• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Ako bi negdje našao vilo sa kamiona , recimo vojna ili neka slična sa pižnim prenosnikom koja sun prilagođena za traktor onda bi sa njima moga to odradit.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Najbrže i najjeftinije riješenje ti je napravit priključak na hidrauliku u V obliku koji bi čupo panjeve van, vjerujem da kada dodes na rikverc do panja sa traktorom od 90 konja njegova hidrauliku to odradi bez problema, jeftino brzo i možeš sve iz kabine traktora radit
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ja sam čupao s krpanom tako niš mu nije bilo ali bolje platit kombinirku povadi i gotovo
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Do 20 cm breza i neke voćke išlo je ali sam visoko kačio pa lakše ide.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kud ste se zalijepili za traktor od 90 KS. Napisal je da mu stiže iduće godine, sad ima od 60 KS.
Šljive možeš počupati bez vitla. Svežeš za hidrauliku i podigneš, a nakon toga povučeš u stranu. Na taj način su bez problema počupane bistrice i stanleyevke s malim fergom.
Za ostala drva, predlažem da dobiješ nekog s kombinirkom ili bagerom. U tom slučaju ne rezati stabla prije čupanja. Kad sam radil šumski put, s kombinirkom je odstranil par korpi zemlje uz stablo i onda rukom na visini pogurnul od sebe i prevrnul cijelo drvo. Kad je prevrnuto može ga on maknuti s korpom, a možeš i sam traktorom (ovisno o prostoru). Ide ekspresno, obično rade po satu, a za jedno drvo ne bi trebal utrošiti više od 5-6 min. Predlažem da barem razgovaraš s nekim strojarom.
 

CetojevicM

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2015
Poruka
123
Visoko vezanje je najbitnija stvar kod cupanja drveca, ako ga ne iscupas na jednu stranu, iscupaces ga na kontra stranu.
Ja sam koristio lotre od 4m, i jos koliko mogu dohvatiti, znaci na visini blizu 6m, a cupao stabla od 30cm, naravno nije islo sve iz prve, ali kao sto napisah ako ne ide na jednu stranu ice na drugu...
 
  • Like
Reactions: ZJ

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Ja razmisljam o krpanu4t al ne za panjeve nego za sumu. Vitlo bi islo na t40 i kazu mi u auto horvat da ne moze jer je prejak traktor i da ce ga strgat. Po mom misljenju vitlo jedino moze strgat onaj tko s njim upravlja. Jel ima tko iskustva s tim krpanom4t?
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ja razmisljam o krpanu4t al ne za panjeve nego za sumu. Vitlo bi islo na t40 i kazu mi u auto horvat da ne moze jer je prejak traktor i da ce ga strgat. Po mom misljenju vitlo jedino moze strgat onaj tko s njim upravlja. Jel ima tko iskustva s tim krpanom4t?
Neće ga strgat ali vidi kod mehanizacija miler krpan je tamo jeftiniji
 

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
Evo i moje iskustvo s panjevima... Kupio sam nekih 4000 m2 vinograda koji su bili 50g zarasli u sikaru. Uspio sve ocistiti - panjevi su jedini problem bili... Nikakva vitla (bar ne ova jeftina) to nebudu rijesila. Traktor jaki, kopcanje kuke ispod nivoa osovine i jak sumarski lanac bude. Uz otkopavanje i veci doprinos sjekire 😀. Ako su manjeg promjera, ja sam neke pocupao uz pomoc vitla na qvadu, poluge i sjekire. Najbolje je islo uz pomoc ručnog vitla na sajlu deklariranog na 2t (o tom-potom)- drvo koje vadis odreze sto vise, za njega zakvacis sumarski lanac, zatim to vitlo, te na drugo drvo stavis sumarski lanac skroz na korijenu. I napinjes tim vitlom.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Vitlo možeš kupiti,ali ti je panjeve najbolje rješavati kombinirkom,pogotovo ako je veći broj i ako su panjevi veći,ako je neko suho stablo počupam sa vitlom,ali inače uzmem kombinirku platim čovjeku i na miru spavam,a ne da se nešto strga pa imaš više štete nego koristi
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Zvao sam ih oni imaju u ponudi samo za eu trziste i dosta su skuplja. Zanimljivo je sto u 21. stoljecu koga god sam zvao kompliciraju sa karticnim poslovanjem. Mislim ipak da cu uzet u autohorvat ako budi jos imali u ponudi to obicno 4 tone
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Kvalitetnija su ako imaš priliku sjedeš sam odeš u slo je bolja cijena.
Preko telefona je mudrovanje.
A horvat je preskup nekom da jeftinije a nekom po cijeni redovnoj to mi ide na živce
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Da i ja sam prije naručivao kombinirku, pa mi nakon nekog vremena kad sam gledao kako radi bilo žao, jer sam većinu toga ustvari mogao sam da sam bio pametan.
Kasnije smo nabavili to malo vitlo i stvarno je išlo, kako dečki kažu, visoko kačenje i rješi se to, a za onih par većih se uzme kombinirka.
Sad bi si htio uzeti ganz novo vitlo, ali da li za te moje potrebe stvarno ima bitne razlike ako uzem Krpanovo ili Karasovo vitlo.
Ako nije uzeo bi Karasovo od caa 7t da mi kasnije služi na jačem traktoru.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Pitaj i za ZENTA vitlo. Bolje je napravljen od Karasa (jedan i drugi su kopija Krpana).
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Razumijem.
Tražio sam i informacije o Zenta vitlima, izgleda da ih radi firma METAL - MONT d.o.o. iz Križevaca, budem nazvao da vidim njihove cijene.
Je li puno znači da vitlo ima reduktor? Krpan ima te ER modele sa reduktorom, Karas izgleda da ne.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

Jel to Zenta ili?
 

Najnoviji postovi

Na vrh