• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

stop švercu i prekupcima-povezivanje proizvođača hrane

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
U razgovoru sa članom brundalo skupa smo došli do zaključka da otvorimo temu o povezivanju proizvođača na kontinentu i na našoj obali...Naime,trenutna cijena kukuruza u Zadarskoj županiji je 1,60,a isti taj kukuruz su ''šverceri'' kupili na kontinentu za 60-ak lipa maksimalno.A naši seljaci jadni čekaju da se buržujske guzice dignu i smiluju se za par lipa.Mislim da tako više ne možemo poslovat,nego se trebamo osvijestiti i sami upravljat i određivat kuda će nam proizvedena roba završiti.Isto tako u Zadarskoj županiji kg žive vage janjeta do 20 kg je 38 kn,dok na kontinentu ''šverceri'' nude tek 26 kn po kg!!! Taj švercer dođe u Slavoniju,Podravinu,Prigorje,Liku i da ne nabrajam dalje,pokupi par šlepera janjadi i proda našim ugostiteljima za takve pare da ostatak godine može uživat u luksuznom hotelu.Na godinu samo ponovi priču,dok se u međuvremenu ''mi pošteni'',da ne kažem i priglupi znojimo orući zemlju,sijući kulture,moleći Boga da padne kiša,da ne pada led,da bi na kraju na tim ''poštenim'' leđima uživao švercer... Tu ubrajam dakako i megapolske tvrtke u našoj zemlji,kao i one individualne švercere.

pa ljudi moji,evo,razmislite o ovome i uključite se i sami u aktualizaciju ovog plana...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pametne riječi, pametne!

Kod nas je do prije godinu dana bilo 10-tak takvih švercera, sad su se svi okrenuli na ratarstvo, prodali kamione i rade na zemllji, ima još samo 1 koji je nekako opstao i sad ovi što ratare prodaju višak njemu a ovaj, kako kaže abrikili, prodaje to dolje za duple novce!!!
Ljudi, kaj se to s svijetom događa, mislim stvarno je sve postalo jadno!!!!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
nemoj pitat KAJ SE TO DOGAĐA,tako ćeš zauvijek ostat rob švercera... moramo se primit rješavanju tog problema.Ne vrijedi tražit milost od gospode,jer oni će nam reć da ako nemamo kruha neka jedemo kolače,nadam se da razumijete o čemu govorim.
 
B

brundalo

Guest
Gledajte ljudi ja san po godinama i zivotnom iskustvu mozda ovdi najstariji ali kad vidin cijenu kukuruza u vas meni se place. Oni vas ucjenjuju a mi ovdi zeljni stocne hrane za pristupacnu lovu. Prvo recite vi koji proizvodite kukuruz. I to jada od cijene sto van placaju dali isplacuju odmah ili i to morate cekat? Jer ovdi ne zaboravite ljudi placaju zivom lovom (cash in advance). Druga stvar u ovu temu tribalo bi ukljucit i prijevoznike ukljucujuci i HŽ jer bez jeftinijeg prevoza nema ni jeftinije spize i ovdi i tako unedogled. Znaci tribamo stvorit interesnu zajednicu proizvodjaca i potrosaca stocne hrane i tako eliminirat sve svercere. Konacni rezultat ce bit slijedeci. Svi cemo bit zadovoljniji a narocito krajnji kupci nasih proizvoda a sverceri ce se moc.............slikat ukljucujuci i velike igrace
 
B

Branimir 105 s

Guest
abrkili kaže:
U razgovoru sa članom brundalo skupa smo došli do zaključka da otvorimo temu o povezivanju proizvođača na kontinentu i na našoj obali...Naime,trenutna cijena kukuruza na Zadarskoj tržnici je 1,60,a isti taj kukuruz su ''šverceri'' kupili na kontinentu za 60-ak lipa maksimalno.A naši seljaci jadni čekaju da se buržujske guzice dignu i smiluju se za par lipa.Mislim da tako više ne možemo poslovat,nego se trebamo osvijestiti i sami upravljat i određivat kuda će nam proizvedena roba završiti.Isto tako u Zadarskoj županiji kg žive vage janjeta do 20 kg je 38 kn,dok na kontinentu ''šverceri'' nude tek 26 kn po kg!!! Taj švercer dođe u Slavoniju,Podravinu,Prigorje,Liku i da ne nabrajam dalje,pokupi par šlepera janjadi i proda našim ugostiteljima za takve pare da ostatak godine može uživat u luksuznom hotelu.Na godinu samo ponovi priču,dok se u međuvremenu ''mi pošteni'',da ne kažem i priglupi znojimo orući zemlju,sijući kulture,moleći Boga da padne kiša,da ne pada led,da bi na kraju na tim ''poštenim'' leđima uživao švercer... Tu ubrajam dakako i megapolske tvrtke u našoj zemlji,kao i one individualne švercere.

pa ljudi moji,evo,razmislite o ovome i uključite se i sami u aktualizaciju ovog plana...

E o ovome se da nadugačko i naširoko. Ja ću ukratko svoje skromno mišljenje. Glavni problem u cijeloj stvari je upravo ovaj famozni švercer. Tu smo si sami krivi. I mi koji jeftino prodajemo i oni koji skupo kupuju. Nikome švercer nikad nije pištoljem prijetio da mora punit ili praznit njegov kamion.
Ljudi moji seljaci u hrvatskoj su razjedinjeni. Zašto sad u Ivaniću umjesto 40 traktora nema 400 :?: Zašto u Zagreb sa proizvođačima mlijeka nisu išli i ratari :?:
Pa ljudi mi danas imamo mobitele internet pa i ovaj forum. Pa kaj se nemre organizirati prijevoz veće količine kukuruza recimo napamet govorim iz Bjelovara do Zadra. Ne znam kak se kreću cijene prijevoza al nebi to trebalo bit preskupo,to je nekih 400 km. Sigurno ne košta kunu po kilogramu tereta. Al nikome se to neda organizirat :scratch . Mi kontinentalci imamo svoje sajmove ili pijace kak gde na kojima brate mili se švercerima proda pošto poto bitno da se ima za pelinkovca i kobase pod šatorom ;) . A opet i vi ekipa na moru se onda postavljate pred gotov čin. Toga kod Vas nema i onda morate kupit isto pošto poto tam gde ima. A nije da ste na kraj svjeta od nas.
Ovakvoj situaciji pridonose i pametni seljaci kojima se "ne isplati" ući u sustav pdv-a i poslovat preko papira, a takve šverceri najviše vole. U sustavu si prodaš, platiš taj pdv i pravdaš troškove proizvodnje. Kod ovih troškova proizvodnje i nema neke dobiti tak da poreza na dobit ni nema. Dok kupuješ imaš račun za robu koju si kupil i prikazuješ ju kao trošak za proizvodnju.
Da ne duljim: hrvatskim poljoprivrednicima ne treba švercer. Nemojte prodavat švercerima, nemojte kupovat od njih.
Treba se složit. Na malo normalno ništa ne ide. al ne treba to ni bit nekaj ogromno. Pa kaj je taj Zadar ili Gospić ili bilo koji drugi grad stvarno na kraj svijeta. Meni ne ide v glavu da se par dalmatinskih ovčara ne može složit i naručit od nekoga na kontinentu npr. 7 tona kukuruza dakle 1 kamion i platit samo prijevoz, a ne i uzdržavanje švercerske gamadi.
Normalno da ta inicijativa može ići i s kontinenta prema dole. Al to je kod nas je to valjda nemoguće. Možda su ljudima negdje u podsvjesti zadruge iz bivše države pa ih to koči.
Na pamet mi padaju Dudek i tetec Franc koji su godinama živjeli kraj dravskih šaševa al im je trebal kombinat da ih "poduči" poslu s trstinom.
Žalosno je kaj je od tog vremena prošlo 30 godina, a mi se isto tak ponašamo. Obratite pozornost na pozitivne primjere iz europe u kojoj su svi udruženi i drže se skupa i u krizi i u blagostanju. Pa Njemački proizvođači mlijeka su u jednom Lidlu uspjeli podić cijenu mlijeka. Al je 80% svih proizvođača prestalo predavat mlijeko na mjesec dana, a Berlin je bio dva tjedna zakrčen traktorima. Tamo pojam švercer kakvog mi poznajemo ne postoji.
Nema bez sloge ništa. Još imam 100 stvari za reći al za sad dosta.
 
V

Volintena

Guest
Znači, ipak, ona moja da se može i bez (obradive, mislin na sistem obrade koja je kod vas gori, jer ode doli je sami kamen) zemlje, a sa stajskim uzgojem može živit (znan da ćete reć da tu nema računa, ali kako vodit blago na ispašu kad nemaš ni za to (dovoljno) zemlje, a oni koji ima neće da ti da, a onaj koji ti oće dat ima malu parcelu...). Bitno je da se spiza za blago kupi direktno kod proizvođača. Samo triba rješit prijevoz.

Koliki je najveći kamion, mislin na zapreminu, u ovom slučaju na kubikažu prostora kamiona kojim bi se vozilo sijeno u kvadratnim balama (jer su praktičnije za baratanje, za ovce i koze, a i bolje se iskoristi prostor samog kamiona)? Koliko tih bala može stati u kubikažu takvog kamiona?

Kolika je prosječna cijena transporta, ili koliko, tj. kako kamionđije naplačuju prema kilometrima ili prema količini tereta? Ima li razlike u cijeni kad voze sijeno ili slamu i kad voze kukuruz i slično njemu?

Ima li neko od vas 'gori' brata, rođaka ili ako ne u rodu onda prijatelja koji ima kamion za takve potrebe, pa da se s njim može dogovorit neka prihvatljiva cijena prijevoza tako da smo svi zadovoljni, da niko nije zakinut, jer smo svi zajedno jedan krug koji opstaje jedino ako smo jedinstveni i složni.

Ne kažu Kinezi zaništa da je na putu oko svita najteži onaj prvi korak - e pa napravimo ga!

Ako san šta zaboravija samo recite, vi imate iskustva! Želja mi je napravit okvirnu kalkulaciju troškova ishrane u kojoj kupujen spizu kod proizvođača.
 
B

brundalo

Guest
Sa ne citiram branimira samo da kazem potpis na izreceno. Sta se tice Toga sta je volintena napisao bit ce o tome jos rici ovdi.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bez namjere da udaram kontru, ali nije mi jasna rijec svercer. Pa trgovci postoje oduvjek, kupe tamo gdje je jeftinije i voze i prodaju tamo gdje je skuplje.
 
B

Bobo

Guest
Smiljan kaže:
Bez namjere da udaram kontru, ali nije mi jasna rijec svercer. Pa trgovci postoje oduvjek, kupe tamo gdje je jeftinije i voze i prodaju tamo gdje je skuplje.

Postoji razlika izmedju svercera i trogvca, mala ali postoji ;)

Trgovac kad kupuje placa porez drzavi, a svercer NIKADA...

Zato treba sverc-komerc iskorjeniti, a ova moja izjava granici s utopijom...
 
B

brundalo

Guest
Smiljan kaže:
Bez namjere da udaram kontru, ali nije mi jasna rijec svercer. Pa trgovci postoje oduvjek, kupe tamo gdje je jeftinije i voze i prodaju tamo gdje je skuplje.
E Smiljane Smiljane crni sine he he. da taj svercer opali neku svoju marzu da moze od toga zivit jos bi bilo i ok.... ali
Pazi ovako cijena kukuruza u vas je gori bila od 30-60 lipa ako se ne varan. A ovdi 1.6 kuna. Uzmimo da jedan sleper ukrca 20 tona kukuruza radi lakseg racunanja. Neka je srednja cijena kukuruza bila 45 lipa... a budi siguran da ima ljudi koji su prodavali i po toj cijeni to je tih 20000x0.45=9000 kuna neka prevoz kosta i 5000 sta ne kosta sigurno to je ukupno 14000 kuna. A 20000 x 1.6=32000 kuna. 18000 za par sati posla. E zarad toga je nama poljoprivrednicima lose zapamti. A sve bi to skupa moglo kostat recimo jedno 22 ili mozda 23 000 kuna i vuk sit i koze na broju. Znaci treba povisit cijenu kukuruza na razumnu ali isto tako eliminirat skupi prevoz i svercere i vi i mi na dobitku. A gamad svercerska nek ide u materinu. Da samo znas koliko puta san ja zva firmu euro-alfa u Bjelovar i molija ih da otvore poslovnicu u Zd da se izbjegne 7 ruku uvoza i posrednika, na kraju su me poslali u materinu a ja vise ne kupujem njihovu robu i amen.
E ali sleper ukrca i svih 25 tona ako ne i 30.... tko ga kontrolira da mi je znat.
E sad zamisli kako je nama na otocima kad na tu svu cijenu moramo jos dodat 2600 kuna trajekta i prevoz ovdi na otoku.
Dodaj na to da kad uzimas robu u svercera nemas racun ni pravdanje za troskove pa cu te ja pitat sta je to drzava ucinila da se ljudi vrate na otoke i da rade.....Ovako moras pola prometa radit na crno da bi prezivija
 
B

Branimir 105 s

Guest
Smiljan kaže:
Bez namjere da udaram kontru, ali nije mi jasna rijec svercer. Pa trgovci postoje oduvjek, kupe tamo gdje je jeftinije i voze i prodaju tamo gdje je skuplje.

Švercer, nakupac, prekupac, trgovac sve je to kak veli Bobo više manje isto. Smiljane, care pogledaj naslov teme.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
svaka čast. Danas se ima internet mobiteli...i sto drugih načina komunikacije.... lako se dogovori prijevoz iz kontinenta na more...kao što je brundalo izračunao,,,i sa najskupljim prijevozom kukuruz će biti jeftiniji nego onaj kupljen od preprodavača.
prijatelj mi je prije 2 god. podijelio oko 2.000 bala sijena...ja sam sebi uzeo oko 100komada.
tu sam i pomoći ću koliko budem mogao...
 
B

brundalo

Guest
roko kaže:
svaka čast. Danas se ima internet mobiteli...i sto drugih načina komunikacije.... lako se dogovori prijevoz iz kontinenta na more...kao što je brundalo izračunao,,,i sa najskupljim prijevozom kukuruz će biti jeftiniji nego onaj kupljen od preprodavača.
prijatelj mi je prije 2 god. podijelio oko 2.000 bala sijena...ja sam sebi uzeo oko 100komada.
tu sam i pomoći ću koliko budem mogao...
Ma nije tu stvar pomoci nego da dodjemo do nekih zakljucaka i da na osnovi tih zakljucaka pocnemo radit. Jer ako smo u stanju ovdi na netu provodit sate i sate i "pizdit ludu" sta kazu dubrovcani onda ajmo ispizdit neku pametnu i da radimo.
Po meni mozda bi bilo najbolje da se i mi udruzimo u neko udruzenje ili interesnu zajednicu i da "pomalo" trgujemo izmedju sebe. Tu bi tribalo ukljucit i prevoznike. Recimo da ovdi raspisemo natjecaj za prevoz pa ko da najpovoljnije uvjete. Jos kad bi coviku pomogli da u oba pravca bude pun, puna saka brade i nama i njemu.....
Recimo ja san sazna neke telefone ali tek kad provjerin objavit cu ovdi, jer ako nece nema smisla da ih objavljujem.
Inace sad vidin ali da ne preuredjujen post, vecina je u sistemu PDV-va i to olaksava posa na veliko ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Moje mišlenje je! Potpis na Branimirov tekst!

Ovako, pošto sam relativno malo gospodarstvo (još neko vrijeme), nisam u sustavu pdv-a, ali višak hane (rijetkost kod mene), nikad ne prodajem šverceru, prodam uvijek susjedu, prijatelju, domačem čovjeku za kojeg sam siguran da če tu moju hranu potrošit na svoje blago i na tome i koju kunu zaraditi, evo neki dan došao nam je jedan prijatelj iz ZG, traži me da mu prodam bali sijena i balu slame za zečeve, ja mu natovarim pun WV Caddy, a veli on meni, sad sam miran 2 godine :mrgreen: , al opet znam da si bude čovjek iskoristio tu hranu na najbolji moguči način i nije mi žao te hrane!!!
Što se tiče kupnje proizvoda, imam sve račune na ujaka, koji je u sustavu pdv-a, pa nek si čovjek što više povrati novaca!
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
ja sam mislio da mogu pomoći sa pronalaženjem hrane i takvih stvari...imam prijatelje u Slavijatransu pa mogu možda nabaviti neke cijene šlepera, mogućnost prodaje ovaca, svinja,,,,... kum mi ima kamion od 10-ak tona ali je stalno na putu...
član sam dobrostojeće zadruge preko koje možemo slati i plaćati ili čak kupovati, i od danas sam ponosan vlasnik firme u sustavu PDV-a

teba nešto poduzeti,,lakše ćemo svi disati i živjeti kao ljudi,,,,
 
P

pozna

Guest
naslov teme -intrigantan, zakljucak-utopija ili trla baba lan. ne branim svercere,ali tko to od vas ili nas radi sve legalno ? nitko,i to sa nekim opravdanjem;pa moram nekako preziviti. istina. al istina je i da sverceri dodu sa kes lovom,i plate na ruke,a to je bas slatko,nema cekanja par mjeseci ili vise. stvar je u tome da DRZAVA treba jos puno uciniti da se suzbije sverc i rad na crno. drzava i nitko drugi,svi mi ostali mozemo samo pricati u prazno,i gle cuda,kad treba nesto konkretno uciniti,nitko ne mrda. koliko znam jedino su posustali sverceri stokom,a zasto,zbog rigoroznih kontrola mesnica,a to je organizirala drzava.ja sam prije 3,4 god htio sasvim legalno prodavati zitarice,najvise kukuruz,jecam zob u dalmaciji. da bi to mogao raditi roba mora imati kontrolu kvalitete i porijeklo,zatim mora biti i uvrecana.sam organiziram prijevoz i treba mi i skladisni prostor ,trazio sam Zadar i okolina,al gle vraga skladista i sve sto je na to licilo je bilo toliko skupo ,bezobrazno skupo da sam nakon puno puuuunooo racunanja i sa optimistickim razmisljanjem bio u minusu.ukratko sjecam se da je kukuruz tada bio 55 lipa,a u prodaji u npr Zadru nije mogao ni po teoriji kostati manje od 1.6 kn. i ta kalkulacija je upitna. sve kosta, i svaka papirnata vreca kosta,i ona jebena deklaracija kosta,i prijevoz,skladiste,placa radnika.....sve u svemu,debeli minus. kao sto vec rekoh,drzava sve treba regulirati,pa ce onda biti reda,a to za nas znaci,da niti ce drzava ista napraviti niti ce ikada biti reda kod nas,to je valjda sudbina ovih generacija.a sta je red u drzavi reci cu iz osobnog iskustva. vec 2 god zivim u njemackoj,imam svoju privatnu firmicu,redovno placam porez i pdv,prije mjesec dana sam kupio kombi,fiat dukato,platio kesom,racun prilozio knjigovodi,on poslao finanzamtu,tj po naski,poreznoj upravi,oni mi poslali dopis da ce mi kompletni pdv vratiti na moj racun. i tako je i bilo,pare legle,ja sretan.i sta je tu cudno,pitat ce netko. pa to da je od mog prvog koraka sa racunom do dana kad su mi vratili novce proslo tocno 5 dana.drzavni aparat radi i daje ti sansu da zivis.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
@pozna:ti izgleda zaboravljaš da mi ipak živimo na balkanu,a u našoj vlasti nije nitko drugi nego ista balkanska bagra..I moraš znati da ili ćemo mi balkanci napravit nered u eu ,jer ipak smo to mi... Zašto bi ja kao proizvođač trebao skladište?Ti želiš reći da ako ja odem kod mog susjeda i kupim 100 metara kukuruza te ih prevezem traktorom par 100 metara,da trebam posebnu papirologiju?da bi bilo legalno trebam samo račun,zar ne?a koja je razlika da ja svom sunarodnjaku koji živi par 100 km od mene isto tako prodam neku količinu hrane??? ti si izgleda isto jedan trgovac,pa si mislio napravit biznis kupit za jeftino a prodat za skupo... :roll: i očito nisi dobro pročitao naslov-POVEZIVANJE PROIZVOĐAČA- tu se samo i jedino misli na one koje proizvode,dakle seljake.Evo,kad mi kolega iz Zadra priča da kupuju sijeno po 30 kn balu,ja se samo slatko nasmijem,i kažem da je ludost kupit to sijeno,osim ako u njemu nema plemenitih kovina.I mislim da smo temu pokrenuli u pravo vrijeme jer ćemo svi polako do godine,a vjerujem i ranije ući u sustav pdv-a,gdje će nam sve bit prikazano računima,te ćemo bit i sami da ne kažem šverceri svoje robe.

što se tiče transporta,koliko sam čuo po pričama,da je pevec među najjeftinijima,i to je trn u oku ostalim prijevoznicima,ali ne bih o tome.

i slažem se apsolutno sa navedenim da je sramota da se uz današnje silne komunikacijske mreže ne možemo povezat i udružit u jednu složnu zajednicu proizvođača hrane,ljudi moji o nama svijet ovisi,mi smo ti koji hranimo sva usta ovog svijeta,jel vam se čini normalno da propadnemo? Ako se uz internet ne možemo povezat,onda ne možemo nikako...Na forumu ima pametnih ljudi,s pametnim idejama i mislim da nije velik problem da ovaj način trgovine zaživi i to u skoro vrijeme..
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Htio sam i ja spomenuti Pevec, ali neka netko drugi...
Neke priće sam i ja čuo da vozi jako povoljno, pa treba jedino pitati.
Imam ja kuma koji također vozi za privatnika, pa bih ga mogao pitati, ako zna, koliko košta, recimo, prijevoz do zadra.
Znam da ovi koji voze povrće, hladnjače, da računaju nekih 3-4 tisuće kuna od Virovitice do Rijeke za šleper.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Kad smo već kod hrane, ne spada baš pod suzbijanje šverca, ali i tu bi moglo proći. Sigurno ima zainteresiranih, a i sam sam među njima, koji žele dogovoriti proizvodnju hrane za prodaju. Ja, na primjer, imam površinu i znanje da proizvedem kvalitetnu krmu, pa i žitarice ako treba. Mislim da je bitno i onomu tko kupuje to od mene da može biti siguran da će uvijek dobiti približno istu kvalitetu hrane, a ne da svaki puta kad kupuje da strepi hoće li dobiti prestaro sijeno, pokvarenu sjenažu ili jećam pun žižaka.
Ima tu puno stvari koje mi poljoprivrednici možemo među sobom dogovoriti i učiniti jedni za druge. Zašto da netko drugi još zaradi onoliko koliko plati proizvođaču.
Naravno da tu mora biti i odgovornosti kupaca, koji će redovito uzimati i plaćati robu, jer nema trgovine ako prodavatelj doveze robu na more, a kupac se premišlja hoće ili neće.
 
Č

Čerevec

Guest
abrkili- Ne mi ne živimo na Balkanu, Hrvatska i Hrvati ne pripadaju Balkanskim narodima ni geogravski ni kulturološki. A to da sjede u našoj vlasti balkanci to je točno, jer njih većina i ne potječe iz Hrvatske. Vi ste se tu raspisali i delate od muhe slona. Čemu komplikacije? Ako ima na jugu zainteresiranih ljudi za kukuruz a spremni su ga platiti npr. 0,80 kn nek kontaktiraju nekog ratara, a na forumu ih ima, dogovore se oko papirologije i to je to. Ali taj naćin poslovanja nebu puno ratarima pomogel jer ratarskih proizvoda ima daleko više nego kaj stočni fond na jugu more potrošiti.

Prije par godina neki mladi farmer iz dalmacije došel je v moj kraj i kupoval krave i junice za sebe, baš zato da izbjegne posrednike. Išel je po štalama videl robu i biral. Poslje sam ga videl u plodovima zemlje i rekel je da je zadovoljan. Hoću reći da se treba pokrenuti i nekej napraviti.
Bez ljutnje.
 
Na vrh