• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SUNCOKRET sjetva-žetva

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Dobili u Osatini semeljci 149 kuna za metar.............
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
A koliko su ti uzeli troškova,kala i piste ???
Ja sam sve izracunao i izlazi tocno 149 kn...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kod mene cijena 1,75, pa dok su sve odbili 1,60 sam dobio......sve je u granicama, osim primjese 5%, al nije sigurno toliko bilo, jer nije bilo ni trave, malo na uvratinama, al to nisam vršio......i neznam odakle tolika primjesa.......
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
E to ja govorim ...kada se sve odbilo ispada 1,50kn i po toj računici ja ga više neču saditi...ili barem do daljnjega dok se nešto ne promjeni.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
bok,

kada se točno sadi sukcokret, koliko na hektar te dali se može ovaj koji se pokupi s kombajem posaditi? dali ce niknuti?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nije to preporučljivo raditi.....sije se na oko 23-24cm.....150 000 zrna ide na oko 2ha, i ima težinu od 8-9kg za 2ha.....
 

Kukuruz9

Član
Tu od
2 Srp 2014
Poruka
32
Ja sam imao problema sa suncokretom prosle godine.
Naime posijao sam hektar i super su rasli ali je cvijet trajao 7 dana i odmah se osusio
da li iko zna uz cemu je rijec ili sam ja glup pa neznam da tako ide?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nitko ništa nepiše o suncokretu ili ste odustali od sjetve za ovu godinu?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Ja sam ga posijao oko 1200čhv..
Za sad se dobro drži,ali mi nešto jede lišče,vidio sam neke crne male kao mušice..

Dal to treba pošpricat s čime,i dal ima sredstvo za korov poslije nicanja??
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,477
Za bube neznam. Da nije pipa?
Za korove ovisi koji hibrid imas. Ako je clearfield ili express onda ima. Ako nije onda samo pledge s velikim rizikom. Spalis sve, za tjedan dva suncokret se oporavi. Za sirokolisne govorim. Uskolisne mozes u svim hibridima.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Trenutno moj Suncokret izgleda ovako,korova nešto nema da bi trebao špricat,još jednom bude kultivacija,ali me muči ovo kaj mi jede list:

32978.jpg

32979.jpg


S čime to špricat ?
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,718
Da li ti je to na slici buba mara ili ličinka krumpirove zlatice? Ako je buba mara ne treba ničim jer se ona hrani drugim kukcima i ne jede list. Ako je krumpirova zlatica zna se čim po njoj.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
bubamara je.izgleda da jede te mušice.da ti nejedu listove puževi.pošto oni tako znaju ostavljati kad jedu?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Bubamara je to,al vide se i pojedeni listovi..

Puževe sam primjetio isto,i neke sitne mušice..
Dal se to šprica čime ?
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Na suncokretu tijekom vegetacije javljaju se različite vrste lisnih uši: šljivina uš kovrčalica (lat. Brachycaudus helichrysi), crna repina uš (lat. Aphis fabae) i dr.

Simptomi napada: najjači napadi su najčešće koncem svibnja i početkom lipnja kada napada sve dijelove suncokreta. Prenose veliki broj virusa.

Suzbijanje: provodi se kada se na rubnim djelovima utvrdi 20-30% napadnutih biljka koristeći acetamiprid, fluvalinat, ili selektivne aficide.

Na suncokretu se mogu javiti različite vrste sovica: usjevna sovica, proljetna sovica, kupusna sovica, te kukuruzna sovica (lat. Helicoverpa armigera) koja je opisana kod štetnika kukuruza i dr.

Simptomi: napadaju preko 250 biljnih vrsta. Najveće štete čine gusjenice na generativnim organima biljaka uvečer ili ujutro. Suzbijanje: Uništavanje korova kao biljki domaćinu te suzbijanje kemijskim sredstvima kada su ličinke manje od 1,5 cm. Na suncokretu javljaju se i sljedeći štetnici: suncokretov moljac, male cikade, kukuruzni moljac, pjeskar, suncokretova strizibuba, stričkov šarenjak i dr.

Mislim da se nemoras brigati. To su sitnice te rupice. Suncukret ima velku lisnu masu i to njemu nesmeta. Nega tu ekonomske štete.
De si ga to posejav?
 

Najnoviji postovi

Na vrh