• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
prihrani ga sa kanom,,,,đovani,,ostavi ga,sad ce toplije,,mozda preraste kostan,pa ga pokosis kad prodje 50cm,,,tak ja mislim svojega,,ako ne krene, sad kad ce vrucine,,ovi 10 dana,,to moje misljenje,,et
 

Ä‘ovani

Član
Tu od
13 Ožu 2012
Poruka
251
prihrani ga sa kanom,,,,đovani,,ostavi ga,sad ce toplije,,mozda preraste kostan,pa ga pokosis kad prodje 50cm,,,tak ja mislim svojega,,ako ne krene, sad kad ce vrucine,,ovi 10 dana,,to moje misljenje,,et

hvala, i sam sam razmišljao o tome
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
mi planiramo malo prihraniti scim bi bilo najbolje i kolko?

Prihrani ga KAN-om, 100 - 150 Kg/ha, sad ima dovoljno vlage a najavljuju i toplije vrijeme narednih 10-ak dana, tako da bi trebao vrlo brzo rasti.
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Ivek pogledaj dva posta unatrag! Ja ti posijem ak nebuš kupovao ploče ( Jedva sam ih i ja pronašao za monosem)! pozdrav!

A, super, promakle su mi te slike..
Koliko si platil ploče? S koliko su rupa?
Kaj ti je bila predkultura? S čim peš u zaštitu?
Koja je cijena sjemena i količina koju si sijal?
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Q+!

A, super, promakle su mi te slike..
Koliko si platil ploče? S koliko su rupa?
Kaj ti je bila predkultura? S čim peš u zaštitu?
Koja je cijena sjemena i količina koju si sijal?

Ploče su idealni promjer za sirak (2,2 mm) samo sto imaju manji broj rupa -30 (trebale bi imati 72 rupe) pa sam to podesio na sijačici! Zaštita je bila već Radazin tz 50 ,ali ova kiša je malo zeznula stvar pa ima korova....! KWS Zerberus je bio oko 1100 kn ( za 1 ha- može i 2 rali) i toliko sam ja sijal...!
Pri "Kralju" ostalo kaj te zanima....
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Planiram sijat sirak poslije žetve ječma.Žetva bude kroz 5-7 dana pa me zanima dal če sirak dovoljno bit velik za siliranje do silaže kukuruza?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Hoće, evo ja danas idem sijati. Skinuo travu u sjenažu i sad ide sirak parcela je nešto više od 1ha :)
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Nisam ja šljepo to je mene Tomo Vinković "guro" ...:D

Ako se posije gust sklop sudanske oko 5 kilana dunum da li je pri tom sklopu potrebno prskanje ...

Trebam danas u sjetvu to je parcela po grašku, ambrozije gotovo da nijeni bilo...

Cawboy da li bi se dala sudanska odraditi samoutovarnom u silos zajedno s sirkom koji bi se radio lifamovim kombajem ???
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Sa sudanskom travom nemam iskustva, sijao sam jednom ali zbog zaostalih herbicida u zemljištu nije nikla ni 10%. Poslije tog je više nisam sijao, sijem samo sirak. Mislim da bi je trebao prskati, pogotovo ako u početku ima spor porast poput sirka. Bojim se da će na toj parceli poslije graška biti dosta ambrozije. U grašku je nije bilo jer je do vremena kad ona kreće grašak potpuno zatvorio zemlju. Zato će je sad sigurno biti, ima idealne uslove: dosta vlage i sunca a sudanska ako ima slab početni porast neće joj moći konkurisati. Tu bi kao i u sirku Terbis u količini 2 l/ha trebao riješiti sve širokolisne korove pa tako i Ambroziju.

Mislim da ćeš sudansku moći raditi prikolicom ali sa tim svojim grabljama ne vjerujem da ćeš je moći pograbiti. Te grablje sa remenjem pod hitno mijenjaj za one rotacione "pauk" "balerina" "helikopter" ili kako ih sve još ne zovu. Inače sa tim SIP, Panonija ili koje su već, nemožeš grabiti: sirak, sudansku travu, ljulj ako je iole dobar a o zelenoj masi za sjenažu ili grašku da se i ne govori. Znači sve što ti siješ sa njima nećeš moći ili ćeš jako teško grabiti. Zato ih zamjeni dok su još čitave i ispravne. Budu li grabile nešto za sjenažu gotove su :mrgreen:

E da, kad budeš kupio sudansku, ako ćeš je uzimati iz otkosa, pošto ćeš je kositi sa strižnom kosom, kupi je u istom smijeru u kojem i kosiš, tj. da ti strana gdje je metlica prva dolazi na pikap. Inače budeš li išao kontra puno će ti ostajati na zemlji jer je pikap neće moći "uhvatiti" da je podigne. Ako ćeš je kupiti iz otkosa onda ti prikolica neće sjeći gotovo ništa. Jer kad trava po dužini ulazi na pikap onda nemože sjeći, jednostavno prođe između noževa :madmana:
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Pitati cu još jedanput sćime da rješim ambroziju u sudanskoj??
Sad se poslije kiša digla i ima je dosta ali i ambrotzije
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
mislim da bi mogao ići bilo koji herbicid koji djeluje samo na širokolisne korove, ali stim da ima dovoljno kratku karencu, zbog košnje.
Jesi li je prskao ičim poslije sjetve?
Ja u sirku idem odmah poslije sjetve sa Terbisom i nema problema sa Ambrozijom niti ostalim širokolisnim korovima.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Nisam s ničime a dosta sam rjetko posijo namjerno zbog siliranja i dugo nije nikla i eto icu dikocidom pola pa cu vidit
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Neznam iskreno razliku a i ovo je bilo za kupiti, a sijo sam to za zeleno silirati svaki dan, prije par god mi je to bilo super uspjelo sad je tak
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Nisam s ničime a dosta sam rjetko posijo namjerno zbog siliranja i dugo nije nikla i eto icu dikocidom pola pa cu vidit

Nastoj da ubuduće pršćeš odmah poslije sjetve. Puno je bolje nego čekati da korovi izniknu. Sad već moraš voditi računa o karenci primjenjenog herbicida i ako je potrebno sačekati sa prvom košnjom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh