• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stražnji gramip utovarivač i vučenje prikolice

iceman535

Novi član
Tu od
11 Kol 2017
Poruka
9
Bok svima,
zanima je (i vjerojatno nisam jedini kojem je to palo na pamet) - može li gramip stažnji utovarivač gnoja (hu4 ili hu6) vuči za sobom traktorsku prikolicu jedno ili dvoosovinku.
a) bar malo po placu
b) za ozbiljno u prometu do neke lokacije gdje je utovar
c) jedno ili dvo osovinka - jel ima razlike
d) normalno kačenje prikolice ili donja poteznica ima li razlike

Imam malog ursusa i 3T prikolicu, pa me zanima ako uzmem tako neki utovarivač, što mogu očekivati. Ako mi gramip mora biti na malom ursi, i trebam još jedan da mi pomiče prikolicu ili transportira onda mi je to znak da trebam drugačiji utovarivač :)
Znam da ima ljudi ovdje koji imaju puno iskustva pa slobodno napišite što mislite.
Inače proizvodim humus kalifornijskih glista, trebam ići utovarivati đubre na neke lokacije i na svom placu istovarivati iz prikolice u bazene s povremeni pomicanjem prikolice. Ako imate bolja rješenja :) javite.
Hvala unaprijed
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,409
Ja na imt-u imam dole klateću poteznicu i kada bi ju izvukao do kraja mogao bi vući dvoosovinsku(nisam nikada), za jednoosovinku punu gnoja bi to bilo slabo. Naravno kod skretanja i pregiba bi trebalo biti oprezniji da se šta ne polomi.
 

iceman535

Novi član
Tu od
11 Kol 2017
Poruka
9
Super informacija, hvala ti. Kad bi vukao dvoosovinku, mogao bi gramipu spustiti noge dolje i raditi s njim bez da ju otkačiš ili kod svake stabilizacije morao bi otkačiti prikolicu?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,409
Ne bi morao otkačiti, ali sve zavisi odakle trpaš,prema tome se prilagođavaš. Najbolje bi ti bilo posuditi pa isprobati kako bi to sve išlo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Nisam baš siguran da bi to išlo. Mislim da bi ti vile smetale prikolici, jer ne možeš ih okrenuti prema naprijed.
Glede samog kapčenja prikolice: najlakše je dodati kuku na okvir utovarivača, za vuču dvoosovinke. Jednoosovinsku prikolicu pri tome slobodno zaboravi.
 
Posljednje uređivanje:

iceman535

Novi član
Tu od
11 Kol 2017
Poruka
9
Nisam baš siguran da bi to išlo. Mislim da bi ti vile smetale prikolici, jer ne možeš ih okrenuti prema naprijed.
Glede samog kapčenja prikolice: najlakše je dodati kuku na okvir utovarivača, za vuču dvoosovinke. Jednoosovinsku prikolicu pri tome slobodno zaboravi.

Tako nešto mi je i palo na pamet. Jel problem konstrukciji utovarivača da vuče prikolicu i zaustavlja ju (ili hidraulici trakotra)? Ako se ne varam čak je hidraulika slobodna prema gore, znači kada bi zaustavljao prikolicu koja je natovarena možda bi dizalo utovarivač prema gore (iako ima i on kg)
 

iceman535

Novi član
Tu od
11 Kol 2017
Poruka
9
jedina opcija ugraditi utovarivač na prikolicu
Palo mi je to na pamet, ili čak kupiti šumarsku s kranom pa napraviti sanduk na njoj. Ali tada gubim opciju da stavim na utovarivač kašiku i imam mali bager za farmu... a stalno treba nešto kopati prebacivati,...
Bojim se da nema jednostavnog rješenja za male pare :)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
utovarivač ne treba zavariti , menjati , rezati ..napraviti multifunkcinalno ..dva klina , koji vijak i gotovo
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Upravo to velečasni.
Napraviti na rudu prikolice jednostavan prihvat u tri točke sa štiftima. Ako je pumpa na crijevu, onda to crijevo diktira udaljenost utovarivača od traktora.
Uvjet za sve je dovoljno jako rudo na prikolici za nošenje utovarivača u transportu jer njegova težina djeluje na rudo jednoosovinke neposredno uz područje najvećeg momenta.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ima još jedno riješenje izmislili ga Rimljani a zove se kotač na stabilizatore postaviti kotače kod šogora to godinama funkcionira (kotači su od nekog rashodovanog topa ).
 

mando

Član
Tu od
17 Stu 2009
Poruka
194
Ja predlažem tako nešto:
 

Prilozi

  • 20170709_110946.jpg
    20170709_110946.jpg
    47.7 KB · Pregleda: 144
  • 20170709_211405.jpg
    20170709_211405.jpg
    42.5 KB · Pregleda: 149
  • 20170713_194309.jpg
    20170713_194309.jpg
    67.6 KB · Pregleda: 169

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,421
Tako nešto mi je i palo na pamet. Jel problem konstrukciji utovarivača da vuče prikolicu i zaustavlja ju (ili hidraulici trakotra)? Ako se ne varam čak je hidraulika slobodna prema gore, znači kada bi zaustavljao prikolicu koja je natovarena možda bi dizalo utovarivač prema gore (iako ima i on kg)

Kuku napravis nize da ruda visi prema dolje pa nema dizanja. Uz pametno koristenje nema problema. Stariji rasipaci imaju vucu od iza pa vuku prikolice s gnojivom.

I ovo je jedna od opcija



7964020310b1ededecdf075212956e56.jpg


Uz takav nosac mozes vuci i jednoosovinku.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,505
Kuku napravis nize da ruda visi prema dolje pa nema dizanja. Uz pametno koristenje nema problema. Stariji rasipaci imaju vucu od iza pa vuku prikolice s gnojivom.

I ovo je jedna od opcija



7964020310b1ededecdf075212956e56.jpg


Uz takav nosac mozes vuci i jednoosovinku.

Ovakov hidro lift imam doma od Kroneove rotodrljače
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Iceman, postoji još jedno rješenje: napravi konzolu s prednje strane traktora, na koju možeš priključiti utovarivač u tri točke.
S njegovim nogama podigneš prednji kraj i imaš vrlo stabilni utovarivač, a uza vlečeš bilo kakvu prikolicu, najbolje jednoosovinsku.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
A koliko bi trebal biti doseg tak montiranog utovarivača ako hoće tovariti na neotkopčanu prikolicu? 4 m je premalo.
Otraga također može koristiti težinu traktora za stabilizaciju. samo treba onemogućiti slobodan hod podiznih ruku prema gore.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
on je to htio rješiti s dvije ušice a vi/mi predlažemo rješenje od par 100 do par hiljada eurić , i to sve na traktor od tridesetak konja , uzaludni trud svirači
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Točno Puknuti ja sem to riješil uz pomoč dva kotača i vuče prikolicu tovari a može pomakivati teret po dvoru .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Iwanho, dopelja prikolicu na mjesto, otkvači ju i pripelja traktor s koje mu strane paše.
Podigne mu prednji kraj nogama utovarivača i stabilniji je nego kad je na 3t polugama, jer ga stabilizira cijela masa traktora.
 

Najnoviji postovi

Na vrh