• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SUNCOKRET sjetva-žetva

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Za suncokret se uglavnom koristi preuredeni zitni heder a neki koriste i kukuruzni
 
B

Bobo

Guest
U slucaju vrsenja nekim "izmisljenim" hederom, da li ima nekih vecih gubitaka? Da mi ne ispadne na kraju slucaj kao sa repicom i zitnim hederom, no tako sam morao vrsiti, i nikada vise repica na moju njivu.

Za suncokret pitam bas iz tog razloga, da se opet ne opecemo, jer nisam nikada vidio heder za suncokret, a u medjuvremenu sam malo prevrtao po internetu, pa sam ga i nasao. Umijesto vitla stavljaju jos jedan valjak s nekim siljcima, a pred zupce kose idu "vodilice" za suncokret...

Koliko znam, to ovdje nitko nema. Za kombinat nisam siguran, jer na njihovim povrsinama dugo vec nisam vidio suncoket...
 
R

Ratarko

Guest
zvona kaže:
Za suncokret se uglavnom koristi preuredeni zitni heder a neki koriste i kukuruzni

Da , najbolji rezultati se postižu upravo sa žitnim hederom kada ga adaptiraš sa tzv. paprikama i letvama . Može i kukuruzni adapter ali tu su rasipi malo veči i ono što se meni ne sviđa je nepotrebno trošenje adaptera u prelaganom radu za njega .

Da se vratim žitnom hederu ...
Paprike su ništa drugo nego limeni špicevi/kutije koje idu toliko ispred vitla da prilikom udarca vitla u glavu suncokreta ona ne pade na zemlju nego ostane na paprikama i onda ju vitlo ugura unutar hedera .
Na Zmaju sam imao još jednu branu ispred vitla ali to se pokazalo nepotrebno na DF kombajnu .

Na vitlo se još vodoravno postavljaju drvene letve koje se nabiju na opruge vitla da se one ne zabijaju u glave suncokreta , uh teže je objasniti nego li sam mislio .

Bobo sretno sa suncokretom .
 
B

Bobo

Guest
Sto se tice ovih letava na federima, to sam negdje vidio da vrse zitarice s tim. nije mi bilo jasno cemu sluze te letve...

Cuj, koliko sam na internetu uspio iskopati heder za vrsenje suncokreta nema vitlo, nego se ono skine i zamijeni gorespomenutim valjkom sa siljcima koji udaraju u glave i otkidaju ih, vjerovatno radi na tom principu...


Hvala na lijepim zeljama, no kao i sa repicom, idu dvije muhe jednim udarcem; bratove pcele prave med, a stari i ja trpamo silne pare po dzeovima ;)
 
R

Ratarko

Guest
Bez problema se vrši sa klasičnim vitlom na kombajnu .
Na Zmaju sam imao duplo manje vitlo u promjeru koje sam montirao za suncokret ali kako sam več rekao na DF kombajnu je i to nepotrebno .

Kada napravim adaptaciju za suncokret biti če slika da vidiš kako to izgleda , ustvari ako ju budem radio , nema suncokreta nigdje ???
 
B

Bobo

Guest
Pa ti si pravi kombajner! Da li postoji heder koji ti nemas?!?

Ok, ako budes radio adaptaciju, jedva cekam da vidim slike...
 
R

Ratarko

Guest
Bobo kaže:
Pa ti si pravi kombajner! Da li postoji heder koji ti nemas?!?

Ok, ako budes radio adaptaciju, jedva cekam da vidim slike...

Hebemu miša bobo , pa zar nisam rekao da sam rastao uz kombajn . Ratarstvom se bavim tek 12 godina a kombajnirao sam prije 20 i više godina , istina ne samostalno ali otac bi mi okružio njivu i dao meni kombajn da treniram . Nitko sretniji od mene , al sam se važen pravio 8)

Za dlaku sam pao prvi razred srednje škole jer sam sa ocem vršio kukuruze poslije škole , po noči , ponekad do 3 ujutro . Kada je otac vidio ocjene bilo je batina , drugi do četvrtog srednje sam završio sa ocjenom vrlo dobar :D hehe .
 
S

sapat

Guest
Re: Suncokret

Å ta ćemo vršiti ove godine prije suncokret ili kukuruz?
 
R

Ratarko

Guest
Re: Suncokret

sapat kaže:
Å ta ćemo vršiti ove godine prije suncokret ili kukuruz?

Ipak suncokret ali kukuruzko bi mogao prije soje , hehe .
Nazire se dobra tema u tvom pitanju ali nema tu više pomoći , možemo ga jedino ne vršiti ako klip ne bude iole dobar nego ga u zelenu gnojidbu a gaće na štap , svinje i krave pustit van neka si sami traže hranu jer je u koševima i silosima izgleda neće biti . Ako gledamo po cijeni žita kukuruz bi isto mogao biti skup kao suho zlato odnosno skuplji jer ga za razliku od žita neće biti dovoljno .
 
S

sapat

Guest
Re: Suncokret

Vidjet ćemo... ja idući tjedan stavljam adaptaciju za suncokret, da nebi bilo iznenađenja... a kod nas je soja već poskupila... a tamo gdje mi je lošija zemlja i gdje zlatica caruje kukuruz se žuti skoro do metlice
 
Č

Čugi

Guest
Re: Suncokret

Dobre vesti kod mene, otkupna cena suncokreta će biti 280-300 eura! :D
 
S

Simon1980

Guest
Re: Suncokret

82941x564y250,property=data,lang=de_DE.jpg

80398_sw_Dx564y250,property=data,lang=de_DE.jpg
 
R

Ratarko

Guest
Re: Suncokret

Pa nije ti stabljika pocrnila !
Vidim tebi bi ona klima trebala i za kombajn , zvao sam tipa , sutra će mi javiti cijenu klima uređaja za utovarivač pa ti javim , možda nam se isplati to ugraditi ?
 
S

sapat

Guest
Re: Suncokret

Bobo-hvala

Ratarko- kombajn nevozim ja pa me briga, he he
nema frke javi, a ja čekam ponudu iz njemačke, pa ćemo razmjeniti informacije... većeras sam saznao da ima i neki tip u vinkovcima koji se bavi s klimama...

Ko šiša stabljiku, sjemenke su bitne
 
R

Ratarko

Guest
Re: Suncokret

Kod nas ako je stabljika bila zelena onda smo imali i vlagu . Kako je ove godine ne znam jer imam samo jutro suncokreta koji je još u ZEEEELEEEENOJ fazi . Ajd baš da vidimo koju ću ja dobiti ponudu za klimu kod ovoga iz Osijeka . Da li bi ti uzeo električnu ili baš onu normalnu ...onu koja ima svoj kompresor na motoru kao i kod normalne ugradnje u tvornici ???
 
S

sapat

Guest
Re: Suncokret

I mi smo se bojali da će biti zelen, ali smo riskirali, napravili analizu vlage i sa suncokretom skoro i završili, ostalo mi je samo 5 jutara koji je doista zelen...
Odlučio sam se za ovu koja ide na krov... navodno su jeftinije i lakše za ugradnju
 
R

Ratarko

Guest
Re: Suncokret

sapat kaže:
I mi smo se bojali da će biti zelen, ali smo riskirali, napravili analizu vlage i sa suncokretom skoro i završili, ostalo mi je samo 5 jutara koji je doista zelen...
Odlučio sam se za ovu koja ide na krov... navodno su jeftinije i lakše za ugradnju

Aha , ja sam isto pitao za tu električnu samo mi nije znao kazati koliko košta , da li imaš neko mišljenje o cijeni , koliko bi mogla koštati ???
 
S

sapat

Guest
Re: Suncokret

oko 10000 kn sa pdv-om i ugradnjom, nedam više
 

Najnoviji postovi

Na vrh