• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Kako brzo napreduje evo par dana razlike od slike u postu gore:

fino izgleda...vidiš kak se brzo digla!
daj mi reci kaj se to u pozadini vidi (na polju tvoje sudanske) tamnije boje, i višlje??
da si još bacil KAN-a!uffff...ode ona u nebo!!!

kad je sijana? 5.5 do 10.5 negdi a?
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Danas išao gledati sudansku travu, izgleda mi malo rjetko. Visina je 8-10 cm, da li da ju prihranim kanom?
Evo slika:
mobitel009.jpg

prihrana KAN-om u fazi 4-6 listova!
to ti je sad negdi...nemreš fulati ak ima i više listova, iskoristi kišno vreme i drukni kan!
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
fino izgleda...vidiš kak se brzo digla!
daj mi reci kaj se to u pozadini vidi (na polju tvoje sudanske) tamnije boje, i višlje??
da si još bacil KAN-a!uffff...ode ona u nebo!!!

kad je sijana? 5.5 do 10.5 negdi a?
E ne znam stvarno piso sam post kad smo sijali treba prelistat nazad temu,to je kuruz sto se raso dok smo sipali na tavan,posto zgrada sto se vidi je izmuziste a iznad nje je skladiste za zrnastu robu,a i sto je bilo na dnu prikolice pokvarenog malo smo izbacili al eto otislo je i redovnog s obzirom da je niko.
Da imam razbacio bi,mada dobra je to zemlja kraj kuce tako da nema veze a i ako ranije kosili dok ne bude jako visok bolje da nema onda prihrane.
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Imaš u Prvči od KWS-a Zerberus, vrečica od čini mi se 8kg dođe 1050.00 kn, po njihovom uputstvu dostatno za 1 HA ako se sije na razmak 70 između redova.

Posijali smo ga tu kod mene kod kolege 1 ral za probu, žitnom sijačicom dva reda zatvorena, dva otvorena, plan ga je silirati s jednorednim silokombajnom ali dva otkosa, znači prvi na nekih 1,5 metar visine, a kasnije ga pustiti do kraja i vjerojatno silirati skupa s kukuruzom.


Ja sam ga planirao postrno, samo proći s gruberom i tanjuračom ili RD i posijati ga na 30 cm razmaka između redova s žitnom sijačicom (svaki drugi red), ali sam odustao za sada.

Pozdrav! ja sam za probu posijao oko hektar sirka zerberus na razmak 70 cm i silirati cu ga sa kukuruzom ! dali ste sigurni da se zerberus regenerira/ inka da ali zerberus nisam siguran , a nezam dali ga uopce ima jos u prodaji
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
Pozdrav! ja sam za probu posijao oko hektar sirka zerberus na razmak 70 cm i silirati cu ga sa kukuruzom ! dali ste sigurni da se zerberus regenerira/ inka da ali zerberus nisam siguran , a nezam dali ga uopce ima jos u prodaji

Mislim da se svi sirkovi regeneriraju bez obzira na sortu, pa tako i Zerbus.
Bojim se da si prerano posijao sirak ako ga misliš silirati sa kukuruzom. Dok kukuruz bude za siliranje sirak će već biti star i neće ga krave htjeti jesti. Pisano je već o tome u ovoj temi. Jedino da ga jednom pokosiš pa onda pustiš da raste do silaže.
Čime si ga sijao na međuredni razmak od 70 cm?
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Mislim da se svi sirkovi regeneriraju bez obzira na sortu, pa tako i Zerbus.
Bojim se da si prerano posijao sirak ako ga misliš silirati sa kukuruzom. Dok kukuruz bude za siliranje sirak će već biti star i neće ga krave htjeti jesti. Pisano je već o tome u ovoj temi. Jedino da ga jednom pokosiš pa onda pustiš da raste do silaže.
Čime si ga sijao na međuredni razmak od 70 cm?

Sijao sam ga pneumatskom sijačicom za kukuruz samo sam promjenio sjetvene ploče i na razmak 5-6 cm u redu. Dali si kad silirao sirak u mliječno- voštanoj zriobi (kao i kukuruz)? nisu sve sorte sirka iste ,a pokusi na agr. u Zagrebu su pokazali da Zerberus slabo regenerira-- pa ako netko ima iskustva sa tom sortom nek kaže koju korisnu informaciju! Evo par slika:



Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ma brdina se vidi ali se vidi da vlasnik obrađuje za +5,bude to dobar sirak:partyman:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
siliram sirak već više godina i bar što se mene tiče treba ga silirati čim se počnu pojavljivati metlice. Tad ga krave još uvijek dobro jedu a i prinos je dobar. Sve što se kasnije silira krave ga slabije jedu.
Uh ovo mi izgleda jako rijetko, ja ga sijem na 30-ak cm red od reda a razmak u redu je tu oko 2, 3 cm onako odokativno. ;)
Zato mi ovih 70 cm između redova i oko 5 cm u redu izgleda jako rijetko. Zar ovako nizak sklop ne utiče na prinos :confused:
Jesi kad silirao ovako sijan sirak, koliko su debele stabljike? Sigurno su dosta deblje nego što budu kad je sijan na način kako ja to radim.
 

SteveO

Član
Tu od
16 Velj 2007
Poruka
244
Koliko bude tog stočnog sirka po hektaru kad se silira ? Koliko otkosa je potrebno odraditi ? Pitam jer se pokrece neko pitanje elektrane na bioplin a sirovina bi mogla biti upravo taj sirak.
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
siliram sirak već više godina i bar što se mene tiče treba ga silirati čim se počnu pojavljivati metlice. Tad ga krave još uvijek dobro jedu a i prinos je dobar. Sve što se kasnije silira krave ga slabije jedu.
Uh ovo mi izgleda jako rijetko, ja ga sijem na 30-ak cm red od reda a razmak u redu je tu oko 2, 3 cm onako odokativno. ;)
Zato mi ovih 70 cm između redova i oko 5 cm u redu izgleda jako rijetko. Zar ovako nizak sklop ne utiče na prinos :confused:
Jesi kad silirao ovako sijan sirak, koliko su debele stabljike? Sigurno su dosta deblje nego što budu kad je sijan na način kako ja to radim.

Sirak u tvom slučaju ako ga siliraš u početku metličanja sadrži sigurno više proteina jedino je energetski slabiji u odnosu na siliranje u voštanoj zriobi... meni bi bilo puno bolje da ga siliram dva puta ( sredina srpnja ,sredina rujna) ali u ovom slučaju je problematična regeneracija! Stabljike u ovom sklopu sigurno nebudu deblje od kukuruza ,a sklop biljaka je 3 puta veći ( visina tog sirka je i do 3,5-4 m) tako da očekujem veći prinos nego kod silaže kukuruza)! Vjerujem da će ga krave (bikovi) u kombinaciji sa kukuruznom silažom rado jesti, ali vrijeme će pokazati svoje samo nek nas Bog poživi i da nam lijepo vrijeme !
 

phenom

Član
Tu od
11 Lip 2012
Poruka
43
evo moje sudanske trave sijana u maju mjesecu ali bilo pohladno i kisovito vrijeme vamo kod nas u bosni posijana je mala parcela samo za eksperiment posto u mom kraju nitko nikad to nije ni pokusao sijati evo i slika:
dsc013011.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
@phenom
Lijepo izgleda, samo da je više sunca. Al ova kiša ko za inat, svaki drugi dan pada.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
sirku i susu pod hitno treba sunca i puno topline ili inače bude bio bačen novac barem u mom kraju:madmana::madmana:
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
i mojem,,inace ce ga trava prerasti,,,kazu sad 10 dana lijepog i vruceg vremena,,oko33,,pa bi trebo krenut,
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,439
sirku i susu pod hitno treba sunca i puno topline ili inače bude bio bačen novac barem u mom kraju:madmana::madmana:

I kod mene je ista situacija. Previše vlage a premalo sunca, baš je pretjerala ova kiša :madmana: Najavljuju poboljšanje vremena već od sutra pa se nadam da će ipak biti nešto od sirka. A imam ga još za sijati oko 1 ha samo da stane ova kiša i idemo u pripremu... :supz:
 

phenom

Član
Tu od
11 Lip 2012
Poruka
43
I kod mene je ista situacija. Previše vlage a premalo sunca, baš je pretjerala ova kiša :madmana: Najavljuju poboljšanje vremena već od sutra pa se nadam da će ipak biti nešto od sirka. A imam ga još za sijati oko 1 ha samo da stane ova kiša i idemo u pripremu... :supz:

mi planiramo malo prihraniti scim bi bilo najbolje i kolko?
 

Najnoviji postovi

Na vrh