• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Strojevi za proizvodnju peleta(peletirke)

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Što bi ja volio da mi vas dvojica objasnite na koji način ste došli do zaključka da je grijanje jeftinije sa peletima nego sa briketima od slame ili slamom u balama. Imate neku čudnu računicu, ja znam da je slama nula kuna i ako sam napraviš brikete ili ako hoćeš ložit bale slame po nula kuna kako ste zaključili da su peleti jeftiniji.

Zato što briketirka baš i nije jeftina,da ne kažem da troši puno struje...dok skupljaš slamu po njivama,baliraš,trpaš ju u peć,dižeš se po noći da ti peć ne gasne,mogao bi recimo raditi neki drugi isplativiji posao,tako barem ja razmišljam...

ajd sad popravi cijenu...:rolfer:

Nemam kaj popravljat,to je cijena peleta u EU na Alibaba.com...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,546
Što bi ja volio da mi vas dvojica objasnite na koji način ste došli do zaključka da je grijanje jeftinije sa peletima nego sa briketima od slame ili slamom u balama. Imate neku čudnu računicu, ja znam da je slama nula kuna i ako sam napraviš brikete ili ako hoćeš ložit bale slame po nula kuna kako ste zaključili da su peleti jeftiniji.

meni su peleti ustvari kukuruz, zob, ječam, tritikala...sve ono što može gorijeti a u prirodi se samo peletira...
jel možeš proizvesti na jednoj rali (jutru) 4 tone kukurzuza u zrnu za približni trošak od 3000 kuna?
...ja pa skoro mogu...;)
ali tu se radi o krajnosti, moral mi zabranjuje paliti hranu...:madmana:
peletirka je po meni jednostavnija od briketirke (nema hidraulike), a sve ostalo su nijanse...jedino ostaje činjenica da je 10-ak posto bolja iskoristivost energije iz peleta nego iz briketa, i čini mi se jednostavnije automatizirati dobavu do peći.
i još vezano uz 30% vlage u briketu...naime, prilikom gorenja se troši oko 0.7 kW po kili vode za isparavanje, pa sad računaj razliku između pelete od 10 % vlage i briketa s 30 %...nije neka teška matematika...8)

Nemam kaj popravljat,to je cijena peleta u EU na Alibaba.com...

hebemu, 15 kuna za kilu? ...jer, napisal si 2.00 eura, možda si mislio na 0.2 eura?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
E

emerald

Guest
Tamo je cijena oko 2,00EUR kilogram...a ako kod nas jako dignu cijene, bumo ih uvezli...

Jesi siguran za cijenu u EU, meni se cini da je to malo preskupo (to znaci da je tona peleta 2000 Eura)??????
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Jesi siguran za cijenu u EU, meni se cini da je to malo preskupo (to znaci da je tona peleta 2000 Eura)??????

Ali isto tako nije ni cjena od 200e očito sa cjenama nešto nije u redu.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,002
dugo se ne piše u ovoj temi,,,

- koliko od prilike trošite goriva na izradu drva, znam da sve ovisi, dali je metrica ili trupci ali opet ostaje krošnja, eventualno vitlanje,,evo moje procjene
- na rušenje i prerezivanje cca 15-20m potrošim oko 5 l mješavine i 2-3 litre lancola,, za vitlanje i krače šlajsanje te količine još oko 10 l nafte i oko 15-20 l na cjepanje i prijevoz,, opet sve ovisi o terenu i daljini prijevoza,,
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
sada trenutno gdje radim ima vitlanja i daleko je od puta cca 45min otprilike 25 kuna po metru goriva i ulja sve zajedno
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
dugo se ne piše u ovoj temi,,,

- koliko od prilike trošite goriva na izradu drva, znam da sve ovisi, dali je metrica ili trupci ali opet ostaje krošnja, eventualno vitlanje,,evo moje procjene
- na rušenje i prerezivanje cca 15-20m potrošim oko 5 l mješavine i 2-3 litre lancola,, za vitlanje i krače šlajsanje te količine još oko 10 l nafte i oko 15-20 l na cjepanje i prijevoz,, opet sve ovisi o terenu i daljini prijevoza,,

misliš to usporediti sa izradom peleta? trebalo bi vidjeti i recimo napraviti pet prostornih metara drveta i ispeletirati istu količinu. i sam trošak peletirke. recimo da peletirka koja odradi 100kg/H košta oko 140 - 150 000 kuna i što je najžalosnije, to je cijena bez pdv-a. ovako možemo samo nagađati. problem je taj što se kod nas ne ulaže i nema poticaja za takve peći. to je tek u povojima. a biomasa po kanalima i šumama propada.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Tu se potpuno slažem sa tobom, cvilimo da se nema a po drugoj strani nam lova i toplina trune po šumama, svi samo veliko odvoze a šume samo u mojoj okolici su pune šiblja i vrhova šta ostaju za njima jer im se neda igrati sa time! Ja da imam 2-3000€ viška iste sekunde bi preradil centralku na sječku i pelete i nabavil bi sječkaru, a ujaci mi ionak imaju pilanu i več navelikom pregovaraju oko pogona za brikete i pelete jer piljevinu sad prodaju sam kaj se je riješe jer nemaju kud sa njom!
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
malo dizem temu iz mrtvih,ali da li bi se npr mogla kukuruzna silaza peletirati,npr silirati uljanu repicu,suncokret...razmisljam na glas,a s obzirom na prinose silaze,pa nakon dehidracije moglo bi biti i neke suhe mase za pelete...
pa i mene zanima da li je tko napravio stroj,meni bi dobro dosao i za peletiranje hrane..
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Sve zavisi kaj se događa sa silažom nakon termičke obrade od preko 100 C?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,546
pa ako hoćeš nekaj peletirati moraš imati u tome 18-22 % vlage (pričam po sjećanju, to sam pred nekaj vremena-godina proučaval) da bi nakon peletiranja u peleti imal 10-12 % vlage...
ako je smjesa mokrija onda se štopaju one rupe i kotači koji gaze, a ako je smjesa suhlja od zadanih vrijednosti onda nemreš napravit pelete, nego ostane i dalje praškasta.
ima na jubituu uradaka di ljudi peletiraju zelenu travu pa si poglećte...
ja sam razmišljal o peletiranju ostatka kukuruzovine, silaža mi baš nije pala na pamet...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
ja sam mislio kombinaciju silaze kukuruzne,repice,suncokreta,moglo bi se skombinirat nekaj,pogotovo kaj je uljana i suncokret bogata masnocama...
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ti bi to radio pelete za hraniti stoku ili za grijanje?
kod mene su prošle godine ljudi silirali kukuruzu u nevjerojatnim količinama. Nisam imao pojma zašto. Sada sam čuo da su austrijanci dolazili po silažu za proizvodnju struje u bio-energanama. dakle nikakvo peletiranje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
Ako bi vec imao peletirku,onda bi radio i hranu,ali konkretno sam mislio o silazi kao sirovini za grijanje
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
A kolika je vlažnost silaže za peletiranje?
Gdje bi se ložili ti peleti?...jer ne mogu sve peći konzumirati agro pelet,pogotovo ne ove malih snaga za kućnu upotrebu...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Baš to što kažeš da ne može u sve peći agro pelet. Silaža sama ima oko 60-70 % vlage pri siliranju. Ne znam koliko se vlažnost spušta pri skladištenju.
Zato takvu biomasu koriste veliki sustavi za grijanje ili proizvodnju struje, jer je to velika količina toplinske energija, pogotovo ako se radi o suhoj slami koja u sebi ima nula posto vlage.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
ma po glavi mi prolazi stalno nesto u stilu mijesanja kukuruzne silaze,samo neznam zasto odmah mislite na zelenu stabiljku siliranja,moze se suha posilirati,dodati slamu,pa opet suhu repicu,itd,smanjuje se postotak vlage,uglavnom konkretno mislim na suhu tvar,a ne sa visokim postotkom vlage...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Suha i mokra sirovina se ne mogu miješati,da mogu ja bih već odavno proizvodio pelete za vlastitu upotrebu,a ne kupovao gotove...
 

Najnoviji postovi

Na vrh