• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Strucne ekskurzije

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
marko hurlimann xa86 kaže:
Dobre farme ;)
Koliko im je negdje cijena :?:
Pak ti piše negdi gore da je 500.000 € :!:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ivica kaže:
gotovo sve stale su na puni pod i slamu ,drugo se priznaju ,bili smo na dvije farme ,prva farma trenutno 114 krava u laktaciji dnevna proizvodnja 4200 lit , 12000lit po kravi godisnje ,jedna od najboljih farmi u italiji ,
,hrane iskljucivo suhim ,zbog sira ,pa imaju 10 centa skuplje mlijeko od onih koji hrane silazom ,oni imaju 40centi a obicana hranidba oko 30 ,hrane lucernom ,psenicom i sirkom ,sve prosuseno i dosuseno u susari ,sve u tocnom omjeru mjesaju u tmr i dodaju 12kg smjese po kravi,na farmi sve funkcionira savrseno pazi se na svaki najmanji detalj ,urednost i cistoca su na prvom mjestu ,spremanje krme mora biti savrseno i u tocno odredeno doba ,od mehanizacije imaju samo zelenu liniju sve ostalo rade im kontraktori ,oni radje brinu o kravama ,rade 80 Ha zemlje ,siju lucernu te psenicu koju skidaju u vostanoj zriobi i na to siju sirak (bez oranja,samo podrivac) ,svu slamu kupuju voze je 200km jer u tom kraju nema ratarstva ,

zato ja čitam pažljivo :!:

ivice šta da ti kažem osim da je ovaj izlet bio zlata vrijedan, odlično prijatelju :D

znači kolko je vidim tam se drma sirak, malo da piknem nevjerne tome koji ne vjeruju u tu kulturu, a stvarno je super vrijedna, valja samo pogledat litražu
vidim zapravo poštuje se ono što a ovdje pričam godinu i pol, sve se mora radit u praoj fazi i nema odmaka, a još kad ima i sirka srce mi se topi od sreče
sve se vrti oko izbalansiranosti obroka, a ona pšenica je zapravo ko moja u rolobalama sa graškom, samo ja proteinski dio imam iz djeteline i graška jer su brže kulture

šteta kaj nije ljeto da vidim sirak na njihovim poljima :!:

pitanja
one štale otvorene el su to cremonesi štale :?:
takve sam ja gledao otvorene, pa mi svi trube da če se sve smrznit, od đubra neznam ni ja, valjd če vjetar otpuhat štalu ko kuču od dorothy u čarobnajku iz oza, želim tvoje mišljenje iz viđenog
znači ipak funkcionira puni pod i ležišta :D :D :D

joj a vimena, mljekara u malom :mrgreen:ko samantha fox :mrgreen:

jednu stvar bi te molio da opišeš u temi o sirku kako to vrše dosušivanje sirka jer je bilo upita za dosušivanje sirka u sušarama, eto ak bi htio, hvala

ovaj izlet je bio pun pogodak
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Predivno Ivice, zbilja jako vrijedno iskustvo :!: :!:
Zanimljivo je koju proizvodnju mlijeka postožu makar hrane samo suhom hranom.

Da li možda znaš da li ima kod nas za kupit ovakav blok melase i vitamina??
Da li je kravama ovo jedini izbor vitamina ili im se još dodaje u hranu?

Zašto veliš da je zanimljivo kaj ima drugi vlasnik 33 god?
Da li su mladi kod njih zainteresirani za nastavak obiteljskog posla?
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Ivica, da li si možda pital zakaj nije izmuzište pregrađeno zidovima od štalskog dijela-zanimljivo s obzirom na prašinu i sve moguče mikroorganizme koji direktno dopiru do izmuzišta i sve opreme u njemu :?: :scratch
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kad je kod njih bilo rata da su i njihovi seljaci još uvjek u maskirnim hlacam /jakni ?
Šalu na stranu ..kaj ima neki posebni razlog zašto se kupaju u slami ili samo gazda voli da se njegovi strojevi osjecaju ugodno ?
 
I

ivica

Guest
one štale otvorene el su to cremonesi štale :?:
nemam pojma ,sve stale u tom kraju su takve pa vjerojatno ima vise proizvodaca ,znam da je ova druga stala bila beton 250 000€ i tolko gornji dio sa skreperima ,takve stale je tu nudila firma gumex eko
takve sam ja gledao otvorene, pa mi svi trube da če se sve smrznit, od đubra neznam ni ja, valjd če vjetar otpuhat štalu ko kuču od dorothy u čarobnajku iz oza, želim tvoje mišljenje iz viđenog
bas smo pitali dal bi to kod nas funkcioniralo pa su rekli da bi ,kod njih isto tempekatura padne do -15 ,s kravama nije problem ,nego voda u izmuzistu ako je otvoreno ali nemora biti otvoremo kao kod njih ,kad smo bili u prvoj stali jako je puhao vjetar kroz nju i rekli su da to kravama ne smeta ,jer kad ona legne u boks to ne osjeti
znači ipak funkcionira puni pod i ležišta :D :D :D
naravno da funkcionira ,u toj regiji drugog sistema nema ,sve novogradnje na zapadu idu na ovakav sistem ,za resetke vise niko ne zeli ni cuti
jednu stvar bi te molio da opišeš u temi o sirku kako to vrše dosušivanje sirka jer je bilo upita za dosušivanje sirka u sušarama
znaci pokose ga ,ostaje tamo jedan dan da malo provene i onda ide takav zelen u bale (obavezno varijabilna balirka) pa u susaru ,susi se 8-10 sati ,ovim nacinom nema nikakvih gubitaka u krmi nastali mehanickim (okretanje) i utjecajem sunca
Da li možda znaš da li ima kod nas za kupit ovakav blok melase i vitamina??
nema zabranjem je uvoz zbog genecki modificiranih supstanci ,ima neso slicno ali manji blokovi njemacka JOSERA zastupnik firma marcon iz vz
Da li je kravama ovo jedini izbor vitamina ili im se još dodaje u hranu?
neznam ,smjesu kupuje gotovu pa neznam kaj ima unutra
Zašto veliš da je zanimljivo kaj ima drugi vlasnik 33 god?
pa neznam izgleda mi mlad za vodenje jednog takvog posla ,neznam koga jos iam kod kuce pa bezveze nagadam
Da li su mladi kod njih zainteresirani za nastavak obiteljskog posla?
i oni imaju problema s tim ,ovog starog s prve farme je sin ostavio ,sad mu pomaze necak ,neki roker ,veli da nije za to, kad mu puni miksericu odma je 200 litri manje
da li si možda pital zakaj nije izmuzište pregrađeno zidovima od štalskog dijela-zanimljivo s obzirom na prašinu i sve moguče mikroorganizme koji direktno dopiru do izmuzišta i sve opreme u njemu :?: :scratch
nisam ,to je jedna zabluda da prasina iz zraka moze utjecati na mikoorganizme ,ja isto steljim strojno za vrjeme muznje i prasina ulazi u izmuziste a nikad nije bilo problena s tim imam od 3000-5000 mikrorganizama ,to najvise ovisi o cistoci muznog sisitema i vimena
Kad je kod njih bilo rata da su i njihovi seljaci još uvjek u maskirnim hlacam /jakni ?
ovas stari je nekad bio u ratnoj mornarici na podmornici ima pun zid odlikovanja
..kaj ima neki posebni razlog zašto se kupaju u slami ili samo gazda voli da se njegovi strojevi osjecaju ugodno ?
to su sve detalji s kojima dolazi do ovakvih rezultata ,ima ih na stotine
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Evo, jučer je stočarska udruga Tur koja okuplja članove s užeg i šireg područja Velike Gorice posjetila dvije farme lauf sisteme i to obiteljsko gospodarstvo Vrhovec u Luk(c)i kraj Zaprešiča i našeg kolege Željka Horvatinčića u Gusakovcu kraj Stubice; evo i nekoliko slika(Željko nemoj se ljutit s tvoje farme ih je manje jer sam se zapričo st tobom i zaboravao da treba i nekaj poslikati :roll: )
Z_MULvt6lkafwKBE.v.jpg

9RCX7TmEnCFX8HJg.v.jpg

YhRuwMOTsRBPD7gK.v.jpg

dPc5w3jj_6ZilGwf.v.jpg

yV7FTxRqDoThlKe1.v.jpg

RHAott5rcmWOD5iI.v.jpg

h3qROHXjm5pk2iPX.v.jpg

gNmIOWatAHFjJ34O.v.jpg

SHOJt5gSRLHZGUkJ.v.jpg
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
kapacitet prve štali je 50 komada i rešetkasti pod
ležišta su od punog betona posipana vapnom
 
S

skolan93

Guest
malo da oživim temu
pred mjesec dana sam bio kod jednog slovenca iz Černomlja,ali tek sad stavljam slike jer nisam mogao pronać kabal od mobiela

inače ima 75 krava sve holštajn,faru je proširio i napravio novo izmuzište 2x6,staro je srušio
pod je rešetkast sa gumom jer su se krave klizale
ne znam kolko ima junica ali su isto na rešetkama
išli smo kod njega jer kad smo zadnji put bili imao je sjenažu u silosu pa nas je prvenstveno to zanimalo,ali sada ima bale jer kad je proširio farmu nije imao mjesta za silose
ima tri montažna silosa u koje spremi oko 18ha silaže i oko 1000 rolo bala sjenaže
smjesu radi sam i ima sve potrebne sušare mlinove transportere žitarica,a zrno drži u onim velikim vrećama

ne znam koji je prosjek po kravi ali oko 200 ili 250 litara mlijeka proda kroz mljekomat koji vozi u Metliku pred robnu kuću
kaže da proda sve i kad ostane u njemu npr.20l na mobitel mu javi da ga treba napunit
cijena samog uređaja je 30 000€ a litra mljeka iz njega košta 1€

nedavno je kupio 11ha zemlje u komadu od neke zadruge za 110 000€
prema Ljubljani ili gdje je ravnica je zemlja još i skuplja jer je velika potražnja
zemlja im je jako kvalitetna i vrlo laka za obradu
sa traktorom od 130ks ore s četverobraznim plugom

e sad ono zanimljivo u vezi nitratne direktive
silosi su na obali i sav silažni sok otječe u Kupu jer su silosi na brdu a u podnožju je Kupa
isto tako je vozio gnojnicu kad se ne bi smjelo ali se to može ako te nitko ne prijavi
ako te uhvate da kršiš te propise gubiš poticaje te godine
isto tako za monokulturu nema poticaja ili ako bi zemlja ostala ne zasijana preko zime

nemam puno slika jer mi je krepala baterija na mob.





 

Najnoviji postovi

Na vrh