• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Evo mog sirka sijanog 15.06. Zbog suše nije baš najbolje iznikao, ima praznih mjesta. Al ovaj što je nikao za sad se dobro drži.


 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ma ovo je super,ove godine mi je ona susu gdje je valjano nikla super a tamo gdje nije valjano nicanje samo 70%,iako i ova suša utječe na slab rast barem kod mene,on najbolje raste kad se posije u 5 mjesecu,samo što ima jako malo povoljnih godina za njega ali sad nema kud nego se kosi sve što je imalo zeleno
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Ovo kod mene nije niklo baš zbog suše. Brat je donio par tih sjemenki, stavili smo to u neku vaznu i zalili i eno ih već nikle. Znači samo fali malo kiše i sve bi bilo super.

Gnojidba...???

U mene onako, na nekim mjestima ok. a na nekim jako loše jedva da se popeo do koljena ???

Kolko tu ima dunuma, a i kako vidim da si sijao sve redove...???

Odoh vidjeti da i moj nije takav, mada sam jutros bio...:D

Stvarno jutro je bio fantastičan, a sad kad bih otišao listovi su ušiljeni ...mozda na taj način čuva vlagu.


Ovaj dio za kosidbu je sijan svaki red a dio za siliranje je sijan 2:2.
Gnojidba je bila stajnjakom i 25 Kg/dulum 9:15:15 pod tanjiraču. Površina je nešto oko 0,6 ha, a ovaj mladi u drugom postu, što je sijan u 6 mjesecu je na površini od 1,2 ha.
 
Posljednje uređivanje:

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Sijao sam ga pneumatskom sijačicom za kukuruz samo sam promjenio sjetvene ploče i na razmak 5-6 cm u redu. Dali si kad silirao sirak u mliječno- voštanoj zriobi (kao i kukuruz)? nisu sve sorte sirka iste ,a pokusi na agr. u Zagrebu su pokazali da Zerberus slabo regenerira-- pa ako netko ima iskustva sa tom sortom nek kaže koju korisnu informaciju! Evo par slika:



Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Di je ovaj moj imenjak:)
ništa ne javlja kak napreduje taj sirak, a mene baš zanima, pa ak čitaš nabaci koju sliku
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Di je ovaj moj imenjak:)
ništa ne javlja kak napreduje taj sirak, a mene baš zanima, pa ak čitaš nabaci koju sliku

pozdrav! evo me ! Pratim forum ali ne pišem baš ! Sirak me iskreno na mom polju ( bregovitom) i po ovoj suši nije impresionirao ! Krenuo je super i na mjestima gdje ima više vlage prerastao je kukuruz ( 2,5 m) , ali gdje nema vlage i pjeskovito tlo jako loše izgleda kao i sve ostale kulture ( nakon kiše odlično se oporavi ,ali to traje kratko kao i kiša..) Moram napomenuti da je sirak sijan 15.05 i to kao naknadni usjev (poslje graška i tritikala ) tako da je jedan dio vlage nedostajao...! Kod mog kuma sirak sam sijao poslje 2. otkosa ljulja (poč. 6 mj.) i mogu reći da je vrhunski (navoženo dosta gnojovke i niži teren ) tako da ne odustajem od sirka ,a i vidjet ćemo još za mjesec dana ili sljedeće godine...!!!
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Da li je neko od vas pokušao sijati sirak zrnaš...imam nekih 2-3 dunuma zemlje blizu kuće, pa nešto razmišljam da naručim sjeme pa ako dodje na vrijeme da tu posijem a ako ne onda da pokosim travu...
Koliko sam čitao o tome vidim da ima bolji urod od kukuruza u sušnim godinama, a takvih je godina sve više i više...

Zna li ko kolika je cijena i da li je ista agrotehnika kao i za krmni sirak

Vidim da nitko ništa nije pisao, pa vjerovatno nitko nije ni posijao sirak zrnaš.
Gledao saqm o njemu na drugom forumu, vidim da ga dosta siju u Srbiji, vele da je prinos oko 4 t zrna na jutro, manje stavljaju gnojkiva nego za kukuruz (dobro kod njih je i zemlja po kvaliteti bolja) ali me zainteresirao i vcjerovatno će jedna parcela od 0,75 jutata ići pod njega iduće godine. Novosadsko seme ima
hibrida i kolko vidim sjeme nije skupo, samo će ga trebat nabaviti
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Evo mog sirka nakon kiše i vjetra od neki dan: :madmana:





Sad ovo kosim i vozim samoutovarnom prikolicom al dosta ostaje jer nemože kosa sve poduhvatiti. :madmana:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Cowboy,sirak je i malo prerasto kad se tako nagnuo,vidi se na ponekima da ima metlicu,tu budeš trebao brzinsko košenje i voženje doma
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Evo mog sirka nakon kiše i vjetra od neki dan: :madmana:





Sad ovo kosim i vozim samoutovarnom prikolicom al dosta ostaje jer nemože kosa sve poduhvatiti. :madmana:

Cowboy i kolegi Bogecu je jednom vjetar i kiša povaljalo sirak ali reko je da se za par dana uspravio tako da valjda bude i tvoj:)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Cowboy i kolegi Bogecu je jednom vjetar i kiša povaljalo sirak ali reko je da se za par dana uspravio tako da valjda bude i tvoj:)


Pa i ovaj se polako ispravlja. Prvi dan je ležao kao daska a evo sad je već bolji, podiže se polako. Samo ne vjerujem da će se nešto puno oduspraviti jer je bio dosta visok.

Cowboy,sirak je i malo prerasto kad se tako nagnuo,vidi se na ponekima da ima metlicu,tu budeš trebao brzinsko košenje i voženje doma

Nemogu ga tako brzo potrošiti, nešto će morati i u silos. A imam još 12 duluma takođe za silosa, samo je taj mlađi i manji, pa ću još malo sačekati.
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Jel ovo siliraš da hraniš stoku ili spremaš u silos?
Kod mene je još mlad za silažu, treba mu još bar 10-ak dana. Sijan je kasno. A ovaj što je sijan u 5 mjesecu već odavno siliram za krave i junad.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Jel ovo siliraš da hraniš stoku ili spremaš u silos?
Kod mene je još mlad za silažu, treba mu još bar 10-ak dana. Sijan je kasno. A ovaj što je sijan u 5 mjesecu već odavno siliram za krave i junad.

Hm Cowboy, i ništa nam ne daješ informacije, si zadovoljan, kao su krave reagirale, kakva je mlječnost i kvaliteta mlijeka i opčenito da li si zadovoljan? Koji si ti sirak sijao?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
sirak sijem već više godina pa su krave već navikle na njega :) Krave ga jako dobro jedu a i junad. Naravno sve dok je mlad, znači dok metlice ne počnu dobijati smeđu boju.
Sijao sam NS Džin, norma je bila 25 Kg/ha, sijan je žitnom sijačicom i to 2+2 reda.
 

VEDRAN96

Novi član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
12
to siliram za hraniti stoku,, da to je KWS Zerberus sijan je na razmak 40 cm krave ga jedu ko lude a za kolicinu mlijeka neznam jos tek hranim 1 dan.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
sirak sijem već više godina pa su krave već navikle na njega :) Krave ga jako dobro jedu a i junad. Naravno sve dok je mlad, znači dok metlice ne počnu dobijati smeđu boju.
Sijao sam NS Džin, norma je bila 25 Kg/ha, sijan je žitnom sijačicom i to 2+2 reda.

Cowboy, zašto nisi probao posijati NS Titan?
to je noviji hibrid krmnog sirka od Novosadskog semena pa bi trebao biti i nešto prinosniji
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Kod mene je razmak tu oko 37 cm, stim što su sijana 2 reda na razmak 12,5 cm pa dva preskočeno i tu je onda taj razmak od 37,5 cm. Silokombajn mi bez problema uzima odjednom 2 reda a ovih 37 cm razmaka je sasvim dovoljno da ne ruši i ne povija sledeći red.
Što se tiče mliječnosti, sirak sasvim sigurno podiže mliječnost. Stabljika je ukusna, sočna i krave mogu pojesti prilično dosta sirka pa zato i mliječnost ide gore.

@Vedrane, povećanje mlijeka ćeš primjetiti već na večernjoj muži :gitarist:
Cowboy, zašto nisi probao posijati NS Titan?
to je noviji hibrid krmnog sirka od Novosadskog semena pa bi trebao biti i nešto prinosniji


Nije ga bilo u ovim trgovinama a neda mi se naručivati iz N. Sada. Titan je sigurno Dobar, ali ni Džin nije loš, nemam mu šta reći :prayer:
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh