• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
A nemaš kaj, vitlo ko vitlo.
Ugasi 558 na jedno 1600 okr. samo tako.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Pozdravljam..
Znam da je u temi home made vitla bilo slika kompletne izrade vitla,ali vise slike nisu vidljive,,u sustini bi mi trebale slike dobosa i mehanizma za vitlanje,jer bih pravio jedno vitlo..
 

zuba

Član
Tu od
31 Lis 2013
Poruka
44
A nemaš kaj, vitlo ko vitlo.
Ugasi 558 na jedno 1600 okr. samo tako.

Vitlo je predvidjeno za 540obrtaja,a imt imaju brze kardane,ja sam imao uniforest 5tona na belarusu 82 on ima dve brzine kardana na 540 vuce kao da je vitlo 8 tona,inace vitlo vuce vise nego sto mu pise u onoj knjizi,ovo vitlo ako nema donju koturacu obavezno staviti.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Tih otprilije 1600 okr na 558 i ispada 540 okr. kardana.
Ovaj model nema donju koluturu i za sad ju ni ne planiram stavljat. Za naše potrebe je i ovako dobro. 558 sa njim radi dobro i ne diže prednji kraj, ja imam još veći traktor koji to vitlo i ne osjeti.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Pozdravljam..
Znam da je u temi home made vitla bilo slika kompletne izrade vitla,ali vise slike nisu vidljive,,u sustini bi mi trebale slike dobosa i mehanizma za vitlanje,jer bih pravio jedno vitlo..

 
Posljednje uređivanje:

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Dečki bok,
imam par pitanja za vas sa više iskustva.
Uzeo bi vitlo od minimalno 5t za čupanje panjeva stabala do nekih 15cm promjera.
Prepili se negdje na metar zakači se pri vrhu i čupa.
Kupio bi svoje vitlo, ali bi volio da mi netko objasni slijedeće:

1. Da li je za takvu povremenu namjenu bitno da li je Karas ili nešto bolje vitlo?
Ako je nije bitno nekako bi rado ne potrošio gotovo duplo više novaca.

2. Slijedeće godine stiže traktor od caa 90ks, pa razmišljam odmah uzeti i jače vitlo 6.5t,
no mogu li ga dotle koristiti sa traktorom od 60ks?
Pretpostavljam da je problem kad se slabo vitlo kači na jaki traktor, a da je obrnuto ok.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Koje je drvo u pitanju voćarice možda, a ako je bagrem nikako i od 15 tona.
Traktor od 90 konja može da to čupa bez vitla. Vitlo od 5 i 7t nije za čupat panjeve.
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Da, ima svega nešto šljiva, ali većinom breze i koja topola.
Probali smo sa Karasovim vitlom od 4t i išlo je to nekako.
Je li u toj kategoriji vitla i za takvu divlju namjenu bitno da je vitlo kvalitete kao što je Krpanovo?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Breza je tvrda, od 15 cm breza samo neko ozbiljno vitlo. Vitla koja su u prodajama nisu namijenjena za čupanje panjeva, pogotovo što im je visoko ulaz sajle te propinju traktor. Razmisli dali bi ti bilo ispaltnije da ti to neko odradi ili da kupuješ vitlo. Traktor od 90 konja trabao to počupat ako može prići kratko vezat.
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Hvala ti na odgovoru.
Dobio sam nakoliko ponuda za duboko malčiranje, i za te novce mogu kupiti nekoliko vitla. :) Mislio sam uzeti vitlo, pa sam polako, a ostane mi i priključak.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
A zakaj ne zakvačiš stablo nekih 2 m iznad zemlje i pučeš ga traktorom?
Mi smo tak pukali neke šljive, lijesku...s traktorom od 2 tone.
 

Najnoviji postovi

Na vrh