• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SUNCOKRET sjetva-žetva

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Kaže mi kolega iz Slavonije da su suncokreti počeli dosta obolijevati. Kak se drže vaši usjevi?
 

TOSO

Član
Tu od
26 Lip 2013
Poruka
43
j0z9mr.jpg

29yfc61.jpg
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,695
Kako je ove neke slike lijepo vidjeti, čovjek poželi da zauvjek ostane tako.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Vršimo ali to su muke po svi svecima, suncokret velik 3 m bolestan, štapovi suhi i prešli od bolesti, makar 50 % izlomit i povaljan i ovo što stoji nemožeš pokupiti kako treba, inače sve imam pionir EL 25, kako je izgledao plovicom 7 mj. ja očekivao prinos do 2,5 t po jutru, ovršio sam oko 8 jutara i predao 9,7 t pa računajte ja nemam snage
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
dosta polegnutog suncokreta, nije tako izgledalo, al kada sam ušao kombajnom, onda još veći šok na vagi, da je uspio doći do 5,4% vlage, itd itd, neznam kada ću ga opet sijati, vjerojatno nikada.....
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Bio sam u osijeku i prije 10dana i vidno je loš,rijedak i povaljen,i svi se žale,a jedan stariji čovijek mi je rekel da malo više kišnih dana a manje sunca suncokret pada za 30-50% u prinosu i kvaliteti,a i ne zreli kak bi trebal jednoliko.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Kod mene sreca nije bilo velikog vjetra pa dobro stoji. Imam hektar le25 ali nisam ga jos ovrsio pa cu kasnije vidit prinos i uljnost ali samo zbog visine ga nikad nebi vise sijao.
Ostalo je neoma, isto srednja zalost ove godine.
Barem da je neka cijena.
Sijat ga moram zbog plodoreda, jer nema sanse da sijem soju.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Zasto nebi soju??

Meni se cini puno bolja od suncokreta, od vjetra nije nista polegla, dosta je visoka i pune mahune
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Ako nemaš zemlju za soju bolje i ne pokušavati ( ne voli bjele zemlje) kad je suša neće soja ljudi godinama puše na njoj, kao kultura suncukret ima dobre rezultate kod nas ali mora se pridržavati plodoreda ( makar 4-5 godina ) ne sijati ga na istu njivu, kad je sušna godina još i prođe ali ova je bila ekstrem samo u 7 mj. kod mene palo 198 l kiše po metru a u 8 mj 88l/m tako da ga to uništilo
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
I kod mene je loše oko 11 metara po jutru..Neoma
 

Prilozi

  • 20160829_155847.jpg
    20160829_155847.jpg
    74.6 KB · Pregleda: 200

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Upravo to. Nemam zemlju za nju. Poceli su naveliko kod mene prosle godine je sijat ali nije to to. Ove godine jos kako tako ali prosle godine cisti pusing.
Pogledaj od agrotovarnika table kad budes prolazio. Soju siju samo na donje zemlje prema Sidu i Bosni, na ove gornje oko Lovasa nikad. A razlika u par km.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Tamo preko pruge, prošle godine bila sjemenska soja, skidao ju CASE AXIAL, a pored njega ja skidao pokusno polje soje, mislim da su rekli da je parcela dugačka oko 4km, ako se dobro sječam, i jako dobra zemlja, uf


al suncokret neznam hoću li više sijati, sjeme skupo, dosta poleglo ove godine, mislio ići čak i pokupiti glave gdje je veća šteta, al nevrijedi, jer kada je polegao, zaustavio je pumpanje zrna, i sva zrna u tim glavama su sitna i da ih bacim u kombajn vjetar bi sve istjerao van, pa to nema smisla raditi, al opet će niknuti druge ili treće godine, jer je gori od ambrozije kada se prosipa
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Pozdrav
A mi može netko odgovoriti -da li se može suncokret sijati mehaničkom sijačicu za kukuruz i kako bi uspio tu kod nas u Mđimurju.Nisam vidio kod nas da netko sije ja bi probao -svaki komentar dobro došao.
Unaprijed hvala za odgovor
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
750 ha u sezoni je skinuo taj Case. Zemlja malo teza za obradu ali plodna.

Na kraju krajeva zadovoljan sam. Danas zavrsili. Preko 20 metara po jutru je bilo, cijena tako tako tj. vidit ce se jos. Ove godine bolje od psenice u svakom slucaju.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Pozdrav
A mi može netko odgovoriti -da li se može suncokret sijati mehaničkom sijačicu za kukuruz i kako bi uspio tu kod nas u Mđimurju.Nisam vidio kod nas da netko sije ja bi probao -svaki komentar dobro došao.
Unaprijed hvala za odgovor
Dalo bi se vjerojatno, isto kak ibtikve sam bi trebalo porezati izbacivače kaj nebudu lomili sjeme.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Pozdrav
A mi može netko odgovoriti -da li se može suncokret sijati mehaničkom sijačicu za kukuruz i kako bi uspio tu kod nas u Mđimurju.Nisam vidio kod nas da netko sije ja bi probao -svaki komentar dobro došao.
Unaprijed hvala za odgovor

dok sam imao olt msk, imao sam i ploče za suncokret, al to sam negdje i pisao, neide, baca po nekoliko zrna, netreba ni pokušavati, najbolje pneumatskom, koju treba također dobro namjestiti da nevuče po 2 zrna

750 ha u sezoni je skinuo taj Case. Zemlja malo teza za obradu ali plodna.

Na kraju krajeva zadovoljan sam. Danas zavrsili. Preko 20 metara po jutru je bilo, cijena tako tako tj. vidit ce se jos. Ove godine bolje od psenice u svakom slucaju.


strojčina, heder 7,65 metara

al đuro đaković koriste za suncokret, imaju nekoliko komada

kod mene od 1500 do 2200kg po jutru, ovisi kako gdje, jer gdje je bilo 2200 tamo je malo polegao, a gdje je 1500, tamo je 50% ležalo na zemlji i nemože se pokupiti sa suncokretnim adapterom.....danas sam skinuo adapter za suncokret zbog soje, pa kada završim soju, možda odem do suncokreta gdje ga puno leži i probam ga pokupiti sa "žitnim" hederom, još da imam podizače klasova, možda bi i išlo
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Evo kod mene ovršeno svih 18ha i mi smo prezadovoljni. Matori kaže da nepamti da je ikad imao ovako dobar prinos...

4,4t/ha A sijali smo neki Pioneer, nezz točno koji, dvije sorte i jedna je bila malo bolja, al' ne pretjerano, sve u svemu mi prezadovoljni ako uzmemo prosjek od 2,5 do 3t/ha
 

Najnoviji postovi

Na vrh