• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Strojevi za proizvodnju peleta(peletirke)

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Oko 40 tona dnevno,radimo samo pelet. Svaki proizvod bi trebao da ima deklaraciju, ili ste trebali traziti certifikat o uradjenoj analizi proizvoda koji je javni dokument. A to razlika u duzini je do briketirke,odnosno kakav je sablon. Sto se tice boje dosta zavisi od vrste drveta koje je najzastupljenije,koja su veziva koristena i koliki je udio kore. Ljudi svasta nagadjaju, ali kora bar kod cetinara ne smanjuje energetsku vrijednost,samo u jednoj mjeri povecava udio pepela.
 

simki

Novi član
Tu od
19 Sij 2017
Poruka
8
pozdrav,htio bi krenuti u proizvodnju peleta ,nemam nikakvog iskustva,kupio sam jedan mali stroj koji radi 100 kg na sat ,uložio bi novac u strojeve i pokrenio posao pa me zanima da li je prodaja donekle sigurna i opčenito da me neko ko se time bavi uputi gdje da krenem i uopče da li je isplativo
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Naravno da se isplati,samo su početni inputi u proizvodnju ogromni i broje se u miljama eura...najveća stavka u proizvodnji je cijena struje i sirovine,veći profi strojevi troše puno manje energije po kg proizvedenog peleta od ovih hobi peletirki...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
pozdrav,htio bi krenuti u proizvodnju peleta ,nemam nikakvog iskustva,kupio sam jedan mali stroj koji radi 100 kg na sat ,uložio bi novac u strojeve i pokrenio posao pa me zanima da li je prodaja donekle sigurna i opčenito da me neko ko se time bavi uputi gdje da krenem i uopče da li je isplativo

Odmah na startu da ti kazem ako sa tim kapacitetom mislis biti gazda i da imas radnika, to odmah zaboravi. Sam da radis mozes proci i zaraditi neku solidnu platu sebi. Treba ti jos jedna manja susara, mlin i masina za hladjenje peleta. Pakovanje mozes raditi rucno jer nema toga puno.
Trziste je za sada sigurno. E sada trebas da vidis dostupnost sirovine. Uzmi u obzir da ti za tonu peleta treba 6-7 kubika piljevine.
Pretpostavljam da je ta petirka 7,5kW.
 

simki

Novi član
Tu od
19 Sij 2017
Poruka
8
Imaš li neke brojeve gdje se mogu najpovoljnije nabaviti strojevi može i polovni

peletirka koju ja imam je na kardan,reduktor je jači mogla bi se prepraviti na veći kapacitet ,da li to netko radi
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vuk360

Član
Tu od
19 Sij 2017
Poruka
43
Oko 40 tona dnevno,radimo samo pelet. Svaki proizvod bi trebao da ima deklaraciju, ili ste trebali traziti certifikat o uradjenoj analizi proizvoda koji je javni dokument. A to razlika u duzini je do briketirke,odnosno kakav je sablon. Sto se tice boje dosta zavisi od vrste drveta koje je najzastupljenije,koja su veziva koristena i koliki je udio kore. Ljudi svasta nagadjaju, ali kora bar kod cetinara ne smanjuje energetsku vrijednost,samo u jednoj mjeri povecava udio pepela.
Koju kvalitetu imas A1 ili A2?
Kakvi pogon imas?
Koliki ti je hektolitar?
Dali peres drvo ili koras prije mljevenja?
Dali mjeris pepeo u peletu?
 
Posljednje uređivanje:

simki

Novi član
Tu od
19 Sij 2017
Poruka
8
Ja pokrečem proizvodnju neznam još ništa znam da moram nositi na analizu u osijek kako bi dobio certifikat,planiram zasada proizvoditi od piljevine mješane hrast,grab,jasen u biti tek bi za jedno tjedan dana trebali krenuti,da li bi se to kod tebe moglo doći pogledati,i dobiti koji dobar savjet ,gdje se nalaziš ako si voljan ,pozdrav
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
@vuk360 Kvaliteta je A1, postrojenje je CPM, gustoca cca 650 kg/m3( nisam siguran, moram pogledati analizu). Uglavnom radimo sa gotovom piljevinom, ali ova sezona je bila specificna pa su se i trupci mljeli. Blatnjavi trupci se peru i skida kora. Veca kolicina kore veci procenat pepela nakon izgaranja. Vrsi se redovito analiza peleta, a.samim tim i pepeo.


@simki ne znam kakvo je to postrojenje,ovo kod mene je potpuno automatizovano. Analiza ti je obavezna ako mislis ici na trziste, to ti je licna karta peleta. Ja radim samo od cetinara, nista od liscara. Glavna caka svega toga je da sadrzaj vlage u piljevini svedes na 15-20% sto je neka optimalna vrijednost da bi na.kraju dobio pelet sa 6-7% vlage.
Daleko sam ti, jedino ako si raspolozen da prevalis 800-900km, a vjerovatno imas blize peletara.
Sta si nabavio od opreme?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Dongfeng, daj mi reci jel koristiš kakvo "vezivo" kod proizvodnje peleta ili je i na velikim sistemima isti princip kao i na onim malim peletirkama za kućnu upotrebu? Kolko plaćaš kubik piljevine od četinjača?
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Za cetinare nije potrebno dodavati vezivo jer tokom termicke obrade, tj susenja u rotacionoj peci masa.se zagrijava na oko 200°C parom cime se oslobadja lignin iz drveta koji dalje sluzi kao vezivo, a imaju i.veci sadrzaj smolastih tvari. Mada nije na odmet ni dodavti neka veziva kao sto su melasa, neki organski polimeri, a samim tim povecava proizvodnu cijenu peleta. Za liscare ne znam jer se time ne bavim. Cijena kubika piljevine je 7-8 €.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Uuu pa tad puno plaćaš! Ujak ima pilanu i kubik ide po cca 30-35kn. Pili se 90% jelovina a ostalih 10% su drva iz usluge hrast, bukva, joha... Ja si već duže vrijeme razmišljam o pokretanju nekog pogona ali nemam nikakvu okvirnu predođbu kolko bi uopće koštala linija za recimo 200kg/h.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Poznato je da četinjače sadrže u sebi određeni postotak smole. Zbog očuvanja dimnjaka ložim isključivo s bjelogoricom. No, kod peletiranja ta ista smola vjerojatno pomaže kod povezivanja piljevine.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Ta mala postrojenja nisu puno skupa. Bilo je jedno u Brckom tog kapaciteta sa cijenom od 6000€, a imaju momci u Modrici sto izradjuju postrojenja dosta kvalitetno, moglo bi se reci profesionalno, a nisu ni skupi. Znaci ako imas dovoljno piljevine za proizvodnju tebi treba susara, dozator, peletirka, hladnjak za gotov pelet i pakerica. Dozator opet nije toliko ni bitan, ali da rucno ne ubacujes u peletirku.
Po meni se isplati uloziti kad vec imas od svojih pilanu.

Iwanho bas zbog smole cetinari i imaju vecu ogrijevnu vrijednost nego liscari.
 
Posljednje uređivanje:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ma za sirovinu nije problem, imaju moji pilanu, a ima i oko mene u Međimurju i Zagorju more pilana. Kolega Dongfeng imaš pp.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,279
Dong,, neki dan sam prolazio kroz Olovske Luke, jel ono tamo Kovan, ima fabriku za proizvodnju peleta?
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Ima, oni su medju prvim digli postrojenje u ovim krajevima. Samo oni vecinom prodaju kupcima njihovih peci.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,279
Ima to i svoje prednosti, njihova cijena tone peleta je činimise oko 280 km.
dok su ovi prodavci digli na 450 pa i 500 km,sad kad je bila ova zehmerija,
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Naravno da ima prednosti, narocito daje sigurnost korisnicima njihovih peci.
Problem je bio nedostatak sirovine, malo peleta na trzistu, a velika potraznja. A dosta je lezerno i narod usao u zimu. 90% ih je kupovalo po 2 tone bar kod mene i u najvecoj frci zakukali nemaju vise. Covjek se hvali kako ima pec 75kW, a kupuje 15 vreca.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Iwanho bas zbog smole cetinari i imaju vecu ogrijevnu vrijednost nego liscari.

Ne tvrdim da smola ne poveća ogrijevnu vrijednost, samo ne volim nus pojave kod izgaranja. Ne ložim u peći nego u šparetu za centralno bez prisilne cirkulacije zraka. Dakle šparet grije kuhinju te vodu za centralno i kupaonicu.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Iwanho pirolitika i obicno izgaranje dva su razlicita pojma gotovo nemoguca za usporedbu,,,
 
Na vrh