• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
sočni sirak i sudanska trava postaju sve bitnije kulture kod nas pogotovo kod stočara tj onih koji imaju krave.
sirak je tropska biljka i po svojim zahtjevima se ponešto razlikuje od standardnih kultura koje uzgajamo.
sirak je biljka koja traži največe sume temperatura od svih biljaka koje se siju u našim područjima, jedino riža ima veče zahtjeve.znači sirak VOLI VRUČINU I SUŠU I SUPER JU PODNOSI.
ima jako dobro razvijen korijen koji ide i do 2 metra u zemlju, na listu se stvara zaštitni sloj koji onemogučuje isparavanje vode iz lista, premda neodoljivo podsječa na kukuruz on spada u porodicu poaceae iliti trava.
ima veliku sposobnost busanja stoga se višekratno koristi, osjetljiv je na mraz a rast mu prestaje kad se temperature spuste na 10 C .
izuzetno je kvalitetna hrana što se najbolje vidi na mliječnosti krava, po okusu kada ga probate je sladak.
agrotehnika:
za sjetvu zemlja mora biti fino pripremljena ko za livade, sije se kad prođe opasnost od mrazeva u prolječe znači početak 5og mjeseca.sije se na razmak oko 30 cm, ja sam sijao svaki drugi rad na oltovoj gami (plava žitna sijačica) u količini od 30 kg na jutro ili ral.
zaštita se provodi protiv korova sa radazin t50 ili ako gusto sijete nema potrebe za zaštitom.
gnojidba , sirak je biljka močnog korijena i velikog rasta stoga traži podosta hranjiva, u predsjetvenoj pripremi se daje 15ica u količini 300kg na ha i urea 200kg na ha, nakon nicanja kan 250 kg na ha i nakon svakog otkosa 150 kg ha, to su okvirne brojke.
sirak naraste do preko 2 metra a počinje se koristit kad naraste oko metar , prije ne jer sadrži u sebi puno nitrata što može škodit kravama pogotovo kod jake gnojidbe.
za košnju dolazi početkom lipnja pa sve do mrazeva koji ga unište, nema mogučnost prezimljavanja i nema sličnosti takvih sa divljim sirkom.
može se koristit za zeleno , baliranje ili siliranje, jako brzo raste, čak munjevito i jednu ral ne stigne pojesti nikako 30 komada u štali a več bude prvi dio koji ste pokosili opet za košnju.
prinosi su preko 100 tona mase po ha, dade vam 3-4 otkosa ovisi o agrotehnici i kak ste popaprili po zemlji.
što se tiče kiše KAD NIŠT NE RASTE , SIRAK RASTE NA OČIGLED :D :D naravno da voli kišu ali njegov korjenov sustav mu to osigura jer je prirodno iz takvih područja sa malo kiše.ako duže vremena nema kiše sirak zaustavlja rast ALI NE PROPADA več čeka kišu i onda nastavlja sa rastom.
gnojidba mora biti adekvatna ako želite velike prinose , a ako ne dajete gnojiva može se desit da če sirak rast i bit super ali če zemlju iscrpsti :!:
prakticira se da se sakuplja sa samoutovarnom prikolicom koja ima noževe jer zbog velike mase i težine je teška manipulacija ako je cijela biljka.sirak možete dovesti u svježem stanju za dva do tri dana doma jer se ne ugrije i ne gubi na kvaliteti.
kada kosite kosi se na 15ak cm visine s greben kosom i kupi se u istom smjeru u kojem je košeno jer inače ne ide na pick up.
mi smo višak silirali i bila je izvrsna silaža sirka, morali smo silirat jer nismo stigli pohranit kravama :D
životinje sirak vole jesti i super je mliječnost od njega.
na manjoj površini daje ko neke kulture na nekoliko hektara, premda je podosta skup isplati se odmah a pogotovo što je sad svaka godina suša ili led sve stuče.
mogu ga jesti i svinje ko travu.
sudanska trava daje nešto manje prinose i tanja je , dok sirak je hibrid sudanske trave i sirka.
evo jedna kvalitetna kultura koja je malo zastupljena kod nas a riješila bi muke stočare oko kvalitetne hrane, ali treba probit barijeru da to nije korov sirak več hibrid i da je kvalitetna krma.
ja ga sijem godinama i jako sam zadovoljan, čak prezadovoljan sa sirkom, a tek kravice, sam nek nema jedan obrok po ljetu sirka orkestar tuli cijeli dan :mrgreen:
evo za sad jedna slikica mog sirka
Obrisan neispravan link.
 
Z

zoran

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Bravo majstore! Kak bi rekel jedan moj poznanik-"Mlijeko raste na polju a muze u staji"=živa istina
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

istina mlijeko raste na polju a muze se u staji, to je 100 % točna tvrdnja :D :D
još par stvari o sirku, pošto ima jako razgranat korijen nakon ozaoravanja tog sirka u jesen zemlja ostaje u perfektno sitnoj mrvičastoj strukturi, ko da je kroz mlin prošla, znači sirak popravlja strukturu tla i to jako :D :D
druga stvar u korjenu sirka ima puno šečera koji če se počet razgrađivat kod oranja pa se troši dušik zato se treba zaorat urea kod preoravanja sirka.
ne preporuča se jesenska sjetva nakon sirka baš zbog tih procesa razgradnje, ja sam na tu parcelu posijao sad grašak jari za sjeme na kojem je napravljena bakterizacija tako da mi obogati tlo što je eventualno sirak odnjeo u svoj rast.
grašak sam posijao na čisto oranje , samo sam ga zatanjuro i povaljao nikaj drugo od obrade.
premda se sve to čini komplicirano , vama to nije jer je sve napisano na kaj treba obratit pozornost, jer je sirak zahtjevan, a ja sam tesao znanje na polju jer to rijetko ko sije jer ne znaju kolko vrijedi ta kultura :D
al kad dođe suša onda svi kuku pomagaj, a ja samo vozim pune prikolice.
e da sipovu veliku utovarku napunim za cca 20 metara sa sirkom , to sam se diže masa, ali mora bit kardan sa kvačilom ili čegrtaljkom kak ko veli jer to kad krene unutra to je čudo od mase :D
Obrisan neispravan link.

tu se vidi sirak oko 1,70 visine koji se kosi, sva sreča komad mi je bio u dva dijela pa sam se imo gdje okrenit
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: stočni sirak i sudanska trava

BOGEC
Zbilja si majstor.
POduži tekst, ali zato jako jako dobar. :D

Daj mi reci dal je sirak proteinska hrana ili ugljikohidratna?
Koliko ima sirak % suhe tvari kad ga kosiš?
Dal bi se mogo posušit na 50% i onda u bale?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

mario kaže:
BOGEC
Zbilja si majstor.
POduži tekst, ali zato jako jako dobar. :D

Daj mi reci dal je sirak proteinska hrana ili ugljikohidratna?
Koliko ima sirak % suhe tvari kad ga kosiš?
Dal bi se mogo posušit na 50% i onda u bale?

hvala hvala , svima. :D
sirak je ugljikohidratno krmivo jako dobrog kemijskog sastava i kvalitete, kao što sam rekao ako budete u prilici probajte sirak budete vidjeli da je sladak :p
krave se tragaju za njim, kod mene ga jedu po volji znači kolko hoče, a hoče puno.
zanimljiva stvar kod sirka, vi dovezete punu prikolicu i stoji dva dana na suncu sirak je hladan ko špricer, da bi trunku izgubio kvalitetu :D dok trava se upari za pol sata :oops:
sirak je sočno krmivo i kao svježe sadrži visok postotak vode oko 75 %, znači drugo je suha tvar, dok se prosušivanjem gubi voda a dobije se suha tvar, te dvije stvari su u korelaciji :idea:
ja ne mečem u bale več siliram u silos ono kaj ne stignem pohranit, inače da se prosušit i spremit u roto bale super kvalitete :D
evo slike našeg siliranja sirka , to se je vršilo po onoj največoj vručini u sedmom mjesecu.
silirali smo super modernom mehanizacijom što se vidi na slici, kod silokombajna bilo bi dobro da bude mengele jer se ne štopaju u takvim kulturama , dok petinger se štopa, išli smo trag do traga kotača i silirali
Obrisan neispravan link.
nakon toga je dao još tri otkosa do mraza
 
M

matias

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

RESPECT!!!!Bogec stvarno svaka pohvala


"TAJNA USPJEHA-nemoj raditi onako kako rade svi, nego onako kako je ispravno!!!!!!!!" :D :D :D :D :D :D
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: stočni sirak i sudanska trava

Bogec

A kad je toliko vode u njemu, kak izgleda kad nagaziš u silosu, inače iz silaže kukuruza sa puno vode se cijedi iz silosa.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

mario kaže:
Bogec

A kad je toliko vode u njemu, kak izgleda kad nagaziš u silosu, inače iz silaže kukuruza sa puno vode se cijedi iz silosa.

tu sam čekao da neko reagira, vrlo jednostavno, si pročitao kad sam silirao :!:
u srpnju kad su bile temperature oko 40 stupnjeva, sirak onda nije pun vode , lišće se ufrće jer čuva vlagu i dok se to posilira i doveze i istrpa pa kad bogec krene gazit to se prosuši i nijedna kap nije curila iz silosa. to su neke stvari koje se u hodu nauče kad si stavljen pred gotov čin ;) pogotovo se prosuši jer je nasjeckana masa pa je sve izloženo atmosferskom utjecaju :!: :!: :!: :!: :!:
silaža je bila jako kvalitetna i krave su ju jele ko lude.
postotak vode varira ovisno o atmosferskim utjecajima, pa znaš i sam da npr zrno dobije vlagu poslije kiše tak i ovo, bila suša i špara vodu sirak :D
inače bitna stvar ovaj sirak na slici je imao metlice i prelazio je u generativnu fazu kad se samo po sebi drastično smanjuje vlaga u biljci kao i kod npr kukuruza, i tak se par stvari poklopi i eto hrane :!:
bum metno slike silosa sa sirkom poslije

inače sirak u svijetu po površinama uzgoja je 4. kultura , prva je riža, druga pšenica, treći kukuruz a četvrti sirak :D :D :D :D :D
 
S

seljaček

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Pa dobro bogec kak ti to sve znaš. :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: stočni sirak i sudanska trava

Bogec
S čim kosiš onaj visoki 1,70 metara?

Na koju ga visinu kosiš?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

seljaček kaže:
Pa dobro bogec kak ti to sve znaš. :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch

eh to je tajna velike moči :!: :!: :!: :!: :!:
znam ja još i puno više samo još nisam došao do izražaja :D
završio sam srednju poljoprivrednu, studiram poljoprivredu, bavim se poljoprivredom, živim od poljoprivrede, surađujem sa stručnjacima iz raznih područja poljoprivrede
poljoprivreda je danas kak bi se reklo na niskim granama, ja sam se počeo bavit s tim iako su me svi odgovarali, ali ja sam znao da neču slušat lokalne seljake, niti radit ko svi drugi.
i tako je krenulo, polako sam povečavao posjed i još povečavam, uveo nove kulture i još ih uvodim, držim se načela struke i ima rezultata ko što i vidite.
krave mi doje oko 40 do 50 litara dnevno , kak koja, uvjek neka zezne stvar, ali to može biti samo uz extra kvalitetu krme.
voluminozna krma je osnov za krave i ako je to perfektno , brašna vam treba jako malo.
treba poznavat svaku kulturu , njene karakteristike i zahtjeve i to sve prilagodit svojim potrebama.
ja sam se sam naučio to sve radit ali i rado pokažem drugima :!: bar ono kaj ja znam :!:
tu kod nas u selu je seljacima najdalji domet dts kojeg kose u lipnju i imaju ga jednu ral 10 godina, dok ja rotiram munjevito kulture i zato imam visoke prinose, koristim naknadnu i postrnu sjetvu, međukulture......
pa vidli ste i sami grašak , sirak , svi ljuljevi i sve ostalo.
ja ču uvijek pomoč svima vi samo pitajte
eto sad znate kak ja sve znam
 
K

krx pozega

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Taman sam te htio pitati...a ti opet sve naširoko tak da nemam zbilja šta reći SAMO DERI i nedaj se zajebavati ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

ŠANANA IMT 565 kaže:
Bogec
S čim kosiš onaj visoki 1,70 metara?

Na koju ga visinu kosiš?

rođo ja ga kosim sa greben kosom i moraš ga kupit u istom smjeru u kojem je košen, znači prvo ulazi list pa prema dnu iliti stabljici, drugačije ne ide :!:
sa rotacionom je obrnuto jer obrnuto okrene sirak, pa kupiš suprotno od smjera košnje :!:
visina košnje je cca 15 cm, onda sirak krene več za dva dana vidiš da očigledno raste.
kod kupljenja kad je sirak mlad oko 1m idete brzo sa utovarkom, a što je veči to sporije jer je sve veća masa :!:
ak bute išli ručno kupit bute se svi posvađali na prvoj prikolici kak je to teretno :mrgreen:
 
S

seljaček

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Pa ajde onda kad znaš daj mi reci savjet dali bi kod nas uspjelo kada bi postrno poslije ječma znaći oko 1.07 posijao soju i koju grupu zrelosti , naravno uz odgovarajuće vremenske uvjete stručno se mišljenje traži za područje bilogore
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: stočni sirak i sudanska trava

bogec kaže:
ŠANANA IMT 565 kaže:
Bogec
S čim kosiš onaj visoki 1,70 metara?

Na koju ga visinu kosiš?

rođo ja ga kosim sa greben kosom i moraš ga kupit u istom smjeru u kojem je košen, znači prvo ulazi list pa prema dnu iliti stabljici, drugačije ne ide :!:
sa rotacionom je obrnuto jer obrnuto okrene sirak, pa kupiš suprotno od smjera košnje :!:
visina košnje je cca 15 cm, onda sirak krene več za dva dana vidiš da očigledno raste.
kod kupljenja kad je sirak mlad oko 1m idete brzo sa utovarkom, a što je veči to sporije jer je sve veća masa :!:
ak bute išli ručno kupit bute se svi posvađali na prvoj prikolici kak je to teretno :mrgreen:

Znači dalo bi se kositi metar visine sa Deutz-Fahrom 165 cm! Kasnije pokupim sa Mengelicom!
Imaš slike od mašina u mojoj temi!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

seljaček kaže:
Pa ajde onda kad znaš daj mi reci savjet dali bi kod nas uspjelo kada bi postrno poslije ječma znaći oko 1.07 posijao soju i koju grupu zrelosti , naravno uz odgovarajuće vremenske uvjete stručno se mišljenje traži za područje bilogore

rođo ide soja grupa 000 ta ima najkraču vegetaciju, ali pošto nitko od nas nema navodnjavanje onda sve ovisi o vremenu, samo kaj bi dosta kasno mogla doč ta soja pa bi ti moguće kasnila sjetva jesenska
sortiment za tu grupu ne znam jer ima raznih firmi.
inače eto ti imaš svinje kolko ja znam , ali za krave se koristi cjela stabljika soje za silažu koja se silira sa kukuruzom u silos , pa se dobije mix ugljikohiodrata i bjelančevina.
eto vrijedi pokušat , jer ima lijepih jeseni pa se sve može napravit nakon soje
inače se sirak isto može kombinirat sa kukuruzom za silažu, naravno može se sijat i postrno
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: stočni sirak i sudanska trava

Ali neće svake god biti suša, a ako se brzo silira ne vjerujem da će u silosu izgubit značajno vlage.
 
S

seljaček

Guest
Re: stočni sirak i sudanska trava

Znaći pokušaj pa se bogu moli i to je to da soja mi treba kao zrno
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočni sirak i sudanska trava

ŠANANA IMT 565 kaže:
Znači dalo bi se kositi metar visine sa Deutz-Fahrom 165 cm! Kasnije pokupim sa Mengelicom!
Imaš slike od mašina u mojoj temi!

ne kosiš sirak na visini od metar visine, kosiš ga na visini od 15 cm.
a ako je sirak visok metar onda ga kupiš brzo a ako je sve veči ideš sve sporije jer ulazi sve veča masa

ja imam sip 165 bubnjastu i ide, držim na hidrauliku, isto i greben držim na hidrauliku, na visini od 15 cm plus minus.
ma ide mengelicom, bilo bi dobro da ima noževe, moja sip ima 6 noževa, jedva sam ih našao po cijelom selu, ljudi su to bacali :scratch
 
Na vrh