• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sušare za žitarice

K

krx pozega

Guest
Ja sušim kukuruz dva dana na 40stupnjeva....i nije spržen i ne smrdi i rekao bih da je savršen...nije protočna več sušara za duhan..vjetar puše ozdola kroz podove koji su šuplji a kukuruz može biti i preko metra debeli sloj..

Kukuruz je odmah spreman za uptrebu a dokaz ti je što ga od mene uzima čovjek koji sa njim hrani pse...da dobro ste čuli...firma koja se bavi razminiravanjem vrši dresuru pasa te koristi i mljeveni kukuruz za hranu

Bobo zna o kojoj je firmi riječ

Naravno da takve sušare nisu predviđene za sušenje kukuruza ali je dokazano da se u njima kukuruz najbolje osuši uz najmanje troškove ;)
 
B

Bobo

Guest
Pa i moj bratic je hranio svog rotveilera "srotom" ... Vec sam zaboravio za sto mu je to bilo dobro, no bilo je potrebno...
 
B

branko

Guest
Vec sam zaboravio za sto mu je to bilo dobro, no bilo je potrebno...
vjerojatno radi dlake jer kukuruz ima dosta ulja u sebi pa povoljno utjece na dlaku koja dobiva na kvaliteti i postaje sjajna.
 
K

krx pozega

Guest
Mislim da je to prvenstveno zbog napredovanja,organizma,probave i slično jer ti čukci neidu na izložbu ;) ..to su u prvom redu najpametniji psi što čukeči rod može dati... :D :D
A poanta svega je da takav novi kukuruz što je svakome jasno ne bi se smio davat ni ovcama a kamoli čuketovu koji košta kao ovi strojevi iz naše kategorije od sto konja pa na dalje :D ..alaj ga i ja serem
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
branko kaže:
jedanput sam isao s njime malo pogledati okolo i dopala nam se ona s dvostrukim silosom, jer ta dok jedan silos hladi taj zrak koji je vec malo zagrijan samo dogrijava za susenje drugog silosa. ovaj kod kojeg smo bili imao je 12 tonku tj. dva silosa po 6 tona.

e ovo mi se sviđa, nema puno gubljenja energije samo je pitanje kolika je razlika u cijeni i nakon koliko vremena je isplativa



zjockoo kaže:
Sušare koje rade na velikim temperaturama i suše kukuruz i kratkom vremenu ne valjaju. Sa tim kukuruzom nečete nahraniti niti kokoši, on se prepeče, izgubi svu hranjivu vrijednost i na kraju ima sprženi miris, nijedna ga životinja neče jesti. Znam o čemu pričam, imam doma sušaru (5t kapaciteta, samo za svoje potrebe) sušimo kukuruz po 10 h na temperaturi do 70 stupnjeva uz to se 1 - 2 puta prilikom sušenja kukuruz pomiješa na način da ga se na dnu sušare ispušta u puhalnik koji to opet nosi gore na vrh tako da sve bude ravnomjerno.
Ono jesu dobre sušare ako im daš vremena da polako rade, no redovito svi koji ih imaju forsiraju maksimalni učinak, a da pri tome ne misle na krajnje štetne i negativne efekte toga.

ima li gdje propisano kako sušiti ili se svodi na to da se što duže suši na što manjoj mogugučoj temperaturi naravno da to bude ekonimično?
 
M

marko

Guest
Branko za svoje potrebe ti je ta dobra sa dva silosa jeste skupla ali se isplati!
krx pozegašto se tiče te sušare ja nisam eksperti to ti je naj prirodnije sušenje i maksimalne vrijednosti ostaju u kukuruzu što se tiče ishrane stoke ali i sveg ostalog!
 
K

krx pozega

Guest
Marko sve ok..ja sam samo naveo iz iskustva da kukuruz ne smrdi niti pocrni..a suši se doista dva dana i dve noči,naravno u ovisnosti debljine sloja,vlage...
Največi je problem utovar istovar...osim ako imaš puhalnik za ubacat i nekakvu šneku za izbacat..mislim da su troškovimsušenja(plin) oko 400kn i usluga naravno a možeš bez problema izvaditi 100metara suhog kukuruza odjednom...
Protočna pokretna sušara JE NUŽNO ZLO
 
P

Picek

Guest
zecky kaže:
koliko potroši goriva za sušenje kukuruza od npr. 25% vlage ?
oko 10 litara dizela za sušenje 1000 kg kukuruza
ili 12 kubika plina..
ovisi na koji pogon se uzme

zecky kaže:
kolika joj je cijena?
23.500,00 EUR za dizel verziju ili 25.400,00 EUR za plinsku verziju..
 
B

bduda

Guest
Re: Sušare

Sušim kukuruz u duhanskoj sušari i vrlo je kvalitetan svinje ga rado jedu.
 
M

Miki07

Guest
Re: Sušare

Koliko sam pročitao najbolje su nisko temperaturne sušare najviš se sačuva kvalitet zrna, mene zanima dali
ima takvi sušara na čvrto gorivo(drvni otpad) jer toga kod mene ima dosta
 

kloki

Član
Tu od
10 Tra 2008
Poruka
140
Re: Sušare

BILA JE NA SAJMU U NS PRE 2 GOD JEDNA TAKVA RUCNI RAD NASEG COVEKA MISLIM DA JE BILA 12000 E RADI SAMO NA CVRSTO GORIVO NAJVISE JE PREDVIDJENA ZA BALE
 
D

dalibor1982

Guest
Re: Sušare

evo da i ja stavim sliku od svoje sušare

zapremine 7 tona čak sam sa njom pržio i soju mogu reči da sam pečenu soju nosio na analizu u osječki poljoprivredni institut na analizu di su mi rekli da smijem hranit i krave i svinje sa tom sojom
 
M

Miki07

Guest
Re: Sušare

koliko troši goriva sušara za tonu kukuruza
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Re: Sušare

Kod mene u Gradištu moj poznani im sušaru, dosta je velika, u početku je imo nekih probelma sa njom, moro je 2 puta sušit, nešta nije valjala... a sad kako ja znam dobro radi, ispraxo se :D :D :D
 
D

dalibor1982

Guest
Re: Sušare

Miki07 kaže:
koliko troši goriva sušara za tonu kukuruza
moja sušara ti nije protočna i ne troši po toni več moram napunit ju punu i onda sušit potrošnja cca 80 do 150+ traktor cca 25 ovisno o vlazi od 3 do 5 sati 7 tona kukuruza
 
D

dalibor1982

Guest
Re: Sušare

ursusc360 kaže:
Kod mene u Gradištu moj poznani im sušaru, dosta je velika, u početku je imo nekih probelma sa njom, moro je 2 puta sušit, nešta nije valjala... a sad kako ja znam dobro radi, ispraxo se :D :D :D
nemora značit jedino ako nije ko jedne godine što sam ja prošao vlaga kukuruza je iznosila 35 i kad sam ga spustio na 12 drugi dan sam mjerio sa vlagomjerom imao je 18 vlagu
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Re: Sušare

evo od prijatelja sušare i silosa
01092009.jpg

01102009_003.jpg

03102009_001.jpg

03102009.jpg

03102009_002.jpg

03102009_003.jpg

03102009_004.jpg
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Re: Sušare

cijena je bila pred 3 godine 12.500€ plus prijevoz...radi ko vurica...
 
Na vrh