• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SUNCOKRET sjetva-žetva

R

Ratarko

Guest
Evo da i toj omraženoj kulturi ( na mojem području ) napravim temu .
Ovo je jedini suncokret u mojoj okolici a nema baš svijetlu budučnost .
Vidi se da je priprema bila po nekom korovu jer ima jako puno suhe mase koja je ostala gore , znači da nije orano nego je samo potanjuran korov i po tome sijano . Nicanje suncokreta na ovoj parceli je po mojem mišljenju loše tako da če i na tome dijelu biti gubitaka . Na samoj biljci suncokreta se vide tragovi koje je ostavio herbicid , najvjerojatnije Racer , tako da se i sa tim biljka bori . Sve u svemu loše :cry:

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Uh , dobar je , ne može se više traktorom u njega iči ?
 
Č

Čugi

Guest
Nema šanse, narastao je kao lud u zadnjih 7 dana kako je bilo kiše. :)
 
R

Ratarko

Guest
Dobro , kažeš ne možeš više traktorom u njega .
Da li si ga onda prskao protiv bolesti ( Konker ili neki drugi pesticid ? ) odnosno da li ga špricaš avionom kada dobije glavice ?
 
Č

Čugi

Guest
Pa rekoh ti u onoj temi, ako se sečaš, o tanjiračama kad smo pričali, da ovde u mom kraju suncokret skoro da nikome ne oboli, ja još nisam vidio nigde da boluje u zadnjih 5 godina kako se bavim ovim poslom, za razliku kako ti reče da kod vas ima tih problema. Ko če ga znati, izgleda da mu ovo podneblje i klima odgovaraju. Nadam se i ubuduče da tako ostane.
 
B

Bobo

Guest
Ma kakvu oni imaju zemlju, ne trebaju ni gnojivo koristiti... Lako je tako biti seljak, kad se moze sparati na sve strane... Evo, ovaj sad kaze da ne treba ni spriciva koliko kod nas spricaju ljudi...

Da mi imamo takvu zemlju, ne bih ja isao na fakultet, nema sanse. bio tamo nedavno i vidio sto je kvalitetna zemlja, sad mi je zao sto si nisam kilu ponio, da spavam s njom ;)

Ratarko, nije ni cudo sto nemaju bolesti, jer biljka napreduje kao blesava i ima hranjiva dovoljno da se odupre svakakvim bolestinama...
 
Č

Čugi

Guest
Bobo kaže:
Lako je tako biti seljak

:? E aj sad, lako! Mada da je lakše to jeste.
Inače svake godine svako jutro dobije minimum 350 kg đubriva/gnojiva (200kg NPK 15 i 150 kg Uree) isključivo vašeg iz Kutine, jer se pokazalo najbolje! Prskanja protiv korova ima redovno, a ponekad se na suncokretu pojave one sitne zelene vaši te se i to mora oprskati! Ne špara se Bobo nešta mnogo, večinom na gorivu jer se zemlja lako obređuje.
 
B

Bobo

Guest
Ne znam, jer tamo nemam iskustva, no poznanik nam je pricao kako on u Golubincima sadi 12 hektara duhana i kako ne smije bacati gnojivo, jer samo moze pogorsati stvari... Ja nisam mogao vjerovati sto slusam...


A sto se prskanja tice, shvatio sam onaj tvoj post prije kao da netreba ni prskati koliko i kod nas. ratarko te pitao za prskanje, a ti mu odgovoris da ne oboljeva koliko i kod nas. Zato sam i napisao da se spara i na spricivu, i na gnojivu i na gorivu... Kod vas je zemlja dosta laka za obradu...
 
Č

Čugi

Guest
Pa zavisi kako se gleda, repromaterijal je relativno skup, a cena proizvoda opet niska, e sad kad se sračunaš :?

Na primer- Urea -370 eura/t
NPK -290 eura/t
Seme kukuruza 25 eura/10kg
Herbicidi u proseku 30 eura/1 litar

A na tržištu - Kukuruz 160 eura/t
Suncokret 180 eura/t
Repa 30 eura/t
Pšenica -još se ne zna za ovu godinu, a bila je 105 eura/t

E sad ako nekoga ne mrzi neka napiše kakva je situacija kod vas.
 
B

Bobo

Guest
Da mi se da malo prosvrljati po internetu da vidim kolika je cijena gnojiva kod nas... Ne znam iz glave, jer stari jos uvijek barata s kapitalom, tako da me cijena gnojiva jos uvijek ne brine ;)

Sto se ostalog tice, takodjer se ne mogu sjetiti ni jedne cifre. Cijena psenice se zna tek kad se preda na silose, jer je to tako valjda kod nas normalno...
 
B

branko

Guest
ja sam zimus (prosinac) placao 216 kn 15-cu a 204 ureu. a 8-20-30 u listopadu 240 kn (nasao staru zalihu) mislim da je normalna cijena bila 270 kn, sve cijene su za metar (100 kg) da onda jos navedem i cijene za kukuruz (iskljucivo sijem pioneer M34 i A24) 162 kn /25000 zrna, a spric me dosao 198 kn po jutru (radazin extra po 66 kn litra).
 
R

Ratarko

Guest
Evo ga isti onaj suncokret što sam slikao na one tri slike 21.5.20007 , u istom ovome thredu .
Raste on raste !

Obrisan neispravan link.
 
B

bajki

Guest
Ratarko, neznam možda mi se čini, ali bi po meni trebao biti veči. Kod nas ima takvih da se u njih više nemože uči traktorom.
 
R

Ratarko

Guest
bajki kaže:
Ratarko, neznam možda mi se čini, ali bi po meni trebao biti veči. Kod nas ima takvih da se u njih više nemože uči traktorom.

Da i ja mislim da je trebao biti veči ali ima tu puno nepoznanica .
Znam da je njiva bila pod korovom godinu dana . Onda je u jednom danu potanjurano , posijano i pošpricano . Orano nije več tri godine . Kod nas ti neki ljudi kalkuliraju sa tim da ako idu u kasniju sjetvu suncokreta da če mu na taj način dati veču šansu za preživljavanje , naime bez obzira što se prska protiv bolesti večinom suncokret oboli . Ako se kasnije sije pojava oboljenja je malo manja zbog manje apsolutne vlažnosti zraka i ostalih stvari u koje se ne kužim .

Osobno sam rastao uz suncokret . Sječam se od prije 20 i više godina kako sam išao čupati gorušicu u suncokretu jer onda još nije bilo dobrih herbicida . U zadnjih 10 godina sa suncokretom sam prolazio katastrofalno tako da ga niti ne sijem , samo pokuse na površini od jednog jutra . Prskao sam ga i avionom i traktorom protiv bolesti jedne godine i opet banana , samo strune i glave koje potpuno ne otpadnu pretvore se u prah kada ih kombajn hederom dodirne pri vrševini . Ma mrzim ga .
 
B

bajki

Guest
Kod nas več ima suncokreta koji je procvao. Mislim da se tu radi o sjemenu, jer sam vidio suncokreta koji su bili dobri prilikom vrševine, ali je bilo sjeme iz Vojvodine (neznam koje je proizvodnje). Ovo sjeme Pioneer i Bc nije dobro. Uvijek oboli i suncokret nema toliko velike glave kao ovaj iz Vojvodine.
 
R

Ratarko

Guest
Čugi koje vi tu sorte sijete ?
Jednom prije sam imao Fakir sjeme ali sam zaboravio da li je to bilo sjeme iz Vojvodine ili nečije drugo ?
 
Č

Čugi

Guest
Ja bez obzira na kulturu koristim samo semena Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad, takozvana "NS semena". Seme suncokreta je NS-H-111, i jedno je od najboljih, sa najviše prinosa. Seju ljudi i Pioneer, i druga semena kako suncokreta tako i drugih kultura, ali nisu bolja od NS-a, ipak je ono razvvijano za zemlju u Vojvodini, dok ova ostala nisu, ali nemožeš ljude ubedti u to dok se sami ne uvere. Nije uvek zapadno bolje! :)
Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
NS-H-45

Kasni hibrid. Dužina vegetacije se kreče od 125 do 136 dana. Visina biljaka se kreče od 180 do 210 cm. Poseduje visok genetski potencijal za prinos semena (od 6 t/ha) i sadržaj ulja u semenu od 45 do 50%. Genetski je otporan prema rđi i suncokretovom moljcu, a visoko tolerantan prema Phomopsis-u. Visoko je tolerantan na sušu i korensku formu Sclerotinia sclerotiorum. Optimalan sklop je od 45.000 do 50.000 biljaka po hektaru

A kakav je ovaj Čugi , vidim da je po urodu najbolji .
Kasne je sorte , koje bi bile njegove negativne stvari , zašto ga ti ne siješ nego baš taj 111 ?

Koliko košta sjeme suncokreta za površinu od 1 ha ?
Koje herbicide koristiš u borbi protiv trave , Racer i Frontier ili neke druge ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh