• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
Fino, fino :supz: koliko očekuješ da će biti otkosa


pa iskreno,,jos razmisljam,,ocekujem 2 otkosa,,neznam dal,prvi otkos siliram il drugi,,,jos se dvoumim,,al ovisit ce o vremenu i toplini,mislim prvi otkos u rolo bale,,u 8 mjesecu se da jos osusit za sjenazu,,a drugi bi pustio za silirat,,za sad tak razmisljam,,

Joza,,,da sam na tvojem mjestu,,ja bi taj sirak pokultivirao i prihranio,,,kad vec iso na razmak od 70cm
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Fino, fino :supz: koliko očekuješ da će biti otkosa


pa iskreno,,jos razmisljam,,ocekujem 2 otkosa,,neznam dal,prvi otkos siliram il drugi,,,jos se dvoumim,,al ovisit ce o vremenu i toplini,mislim prvi otkos u rolo bale,,u 8 mjesecu se da jos osusit za sjenazu,,a drugi bi pustio za silirat,,za sad tak razmisljam,,

Joza,,,da sam na tvojem mjestu,,ja bi taj sirak pokultivirao i prihranio,,,kad vec iso na razmak od 70cm

Bilo bi dobro napraviti kultivaciju ali nemam kultivator a i sirak je možda već prevelik- prihrana u ovoj suši nema efekta ali se kultivacijom većim djelom unište korovi i aerira tlo ...!
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Sto se tiče mog sirka...ne znam, nije me previše impresionirao, opet kažem ZA SADA...ali krajnja ocjena će biti u 9. mjesecu...rano je.
Zvao sam juče još jednog agronoma i on veli da je to u ovim vrućinama za sirak normalna pojava, da ne diram ništa da on "stedi vodu", da nisam puno pogriješio s prihranom preko lista osim sto sam to trebao prednoc bez obzira koliko oblačno bilo preko dana...pa eto...vidjećemo još koji dan, jer danas je zamalo dobio kišu, ali ništa nije bilo, očekivati je i sutra i u srijedu, ako do tad ne padne...onda za 7 dana ništa...

Sto se tiče kardana, ne mogu da kupim od kolege koji mi je nudio na rate...navodno mu se ljuti sef sto je davao na rate...ali za sad sam i sredio trave, a do sljedećih će proći bar mjesec dva ili do otava ništa...jedino ako me sirak ili sudanska prijatno iznenade onda ga kupujem obavezno, a do tada ...nema smisla.

Kakvo je kod tebe stanje sirka ...u kojoj je fazi, daj neku slikicu.


Evo mog sirka, slikano danas u 14:30 po najvećoj vrućini. Kako se vidi, nije svugdje jednak a ponegdje je i usukao listove al sve u svemu dobar je. Još malo pa će mu i kosa krenuti u posjetu. :gitarist:






 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Mi smo u ponedjeljak nagazili SU-SU u silos, počeo se naglo sušiti, ista stvar ko i na slikama stranicu prije.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Mi smo u ponedjeljak nagazili SU-SU u silos, počeo se naglo sušiti, ista stvar ko i na slikama stranicu prije.

kakva je sudanska za sjenažu, jel se da fino uraditi i nagaziti poput ljuljeva. Imaš li možda koju sliku?

Zna li ko zasto se to dešava ???

Vjerovatno su uzrok vrlo visoke temperature u kombinaciji sa nedostatkom nekih hraniva. Kod mene je na nekim mjestima usukao lišće dok je opet na nekim drugim mjestima sasvim normalan i veseo.

Da nam je kolega Bogec ovdje on bi sigurno znao šta je u pitanju.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A čuj, nije baš nešto extra pošto nismo uspijeli kupiti samoutovarnu za sjenažu, ali nije ni tako preloše, radili smo s mojom mengelicom s 4 noža, nasjeckano je na 30 cm, a bio je oko 110 cm visoko na polju, a tu gdje se počelo sušiti je bilo visoko oko 70 cm.
evo i koja slika.
Slika2130.jpg

Slika2129.jpg

Slika2132.jpg
 
M

miladinovic

Guest
cao drustvo nov sam na ovom forumu i planiram da radim silazu i senazu od sudanske i sirka sl godine pa imam par pitanja(inace sudansku za zeleno i seno sejem od 2001. god sortu srem,kad pretekne susum i denem u stogove uz solenje,kod nas nema rolo balirki planinski ne bas bogat kraj nazalost)
ako je secem samoutovarko na 30 cm kao sanana hoce li to bit ok ako se lepo ugazi?
sirak za siliranje mengeleom obicnim moze li se sejati ciklonom ili mora zitna sejalica i moze li svaki red da se radi ili ide svaki drugi?
svaki red je bolji naravno zbog mase i korova ali da li to moze zakupiti silo -kombajn skromnih mogucnosti?
ps.procitao sam celu temu i zaista ste supar svasta sam naucio novo iako sejem sudanca desetak godina
hvala na odgovorima
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ja sam juče na sirak bacio KAN-a 10 kila na dunum....od prije nije bilo prilike, juče je padana kiša, onako osrednji pljusak, danas poslijepodne je padala duploviše nego juče...mislim da je dovoljno da "odnese" KAN do korijena...pa eto...danas sam slikao po kiši...




Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Posto mi je njiva preko puta kuće...primjetio sam kad je žega da se sirak "skupi" i "prepoli listove" kako onaj kojem sam dao hranjiva po standardu tako i onaj koji nije dobio ništa osim prihrane...a ako je kiša ili početak noći...otvara listove.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
cao drustvo nov sam na ovom forumu i planiram da radim silazu i senazu od sudanske i sirka sl godine pa imam par pitanja(inace sudansku za zeleno i seno sejem od 2001. god sortu srem,kad pretekne susum i denem u stogove uz solenje,kod nas nema rolo balirki planinski ne bas bogat kraj nazalost)
ako je secem samoutovarko na 30 cm kao sanana hoce li to bit ok ako se lepo ugazi?
sirak za siliranje mengeleom obicnim moze li se sejati ciklonom ili mora zitna sejalica i moze li svaki red da se radi ili ide svaki drugi?
svaki red je bolji naravno zbog mase i korova ali da li to moze zakupiti silo -kombajn skromnih mogucnosti?
ps.procitao sam celu temu i zaista ste supar svasta sam naucio novo iako sejem sudanca desetak godina
hvala na odgovorima


Dobro nam došao!! :partyman: :partyman:
Za početak napiši nešto više o sebi u ovoj temi.
Koji silokombajn Mengele imaš, koji broj?
Sirak možeš sijati žitnom sijačicom. Samo ako ćeš ga silirati onda ti je najbolje da siješ dva reda a dva zatvoriš. Tako ćeš ova dva što su skupa uzimati bez problema a opet imaš dovoljno prostora od nekih 25 cm da ne rušiš sledeći red. Što se tiče korova, njih pršćeš odmah poslije sjetve i onda nemaš toliko problema snjima.
Pa ako može kolega Šanana raditi onda možeš i ti. Bitno je sve dobro ugaziti i još bolje zatvoriti silos. U suprotnom, kvariće se da je sitna ko duvan.
Inače sve ove odgovore imaš već u ovoj temi samo ponovo pažljivo pročitaj.

Šta ti je to ciklon? :scratch:
 
Posljednje uređivanje:
M

miladinovic

Guest
bolje vas nasao:)
ok hvala za savete sefe napisat cu ponesto u toj temi o sebi...
komsijin je mengele koji broj pojma nemam davno je on farbu izgubio:)
cime prskati protiv korova i na koje rastojanje podesiti sejacicu da baca seme u redu ako se radi xx--xx,tj 2 puna 2 prazna
ciklon za rasturanje djubriva kod nas ga koriste za setvu zita ponekad efekat isti kao i kod sejanja sakom tj haotican ravnomeran raspored:)
hvala
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
bolje je sijačicom, ovo je sitno sjeme za sjetvu rasipačem. Neznam koji je razmak u redu, ja se samo orjentišem prema količini sjemena. A išlo je negdje od 2,2 - 2,5 Kg sjemena po dulumu.
Što se tiče prskanja, ja sam koristio "Terbis" 1l/ha, aktivna materija Terbutilazin. On je samo za širokolisne korove, uskolisni neće predstavljati veliki problem.

Ako možeš stavi koju sliku tog kombajna da vidimo o čemu se radi.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
svaka čast Cowboy,sirak je najtaman a vidi se da šarove uživaju u njemu,nego dali taj komad ide u sjenažu jer izgleda dovoljno visok da ne prestari
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
svaka čast Cowboy,sirak je najtaman a vidi se da šarove uživaju u njemu,nego dali taj komad ide u sjenažu jer izgleda dovoljno visok da ne prestari

Nešto malo ću ovako davati zeleno a najveći dio ću u silažu. Još malo će i silokombajn na posao jer sirak sad dobro napreduje, ima dosta sunca samo još da je koja kap kiše, bilo bi odlično.
Sjenažu inače ne radim od sirka, radim samo silažu.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Cawboy kad si to sijao...kod mene ni upola nije takav a sijano oko 20. 05.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Sijao sam tačno 8 dana prije tebe, 12.5 je posijan :D

Gnojidba...???

U mene onako, na nekim mjestima ok. a na nekim jako loše jedva da se popeo do koljena ???

Kolko tu ima dunuma, a i kako vidim da si sijao sve redove...???

Odoh vidjeti da i moj nije takav, mada sam jutros bio...:D

Stvarno jutro je bio fantastičan, a sad kad bih otišao listovi su ušiljeni ...mozda na taj način čuva vlagu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh