• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Razmišljao sam o tome ta napravim vitlo na cjepaču samo za podizanje i privlačenje metrica, nešto slično ovom
http://www.njuskalo.hr/sumarstvo-st...cjepac-krpan-klijestima-sajlom-oglas-20530229
To je dosta skupo pa sam mislio napraviti sa nečim ovakvim http://www.njuskalo.hr/strojevi-alati-ostalo/vitla-cjepac-daljinski-upravljac-oglas-10828566
Dali je netko to već radio,čini mi se da bi to išlo dosta sporo?
Ako ima netko kakvu bolju ideju:(wait):
ovo krpanovo je zakon .. ako bi se malo udubio u to napravio bi ga za 1000-1500 kn možda i manje ovisno o toma kakav s s tokaom .
vrlo je jednostavno s malo kvarljivih i visoko preciznih elemenata ...uostalom isto kao i njihovo vitlo
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,147
Činilo se i meni jako sporo,po podacima,razmišljao sam i o tome da uzmem neko ručno,za 150 kn pa da mu nekako uredim pogon preko kardana samo neznam kako da izvedem najjeftinije ukapčanje i iskapčanje?

Da li postoje od nečega već kakvi gotovi sklopovi?

Ne bi u jako veliku investiciju;treba mi jako često,ali bilo bi puno laše za radit:icon_e_biggrin:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Činilo se i meni jako sporo,po podacima,razmišljao sam i o tome da uzmem neko ručno,za 150 kn pa da mu nekako uredim pogon preko kardana samo neznam kako da izvedem najjeftinije ukapčanje i iskapčanje?

Da li postoje od nečega već kakvi gotovi sklopovi?

Ne bi u jako veliku investiciju;treba mi jako često,ali bilo bi puno laše za radit:icon_e_biggrin:

Najjeftinije je remen koji se zateže. I najlakše za uraditi.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,147
To sam i mislio , nego mislim si dali bi jedan per remenica bio dovoljan za prenijet snagu pošto na kardanu nema mijesta za više?

Čekam još koju sugestiju:(nod):
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Pa za ono šta tebi treba a to je privlačenje metrica do cjepača ako sam dobro razumio mislim da je jedan remen i više nego dovoljan.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
zašto remen kad je je na krpanu lanac ?..koji je uži za ugradnju i jednostavniji za natezanje a reko bi i održavanje
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Iza lanca treba neki kuplung, iza remena ne.

A kak misliš riješiti izvlačenje sajle? Ovo s remenom za pogon može super funkcionirati, nego, neznam da bi se baš dalo povlačiti sajlu dok se remen skliže po remenici.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Pa napraviti kada se remen olabavi da svojim vanjskim dijelom legne na neki polukrug da se udalji od remenica , onda će se bubanj veoma lako odmotavati.
Isti sistem je na kombajnima. Bar kod mene na klasu toga ima , recimo istovar gotove mase ''surla'' se pogoni na taj način.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ne znam zakaj mu preporučate nekaj kaj ste vidjeli na kombanju ili na kosilici , ne bi krpan radio lanac kad bi to radilo remenom ..ja bi mu recimo preporučio elektromagnetnu spojku s daljinskim upravljanjem .

ponavljam , krpanov sisem je jednostavan i djelotovran
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Ponnavljam
Pa za ono šta tebi treba a to je privlačenje metrica do cjepača ako sam dobro razumio mislim da je jedan remen i više nego dovoljan.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
zašto sam sebe citiraš ?

a sad razumijem , ne zašto se citiraš nego zašto krpan nema remen .
krpan nema remen jer je sistem bolji i jeftiniji , ovak imaju od čega računati
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Ne pričamo šta je najbolje , svi mi manje više znamo šta je najbolje.
Pričamo šta je najoptimalnije (jeftinije) a da radi radnju koja zadovoljava potrebe privlačenja metrica do cjepača.

U ovom slučaju , zašto bi morao da se radi sklop sa uključivačom,lančanicima i lancima te lamelom kada to može da odrade i dvije remenice sa remenom i španerom? I sve to može da se uradi u homemade varijanti dok ''pravi'' sistem zahtijeva nešto više svega.
Sila koja je njemu potrebna siguran sam jedan remen može da isporuči.
Čemu komplikovati?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
komplicira se s španerom , kvačilo od klinastog remena se ne radi preko pomočnog zatezača nego se napravi remenica iz dva djela , zapravo tri

a kako to zapravo izgleda google meštri moraju googlati
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Ti stvarno komplikuješ stvari tamo i gdje nemoraju biti komplikovane.
Taj sistem ''kvačila'' imam na građevinskoj dizalici i to tako jednostavno funkcioniše da već počinjem sumnjati da ti nikada u živo nisi vidio taj mehanizam , i onda mi se sumnja stvara da si ti taj guglmešter.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kaže se google meštar

pa evo kad imaš task dobra isustva pitam se toliko si domišljat i inovativan zašto i tratore , auto i mtk ne preradiš na kuplung remen s zatezačem .


čak vidim u tebi potencijala za veče poduhvate , možda vi vojna industrija bila zainteresirana za projekt ..pažljivo s njm u javnost da ti ga netko ne ukrade
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ajme meni, pa neće sa vitlom na cjepaču izvlačiti tenkove iz blata.
Ja sam probao nešto slično za utovar metrica na prikolicu i odmah odustao na prvoj probi jer je bilo suviše opasno.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Najlakše je globalizovati i dramatizovati.

Lijepo kažem , a nekima moram ponoviti bezbroj puta , taj sistem u ovoj primjeni o kojoj pričamo zadovoljava , postoji bolje i jače i šta sve još ali ovo ZADOVOLJAVA.


A što se tiče vojne tehnike , dosta pažnje sam posvetio istočnoj tehnici , a kod njih se nezna šta je vojno a šta civilno tako i o tome imam određenih znanja a kod njih se sve svodi na JEDNOSTAVNO.
Mada ...... , mnogi to nemogu da shvate.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,147
To bi bilo korisno :icon_pray:

Nego razmišljao sam još o nečemu,da li bi vrijedilo na onom elektičnom vitlu povećat bubanj za sajlu da bi se dobilo na brzini i koliko bi velik trebao biti?

Znam da će mu tako drastično pasti snaga,pa je pitanje dali bi i to mogla biti neka solucija? :(wait):
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Bolje da je manja brzina i imati daljinski u ruci nego veća brzina pa ti netko mora biti na kvacilu.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh