• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Meni dođu normalne slike.
Ovo je vitlo što je kupio jedan prijatelj ove zime.
627d65b8634913eb17ecd2c93a39684c.jpg


Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Još kad bi znali maknuti ovaj potpis ttalka...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
od kada krpan 4 tone ima mjesto za pomočnu koluturu , ili su to imali sve SI varijante ?

Još kad bi znali maknuti ovaj potpis ttalka...
to je moderatorski posel , isto kak i brisanje citata
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Juče sam napisao da imam zanimljiv stroj koji sam naparvi po ću ga malo opisati

Naide mi najbolje oko računara ali zato oko struga dobo se snalazim , pa vas molim da imate
razumijavanje za greške koje ču praviti .Zao mije je što neznem još postaviti slike koje bi vjerovatno privukle poažnju.

Godine 2001 odlučim da napravim šumsko vozilo koje će malo trošiti , imati jednostavne i svagdje dostupne dijelove za popravku , a opet koje će raditi u posebnim uslovima rada i imati veliku iskorištenost u pogledu prevoza tereta i sajlanja trupaca.
Radećim oko tri mjececa sklopim po svojim vizijama vozilo .Kiomšije ga nazovu "ĆERESLO".
- dužina je oko 5 metara , širina točkova 1,55
- tri osovine 6x6 , zadnje u tandemu sa šperom , koristi gume 225/15 c .
-motor mercedes 300D, sa svojin 4 stepenim mjenjačem.
- pojseduje dva reduktota te ima izbor brzina 16 unaprijed i 3 unazad, brzine kretanja od 1,5 km/h do upotrebljivih 50 km/h a ima i mogućnost do 100 što se ne preporučuje.

Vozilo posjeduje i dva vitla, glavno montirano na zadnjem dijelu vozila mehaničko i služi za sajlenje trupaca , snage od 10 do 15 tona , na kom trenutno sad ima 120 metara salje 14 mm , a može da stane 150.
Pomoćno vitlo snage oko 4 tone , sa bočnim izlazon i može da se koristi naprijed , unazad i bočno , na kom ima oko 40 metara 10 mm sajle.
Vozilo posjeduje hidraulični sistem za podizanje prednjih poluga i sidra postavljenog nazad

Sistem upravljanja je konbinacija hidrauličnog volana , kočnice su hidraulične , prednji diskovi a nazad pakne , posjeduje dvije ručne kočnice , jedna mehanička sistem pakni i druga hidraulična princip disaka sa dvoje kliješta i pločica.
Na tovarnom prostoru koji je 3,5 x1,5 prevozim oko 3-4 tone raznog terata.

Najbolje se pokazalo u šumskim poslovima u pripremanji ogreva , jer i sajla i možeš da odmah tovariš a može i prilično povući i točkovima , pogotovu kada stavim lance na svih 6.
Stroj nebi bio toliko operativan da nema veoma moćno i brzo vitlo koje je ručne izrade i za koje smijem da kažem da mu nema premca.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Malo ću opisati glavno vitlo . Napravljeno je od dva para zubčanika , jedan par je konusno tanjirasti i drugi je ravni zubčanici. Valiki zubčanik koji se nalazi na osovini doboša je prečnika 35 cantimatara i širine oko 7 cantimetara ( zubčasti par uzet od zetorovog bočnog reduktora pogonskog velikog točka ) i još parom od diferencijala , te sve složeno u jedno čelično kućište sa hipoidnim uljem. Prenosni odnos je 1:30 .Na vitlu je doboš za sajlu širine 32 centimetra i visine stranice od 11 cantimetara ili vanjskog prečnika oko 40 cantimetara.

Još ću o glavnom vitlu . na koje može da stane oko 150 metara 14 mm sajle. Vitlo posjeduje slagač sajle sistem dvostruke zavjnice koja prati odmotavanje i namotavanj sajle . Sajla prolazi kroz valjke te se ne lomi već ima ravan pravac , što se pokazalo kao besprijekoran sistem čuvanja sajle i slaganja iste na dobošu.Doboš se pomoću mehaničke spojnice odvaja od sistema prenosa tako da se slobodno odmotava sajla sa doboša.
Vitlo je postavljno u šasiju ispod poda tovarnog dijela tako da se vidi samo sa zadnje strane , ali sa sistemom koji sprečava da sajla nemože da spane sa doboša.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Vitlo kupljeno u sloveniji.
Zj, sad je čudom nestao.

Hvala! Sad je puno ljepše.
Nije to bila kritika tebi osobno, već generalno svima koji koriste TT.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
Meni dođu normalne slike.
Ovo je vitlo što je kupio jedan prijatelj ove zime.
627d65b8634913eb17ecd2c93a39684c.jpg


Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
Koliko dodje?

Upravljanje je iz kabine špagama?

Ja planiram kupovinu 5t Krpana za 6245.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
# smilan, po opisanome izgleda opasan stroj, čekam slike .:(y):

Slike smanji na 700 x393 ili 800 x400 (prije uploadanja), ako zapneš sa postavljanjem slika, pitaj na pp.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Rekao mi je cijenu ali sam zaboravio. Sa kardanom, dva lanca i držačem pile manje nego tu solo.
Rado bi vidio taj smilanov stroj. Od čega je šasija korištena, reduktori i diferencijali su od unimoga?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Žao mi je neznam postavit slike. Šasija je iz dijelova, tamićeve a nazad gdje je vitlo i sidro 1,5 metara od nekog kamiona osječeno na otpadu. To je sa prelazom sa 14 cm na 22 cm U-profil.
Rduktor jedan bliži mjenjaču je od vojne fiatke ili ar 55 , a drugi od nekog ruskog vojnog kamiona. Diferencijali zadnji od LT kombija sa šperom , prednju osovinu čine tri različita sklopa. Srce diferencijala , sistem zakretanja točkova i zglobovi , te sistem kočenja diskovi.
 

sosta

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
205
4t si s 2 koloture i 70m sajle je 2015 bio 1200e u slo, vjerojatno se nisu mijenjale cijene previse.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Još ću dodati o vitlu sa mog stroja. Može da se koristi u konbinaciji sa pogonom točkova i bez pogona točkova. Takođe kombinacija preko mjenjača naprijed za povlačenje ili unazad za otpuštanje. Mogu da vršim otpuštanje sajle i prko ručne kočnice , što koristim kod spuštanja u velikim nizbrdicama stroj. Svežem sajlu za drvo i krenem ako ponese klizavica povučem ručnu vitla i odabirem dali stati i se spuštati, to isti može i teret kada prevozim.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Još ću dodati o vitlu sa mog stroja. Može da se koristi u konbinaciji sa pogonom točkova i bez pogona točkova. Takođe kombinacija preko mjenjača naprijed za povlačenje ili unazad za otpuštanje. Mogu da vršim otpuštanje sajle i prko ručne kočnice , što koristim kod spuštanja u velikim nizbrdicama stroj. Svežem sajlu za drvo i krenem ako ponese klizavica povučem ručnu vitla i odabirem dali stati i se spuštati, to isti može i teret kada prevozim.
probaj ovako staviti slike

http://poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=1248703&postcount=974
 

Najnoviji postovi

Na vrh