• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,342
Pa imam orginal vitlo ali hoću doraditi još pomoćno koje se može skinuti i da nije vezano striktno uz ovo vitlo. Bez veze mi je ako trebam svaki put ručno odnijeti pomoćnu sajlu da si potegnem glavnu. Ja bi da su skupa spojene i da ju vraćam bez puno hodanja. Jasno da je to sigurno lakše ovima što imaju daljinsku komandu. Ako bude vrijeme dozvolilo ipak ću nešto složiti do kraja, šteta da materijal stoji tik pred kraj.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
To kemijanje nikad dobro ne zavrsi, imas raznih videa na yt pa tamo pogledaj, uglavnom i pomocno vitilo i glavno je na daljenski pa je lakse dati komandu, sta da se radi, ja mislio imas vitlo u orginalu kupljeno....
Daljinski jest prava stvar ali koliko vitlova to ima, vrlo mali procenat. Može se raditi i povlačiti sajla i bez daljinskog. Samo prvi put kad se provuče pomoćna sajla stavi se žabuca kod koliture, dobro se stegne da se odredi dužina. Namotavaš do žabice i tad si odvukao sajlu dovoljno da kači trupac. Naravno ostavi se koji metar više.
Kad budem koristio snimit ću, pa da se vidi kako to ide.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa za razmotavanje samo stavi jedan obični ventil paralelno sa hidro motorom i kada privlačiš glavnu sajlu taj ventil otvoriš. Motor će se vrtiti bez mnogo opterećenja.
Naravno za full zaštitu bi trebalo ugraditi i šok ventile da u slačaju zaboravljanja otvaranja tog ventila ne napraviš pičvajz i prekineš pomoćnu sajlu ali mislim da može i bez toga sa pažljivim korištenjem.
A ako se ima u planu korištenje daljinskog onda umjesto ovog običnog kuglastog ventila staviti elektro ventil.
Čak mi pada na pamet ideja da se ovaj kuglasti ventil mehanički poveže sa polugom za vuču i čim se ona potegne da se ventil otvori i omogući odmatanje pomoćnog vitla. To bi bilo najjeftinije a radilo bi radnju.
 

Dux98

Član
Tu od
5 Velj 2024
Poruka
50
Evo prinove, stigao Krpan 5T SI

Vi koji ste imali ili imate, jeste zadovoljni?
Neki savjeti za pocetak,za prve sate?
 

Prilozi

  • 20240221_172349.jpg
    20240221_172349.jpg
    71.9 KB · Pregleda: 44
  • 20240221_174329.jpg
    20240221_174329.jpg
    68.3 KB · Pregleda: 41
  • 20240221_181002.jpg
    20240221_181002.jpg
    78 KB · Pregleda: 41

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,014
Sretno sa novom "pilom",samo jedan sigurnosni kratki savjet,gledaj za početak da ti sajla bude okomita na vitlo.(da ne vučeš u bok)jer postoji opasnost od prevrtanja traktora,a ostalo ćeš sam skužiti u radu.

Kad ga budeš dobro skužio počet ćeš ,ko i svi i ,u bok povlačiti laganije stvari
 

Dux98

Član
Tu od
5 Velj 2024
Poruka
50
Hvala. Jasno da,u pocetku lagano a poslije egzibicije 🤣

A pise u skripti da dok je vitlo novo,sajlu treba odmotati skoro do kraja i namotati pod opterećenjem? Jel to obavezno ili?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,342
Nije ako se želite poslije navlačiti s njom kad se zategne jedna između druge i naprave sranja.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
To je preporuka koliko znam pre pustanja u rad da se sajla odmota do kraja i namota pod opterecenjem, ali samo prvi put i ne treba veliko opterecenje. Posle odmotavas koliko ti treba i vitlas sta treba.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
Kad se god uoči da je negdje sajla lagano namotana i zgužvana potrebno je peglanje. Što čvršće to je bolje za obične sajle jedino netreba puno stezati presanu.
 

Nik89

Aktivni član
Tu od
22 Velj 2022
Poruka
125
Hvala. Jasno da,u pocetku lagano a poslije egzibicije 🤣

A pise u skripti da dok je vitlo novo,sajlu treba odmotati skoro do kraja i namotati pod opterećenjem? Jel to obavezno ili?
Da, zavezi za drvo traktor u ler i vuci samo. Nebi bilo lose tak svremena na vrijeme tak opet napraviti. Ako puno radis cca 2mj. Evo na mojem jos orginalna sajla vec 5 godina jedino sam početak dva put strgal ali to je normalno.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,014
Hvala. Jasno da,u pocetku lagano a poslije egzibicije 🤣

A pise u skripti da dok je vitlo novo,sajlu treba odmotati skoro do kraja i namotati pod opterećenjem? Jel to obavezno ili?
Skoro pa obavezno jer će ti se desiti da ti sajla"preskoči"u unutrašnjost bubnja pa će ti biti problem izvući je,a i prilikom vitlanja će ti preskakati po bubnju
Zaveži kraj sajle za neko debelo stablo po mogućnosti na vrhu nizbrdice spuštis se sa traktorom, traktor u ler i navitlaš ga nazad
A tokom rada nemoj razmatati sajle više nego šta ti treba i nemaš kasnije problema
 

Dado68

Novi član
Tu od
16 Velj 2024
Poruka
8
pozdrav svima na Forumu
Radim neko vitlo sam doma ,pa se trazi sajla
odnosno zanima me ako netko zna kako se vidi razlika te obićne sajle i prešane?
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,342
Nema na čemu, lako se zeznuti kod kupovine pa je dobro znati što je što.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
Možda za prvu ruku dok ne ispitaš snagu probaš neku korištenu.
Ako te zanima koliko može da stane na doboš stavi širinu i dubinu doboša i koju sajlu želiš da ti izračunam koliko ti treba.
 

Najnoviji postovi

Na vrh