• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Samo za informaciju ja sam sudansku posijao prije 2-3 dana nakon sto sam sklonio grašak...

I imao sam namjeru danas prskati s bilo koji herbicidom...zvao sam jednog magistra poljoprivrede... od kojeg sam kupio i grašak i sjeme sirka i pitao ga ima li sta za sudansku, dakle koji herbicid...rekao mi je da nema potrebe prskati ...da pustim da sudanska raste da ce "zaklopiti sklop" a u svojoj knjizi koju imam čak preferira sadnju sudanske s nekom od leguminoza...

Za tu mješavinu ću ga pitati čim prvi put budem išao kod njega...

Koliko vidim kod sudanske je problem pokorica...mada po meni bi trebali biti problem i korovi, ali ne znam zasto me on danas odvrati od namjere da prskam, da je kasno nije...jer je posijano prije 2-3 dana...


Vidjećemo sta će biti, rekao mi je da mu javim da će doći lično na polje da "baci oko"
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
možda ne treba prskati jer se sije gusto ali sirak je ipak poželjno prskati.
Kako si sijao sudansku, jesi sijao svaki red sijačice? Gdje si nabavio sjeme, koja je sorta, koja cijena?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
možda ne treba prskati jer se sije gusto ali sirak je ipak poželjno prskati.
Kako si sijao sudansku, jesi sijao svaki red sijačice? Gdje si nabavio sjeme, koja je sorta, koja cijena?


Ja sam mišljenja kao i ti da bi joj ipak prskanje protiv korova dobro došlo...

Sudansku sam sijao iz ruke...nije mi se davalo 100 maraka za sjetvu, a iz ruke uradio za pola sata .... posijao sam malo gušće isao sam 4,5 kile na dunuma...ponovo zadrljao i nakon toga povaljao valjkom.

Imao sam ostatka neotvorene vode za prskanje kukuruza i to sam kod trgovca zamjenio za sudansku i donaplatio jos oko 30-tak maraka...sorta je NS SREM a cjena je bila 3,5 marke kila... ostala mi je i jedna vreća sirka tako da sam i njega izmješao i bacio...

Ići ću mozda sutra da poslikam.

Ovaj magistar sto sam ga zvao kaže da bih bez problema mogao da radim sudansku u sjenažu s samoutovarnom ( naravno ako osposobim traktor :D )....
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Dobro si to onda uradio a i bolje je što si bacio malo više sjemena jer neće svako niknuti, neka možda nisu ni zagrnuta isl. sijačica sije sve na istu dubinu i sve jednako zagrne pa opet ne niče jednako i ne nikne sve koliko je posijano.
Prskati možeš sa Terbis-om, ja sam snjim prskao sirak i odličan je, nema nikakvog uticaja na sjeme ili biljčice sirka a širokolisne korove dobro uništava.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
počeo sam kositi jednu malu površinu susu,ima ambrozije i koštena ali kravice sve počiste kod mene nema prskanja radi korova,na drugom komadu sljedi kompletna košnja u suho i onda kreče čista susu;);)
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
posijao sam sirak i sudansku SU-SU prošli petak 15.6.. zemlja je bila još dosta vlažna i poslije sam povaljao. ali sad je sunce zapeklo tu zemlju. hoce li se uklijati sjeme? koliko treba sirku i sudanskoj da se uklije i izađe van?
 
P

pokusajmo

Guest
bok

traba mi jedna pomoć

objašnjenje ukratko:
naime,
imam 7,5 rali zemlje i 1,5 rali šume

od 7,5 rali imam 2 rala dobre livade (bare) i 3 rali pašnjaka (sa šumom uz te 3 rali zemlje)

dobijam 40 koza od čovjeka kao pomoć

na preostale 2,5 rali (u komadu) bih sijao u plodoredu sa nekom drugom kulturom hibridni sirak ili sudansku travu

znači 1,25 rali sirka, a na drugoj polovini 1,25 rali nečeg
i onda zamjena prva polovina nečeg, druga sirka

konkretno me zanima koliko sjena ostaje od 65 t sviježeg sirka
(toliko se dobije poslije 3-4 otkosa sirka na 1,25 rali, kako sam vas skužio)

i koliko jedna kila suhog sijena od sirka zamjenjuje običnog sijena

čovijek koji mi daje koze tvrdi da jedna koza pojede 5 kg običnog sijena pa se ja preračunavam koliko mi treba sijena od sirka da dopunim 6-7 t običnog sijena ca dvije livade
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ma nećeš sirak nikad osušit kao sijeno.Dok ga osušiš ubije ga sunce i sav požuti.Radije posij DTS(djetelinsko travnu smjesu) i to kosi. Za sirak i sudansku jedino ako ćeš kosit u zelenom,ili rolat u bale pa u najlon.
 
P

pokusajmo

Guest
bok

neka ide u zelenu masu u plastičnim balama (susjed ima te strojeve)

koliko 60 t zelene mase u plastičnim balama zamjenjuje običnog sijena

da se znam preračunati da ne ulazim u nešto za šta nemam mogućnosti
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Uzmi da je bala suhog sijena oko 300-400 kg. A sjenaža zna bit duplo i više teža.No nemoj mislit da ako je teže da je tim više mase,imaš samo više vode. Ali imaš kvalitetnije krmivo jer je očuvano u tim balama puno više tvari iz trave.

Po meni je to previše za tvoje koze.Radije u početku posij lucernu i suši ju u sijeno,puno manje novaca trebaš za skladištenje,lakša je košnja i nema problema sa kvarenjem kao što može bit kod sjenaže.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
traba mi jedna pomoć

objašnjenje ukratko:
naime,
imam 7,5 rali zemlje i 1,5 rali šume

od 7,5 rali imam 2 rala dobre livade (bare) i 3 rali pašnjaka (sa šumom uz te 3 rali zemlje)

dobijam 40 koza od čovjeka kao pomoć

na preostale 2,5 rali (u komadu) bih sijao u plodoredu sa nekom drugom kulturom hibridni sirak ili sudansku travu

znači 1,25 rali sirka, a na drugoj polovini 1,25 rali nečeg
i onda zamjena prva polovina nečeg, druga sirka

konkretno me zanima koliko sjena ostaje od 65 t sviježeg sirka
(toliko se dobije poslije 3-4 otkosa sirka na 1,25 rali, kako sam vas skužio)

i koliko jedna kila suhog sijena od sirka zamjenjuje običnog sijena

čovijek koji mi daje koze tvrdi da jedna koza pojede 5 kg običnog sijena pa se ja preračunavam koliko mi treba sijena od sirka da dopunim 6-7 t običnog sijena ca dvije livade


Pozdrav i dobro nam došao!! Za početak bi bilo dobro napišeš nešto o sebi u ovoj temi što se tiče ishrane koza o tome će ti reći neko ko ima više iskustva stim.
Za baliranje, bilo u foliju ili suvo, bolja ti je sudanska trava. Sirak je dosta krupan i kao takav pogodniji je za silažu, radi se silokombajnom isto kao i kukuruz.
Pod uslovom da dobiješ ovih 60 t sjenaže, to bi ti trebalo biti dovoljno pa čak možda i previše za tvojih 40 koza, jer računaj da uz to ipak moraš davati i malo sijena ili slame oko 0,5 - 1 Kg. Čisto zbog preživanja i varenja hrane. A isto tako malim jarićima ćeš morati davati samo sijeno, sjenaža nije dobra za njih. Zato moraš pored sve te sjenaže imati i nešto sijena. DTS je dobra ali Lucerka je još bolja i daje više mase a osim toga odlično podnosi sušu. Nju takođe možeš i u foliju ali i sušiti. Zato razmisli malo i o njoj i bilo bi dobro da i za nju nađeš mjesta na krmnom stolu. ;)
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
počeo sam kositi jednu malu površinu susu,ima ambrozije i koštena ali kravice sve počiste kod mene nema prskanja radi korova,na drugom komadu sljedi kompletna košnja u suho i onda kreče čista susu;);)

Danas išao gledati svoju susu, visina je cca 50-70cm, kako na kojem dijelu, također ima svakakvog korova. Kad bi to bilo najbolje pokositi za sjenažu?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Valjda za sad ide dobro...




Uploaded with ImageShack.us

Ovdje se tačno vidi gdje sam bacio stajskog tu je i sirak tamno zelen a gdje nisam tu je žućkast...ali prvi put to sijem pa eto...ne znam da li se to sad čim popraviti...ima li smisla na ovoj vrućini bacati kan-pošto ga još nisam nisačim prehranio...

Danas sam mislio prskati prihranom preko lista, ali ne znam kad je najbolje prihraniti, u kojem dijelu dana, sad je evo malo oblačno a i neki lagani vjetrić piri...



Uploaded with ImageShack.us

Sirak je gotovo zatvorio redove...tako gdje god budem prskao vrlo malo će pasti na zemlju...



Uploaded with ImageShack.us

Ovaj tu dio je 2 dunuma i tu su sijani svi redovi...onaj gore dio gdje je slabiji je bio vrt od ovog gazde...mislio sam da je on to gnojio i očekivao sam da će tu biti dobar a u stvari je obrnuto...a mozda mu je i ledeno ko zna.



Uploaded with ImageShack.us

Bi li se ovo moglo kositi za mjesec dana u zeleno???
Jel kasno za kan ???
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ovaj na zadnjoj slici bude za mjesec dana nemoguča misija za košnju,max 2 tjedna i udri po njemu
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
ovaj na zadnjoj slici bude za mjesec dana nemoguča misija za košnju,max 2 tjedna i udri po njemu

Ma da to neće biti rano ????

Trebo bi on biti valjda preko metra pa da se onda smije kositi ???

Ajkula a ako ga ostavim jos mjesec dana to bi mozda bilo još bolje jer mi je kuća tu odmah preko puta ...da ga pustim da jos izraste ...ionako mogu ručnim kolicima dotjeravati kravama po potrebi ???
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
sad kad uprži sunce uzmi metar i mjeri svaki drugi dan,budeš se čudio kako raste:weedman::weedman::weedman:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
ako bude imao dosta sunca i hrane brže će da raste. Nemoj se vezati za datume, mislim to za 10, 20 ili 30 dana. Pusti dane, nego gledaj visinu biljaka i počni kositi prije metra, kad bude tu oko 80, 90 cm. A ručna kolica zaboravi, jedna dok dotjeraš i pođeš po druga one već sve pojele i riču...:) provjereno ;)
Bez samoutovarne prikolice ništa...
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Danas sam sirak popriskao preko lista...valjda ce mu to pomoći da malo odskoči...

Ali imam problem s sudanskom...

Išao sam na njivu tako je rijetko nikla da je to za nepovjerovati, nisam imao tel. s sobom da uslikam...ali parcela je 7 dunuma a nikla je tako da bi sve to moglo stati u jedan dunum...jel to normaln ili ne...malo sam čaprkao po zemlji ima nekih sjemenki koje kao da sam ih sad bacio, suhe ko barut...ali unutra zdrave, nisu šuplje...

Jel to normalno da sudanska tako neujednačeno niče...a ona koja je već nikla je nekih 3-4 lista

Šta uraditi sada ???
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Danas sam sirak popriskao preko lista...valjda ce mu to pomoći da malo odskoči...

Ali imam problem s sudanskom...

Išao sam na njivu tako je rijetko nikla da je to za nepovjerovati, nisam imao tel. s sobom da uslikam...ali parcela je 7 dunuma a nikla je tako da bi sve to moglo stati u jedan dunum...jel to normaln ili ne...malo sam čaprkao po zemlji ima nekih sjemenki koje kao da sam ih sad bacio, suhe ko barut...ali unutra zdrave, nisu šuplje...

Jel to normalno da sudanska tako neujednačeno niče...a ona koja je već nikla je nekih 3-4 lista

Šta uraditi sada ???

Očito nije imala dovoljno vlage da proklija, jedini spas bude joj kiša, a inače bude rijetka, poslje prvog otkosa bude nešto nabusala ali to nebude to
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
evo ja moju lagano kosim i ona polako raste,iako sad ima korova bude drugi otkos odličan,

Uploaded with ImageShack.usevo ovako izgleda otkos od petka

Uploaded with ImageShack.usa ovaj označeni je košen prije 6 dana,

Uploaded with ImageShack.us,ništa bez ljute mehanizacije,u pozadini se vidi jedan komad susu koji je pokošen da se riješim korova

Uploaded with ImageShack.us,evo na 100 metara se nešto nakupilo ali ne kosim cijelu širinu bočne kose

Uploaded with ImageShack.us
 

Najnoviji postovi

Na vrh