• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Strojevi za proizvodnju peleta(peletirke)

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Gledao sam u zadnje vrijeme te linije za pelete,sušenje je najveći problem,a dobre sušare nema ispod 50 000...mislim da linije ispod 500kg/h nisu rentabilne,a njihova cijena nije baš mala...to je snage nekih 110kW i samo za postrojenje treba izdvojiti nekih 250 000 + trafo stanica i prostor u kojemu će se proizvoditi pelet...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Kapaciteta 500 kg/h su negdje oko 45-50kW, moja sa 2,5 t/h je 200kW.Dobra plata, cak i odlicna se moze zarditi i sa 300 kg/h i tu nema nekih ekstremno visokih ulaganja. Napominjem da ti radis kao radnik, a da se glumi gazda i imaju radnici nista ispod 1t/h.
 

simki

Novi član
Tu od
19 Sij 2017
Poruka
8
Donfeng .imaš li ti brojeve telefona od tih što rade strojeve u Modriču .Meni trebaju strojevi na dizel motor,jer mi je slaba struja .Trenutno nemogu dobiti jaču.a htio bi doći na proizvodnju do nekih 800 kg na sat
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Posaljem ti na pp dok nadjem broj. Znam da rade sa elektromotorima, a vjerovatno ce i sa dizel uraditi.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Kapaciteta 500 kg/h su negdje oko 45-50kW, moja sa 2,5 t/h je 200kW.Dobra plata, cak i odlicna se moze zarditi i sa 300 kg/h i tu nema nekih ekstremno visokih ulaganja. Napominjem da ti radis kao radnik, a da se glumi gazda i imaju radnici nista ispod 1t/h.



Ja mislim na snagu struje potrebnu za cijelo postrojenje,a ne samo na peletirku...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Iwanho pirolitika i obicno izgaranje dva su razlicita pojma gotovo nemoguca za usporedbu,,,

Kaj pirolitika eliminira nus pojave izgaranja smolastog drveta? Nema smolastog dima?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Nemam konkretnih saznanja ali vjerujem da u mnogome ovisi i o plameniku, temperaturi izgaranja i kolicini prisilno upuhanog zraka,,,
Ima sam prilike vidjeti raznih izvedbi istog i mogu ti reci da home made plijene moju paznju,,,
Mislim da su cak nesto skuplje verzije u tom aranzmanu nego plamenici i elektronika namjenjeni za domacinstva,,,
Sjutra idem bacit oko i na Viroexpo cisto da vidim ima li kakvih noviteta iz te oblasti,,,
posebnu paznju obracam na kombinirana iliti raznorazna kruta goriva,,,

Mozda i nije za ovu temu ali spiralni nacin doziranja me ne odusevljava pogotovo od kad je kolega gorio sa tim sistemom,,,
sreca da se sve odvijalo samo u spremniku,,,
Koji sistem doziranja Vam se cini najsigurnijim?
koji bi primjenili da to radite o vlastitom aranzmanu?
pri tom mislim na piljevinu, ljuske, sjeckane grane, biootpad,,,
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Nije problem spiralni sistem nego povratna vatra ako se dogodi. To se lako spriječi ubacivanjem u dozator plastični čep i iza njega kanister od 20-30L vode. Dođe li do povratne vatre, čep se rastopi, zalije cijev sa vodom i 99% nema požara.
 

Mandula

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
32
Pozdrav forumaši,
Sve najbolje, puno sreće i pozitivnog rada u Novoj godini.
Vidim da na ovoj temi već skoro 3 godine nema rasprave što me čudi jer mislim da je tema dosta zanimljiva (ili pak nije kad nema rasprave). Ako je rasprava o peletirkama prebačena u neku drugu temu molim moderatora da prebaci i ovaj odgovor tamo.

Već neko vrijeme mota mi se po glavi o nabavci sjeckalice za granje i peletirke.
Tu se raspravljalo o malim peletirkama za kućnu upotrebu. Ima li tko od vas koji ste pisali da je želite nabaviti, ako ste još aktivni na forumu, takvu peletirku (kapaciteta, recimo od 100 do 500 kg/h)?
Isplati li se radit pelete od preostalog granja nakon sječe, granja nakon razidbe voćaka i vinograda i sl?
Znači, radi tko to doma sa sjeckalicom i peletirkom i ima li smisla o tome razmišlajti?
Nadam se da će se netko javiti
Hvala
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ma tupili smo malo i oko peletirki pa smo na kraju otprilike dobili da se tu uloži previše truda i energije. Ali svaka kvalitetna rasprava je dobro došla.
U temi DRVENA SJEČKA je bilo čini mi se usporedbe pelet vs drvena sječka , pa baci malo oko i na tu temu.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Treba tebi tu druze malo vise opreme od same peletirke i sjeckslice za granje. Samo da znas da za 1t peleta treba 6-7 kubika piljevinu. Sama sjecka ne moze ici u peletirke, dakle treba ti i mlin za sjecku, pa susara za piljevinu. To ti je osnovno bez cega nema proizvodnje peleta.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Da , i opet na kraju dobiješ otprilike Istu količinu goriva ako poredimo uloženu masu i pelet.
Po meni je daleko ekonomičnije nači rješenje da tu uloženu masu sa što manje troškova i truda koristiš kao gorivo.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
To nabavljati za kucnu upotrebu je cista glupost, a o proizvodnji za trziste se da pricati.
 

Mandula

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
32
Hvala svima na odgovoru. Na ljeto planiram ugraditi centralno grijanje, pa smo mislio radi komocije i već kad mi ostane granja od sječe i od orezivanja maslina zašto ne to iskoristiti. Na raznim oglasima i webshopovima nude se te peletirke za kućnu uptrebu, ali koliko sada vidim sve su to trgovačke reklame, a na kraju da zeznu potrošača.
Savoris, pogledao sam i temu o drvenoj sječki, ali ni tamo ne vidim da netko to koristi za loženje.
Po mom prvom razmišljanju mislio sam uzet kombinirani kotao drvo-pelet ili drvo-sječka, ali kako sada vidim po vašem iskustvu to je čista ludost.
Šta predlažete onda, ako je kotao na drva, je bolje uzeti običan kotao ili kotao na pirolizu, radi so o kotlu od oko 30kw?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,638
Ak hoćeš kuriti otpad (očito ga imaš badava), peć na sječku mi se čini kao najbolja varijata.
Piroliza je odličan izbor, samo zahtijeva puno prostora za skladištenje drva (jer sad sjećeš drva za iduću zimu).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
kod mene se hrastovina i cerovina već jedno vrijeme suše za iduću zimu. Grabovinu sam jučer porušil i slijedi doprema doma. Smatram to normalnim i čini mi se da bi za pirolitički kotel trebalo drva sušiti 1,5-2 godine (bolje 2). Do početka iduće sezone loženja je samo 10 mjeseci. Vrijeme leti, a da koji put niti ne skužimo. ;)
Tko nema mjesta za sušenje, a živi na selu i želi se grijati na drva, mislim da si je sam kriv.

O sječki sam razmišljal, ali mi se kao najveći problem pojavil način loženja u kuhinji (štednjak za centralno). I s drvima nije prečisto.
 

Mandula

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
32
Ma uzet ću kotao na drva, ostale kombinacije ću za sada zaboravit.
Prebacit ću se na temu Peći na drva i tamo se raspitati tko ima kotao na pirolizu i kako to funkcionira u stvarnosti da ne ovdje proširujemo temu o kotlovima i pećima, ipak je ovo tema o Peletirkama.
Što se tiče prostora za sušenje drva imam.
 

Najnoviji postovi

Na vrh