• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sušare za žitarice

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
silos je rađen na mjeru da mi sušara i kombajn stanu unutra kad je prazan. a koš je gotov, pa mi pošalji mail da ti pošaljem slike kak smo ga radili...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
2,939
Daniel koliko goriva potrosis i za koju vlagu da posusis 12 tona? Kak dugo to traje?
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Daniel koliko goriva potrosis i za koju vlagu da posusis 12 tona? Kak dugo to traje?

Tek sam par sušara osušio, pa neznam točno, al otprilike, za vlagu 22 na 14 oko 80 litara + 15 litara ursus(oko 2 sata sušenja), a za vlagu 32-33 na 12 preko 200 litara + ursus 30(5 sati sušenja). potrošnju ursusa računam skupa sa punjenjem, sušenjem, hlađenjem i kipanjem. Na videu je sušaru terao McCormick jer je jako vlažni bio kukuruz pa se ursus malo mučio.
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
744
da li traktor od oko 100 ks može vrtiti kardan na položaju od 1000 ok kardana i 1200-1300 ok mašine ili bi na tim okretajima bil preslab pa ipak mora na 540 ok kardana,pitam ćisto iz razloga potrošnje goriva za rad traktora i eventualnog pregrijavanja
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Ja tjeram sa traktorom 80 konja,na 1000 okretaja kardana i na 1300 okretaja motora,to je taman negdje 540 okretaja,traktoru je onako najtaman,nije da se muči,ali ispod 1300 okretaja motora nikako,potrošnja goriva je više nego duplo smanjena,na prednju masku obavezno mrežicu zbog pljeve koja leti oko sušare i nema problema sa pregrijavanjem.
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
evo opet video sušenja, ovaj put po danu da se bar nekaj vidi.
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=mGS30NCIUp0[/YT]
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Evo još jedan video sušenja, vlaga 33, a vani -5.
Pari ko da se zapalila.
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=N34eye7CokI&feature=feedu[/YT]
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Ne kužim se u sušare al nebi ja bio ja kad nebi pitao,
Jel ta sušara na plin ili nešta drugo kad ju tjera traktor niš ne kužim.:scratch
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,007
Na ložak je koliko znam, tjera vlagu van, dok je tolika magla onda je i poprilična vlaga
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Na ložak je koliko znam, tjera vlagu van, dok je tolika magla onda je i poprilična vlaga

E hvala , a sad opet ja,,,, dal kukuruz ne dobije miris po loži pa ga svinje neće jesti. Znam da sam naporan al šta ćete kad neznam ovaj dio pa pitam.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Koliko ja znam,sušara nesmije ič na ložu,isto kao ni traktor.
Čak sam čuo da nebi smjela ič ni na plavi,nego samo na običan diesel.
Ali 99% ljudi suši na plavi...
Da nebi bilo zabine,ima i sušara na plin,ali one nisu mobilne kao ova od daniel-a nego su protočne,znači ili ti fixne.
toma,nema tolko puno veze kolka je vlaga,iz sušare se uvijek tako zapuši dok ono zakuha i ona najviše tjera vlagu van iz kukuruza.
Ne,kukuruz ne dobije nikakav miris od goriva,miriši kao u pekari kada se peče kruh,hehe,uglavnom miriši dobro.
pele,nisi ti ništa naporan,forum i je za to da se pita što se nezna!
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Koliko ja znam,sušara nesmije ič na ložu,isto kao ni traktor.
Čak sam čuo da nebi smjela ič ni na plavi,nego samo na običan diesel.
Ali 99% ljudi suši na plavi...
Da nebi bilo zabine,ima i sušara na plin,ali one nisu mobilne kao ova od daniel-a nego su protočne,znači ili ti fixne.
toma,nema tolko puno veze kolka je vlaga,iz sušare se uvijek tako zapuši dok ono zakuha i ona najviše tjera vlagu van iz kukuruza.
Ne,kukuruz ne dobije nikakav miris od goriva,miriši kao u pekari kada se peče kruh,hehe,uglavnom miriši dobro.
pele,nisi ti ništa naporan,forum i je za to da se pita što se nezna!

Baš obrnuto,sušara mora trošiti lož ulje jer trošenje plavog je kažnjivo.Što se tiče plina promijeniš plamenik i suši na plin ako imaš priključak plina u dvorištu.Kad bi sušio dizelom kukuruz bi morao biti 2 kn da se isplati (naročito kod većih vlaga)
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,007
Koliko ja zanam plavi disel je prvenstveno namjenjen u poljoprivredi i ribarstvu za pogon motora. Lož ulje se koristi prvenstveno za centralna grijanja, a plamenici su koliko mislim (nisam vidio) slični samo u sušari se grije zrak a u centralnom voda. Ljudi suše na plavi ako ga imaju dosta,ali ti su rijetki :) Ja mislim da ko je porezni obveznik može kupit lož ulje na R1 ako ima sušaru tako da je povoljnije.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
A neznam ja, ja sam tako čuo,i baš su to neki uspoređivali sa peči za grijanje,i govorili su da to nije isto,jer je sušara za poljoprivredu,a peč za centralno nije.
A za sušenje na plin nemoraš imat priključak doma,može ič i na velike boce sa plinom.
Da,sušenje sa dizelom bi bilo skupo,ali tako to rade vani,i to je najbolje zbog motora na sušari i zbog dizni...
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Ako imaš sušaru, onda smiješ kupovati ložu i to ti se pravda u troškove.
Lože troši manje nego plavog, jer su plamenici kalibrirani na ložu, i puno brže suši kukuruz, a i plavo nebi se smjelo nači u sušari ako dođe carina.
Zato nema zajebancije, sušim na ložu jer se isplati (5.44kn/litri), a troši je sigurno 15 posto manje nego plavog.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Interesira me ,ne namjeravam kupovat sušaru sad u krizi, ove godine sam dao jedan dio sušti na plin. Al pitam za ložu jer susjed je dao sušit na ložu jer je bilo jeftinije kod drugo čovjeka pa mu zrno smrdi po nafti, loži, ulju tak nešta.
Eto zato pitam jer nismo otkrili gdje je greška, tip se kupne da sušara nemože biti kriva, al meni je malo čudno jer ja sam autoelektričar i servisirao sam webasta na TAM autobusima i kad je diza veća dimi a i kad je manja opet dimi jer na početku nemože odmah zapalit a poslije kad gori nama dost nafte, a zrak pun mirisa nafte. A sušara također grije zrak koji suši zrno jel tak.
 

raskooo

Član
Tu od
22 Velj 2011
Poruka
127
Interesira me ,ne namjeravam kupovat sušaru sad u krizi, ove godine sam dao jedan dio sušti na plin. Al pitam za ložu jer susjed je dao sušit na ložu jer je bilo jeftinije kod drugo čovjeka pa mu zrno smrdi po nafti, loži, ulju tak nešta.
Eto zato pitam jer nismo otkrili gdje je greška, tip se kupne da sušara nemože biti kriva, al meni je malo čudno jer ja sam autoelektričar i servisirao sam webasta na TAM autobusima i kad je diza veća dimi a i kad je manja opet dimi jer na početku nemože odmah zapalit a poslije kad gori nama dost nafte, a zrak pun mirisa nafte. A sušara također grije zrak koji suši zrno jel tak.



da susara grije zrak koji susi zrno...ja imam susaru koja susi na lozu,kukuruz se ne cuje po nafti uopste..ovisi od toga koji plamenik koristis....ž
a osim toga ne moras kupovat susaru...napravi je...
 

Najnoviji postovi

Na vrh