• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumsko zemljište

mm1992

Novi član
Tu od
25 Ruj 2024
Poruka
4
Pozdrav svima, novi sam na ovom forumu i iz Bosne sam. U planu sam da kupim parcelu koja je trenutno zarasla, šuma. Po parceli se nalazi drvo koje, da kažem, tanko i visoko nekih 10m-20m. Planiram da sve to posječem i iskrčim i izravnam podlogu, blagi je nagib u pitanju. Kada sve pripremim napravit ću manji objekat i napraviti voćnjak. Parcela se nalazi na nadmorskoj visini 720m, čitav dan je u suncu, možda manji dio zbog obližnje šume bude u hladu ali većinom je osunčana.

Do sad što sam vidio kod komšija i okolnih kuća, najviše uspjevaju jabuke koji oni zovu lederice :) ima tu i oraha. Zamolio bih vas da mi pomognete sa vašim iskustvom i savjetima za sljedeće stvari:

- šta trebam uraditi nakon krčenja parcela
- da li je potrebno posijati neku travu, djetelinu nakon što sam iskrčio i uzorao plac (jer to želim da uradim nakon čišćenja placa)
- šta mi vi preporučujete na toj nadmorskoj visni, ja bih najviše volio jabuke, jer voim sok od jabuka :)

Nadam se da ćete me razumijeti šta sam htio, novi sam u svemu ovom pa bih volio da podjelite iskustva sa mnom
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,751
Kao prvo. Iz osobnog iskustva.

Nakon krčenja šume jedno 2 godine ratarstvo ili zelena gnojidba. Ali nipošto voćnjak.

I dosta dušika baci da se sva ta zaostala organska masa što prije razgradi.

A na toj visini možeš saditi šta god hoćeš. Nakon što napraviš analizu tla..
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,426
Pozdrav svima, novi sam na ovom forumu i iz Bosne sam. U planu sam da kupim parcelu koja je trenutno zarasla, šuma. Po parceli se nalazi drvo koje, da kažem, tanko i visoko nekih 10m-20m. Planiram da sve to posječem i iskrčim i izravnam podlogu, blagi je nagib u pitanju. Kada sve pripremim napravit ću manji objekat i napraviti voćnjak. Parcela se nalazi na nadmorskoj visini 720m, čitav dan je u suncu, možda manji dio zbog obližnje šume bude u hladu ali većinom je osunčana.

Do sad što sam vidio kod komšija i okolnih kuća, najviše uspjevaju jabuke koji oni zovu lederice :) ima tu i oraha. Zamolio bih vas da mi pomognete sa vašim iskustvom i savjetima za sljedeće stvari:

- šta trebam uraditi nakon krčenja parcela
- da li je potrebno posijati neku travu, djetelinu nakon što sam iskrčio i uzorao plac (jer to želim da uradim nakon čišćenja placa)
- šta mi vi preporučujete na toj nadmorskoj visni, ja bih najviše volio jabuke, jer voim sok od jabuka :)

Nadam se da ćete me razumijeti šta sam htio, novi sam u svemu ovom pa bih volio da podjelite iskustva sa mnom
Prvo drago mi je što si iz Bosne,,, al daj nam pojasni tih 720 metara nadmorske visine,,tu lokaciju ,,,, ja sam 5oo metara niže ,po mom,, poslije sječe prvo ide ripovanje,,, i onda idu konsultacije s agronomima,,bilo bi tu još priče al otom potom,,
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,269
Mozda ipak detalj...koji dio bosne nekako nije isto posavina ili hercegovina...
Kazes raste okolo orah?
 

mm1992

Novi član
Tu od
25 Ruj 2024
Poruka
4
Kao prvo. Iz osobnog iskustva.

Nakon krčenja šume jedno 2 godine ratarstvo ili zelena gnojidba. Ali nipošto voćnjak.

I dosta dušika baci da se sva ta zaostala organska masa što prije razgradi.

A na toj visini možeš saditi šta god hoćeš. Nakon što napraviš analizu tla..
Pozdrav, hvala na odgovoru.

Šta je najbolje da sijem posle oranja parcele? Mislim na koje biljke, krompir, grašak...

Sta znaci zelena gnojidba?

I jel dušik bacam posle oranja?

Mozda ipak detalj...koji dio bosne nekako nije isto posavina ili hercegovina...
Kazes raste okolo orah?
Nije hercegovina ni posavina, najblizi sam ono "i" iz BiH :)

Mjesto Osenik nedaleko od Sarajeva.

Svakako sam i planirao nosit zemlju na analizu, da li da radim odmah nakon sto zavrsim sa krčenjem, ili da čekam 2 godine nakon obrađivanja zemljista?
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,751
Čekaj 2 godine.

Ne povrće nego ratarstvo. Zelena gnojidba su ti biljke koje zaores da obogatiš zemljište.

Rauola, heljda itd itd.



Dušik bacaj kod nicanja biljaka Jer imaš puno korijena koje troši dušik za razgradnju.
 

mm1992

Novi član
Tu od
25 Ruj 2024
Poruka
4
odlično, hvala na odgovoru.

još bih Vas zamolio ako imate nekih knjiga u pdfu o uzgoju jabuka/ krušaka općenito o zemljištu da mi proslijedite bio bih zahvalan :)

sve najbolje
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,751
Pošalji mi mail svoj na PP...

Imam nešto na pdf-u ali je preveliko za staviti ovdje
 
Na vrh