• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
@Ajkula
Odlična susu!! Sad će brzo rasti, vlage u zemlji ima dovoljno a ima i sunca. Jesi prihranjivao ičim poslije košnje. Kako izgleda ova sad što kreće iz otkosa, ima li ambrozije?
Koliko dugo već kosiš, ima li povećanja količine mlijeka, primjeti li se poboljšanje?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
prihranit ču ovaj komad koji je pokošen ,samo da se osuši par dana,na ovom prvom nema prihrane i raste čista susu,imam još jedan komad manji gdje je relativno super čista a krave jedu dobro i mljeka ima koliko ima jer sam u nestašici sa žitom pa je preživljavanje,ali dobro što su krave biljožderi pa ide nekako,uglavnom ako bude suša susu bude izvukla situaciju:partyman::partyman:
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Ja ću u utorak ili srijedu ići kosit svoju susu za sjenažu, danas išao pored pa izmjerio visinu cca oko 80, negdje i 90 cm.

Ajkula čime je budeš prihranio i koliko?
 
F

fina.nina

Guest
Poštovani, molim Vas ako imate minutu vremena da mi ispunite anketu koja mi treba za diplomski rad. :) Bila bih Vam jako zahvalna. Anketa je anonimna i koristit će se samo u svrhu mog istraživanja.

http://www.surveymonkey.com/s/3YPC8KY

Lijep pozdrav,
Nina Fočić, studentica Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Kod mene tek sad počela padati onako...sirotinjski, ali već sutra u podne prognoziraju razvedravanje...može li se onda sutra rano baciti kan na sudansku ali i na sirak jer je sirak oko pola metra ???
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Kod mene je palo nešto kiše, nije puno al je sasvim solidno. Dobro će doći ovom sirku što je skoro sijan, eno ga sav iznikao. Danas još najavljuju malo kiše a sutra opet sunčano. Znači sirak danas još malo odmara a sutra će opet po gasu :supz:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Na nekim mjestima sirak jedvna 10 cm (na sredini njive)...na nekim se mjestima listovi suše, a opet na nekim drugim listovi sklopljeni...šta sad???
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Šta je bila predhodna kultura na toj parceli? Da nisu možda rezidue nekog herbicida u zemlji? Jesi li ga prskao poslije nicanja protiv korova... čime si prskao?
Jesi li gledao kakvi su listovi, da nisu kakvi nametnici? Nije bilo za čuti da ih ima na sirku, al opet... nikad se nezna.
 
Posljednje uređivanje:

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
imam posijan mješavinu su-su, posijao sma prije 10 dana....da li ga trebam prskati protiv korova? ak trebam s čime da prskam?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
imam posijan mješavinu su-su, posijao sma prije 10 dana....da li ga trebam prskati protiv korova? ak trebam s čime da prskam?


Ako još nisu iznikli korovi onda možeš prskati nečim za širokolisne korove. Ja sam u sirku koristio Terbis 2 l/ha (aktivna materija Terbutilazin). Najbolje je prskati odmah nakon sjetve a prije nicanja, kad trava iznikne onda je malo teže naći odgovarajući herbicid, a javlja se i problem karence jer sirak i sudanska vrlo brzo rastu.

Inače najveći problem je Ambrozija, ako nje nema onda i nije neophodno prskanje. Međutim ako se ona pojavi onda bi trebalo nečim prskati, ona vrlo brzo raste ali je srećom osjetljiva čak i na male doze herbicida ali samo u ranoj fazi porasta. Kasnije je možeš samo usporiti ali ne i suzbiti. Uglavnom ona je tu samo u prvom otkosu, kasnije će je biti daleko manje. Tako da ako i ne poprskaš neće biti katastrofa, samo idi malo ranije kositi i sve će biti OK. :)
 
Posljednje uređivanje:

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Jel netko pokosio sudansku ili još čekate?
Ja bi išao danas, na većem djelu parcele je i preko metra, a na mjestima gdje je dosta vlažan teren oko pola metra i ima dosta korova u njuj. Da li da kosim za sjenažu ili da još pričekam koji dan? Sad je dobra vremenska prognoza do kraja tjedna, pa se bojim da me ne zahvati kišno razdoblje i da mi ne preraste.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Cawboy evo ga kakav je...listovi sklopljeni uzduž kao da se "boji sunca"...a 5-6 centimetara pri vrhu takvi sklopljeni listovu su mlohavi i prevaljeni prema zemlji.




Uploaded with ImageShack.us

Evo ovako



Uploaded with ImageShack.us

Ovdje je blijed...ali tu đubriva nisam niti bacio...osim prihrane preko lista...ali se suše donji listovi



Uploaded with ImageShack.us
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Jučer pokosio sudansku travu za sjenažu, površina oko 1000 čhv. Na jednom manjem dijelu gdje je vlažan teren je skoro i nema i jako je niska, a ostalo je prosjek oko 1m.

Evo i slike, ali nisu neke kvalitete

picture004ke.jpg


picture003kg.jpg


Koliko dugo bi se to sad trebalo prosušiti za baliranje za sjenažu, ima li tko iskustva?
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
kosi,,nemas sta cekati,,sad raste ko blesava,ja svoju poceo kosit juce,,danas gledam,di sam pokosio,,narasla od 3-5cm,,raste ko blesava na ovom suncu
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
dva dana bude dovoljno i ne boj se ako posmeđi ima u njoj puno vode,samo polako sa skupljanjem da ne kupite zemlju
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
evo moje sudanske,,zena spremna na startu,,za pobiranje i odlazak sa polja,,ponosna,sto napunila prikolicu,,haha
 

Prilozi

  • 0_1.jpg
    0_1.jpg
    21.7 KB · Pregleda: 226
  • 0_.jpg
    0_.jpg
    15.4 KB · Pregleda: 218

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
uf ovo treba brzinski kositi jer ne bude prikolica to mogla pokupiti,dobar sirak nema šta:partyman::partyman:
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
dva dana bude dovoljno i ne boj se ako posmeđi ima u njoj puno vode,samo polako sa skupljanjem da ne kupite zemlju

Danas ću je jednom prekrenut paukom, pa ću vidjeti sutra da li bude potrebno još jednom. Misliš da bi mogao sutra podvečer već balirati ili u subotu?
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
bit ce na knap,,,smanjio sjenazu,,dajem cim vise sudanske,,,prvi dan,,malo okretale nosom,,al sad ga mazu,ne stinem ga vozit u jasle,,zadovoljan sam,,iznenadilo me samo kak potero,,di pokosio,,fakat brzo raste,,
 

Najnoviji postovi

Na vrh