• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

strongboy

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta
S

strongboy

Guest
kod nas se krupnolisni duvan moze prodavati i na zeleno,tek ubrani,sa njive pravo u otkup,pa ga oni tamo sami suse u velike susare, ili suh.naravno skipli je suh al trazi vise posla i vremena.a aromaticni duhan se predaje iskljucivo suh.al pre toga se mora "kalapiti"pa tako u bale koje teze od 10 do 30 kg predaje .i svaka se bala cjeni posebno.u zavisnosti od toga dali je te godine puno ili malo duvana na nivo cele drzave, zavisi i broj klase koje daju.prosle godine je susa ucinila svoje i desetkovala prinos, pa je skoro sav duvan otkupljen po najvisoj klasi.al ako je rekolta bogata,onda sav duvan prdoje nesto ispod srednje klase.to je zato sto su uspostavili ukupno 10 klasa 5 standard klase i 5 dopunske klase.a sve zbog toga da manipulisi sa otkupom.ranije nije bilo nikakvih subvencija.predprosle godine je subvencija bila vise nego simbolicna-25 centi po kilogramu suhod duvana.prosle godine je bila 0.5 eura a ovu ce rekoltu subvencionirati sa 1 euro po kilogramu suhog aromaticnog duhana. a to o prodaji suhod seckanog duhana na kilo,to ima kod nas.to je za one ljude koji sami prave sebi cigarete.a sam duvan se zove KACAK.obicnoi tako pripremljenog duhana puse stariji ljudi.al nema leba od toga :lol: mozda kad izadjem na pijac vidim jednog ili nijednog coveka koji prodaje najvise 1-2 kg tako pripremljenog duhana.to pripremanje je prava majstorija i ima poseban alat za seckanje duhana.tako da nemoze svako napraviti dobar KACAK.e sad tako pripremljeni duhan je 3x skuplji mozda i vise struko skuplji od obicnog suhog duhana.al pravi razlog zbog toga sto nema takva prodaja sanse je to sto skoro niko vise ne pusi KACAK, i mnogo je jednostavnije poci do trafike i kuit si gotove cigare u fino zapakovanoj kutiji.a poneki se cak i perce kad na stolu izvade marlboro :lol: .meni su cak i smjesni.inace da se pohvalim da sam ostavio cigarete pre vise od 12 godina.a pusio sam po tri pakle dnevno.
zato prozivodite duhan,al ga ne pusite:)jer nisu obe radnje odjednom bas pametna stvar ;) .ili jedno,ili drugo.il ga proizvodi, il ga pusi :lol: .u protivnom ces sam sebi popusiti....naravno svoj trud :lol:jos da dodam da znam puno prodica u kojoj su svi pusaci osim bebe, pa kad se to preracuna ispada da oni sav novac koji uzmu za proizvedenog duhana potrose na cigarete.. :? :lol:
pozzz
 
S

strongboy

Guest
evo kako izgleda okopavanje posadjenog duvana pomocu tomo vinkovica i njegovih drljaca.okopavanje pomocu drljaca je veoma ucinkovito ako se izvede na vreme a to je od prilike posle 10tak dana nakon sadnje.tada seme korova tek je proklijalo pa kad se zemlja razdrobi drljacama ono se jednostavno osusi.drljanje se izvodi u podne i nakon podneva zato sto su mladice duvana tada mlitavije pa ih drljaca ne lomi.kad bi se drljalo u jutro onda bi se duvan izlomio.naravno siljci drljace trebaju da idu samo nekoliko cm(4-5) u zemlju.jedina otezavajuca okolnist je to sto se drljanje mora obaviti po najvecoj vrucini :? .al mi nastresnica pomaze da lakse podnesem vrucinu ;)
zbog pravca kretanja,vide se nijanse zemljista na vec podrljani duvan.
 
B

Bobo

Guest
NEVJEROVATNO!!!

Ovome se nisam nadao niti najmanje... Da li vadis neke zubce van, da ne bi ispalo da ti zubac vadi red sadnica iz zemlje?

Ovo je ideja za 5!

Mi najprije kultivatorom prodjemo, a onda motikama okopamo duhan i to je to... Moj duhan je sad vec ogroman naspram ovog tvog sa slike...
 
S

strongboy

Guest
mislis dali skidam neke od zubaca na drljacama? NE.drljaci su standardni.moze se duvan drljati i imt-om al kako je kod nas razmak izmedju redova veoma mali sa velikim traktorom se osteti puno korenja.a sa tomom niti jedan ;) .a zubci drljace veoma retko ostete duvan.u poredjenju sa motikom drljaca ne osteti ni 10% od onoga sto jedan covek (recimo ja :roll:) osteti motikom.al opet kazem drljanje se mora obaviti 10tak dana nakon sadnje,taman kad korovi pocinju da klijaju.i to po najvecoj vrucini kada je duvan od vrucine omlitavio pa ga zubci drljace ne lome.a inace, kod nas sezona sadnja duvana jos traje.od ponedeljka cu saditi jos jednu njivu i to je dosta za ove godine ;) .a neki sto su poceli rano sa sadnjom vec pocinju sa berbom.jutros sam iza zgrade gde stanujem video vec duvan u skeli za susenje.(puno ljudi gaje duvan iako zive u gradu).
 
D

dmeter

Guest
strongboy kaže:
Kontam kaže:
A koja je razlika između ta dva duhana?
razlike su u svakom smislu..pokusacu da nabrojim neke.vizuelno je manjeg rasta, listovi su mu manji,sama obrada i manipulacija je razlicita(mnogo tezi i zahtevniji jer je list jako sitan i samim tim jako pipav za manipulaciju),prinosi su mnogo manji nego kod krupnolisnog dihana,onda naravno i sam aromatican duhan je skuplji,sustav je sasvim drugaciji a i primena u duvanskoj industriji.zato se kaze aromatican, jer se on upotrebljava kao dodatak i daje aromu cigareta...tako sam bar ja cuo.inace ovaj nas duvan se skoro i ne moze kao takav pusiti.recimo da samo od njega napravios cigaru, jer je izrazito ljut.kad povuces dim, neces moci vise ni da izdahnes :lol: .neke prave cigare al od donje berbe jer je ipak donja berba malo meksa.al sve druge berbe su jako "ljute"da bi se samo od aromaticnog duhana pravile cigare.e zato se koristi taj krupnolisni duhan koji je osnova smese raznih duhana ,a ovim naseim se samo zacini ta smjesa.pa od te smese se kasnije prave cigarete.kod nas u prilepu postoji duvanski kombinat koji je specijalizovan za otkup i dalju preradu aromaticnih duvana.kod vas kad bi i proizveo neko, nebi imao gde da ga proda...al cisto sumnjam da na vase njive moze i da uspe ovaj nas duhan...
Ti najvjerovatnije sadiš Latakia duhan(Turski duhan,(Nicotiana tabacum),velićina listova 16-20 cm.Uzgaja se u Turskoj,Grčkoj,Cipru,Bugarskoj i na Priobalju Crnog mora.To je najkvalitetniji Aromatični duhan koji se dodaje Burly ili Virginiji u postocima 5-25%
Večinom se koristi u U mješavinama Engleskih duhana za lulu
Kada je duhan napravljen na sljedeći način puši se i sam jer dobro gori i dobija se slatkasta aroma
Duhan se mora sušiti na suncu nanizan na konop a da se listovi ne dodiruju dok ne dobiju tamno smeđu-crnu boju,poslije se osušeni listovi duhana vežu u buntove od 20 komada.Poslije se slažu u suha,tamna skladišta gdje se čuvaju 36 mjeseci i tada se dobije slatka Lataka svjetski čuveni duhani koji nose pridjev Balkan i koji se teško nabavljaju u slobodnoj prodaji
Mješavine koje koriste Lataku su najskuplji duhani kada je nađete naprimjer Balkan-Sobranie cijena je oko 200-300 Eura/kg
 
S

strongboy

Guest
da...to si ti aromaticni duhani.i isto se listovi nizu na konopljev konac i tako se susi.onda sakupla u bale od po 5 niza,pa tako fermentira do kasne jeseni ili pocetka zime, kad se nize odnizu, a duvan se manuelno "pegla" .naravno ne sa peglama vec se list rasporedjuje i stavlja u sanduke i vezuje u balama opsivenim konopcima.al nama ga uzimaju po 2 do 3 eura za 1kg.pa kao prosle godine dali su nam premiju od 1 euro.daju nam poticaj od onoga stu su nama ukrali otkupljujuci nam duvan za smesno niske cene u odnosu na cene tog duvana na svetsko trziste...velicina listova je ta koju si naveo.al ipak varira u zavisnosti od same rekolte. ove godine na primer bilo je kisa neprestano mesec dana
duvan je izrastai ko one vase krupnolisne...stablike vosoke i po 2 metra a listovi i preko 50 cm...moj je duhan za cudo ostao jako maleni i ima bas takve listove...cak i manje od 20 cm
a sve to zbog zabijene zemlje i sam duhan nemoze zbog toga da raste. a kako je sad jako velika susa, ti veliki duhani su skroz popadali.katastrofa je to.a sdruge strane poa ovaj moj , nikako ne raste....pocece ako padne kisa.onda ce postati bas kako treba.al ovim duvanima koji su vec popadali, nema spasa.
 
S

strongboy

Guest
a evo pre nedelju dve, kupio sam roto kosi SIP 135.platio sam je 500 eura.odlicna je.jos nisam nista kosio njome, al probali smo je kod coveka od kog sam je kupio.radila je izuzetno mirno.ima smenjene nove kaise.taj zastitnik sa ceradom je bio izvaden sa kosacice, i covek njime pokrivao nesto.pa zato se cerada savila i nece da se ispravi.pa cu pokusati sa vrucom vodom...tada nadam se da ce smeksati i ispraviti se.inace ove slovenske kose polovne se kreci oko 700 eura.sreca je sto sam je nasao ovako jeftinu a ocuvanu.a nove su oko 1800 eura(neznam tacno).pa evo pogledajte.
kupio sam i novi kardan, ali bez lamele ili ono..kako se zove krckalica... u trgovini su mi rekli da moze i bez lamele .
 
B

Bobo

Guest
Lamela je jedno, kriket je drugo...

Kriket je preporucen za roto kosilicu, ako imas kositi uzbrdo-nizbrdo, jer kad se kosa zavrti, velika je to zamasna masa i kad smanjis gas kosilica ce svojom masom zaljetavati motor. da na kardanu imas kriket, motor bi smanjio okretaje a kardan mi kompenzirao razliku u okretajima.

Cuo sam od ljudi koji imaju iskustva s roto kosilicama da ih je znalo pogurat nizbrdo kad su htjeli stati, pa kad se naviknes, pri stajanju stisces i prvi i drugi stupanj kvscila, tak da motor ne dobiva okretaje od kosilice i da mozes presaltat brzinu bez problema...

nadam se da ces razumjeti sto sam napisao, jer sad kad citam sto sam napisao, i sam sebe zbunjujem ;)
 
S

strongboy

Guest
Bobo kaže:
Lamela je jedno, kriket je drugo...

Kriket je preporucen za roto kosilicu, ako imas kositi uzbrdo-nizbrdo, jer kad se kosa zavrti, velika je to zamasna masa i kad smanjis gas kosilica ce svojom masom zaljetavati motor. da na kardanu imas kriket, motor bi smanjio okretaje a kardan mi kompenzirao razliku u okretajima.

Cuo sam od ljudi koji imaju iskustva s roto kosilicama da ih je znalo pogurat nizbrdo kad su htjeli stati, pa kad se naviknes, pri stajanju stisces i prvi i drugi stupanj kvscila, tak da motor ne dobiva okretaje od kosilice i da mozes presaltat brzinu bez problema...

nadam se da ces razumjeti sto sam napisao, jer sad kad citam sto sam napisao, i sam sebe zbunjujem ;)
dada potpuno te razumem sta hoces da mi kazes.inace moje su llivade na ravnom.pa nadam se da necu imati problema stim.pitao sam i za te kardane sa kriketom kako ih nazivas, al bili si duplo i troduplo skupli.pa sam se odlucio za ovaj...inace ja uvek pritisnem kvacilo do kraja :scratch .naviko sam tako na autu i na tomicom...al izgleda da nemoram bas uvek do kraja ;)
 
B

Bobo

Guest
Tvoja kosilica je 135, pa ima malu zamasnu masu i ona ce se relativno brzo usporiti i nece te puno gurati, u odnosu na vece kosilice koje ljudi znaju koristiti namalim traktorima.

Kriket je preuzeta rijec s engleskog jezika CRICKET (Cvrcak). Ista stvar se nadje na racni za nasadne kljuceve (gedore). To ne kazem samo ja, nego se to kod nas tako zove... Sjeverna hrvatska zbog velikog utjecaja njemackog jezika govori freilauf (citaj: frajlauf) kvacilo, sto znaci kvacilo sa slobodnim hodom, ili nesto slicno...


Sto se kvacila na traktoru tice, imas 1-1.5cm praznog hoda, pa prvi stupanj za promjenu brzina i zadnjih 5-6 cm hoda pedale ide malo teze, jer tu odvajas lamelu za ukljucenje ili iskljucenje kardana. U voznji koristis samo prvi stupanj, a drugi samo kad moras kardan ukljuciti...

Da cjeli dan ores i da stisces svaki put kvacilo do kraja, koljeno sutradan otekne ko lopta, dok je prvi stupanj osjetno meksi i ne boli noga od kvacila.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Samo steta sto je 135, 165 542 nosi ko od sale..
Inace kad krenes kosit nesmanjujes gas dok ne pokosis, kutove malo zaoblis i samo mazes u krug, bez stajanja, drkarenja po kvacilu, i ako moras stat i okrenut, nesmanjujes gas nego samo prvi stepen kvacila i vozi misko...
Sto manje kvacila i non stop davanja gasa, duze ce i remenje i lamela trajat..

Ja kriket imam bas na kosilici (ne na kardanu), i cujem ga samo kad ugasim kardan na kraju posla...

Nek te dugo posluzi...
 
S

strongboy

Guest
ma uzeo sam 135-icu jer je takva prilika ipala..inace imam oko 2 Ha livada,pa ce mi i ova biti vise nego dovoljna za pokositi svoje livade.a kojom brzinom uobicajeno ide kosnja?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
strongboy kaže:
ma uzeo sam 135-icu jer je takva prilika ipala..inace imam oko 2 Ha livada,pa ce mi i ova biti vise nego dovoljna za pokositi svoje livade.a kojom brzinom uobicajeno ide kosnja?
1,2 brzina...
 
M

maksica6

Guest
Lijep pozdrav svima !


Ovako interesira me moze li mi tko prodati sjemena od duhana ,i ima li kakva masina za rezanje duhana ,kak se zove i ko ih prodaje.
 
S

strongboy

Guest
maksica6 kaže:
Lijep pozdrav svima !


Ovako interesira me moze li mi tko prodati sjemena od duhana ,i ima li kakva masina za rezanje duhana ,kak se zove i ko ih prodaje.

pa ovako.samo seme duhana, ako se kupuje od instituta za duhan kojeg imamo u prilepu, a to je jedini institut na balkanu,je veoma veoma skupo.to seme je strogo kontrolirane sorte. mi ga dobijamo od kompanije sa kojima skljucujemo ugovor o proizvodnji i otkup duhana.al ga dobijamo na gramove(u proseku 50-100 gr za jedan kooperant,u zavisnosti od povrsine koje ce zasaditi).ja nisam ove godine dobio ni gram semena jer nisam imao ni vremena a i kasno sam sklopio ugovor.pa sam posejao seme koje sam prosle godine sam sakupio od vec uzrejanog duvana i njegovim cvetom.to se seme sakuplja u kasnu jesen i treba malo vise truda da se dobro ocisti... e sad ko ima vecu kolicinu za prodaju, neznam.a taj alat za rezanje duvana...neznam ni kako izgleda a znam d apostoji.a ko bi mogao da izradjuje ili prodaje takav alat,i to neznam.
 
S

strongboy

Guest
nema me vec neko vreme ,mada vas redovno pratim ;) .zelim vam sretan uskrs.ove nam se godine poklapaju pravoslavni i katolicki uskrsni praznici, pa cemo svi zajedno slaviti.zivi bili :gitarist:
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
konacno opet svama:).posto nisam mogao nikako da se ulogyjem kao strongboy, evo me kao strongboyy.pozdrav svim forumasima.
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Pozdrav zemjak
Preregistrirao sam se i ja, moderator zbalija mi je vetio deka ke mi sredi to,ke vrati staro korisnicko ime, ali jos nije sredeno, mozda treba da go potsetam:(,
go nema na forum nekoe vreme...
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
svima clanovima foruma ,i svim poljoprivrednicima, SRECNA NOVA 2011 GODINA PUNO ZDRAVLJA SRECE,LJUBAVI I BERICETA.
POZDRAV IZ MAKEDONIJE
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
svima clanovima foruma ,i svim poljoprivrednicima, SRECNA NOVA 2011 GODINA PUNO ZDRAVLJA SRECE,LJUBAVI I BERICETA.
POZDRAV IZ MAKEDONIJE

Hvala !Također i tebi, sretna i uspješnija 2011 godina sa obiljem roda u poljoprivredi naročito u duhanu !
 
Na vrh