti pošto je bila sudanska jer je stari imao neke kompenzacije,a za ovu god. ovaj iz rwa nam je rekao da nema problema za sudansku samo nek ga nazovemo i on bude nam dostavil a po povoljnijoj cijeni no što je u trgovini.
nije ti sudanska za sušenja jer zbog debele stabljike jako teško je osušiti je a ak prerano pospremiš,kvarit će ti se.jedan biser kod nas je prije par godina sušio i nije baš bilo nešto.

ajd kad saznaš cijenu onda javi.
ko što sam reko namjena je za zeleno i sjenažu a ne za sušit, sirak pogotovo nije za sušit jer je još deblji.
ima oko grubišnog ljudi koji kose sirak kad je pol metra i onda se da osušit, al to rijetko rade, i nije im jaka gnojidba pa nema opasnisti od nitrata, ko što veliš ne treba se igrat . :D
 
Z

zoran

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Evo danas sam dopeljal 120kg sudanske trave (SU-SU), namjeravm sijati 3,5 ha kao glavni usjev (početkom svibnja), i nasilirati gaaaaa
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

zoran kaže:
Evo danas sam dopeljal 120kg sudanske trave (SU-SU), namjeravm sijati 3,5 ha kao glavni usjev (početkom svibnja), i nasilirati gaaaaa

RESPECT :prayer: :supz: :rolleyess: bogami češ se nasilirat i nasilirat.

ja moram otić podignut 40 kg sirka GRAZER N i 40 kg sudanske trave SU SU, sirak planiram kosit i vozit svaki dan a sudansku travu će mi susjed sa samohodnim silikombajnom sa adapterom ta travu posilirat pa u silos s tim.
isto ću sijat kao glavni usjev, i pošto daje mase tri puta više nego kukuruz bude tu silaže zorane moj , krave će si umislit da su dobile na lotu. :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: stočni sirak i sudanska trava

krave će si umislit da su dobile na lotu.

Dobra!!!!!!!!!! Tak i treba! Ako trebate pomoć za odvoz u silos javite!!!!!!!!
 
A

agrarac

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

bogec, 5 kg sudanske kod nas košta 130 kn.pošto si ti nabavio?pošto nabavljaš sirak?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

agrarac kaže:
bogec, 5 kg sudanske kod nas košta 130 kn.pošto si ti nabavio?pošto nabavljaš sirak?

cijena je različita seže od 105kn za 5kg , pa sve do 170kn za sudansku travu, sad je več malo teže nabavit, ali bilo je u večini trgovina gdje ima sjemenske robe, sad valjd ima još u prvči :!: ja sam nabavio po 105kn
ovo što si ti našao po 130kn nemoj previše razmišljat , uzmi dok ima :D
sirak se naručuje u zimi i u travnju ga dobiješ, cijena oko 40kn za kg, pakiranje je 20 i nešto kila.
s obzirom kakve prinose ima sudanska trava i sirak cijena je i više nego povoljna :D
 
A

agrarac

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

pa kupili smo sve što je bilo u trgovinama,svega samo 40-ak kg jer kod nas ljudi ni neznaju šta je to i da je to dobro pa ni u trgovinam baš nema. mi smo jedini koji to naručuju,a ovi u rwa su sve rasprodali još pred više od 2 tjedna i tu smo zakasnili.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

agrarac kaže:
pa kupili smo sve što je bilo u trgovinama,svega samo 40-ak kg jer kod nas ljudi ni neznaju šta je to i da je to dobro pa ni u trgovinam baš nema. mi smo jedini koji to naručuju,a ovi u rwa su sve rasprodali još pred više od 2 tjedna i tu smo zakasnili.

situacija je slična i kod nas, kad velim da sijem sirak misle da sijem korove :shock: ljudi se drže običnih livada i kravica koje daju 5 litara mlijeka, moje bi krave lance potrgale da im dam takvo jelo loše :shock:
a ima tu i prednosti, dok drugi kose šaš mi kosimo kvalitetu, pa su svi ljubomorni kad mi kupimo nove strojeve, al to je neka druga priča :!:
da znam i ja da ovi u rwa su sve prodali, moračeš malo dalje još potražit.
ja sam se namirio, imam za 200% više nego sam planirao i mislim da bude respektabilna masa tu bila
 
M

Miki07

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Da li ima iko iskustva sa novosadskim krmnim sirkom"đin"kod men se taj mož nabavt cijen 2.3 km i dalije
sada kasno to posijati
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

Miki07 kaže:
Da li ima iko iskustva sa novosadskim krmnim sirkom"đin"kod men se taj mož nabavt cijen 2.3 km i dalije
sada kasno to posijati

kod nas ga nema za kupit, a pošto kažeš da je krmni sirak onda je vjerojatno sličan drugim sircima, a što se tiče sjetve nije kasno , čak što više sad sirak buja, brzo nikne i ne smeta mu suša, on obožava vručine i ljeto, ak ga možeš nabavit uzmi ga i posij mora bit dobar :!: :!:
a taj naziv đin bi bio u prevodu nekvom kao div il tak nekaj 8)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: stočni sirak i sudanska trava

Jel bi bilo dobro koristiti kakav herbicid u sjetvi sudanske trave? Planiram sijati za nekih 15-20 dana.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

cabage kaže:
Jel bi bilo dobro koristiti kakav herbicid u sjetvi sudanske trave? Planiram sijati za nekih 15-20 dana.

ja sam koristio radazin t 50, to se koristi u sirku i sudanskoj travi protiv korova
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: stočni sirak i sudanska trava

Hm. Nisam baš ljubitelj atrazina. Nepovoljno utječu na naredne kulture. Koja količina?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

cabage kaže:
Hm. Nisam baš ljubitelj atrazina. Nepovoljno utječu na naredne kulture. Koja količina?

hmmm ja redovito koristim atrazin i nikad nisam imao problema, a neznam kak ljudi sa lumaxom u kukuruzu ima i on ograničenja piše 24 mjeseca se ne smije sijat grašak, sad bogme ni ja nisam pametan.
t 50 je dobar i jedini koji ja primjenjujem u sirku i sudanskoj travi, a pošto je sad to več skoro postrna sjetva kod tebe ,metni na ha onolko kolko bi metno na jutro da si ga sijao ranije, naime ja što je kasnija sjetva smanjujem špricanje, tak i u kukuruzu, zato valjd nemam problema jer je manja doza.
 

Najnoviji postovi

Na vrh