• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

402

Aktivni član
Tu od
15 Stu 2021
Poruka
55
Ja imam 5,5 ER serija ER ima reduktor i srednja brzina namotavanja sajle ti je 0,6 m/s .... a serija 5 SI ti je vitlo bez reduktora i puno brze namotava sajlu... 0,9 m/s ...
nemogu ti usporedit sa 5 SI jer sam imao prije Tajfun EGV 40 SI za mene je ovaj model 5,5 ER super stvar jer moze manji traktor s njim puno vise napraviti i ako mozes preporucujem ti ER model jer vitla koja nema reduktor prebrzo vuće sajlu...
 

Prilozi

  • IMG_4959.jpeg
    IMG_4959.jpeg
    115.1 KB · Pregleda: 20
Posljednje uređivanje od moderatora:

lukica

Novi član
Tu od
7 Velj 2024
Poruka
2
E tocno tako mi i prijatelj kaze,izbjegavat SI seriju jer su prebrza,opterecuju traktor a i kao da su opasnija zbog te brzine.. Da samo ER seriju uzimat

A Auto Horvat nudi 4.5ER za 2800e,tako da mislim da cu njega uzeti, jel okej za traktor Reno 70ks? Trebao bi mu biti taman ja se nadam..

Ima li neki video mozda kako složiti ovaj zavrsetak na vitlo?
IMG-20240207-WA0002.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Nik89

Aktivni član
Tu od
22 Velj 2022
Poruka
138
Odvrnete maticu i izvadite šraf. S strane di su vam prsti na slici progurate sajlu na drugu stranu te natrag vracate od kud ste je gurali a između se samo stavi kajla. Nakon toga staviti šraf i ostatak.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,161
Za traktor od 70 ks može bez problema vitlo od 5,5 t i bez reduktora
Reduktori se više koriste na manjim taktorima
Ako je vitlo bez reduktora puno si brži
 

lukica

Novi član
Tu od
7 Velj 2024
Poruka
2
Odvrnete maticu i izvadite šraf. S strane di su vam prsti na slici progurate sajlu na drugu stranu te natrag vracate od kud ste je gurali a između se samo stavi kajla. Nakon toga staviti šraf i ostatak.
Hvala
Sutra bi mi to trebalo doći doma pa budem probao😉
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,490
Ja imam 5,5 ER serija ER ima reduktor i srednja brzina namotavanja sajle ti je 0,6 m/s .... a serija 5 SI ti je vitlo bez reduktora i puno brze namotava sajlu... 0,9 m/s ...
nemogu ti usporedit sa 5 SI jer sam imao prije Tajfun EGV 40 SI za mene je ovaj model 5,5 ER super stvar jer moze manji traktor s njim puno vise napraviti i ako mozes preporucujem ti ER model jer vitla koja nema reduktor prebrzo vuće sajlu...
Može li da postaviš sliku tog reduktora.
Da vidimo.
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
480
Nisam ekspert niti sam rastavljao vitla ali čisto logično pitanje. Ako je vitlo prebrzo jeli prebrzo pri minimalnom gasu ili na određenim okretajima? Ja imam krpana 5si i nemam bas osjećaj da je prebrzo
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Nije brzina sama po sebi problem nego što je veća brzina treba ti više snage. Npr pri 0,6 m/s ti treba za 5 tona 30 kW a pri 0,9 m/s ti treba 45 kW. I druga stvar, za neiskusnije korisnike je bolja manja brzina jer u slučaju zapinjanja ili neke opasne situacije imaš više vremena za reakciju. A sad jel budeš vukel drvo 50m 84 sekunde ili 56 sekundi nije neka presudna razlika u odnosu na sve ostale poslove oko tog drva.
Nazivna brzina vitla se definira na određenom broju okretaja kardana (neznam na kojem koji proizvođač definira) i nije isto jel kardan ima 300 o/min ili 500.
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
480
To mi je sve jasno ali nije valjda da se kupuje 5t vitlo na traktor od 30ks i očekuje izvlačiti hrastove ili bukve od par kubika. Svaki posao traži određene strojeve pa sam zato i napisao onu poruku prije.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,161
A ljudi raspolažu traktorima koje imaju i pokušavaju iz njega izvući maksimum
Ljudi to koriste za vlastite potrebe pa to još i može funkcionirati,ali za ozbiljniji posao to nije
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,490
Prema oznakama 5,5 ER ili 5 SI ( dodatna oznaka nema veze o snazi) oba vitla su približno iste snage. Trebali bi imati istu snagu sa istim pokretačem ( motorom). Ako sa istim motorom imaju različitu snagu onda ili jedan daje manje ili drugi daje više što se ne poklapa sa oznakom snage.
E sad vi pričate o "dodatnom" reduktoru na 5,5 ER, ja sumnjam da postoji pa nek me neko uveri drugačije. Pa bi molio one koji su davali preporuku trebali bi to znati, odnosno što su preporučili.
 

Nik89

Aktivni član
Tu od
22 Velj 2022
Poruka
138
Ne znam tko je spominjo snagu. Reduktor i razlika sigurno postoji. Razlika u radu je očigledana. A zašto je ER bolje od SI je jer traktor ne treba raditi na velikom gasu da bi se postigao isti efekt, što i opisuje krpan. FAA36F46-3F68-421F-A973-8211DA12E92A.png
 

Prilozi

  • A03BF99E-6171-4A27-8251-5E1821DC9ACC.png
    A03BF99E-6171-4A27-8251-5E1821DC9ACC.png
    108.7 KB · Pregleda: 19
  • Like
Reactions: 402

Dux98

Član
Tu od
5 Velj 2024
Poruka
50
5.5T ER kosta 3300e

5T SI kosta 2520e

Da li vrijedi 800e razlike za nekoga tko ce tu i tamo usluzno vuci i par kubika za sebe godisnje?
 

Nik89

Aktivni član
Tu od
22 Velj 2022
Poruka
138
Ja imam SI ali rađe bi da sam kupio ER. Ako bude na godinu ispod 25 kubika mislim da Vam nema smisla. Ako mislite više usluga onda je bolje investirati.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,490
Uslužno sa može raditi svaki dan i tih 800e za mjesec se i ne osjete.
Ne znam tko je spominjo snagu. Reduktor i razlika sigurno postoji. Razlika u radu je očigledana. A zašto je ER bolje od SI je jer traktor ne treba raditi na velikom gasu da bi se postigao isti efekt, što i opisuje krpan. View attachment 70029
Znači reduktor je sa dva para lančanika a sa jednim parom nije.
 
  • Like
Reactions: 402

Dux98

Član
Tu od
5 Velj 2024
Poruka
50
Ja imam SI ali rađe bi da sam kupio ER. Ako bude na godinu ispod 25 kubika mislim da Vam nema smisla. Ako mislite više usluga onda je bolje investirati.
Koji traktor imate? Zasto vam se cini da bolje ER?
 

Nik89

Aktivni član
Tu od
22 Velj 2022
Poruka
138
Zetora, ER je bolji jer ne treba toliko okretaja kardana za isti efekt. Makar se to na zetoru ne osjeti zbog kardana preko brzina.

Znači reduktor je sa dva para lančanika a sa jednim parom nije.
Lamela je drugacija isto.
 

Dux98

Član
Tu od
5 Velj 2024
Poruka
50
Jel kupovao tko od vas direktno iz Slovenije od Krpana?

Sigurno je velika razkika u cijeni od direktno Krpana i Auto Horvata
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
Neće ti prodati, čak više niti dijelove. Upućuju na AH.
Pogledajte kod slovenskih trgovaca.
 

Nik89

Aktivni član
Tu od
22 Velj 2022
Poruka
138
Vitlo ne možete ali dijelove bez problema, također i svu ostalu potrebnu opremu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh