• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
ima pojedinih stvari koje su interesantne i na koje tragom odgovor pa ako ima KO od pomoci zahvaljujemo unaprijed

A najsličnije je vitku KMB austrijske proizvodnje
Neznam kakvo je vitlo. Napiši šta te interesuje stavi sliku detalja pa možda se nešto iskopa.
 

Delon

Novi član
Tu od
17 Srp 2022
Poruka
4
Daklem! Vitlo ima dva kardana, prvi uvijek koristimo, kao ‘spori’, a iznad drugog pise hitro, taj nismo koristili nikad, e sad jel kome poznato, jel trebabiti promjenjena brzina vratila i na traktoru ili ako se spoji samo kardan bez promjene brzine, jel ima smisla?

da li sajla 14 moze otezati namatanje kod vitlanje iako je u originalu 12mm!

situacija kod upotrebe konopaca, bijeli konop je za otpustanje sajle znaci bremza a crni je pogon, na mnogim videima na youtubeu kod koristenja vitla krpan i tajfun vidim da kod vitlanja koriste oba konopa, znaci kao da otpusti bremzu te pokrene pogon, ja kad sam probao tako vitlati toliko zabremza vitlo da ga jedva odkocis, zast? Jer recimo kad koristis samo crnu za pogon, te samo bijelu za otpustanje radi ko sat i vuce i otpusta iako mi je serviser (jedan ovako poznati lokalni) tvrdio da se moraju koristit obe kod vitlanja, ali kod bilo malo jaceg napora vucenja bremza zacvika iako ju drzimo kao otpustenu! Godinama koristimo samo crnu i do sad bilo uvijek ok, zbunio me on pa pitam!?
 

Prilozi

  • F0706609-1804-402A-AE02-817C6C28EEA0.jpeg
    F0706609-1804-402A-AE02-817C6C28EEA0.jpeg
    46.7 KB · Pregleda: 39
  • 84B93EE7-950B-4236-A665-3B0F3E431BAB.jpeg
    84B93EE7-950B-4236-A665-3B0F3E431BAB.jpeg
    61.1 KB · Pregleda: 42
  • 98D5C411-768B-4514-BDD3-9E290CB6AF21.jpeg
    98D5C411-768B-4514-BDD3-9E290CB6AF21.jpeg
    118.9 KB · Pregleda: 41

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Ta dva vratila (kardanska osovina) su jedan koji ti koristiš sporiji i jači sa većim prenosnim odnosom, i drugi sto piše hitnost je brži sa manjim prenosnim odnosom i manjom snagom odnosno nejači.
Sto se tiče sajle nema ona otpor prilikom rada ma koja debljina bila. Samo ti je 14 debala
nepotrebna za takvo vitlo a i manje staje na doboš.
Za kočnicu nisam dobro shvatio pa da razjasnimo, dali ima kočnica (doboš -pojasna traka) ili neka koja samo u odmotavanju pridržava doboš. Kad povučes tu kočnicu dali traktor sa točkovima u pokretu odmotava sajlu ili je zabravito i vuče trupac.
Sa više detalja koko izgleda kočnica i poluga I kud idu špage mizda bi se video princip rada pa bi mogli onda malo oko tog.
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
517
Takvo vitlo je imao jedan čovjek iz sela, inače bavi se izradom drva za ogrjev. Vitlo je imao godinama i koliko sam čuo da je bio jako zadovoljan, vitlo je prvo pokretao torpedo 7506, zatim massey 3070, fiat 6566 i na zadnje same drago 120. On je to vitlo doslovno ubio (nije baš najsmirenija osoba), sad ima tajfun 5,5t i kaže da nije baš zadovoljan ko što je bio sa kmb (sip). To sip vitlo je ili kopija kmb-a ili je to kmb vitlo koje su slovenci pod nekom licencom kupovali i stavljali svoju naljepnicu (što bi bilo i najvjerojatnije).
Dva izlaza kardana bi pojednostavljeno bilo to da je jedan za 540 okretaja, a drugi za 1000 okretaja kardana (euro sistem)
Što se kočnice tiče za to vitlo ne znam kako funkcionira, ali na krpanu recimo kočnica je automatska, znači čim se pusti špaga za aktiviranje vitla sajla se automatski zakoči, znači trupac se ne vrača nizbrdo, nego ostaje na mjestu sve do kad s ne potegne druga špaga (kočnica) i potezanjem se otkoči, tako da je to razlog za potezanjem i jedne i druge špage. A sad kako je kod tvojeg ne znam.
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
Ova dva kardana kaj spominješ, spori ti je prek reduktora i brzina namatanja ti je ~0.6m/s, a kod brzog ti je brzina namatanja ~0.9m/s kod 540 o/min.
Koristi vitlo kak i do sad i nemaš brige. Ovak je jači i sigurniji.
Kočnica se automatski otpusti kad počneš vitlati i isto tak se zakoči kad prestaneš vitlati. A vrlo moguće da se kod tebe pojas kočnice potrošil ili možda treba samo podesiti pojas da lovi kak spada.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Već neko vrijeme razmišljam o kupnji sajle i šumarskog lanca za povući trupac i granje traktorom do utovarnog mjesta. Vuća je oglavnom prema dolje ili ravno, a jako rijetko uz brijeg. Nije mi potrebno nekaj profesionalno, računal sam na sajlu fi8 (ČELIČNO UŽE 8,00 mm ZN 6X19 KUDELJASTA JEZGRA 1960N/mm2) da ne bu preteška za nositi prema gore. Čak bi moža bilo bolje da je iz više komada (npr. po 25 ili po 15 m). Htel bi imati mogućnost kliznog prihvata na sajli tak da mogu povleči, recimo 7-8 m i onda traktorom u rikverc pa ponoviti vuču.
Može li savjet kaj sve (osim sajle) trebam kupiti da zavežem trupac ili granje, povežem više sajli međusobno i prikopčam za kuku na traktoru, da je čim jeftinije, a koliko toliko funkcionalno.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,343
Kolotur bi bilo dobro imati i njega fiksno negdje učvrstiti za drvo i onda dužom sajlom lakše je izvlačiti po nekom putu ili slično,tako sam radio ja dok nisam kupio vitlo. Barem koji lanac za oko drveta i kuke na sajli ili sajlama za lakše međusobno kopčanje. Ja koristim više dužina lanaca ovisno o tome kako debelo izvlačim da ne nosim uvijek teške lance a mogu ih međusobno spojiti i produžiti ako mi sfali dužine. Lance obavezno nabaviti one šumarske jer ovi obični pucaju. Kad se sve skupa zbroji par lanaca , kuke i sajle na kraju nije ni tako jeftino, ja sam polako kupovao jedno po jedno.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@jocc,
fala na informacijama. :ppozdrav:

Materija mi je potpuno nepoznata pa bum još malo gnjavil. Nadam se ne preveč.

Iz tvojeg posta sam zaključil da bi trebal kupiti lanac s kukom
ili lanac u metraži + kuka
ovakva
Ne znam ima li bolcn osiguranje od okretanja jer bu inače r osigurač ispal kod šlajsanja, ili ovakva
Za sajlu na kraju vjerojatno jezgra, dvije ili tri stezaljke ili klema za uprešavanje
i kuka ovakva
Može li se klema za uprešavanje zatuči čekićem ili treba stisnuti u preši?
Ako koristim dvije sajle i koloturu, pretpostavljam da morem prek koloture potegnuti najviše tak daleko koliko je duga sajla bliže trupcu,
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,933
@jocc,
ili lanac u metraži + kuka
ovakva
Za sajlu na kraju vjerojatno jezgra, dvije ili tri stezaljke ili klema za uprešavanje
Može li se klema za uprešavanje zatuči čekićem ili treba stisnuti u preši?
trebaš ovo.
Klema se obavezno uprešava!
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Moje iskustvo lanci za podizanje tereta za kranove su mnogo jači od šumskih. Potraži ima toga se prodaje rabljenog poređenja radi novi su u bih oko 7 e metar 8 mm lanca. To ti je top lanac još na njeg staviš samo ovu kuku u drugom redu. Ovo postavljanje kleme nemože ručno. Im negdje sam postavljao opis kako ja izrađujem omče. Ovako je IMG_20210223_112938.jpg najboli završetak. Samo dodaš klizač za lanac.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala obojici. :ppozdrav:

@Lee Champa,
lanac s kukom je trenutno nedostupan, Zato sam pital za kombinaciju lanca na metre i kuke.

@smilan,
budem malo potražil po oglasnicima za lanac.
Čahuru na kraju sajle kakvu ti koristiš nisam našel na netu, ali sam našel ovakve:
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,343
@iwanho lanaca sa kukom ima tu kod nas u dosta dućana, ja sam ih sve tu kupovao jer mi je cijena gotovog bila ista ko da kupujem na metre. Sajlu sam isto prvu tu kupovao a poslje u Rakitju, ima svega, samo novce treba imati :hahah: , ipak ja bih savjetovao kupovinu vitla, i ja sam se tako mučio al sad se više ne bih vratio na tu opciju. Treba više ljudi, pa otkopčaj, zakopčaj, puno muke a malo koristi.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Ovaj završni čep ja pravim u konus i nabijam konusni trn. Sad to istokarim a nekad sam kovao. U radnjama to brzo upresaju. 8 mm sajla ti je slaba, samo 10 mm.
Kako kaže kolega jocc to nije jednostavno za rad. Ja sam dosta puta koristio nastavak recimo 120-130 sajle na vitlu pa kratko I dodam 30 metara. Izgubim vremena da bi mogao duplo više isajlati. Ovo su neke konbinacije klizač neke sam ja izrađivao. IMG_20210224_161840.jpg IMG_20210224_161814.jpg
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Ove lance 8 nisam nikada kidao, mada ih koristim kao pomočne, dva lanca I dva trupca,.Kad koristim jedan onda koristim 10mm lanac. Mada uvjek radim sa omčama
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,014
Lance na metre ako uzimaš onda atestirane jer ovi obični pucaju,ali ti je bolje uzeti onaj šumarski lanac sa kukom,i uzmi onaj završetak sajle
www.njuskalo.hr

LANAC ZA ŠUMU D8,0X3000mm 31X28 CRNI S KUKOM

 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Ja spojnicu sa kajlom nikom ne preporučujem jer je ograničena mogućnost sajle samo na lanac, teško je provlačit ispod drva, nemože se vršiti konbinacija dugačkog dijela sajle za vezanje više sitnih komada itd. Završetak sa čepom je idealan jer ima mnogo konbinacija.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zahvaljujem svima. :ppozdrav:
Ipak sam nekaj naučil. :love:
Sviđa mi se završetak sajle kakav dela @smilan i staviti 3 klizača.
Bum još malo razmislil, iskalkuliral koliko bi me ta priča došla pa usporedil s cijenom vitla. Ispada da bi možda bilo najbolje pratiti oglase pa možda naleti neko povoljnije rabljeno vitlo. Za mojeg Goldonija (49 KS, 2 t i mali međuosovinski razmak 1700 mm) vjerojatno pasalo 4,5 t ili slabije.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Kad se to poslozi onda možeš natezati koliko ti volja. Ne baš ovako ali svako vitlence ima dobrih strana.
Ovo je ozbiljan komad i ozbiljno zapeo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh