• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ŠTORE 402 DT - obnova (puno slika)

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Vi se organizirajte pa vam ja prodam materijal :icon_rofl:
Sad tek dolazi zabava, ovo sve do sad je bila klasika od posla.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ako treba prodavati to bi trebal MALI majstor koji je radil :icon_super:
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Vi se organizirajte pa vam ja prodam materijal :icon_rofl:
Sad tek dolazi zabava, ovo sve do sad je bila klasika od posla.

Na tuđem trudu bi zarađival :(think):
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
369
Pa napeto mi je da vidim kak ste ga sredili, znaš da me sve u vezi Fiata jako zanima :)

Ko zna, možda se jedan Štorkan 404 (Fiat 420) s prednjim utavarivačem zaleti u moj dvor.

Bolje da se zaleti u dvor nego da se razleti prije nego dođe do dvora,to ti je šta bi reko moj komšo skalauđa.
Ma bjeeži od toga kak vrag od svete vode :(devil):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Šanana, ak buš nježan na kuplungu i mjenjaču, nebu te iznevjeril.
Već sam rekel: mene je izškoloval, napravil štalu i štagalj i zaradil novoga. Čak bez lomova.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
I onda je polako došlo proljeće, mesec ožujak 2013. ...
... pa smo polako počeli sa sastavljanjem mjenjača.
Naravno, netom prije sastavljanja, dijelovi su oprani Ivasolom i miniwash-em.

U čisto kućište najprije je postavljena vilica špere s pripadajućim dijelovima
Gearboxempty_zpsc40a47ac.jpg


...pa zatim i pojas kočnice
Rightside_zps528bcd0e.jpg


pa zatim stožasti lager sa zubom (jedini specijalni lager na traktoru, koji je, srećom, bil dobar i nismo ga mijenjali), te smo probali postaviti glavnu osovinu mjenjača, i izmjerili aksijalni zazor (luft) tog para konusnih ležaja.
Pinionshaft_zps4795ab5b.jpg


lavna osovina završava stožastim zupčanikom
Piniongear_zpsa1f2b257.jpg

Obratite pozornost na broj na zupčaniku. Isti takav broj nalazi se na tanjurastom zupčaniku.
 
Posljednje uređivanje:

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Već sam rekel: mene je izškoloval, napravil štalu i štagalj i zaradil novoga. Čak bez lomova.

Naravno da je onda zaslužio kompletnu obnovu,pa makar nakon toga stajao na klocnama pokriven bijelom plahtom i služio samo za nedjeljno španciranje po selu.:icon_super:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Dijelovi su posloženi na stol i pripremljeni za ugradnju
Shaftsandgears_zps9751a30e.jpg


Getriba je jednostavna, i nema previše dijelova. No, ipak treba paziti pri ugradnji, jer ima nekoliko distantnih pločica
Shaftsandgears1_zps2b5aeba0.jpg


Sastavljanje je započelo slaganjem donjeg snopa.
Najprije se postavlja par zupčanika za izvod prednjeg pogona i pogon kardana preko brzina, zupčanik za izbor direktnih i reduciranih brzina, te, nakon njega, na osovinu ide donji slog
Bottomgears_zpsb728ec66.jpg


Sad već kućište liči na mjenjač:
Inthegearbox_zps5284cd4d.jpg


Zatim su montirani zupčanici redukcije i zupčanik rikverca
Reversegearin_zps4b7846c6.jpg


S prednje strane je postavljen ležaj, distantna pločica i matica. Prije toga izmjeren je i podešen aksijalni zazor ležaja, te je maticu OK41 trebalo pritegnuti i osigurati
Locking_zps8064d241.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
O da, da, sve pažljivo i jako pedantno, takav posel mi se sviđa!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Ako treba prodavati to bi trebal MALI majstor koji je radil :icon_super:
Meni nisu dali, uvalili su mi kist i minivaš pa opleti.

Na tuđem trudu bi zarađival :(think):
A čuj, ako bi se dalo..... nisam više onaj stari.


Priznaj ZJ da ti je nije bilo baš svejedno kod slikanja zadnje slike
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
te sporohodne , zašto se one ne mogu koristiti u brzim?
da li nema smisla jer bi bile "blizu" sporih ili je neki drugi razlog
Koja je svera tih sporohodnih? .."obična prva i spori rikverc su ionak prespori za bilo kaj ..mani više fali neki "power" između svake brzine umjesto sporohodnih ?
I da brate , svatko tko ga može neka ga zaobilazi ..i to naširoko
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Puknuti ovo se ni je radilo da se koristi nego iz zahvale kaj se koristilo i dokazalo da je moguče zaraditi i sa nježnim traktorom ako se pazi u radu čast vozačima !!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Kad smo već bili uigrani, sastavljeno je i dodatno kućište, tj.postavljen je semering, "Honda" ležaj, "žlica" za podmazivanje, sastavljeno i zadihtano je kućište...
Assembling_zps96e3324c.jpg

Ovi narančasti semeringi na slici su silikonski, s prahobranskom usnom, a budu išli na poluosovine.
Kak takvih nije bilo moguće nabaviti u dućanima, napravljeni su kod BOLF-a u Gundulićevoj.


...postavljen je i drugi ležaj, seger...
Assembled_zps54bcee6e.jpg


te su postavljeni gornji (šaltajući) zupčanici
Gearscompleted_zps1e0349a5.jpg


i mjenjač je s tim bil sastavljen
Gearscompleted1_zps9ff9810e.jpg
 
Posljednje uređivanje:

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
369
E da zj pitanje za tebe
Na ovoj zadnjoj slici si vidim počeo (gurkat):icon_e_biggrin: ove tri osovine koje prebacuju brzine sad prva je ja mislim od 2. i 3. brzine druga od brzih i sporih a treća za prvu i rikverc s lijeva na desno.E u mene se ne šeta kućište po osovini ovoj prvoj kak bi trebalo, i teško šaltam(bilo je sitni grijeha)oprosti velečasni kaj sam zgriješil. Eto stalno neki problemi sa štoretom, nece izać na dobro ni posio nisam šta sam planiro.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Honda lezaj....???
btw, koliko si platil TO na Fsb-u.....kod Boze ili Landeke:icon_thumright:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
...Priznaj ZJ da ti je nije bilo baš svejedno kod slikanja zadnje slike
Misliš na blokadu zupčanika?
Ha, meni je do svega stalo, no vjeroval sam iskusnom.


te sporohodne , zašto se one ne mogu koristiti u brzim?
da li nema smisla jer bi bile "blizu" sporih ili je neki drugi razlog
Koja je svera tih sporohodnih? .."obična prva i spori rikverc su ionak prespori za bilo kaj ..mani više fali neki "power" između svake brzine umjesto sporohodnih ?
I da brate , svatko tko ga može neka ga zaobilazi ..i to naširoko
Ima razloga da se ne koriste puzajuće umjesto reduciranih:
- sami puzajući reduktor je preslab za neki veliki moment
- da se i smije koristiti, glavni prijenosnik bi trebal biti 5x jači, jer je toliko otprilike redukcija na njemu.
Slažem se da fali međubrzina svakoj brzini, za otprilike 20%. To sam i prije napisal.

Zakaj da ga zaobilazi? Kaj god tko mislil, no i bez prednjeg pogona je efikasniji od 539. A s prednjim pogonom pogotovo.
Vrlo je okretan (za starog dupljaka), motor je niske potrošnje itd...


Puknuti ovo se ni je radilo da se koristi nego iz zahvale kaj se koristilo i dokazalo da je moguče zaraditi i sa nježnim traktorom ako se pazi u radu čast vozačima !!
Možda, Željko, možda. No, i dalje se taj traktor koristi za ono kaj je cijeli svoj vijek pri nama radil. Samo manje nego prije.
S druge strane, bez obzira kaj je uloženo u njega puno novaca, mislim da taj traktor sad vrijedi više nego većina njegove braće na Njušklu, u upitnom stanju.
Nije se nikaj nikome dokazivalo, niti je to bil cilj.
Zapravo, dokazalo se da je to dobar traktor ak se pametno koristi. Ne ak se ne radi s njim, već ak se ne divlja. Uostalom, koliko ih u Sloveniji još uvijek radi?
Idealan nije, fali mu brzina i još puno toga (prema današnjima), no za manje gospodarstvo može dugo služiti.
Naš je to dokazal, a susjedov pogotovo (s debelo preko 12-tak t sati).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
E da zj pitanje za tebe
Na ovoj zadnjoj slici si vidim počeo (gurkat):icon_e_biggrin: ove tri osovine koje prebacuju brzine sad prva je ja mislim od 2. i 3. brzine druga od brzih i sporih a treća za prvu i rikverc s lijeva na desno.E u mene se ne šeta kućište po osovini ovoj prvoj kak bi trebalo, i teško šaltam(bilo je sitni grijeha)oprosti velečasni kaj sam zgriješil. Eto stalno neki problemi sa štoretom, nece izać na dobro ni posio nisam šta sam planiro.
Nismo još došli do vilica. Strpi se malo :)
S njima nije bilo problema.

Honda lezaj....???
btw, koliko si platil TO na Fsb-u.....kod Boze ili Landeke:icon_thumright
Vrati se malo u natrag, buš našel objašnjenje za "Honda" (Koyo) ležaj :)
Iskreno - ne sjećam se više kak se čovjek zval. Platil? Pa kaj se to plaća?
Meni su rekli gdje da podignem :icon_rofl:


Idemo dalje.
Na red je došla ugradnja diferencijala i osovine pogona kardana
P3120840_resize_zps7404419f.jpg


Postavljena je desna prirubnica koja nosi ležaj diferencijala (Nachi). Semering je silikonski, s dvostrukom usnom, proizvodnje Bolf, jer nisam mogel nigdje najti Corteco odgovarajućih dimenzija.
Rightbearingholder_zps359d4bb9.jpg


Diferencijal na mjestu.
Diffin_zps18bbca40.jpg


Prije nego se zatvori i druga strana ležaja, treba provjeriti zazor ležaja.
2013-03-13-1168_resize_zps4f544ae2.jpg


Zazor konusno-tanjurastog para podešava se aluminijskim pločicama različitih debljina.
20141221_160935_resize_zps551e2791.jpg

Srećom, nabavil sam nekoliko originalnih, jer bi inače radovi stali, dok kolega Puknuti nebi donesel tablu instrument lima, kak je pri kolegi Mrkom...


Zatvorena je i lijeva strana, te postavljen poklopac diferencijala, sa zupčanikom pogona kardana. Da nebi nekoga zbunilo, zazore smo prije odredili, i postavili odgovarajući broj pločica na svaku prirubnicu, pa je sad samo sastavljeno.
P3130842_resize_zps55ef2115.jpg


Pogled s druge strane...
P3130843_resize_zps6326fa22.jpg


...te na diferencijal kroz rupu za pogon kardana. Tu dolazi još jedan izvod kardana, koji se vrti koliko i motor, samo u lijevo (u suprotnu stranu od kardana 540), a služi za pogon remenice. Vidi se prirubnica sa četiri šarafa...
P3130845_resize_zps688c3849.jpg

Time je sastavljanje getribe bilo završeno.
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Vidim da je bilo tu i faga kaj kina ili?
Vlažne maramice za ruke ili?
Bolf vise nije u Gundulićevoj nego Savica san:drink: i,Žitnjak.
 

Najnoviji postovi

Na vrh