• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Štore 502/504 tekućine/ulja/specke/info

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Evo za početak prenosim iz knjige o održavanju tablicu za količine ulja i koje gradacije..

uljarm.jpg


Nadam se da će pomoći jer vidim da je bilo po postvima od prije koje ulje zašto bla bla.. uglavnom mislim da je propisano ipak najbolje. Također ulje u getribi se mjeri 15-min nakon rada tj. kad se slegne, a ne kada pumpa vrti (isto prema knjižici):p
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Na modelima 400 serije u mjenjač i prednji most ide Super3/5, dakle motorno ulje. Dakle, točno je jedno i drugo.
Razlika (osim motora) 400 i 500 serije je samo u hidrauličnoj pumpi, tak da nebi trebalo biti problema niti s jednim uljem.
Mi 30 godina imamo motorno (naravno, mijenjano).
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Na modelima 400 serije u mjenjač i prednji most ide Super3/5, dakle motorno ulje. Dakle, točno je jedno i drugo.
Razlika (osim motora) 400 i 500 serije je samo u hidrauličnoj pumpi, tak da nebi trebalo biti problema niti s jednim uljem.
Mi 30 godina imamo motorno (naravno, mijenjano).

A ja točil transhidrol u mjenjač, a prednji most hipenol.... Mislim da je to ispravno...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
A ja točil transhidrol u mjenjač, a prednji most hipenol.... Mislim da je to ispravno...

Nije. Ni u jednim uputama nema Hipenola (iako ga ja imam u bočnim reduktorima. U prednjem mostu je motorno, baš kak i u getribi.
 

mate123

Član
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
55
A u kojim uputama piše da ide motorno ulje u getribu?
menjalnik in dvigalka = transhidrol 85
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
A u kojim uputama piše da ide motorno ulje u getribu?
menjalnik in dvigalka = transhidrol 85

O tome i ja pričam.... naime, baš sam srel opet mehaničara koji mi je servisiral traktor, točil je svugdje transhidrol 85 (bilo mi je i čudno zašto je trebal dvije kante po 10 l) dakle mjenjač s hidrauličkim sklopom, prednji most i bočni reduktori... tip je bil šef skupine mehaničara na sklapanju traktora u Štorama tak da ima sigurno pojma... a za konstataciju "motorno ulje" je rekao da je glupost...on se meće u getribe motokultivatora tipa IMT 506, mio honda 620 koje i imam i potvrđujem navedeno...

Pričal je da se dobivalo nekad u Štorama "transhidrol" (kojeg je rekal nikad nije bilo :prayer: ) miješanjem motornog ulja i hipenola u nekom omjeru...

Inaće tvornica traktora Štore udaljena je od mog kraja 30 km u Sloveniju i svaki drugi čovjek ovdje je radil u toj tvornici, svi voze Štore i baš bum provjeril ovu konstataciju ....

inaće svi kunu mater komunizmu i IMT-u koji je i uzorokoval njihovu propast.... jer su kavalitetom daleko nadmašili IMT,a na izbačaju štoreta 904 (jedan od primjeraka istog je u SIP šempeter tvornici za testiranje priključaka, baš ga gazda zato neće prodati :vragek:) je došla delegacija iz Beograda nakon čega je uslijedila propast....
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
O tome i ja pričam.... naime, baš sam srel opet mehaničara koji mi je servisiral traktor, točil je svugdje transhidrol 85 (bilo mi je i čudno zašto je trebal dvije kante po 10 l) dakle mjenjač s hidrauličkim sklopom, prednji most i bočni reduktori... tip je bil šef skupine mehaničara na sklapanju traktora u Štorama tak da ima sigurno pojma... a za konstataciju "motorno ulje" je rekao da je glupost...on se meće u getribe motokultivatora tipa IMT 506, mio honda 620 koje i imam i potvrđujem navedeno...

Pričal je da se dobivalo nekad u Štorama "transhidrol" (kojeg je rekal nikad nije bilo :prayer: ) miješanjem motornog ulja i hipenola u nekom omjeru...

Inaće tvornica traktora Štore udaljena je od mog kraja 30 km u Sloveniju i svaki drugi čovjek ovdje je radil u toj tvornici, svi voze Štore i baš bum provjeril ovu konstataciju ....

inaće svi kunu mater komunizmu i IMT-u koji je i uzorokoval njihovu propast.... jer su kavalitetom daleko nadmašili IMT,a na izbačaju štoreta 904 (jedan od primjeraka istog je u SIP šempeter tvornici za testiranje priključaka, baš ga gazda zato neće prodati :vragek:) je došla delegacija iz Beograda nakon čega je uslijedila propast....

@mrga,,., zanimljive informacije uz tvornicu i povijest :supris: još kad bi mi našel di u okolici bačen prednji pogon :lol:

Ovakva je situacija kod mojeg Štoreta. Od njegove proizvodnje sam siguran da je u reduktorima, getribi, kardanu i volanu Trasnhidrol 85. Jest da mu je mjenjač ko od auta (btw jedan dio u njemu je 100% kompatibilan sa dijelom iz Campagnolinog AR55 mjenjača :rolleyess: i interswapable je) no kod mene fala Bogu nikad nije došlo do izbacivanja iz brzine, njegovog kvara i nadam se da s ovim sad nisam bacio "kletvu" :confused:.

A da; ne štedim ga ni na jednom području od lakših poslova oranja sa dvobraznim, pa do mučenja u šumi izvlačenjem trupaca preko vlaki di prolaze oni zglobnjaci.. tako da.:prayer:

Uglavnom već sam zakaparil 20L transhidrola i 10L Motornog za 1. mjesec za kompletnu izmjenu tekućina i onda gasss...
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Svaka čast, samo uredno održavaj i pila ide i ide... ja imam problema s 5. i 6. brzinom, uredno sam mjenjal kuglice i oprugice kod mehaničara, ali imam nešto popigano ili kaksevećzove i nekaj ne štima jer mi izbacuje.... da stvar bude gora, prije nekoliko godina mi je požderalo zupčanik 3. i 6. brzine i ujedno na prizmi, kompletna getriba je rastepena u detalje, imal je tvorničku grešku nemara montera jer nisu postavili podloške pa su stvari šetale po osovini... razlog je godište 84.

84. i 85. godina je bila finish Štoreta zbog IMT-a ponavljam (jaka konkurencija, štoretovi traktori su bili zakapareni i plaćeni po godinu dana unaprijed, a IMT imal svojih viška itd.) i radilo se nemarno... pričao mi je ovaj stari čovjek... ima jedna zanimljivost... kad je tvornica počela propadati, svaki radnik tvornice je mogal kupiti recimo dupljaka u pol cijene + kralo se tak da je još svaki jednog doma znosil...
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Svaka čast, samo uredno održavaj i pila ide i ide... ja imam problema s 5. i 6. brzinom, uredno sam mjenjal kuglice i oprugice kod mehaničara, ali imam nešto popigano ili kaksevećzove i nekaj ne štima jer mi izbacuje.... da stvar bude gora, prije nekoliko godina mi je požderalo zupčanik 3. i 6. brzine i ujedno na prizmi, kompletna getriba je rastepena u detalje, imal je tvorničku grešku nemara montera jer nisu postavili podloške pa su stvari šetale po osovini... razlog je godište 84.

84. i 85. godina je bila finish Štoreta zbog IMT-a ponavljam (jaka konkurencija, štoretovi traktori su bili zakapareni i plaćeni po godinu dana unaprijed, a IMT imal svojih viška itd.) i radilo se nemarno... pričao mi je ovaj stari čovjek... ima jedna zanimljivost... kad je tvornica počela propadati, svaki radnik tvornice je mogal kupiti recimo dupljaka u pol cijene + kralo se tak da je još svaki jednog doma znosil...

A eto nažalost mene ni jedan dupljak ni dopal :cry:.. i znam za još svega 2 štoreta u svom kraju jedan 502 i jedan 404. moram priznati da 504-ku nisam ni videl uživo :confused:
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
A eto nažalost mene ni jedan dupljak ni dopal :cry:.. i znam za još svega 2 štoreta u svom kraju jedan 502 i jedan 404. moram priznati da 504-ku nisam ni videl uživo :confused:

504 imam ja, isti kak i 502 samo s pogonom naprijed.... motor Rakovica, licenca Perkins.... Inaće taj traktor tj. traktori imaju izrazito nježnu getribu, kak igračku, pazi na nju... uspoređujem s ursusom 335 i njegovu getribu koja je duplo glomaznija, a 35 ks.
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Jedan novi info ukoliko još niste prokljuvili....

Komplet crijeva za hladnjak/vodenu pumpu Štore 502/504 odgovara od IMT549

:partyman:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Jedan novi info ukoliko još niste prokljuvili....

Komplet crijeva za hladnjak/vodenu pumpu Štore 502/504 odgovara od IMT549

:partyman:

Pa normalno da paše kad su identični motori.
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Pa normalno da paše kad su identični motori.

Baš i nisu, drugačiji raspored provrta za agregate na bloku motora. Znam kad sam zvao u Rakovicu da mi naprave blok za Štorea da su tražili 549 u skladištu koji je neobrađen. I ne mogu se swapati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Zasto su u Store poceli ugradivati IMTov motor zna li tko?

Jednostavan odgovor.Cijena.

Nebi se složil s ovom tvrdnjom.
Razlog je bil smanjenje uvoza (ono kaj nam danas fali). Osim toga, UTB nije imal jači motor koji je bil podesan za tu namjenu.
Treći je razlog cijena proizvoda (traktora). Naime, u to vrijeme, radi obuzdavanja inflacije, nije se smjelo "slobodno formirati cijene", odnosno poskupljivati. Za to je trebal novi proizvod, kaj je 500 serija svakako bila (IMR motor, PPT pumpa hidraulike, novi nos haube...
Osim toga, motor DM33/T je, koliko ja znam, prvi put i ugrađen upravo na Štore, jer u to vrijeme još nije bilo IMT-a 549. Uvalili su prvo motor konkurenciji, pa ako tam nebu valjal, onda budu oni propali (politička odluka).
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Nebi se složil s ovom tvrdnjom.
Razlog je bil smanjenje uvoza (ono kaj nam danas fali). Osim toga, UTB nije imal jači motor koji je bil podesan za tu namjenu.
Treći je razlog cijena proizvoda (traktora). Naime, u to vrijeme, radi obuzdavanja inflacije, nije se smjelo "slobodno formirati cijene", odnosno poskupljivati. Za to je trebal novi proizvod, kaj je 500 serija svakako bila (IMR motor, PPT pumpa hidraulike, novi nos haube...
Osim toga, motor DM33/T je, koliko ja znam, prvi put i ugrađen upravo na Štore, jer u to vrijeme još nije bilo IMT-a 549. Uvalili su prvo motor konkurenciji, pa ako tam nebu valjal, onda budu oni propali (politička odluka).

Potpisujem...
 
0

007 marko

Guest
Baš i nisu, drugačiji raspored provrta za agregate na bloku motora. Znam kad sam zvao u Rakovicu da mi naprave blok za Štorea da su tražili 549 u skladištu koji je neobrađen. I ne mogu se swapati.
Kako je to zavrsilo jesi kupio ??? Koliko novaca si dao ???
Ja znam za jedan 502 ,varen mu je blok i sada curka pomalo voda ,na prodaju je i ne znam isplati li se to kupovati i gdje naci motor .Ja bih ga kupio ,svida mi se susjedov ide ko raketa i dobar je za lagane poslove,jedino se plasim boljki, getriba itd.
Kako provjeriti getribu, naravno ,na traktoru .
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Nebi se složil s ovom tvrdnjom.
Razlog je bil smanjenje uvoza (ono kaj nam danas fali). Osim toga, UTB nije imal jači motor koji je bil podesan za tu namjenu.
Treći je razlog cijena proizvoda (traktora). Naime, u to vrijeme, radi obuzdavanja inflacije, nije se smjelo "slobodno formirati cijene", odnosno poskupljivati. Za to je trebal novi proizvod, kaj je 500 serija svakako bila (IMR motor, PPT pumpa hidraulike, novi nos haube...
Osim toga, motor DM33/T je, koliko ja znam, prvi put i ugrađen upravo na Štore, jer u to vrijeme još nije bilo IMT-a 549. Uvalili su prvo motor konkurenciji, pa ako tam nebu valjal, onda budu oni propali (politička odluka).

Nisam neki strucnjak u papiroilogiji i istoriji,al sve sto si naveo vrti se oko para(novca).

Zasto bi ugradjivali jugoslovenski motor koji nije provjeren kad su imali MF-ove (Engleske) motore koji su davno provjereni.
.
 
Na vrh