• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sušare za žitarice

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Sušare za kukuru, pšenicu...

I jesu i nisu priključci, ovisi na koje mislimo. Al pošto pod ostalo ima svačega ovdje mi se učinilo najprikladnije mjesto

Ajmo da čujem nešto i o tome. Ja neznam gotovo ništa al bi htio naučiti.

Prijevozne il fiksne?
Protočne il ne?
Koji kapaciteta (veličine) za koju namjenu, isplativost...
nove il rabljene, isplativost?
gdje ih ima, uvoznici, prodavači...
nešto prema želji....i :)
 
R

Ratarko

Guest
Hehe , ajde ti to meni reci , i ja sam zainteresiran :?:

Da li onda več imaš silos ako ti treba sušara , po meni to ide jedno sa drugim ?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
e ima ovaj jedan čovjek kod mene sušaru i silos.to je manjeg kapaciteta,sušara je ja mislim oko 5 tona kapaciteta...a za silos ne znam.

sušaru je kupio polovnu,a silos je sam sastavio.imaju u limpresu sve dijelove za silos,i jednostavno ga je sastavit....
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Nemam silos, naravno možemo i o silosima isto pisat.

Ali ipak mislim da kada se sazna, nauči o sušarma i na kraju nabavi onda je več lako za silos.

Ratarko kamo ti voziš kukuruz, pšenicu.. prodaješ vlažnu ili sušiš pa onda prodaješ, gdje sušiš ako sušiš?

Abrkili, gdje je nabavio polovnu sušaru?
 
P

Picek

Guest
ja upravo radim na jednoj ponudi za pokretnu sušaru talijanskog proizvođača..
kupac (njemu smo nedavno isporučili Valtru) ju je vidio u Vrpolju kod također jednog našeg kupca sjemena i hoče istu takvu..
radi se o talijanskoj sušari kapaciteta 12,5 tona (16 kubika)..
 
P

Picek

Guest
abrkili kaže:
koja je cijena te sušare?
nisam još do kraja iskalkulirao cijenu ali cca 24.000,00 EUR
 
R

Ratarko

Guest
Picek - PMT kaže:
abrkili kaže:
koja je cijena te sušare?
nisam još do kraja iskalkulirao cijenu ali cca 24.000,00 EUR

Ajmo lagano slikica jedna ili link na tu sušaru 8)
 
P

Picek

Guest
Ratarko kaže:
Ajmo lagano slikica jedna ili link na tu sušaru 8)

Obrisan neispravan link.

tu pod download ima i pdf dokument brošure
 
M

marko

Guest
Kad sjeme kukuruza sa vlagom od 22 % se osuši na 14 % u takvoj sušari miriše ko kad si pršao pred kina ispred kojeg " gospon Gricko peče kokice" a svinje od tog kukuruza bježe ko vrag od tamjana! to su moja iskustav sa tom sušarom jer sam ju imao tri godine!
 
R

Ratarko

Guest
abrkili kaže:
pa 22% nije za branje...zar ne?

Nego za šta da je za branje , sve do 35 % prolazi .
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ajd,nisam to znao...hvala ratarko
to sam rekao jer kad sam jesenas bio kod ovog vozio što ima silos,bila je oko 17% vlaga,a on ju je skidao na 12%...
 
B

branko

Guest
u knjizi od zeljka dolenca "svinjogojstvo" naveden je podatak da su na farmi od sljemena napravili pokus gdje su jedan dio tovljenika hranili sa prirodno susenim kukuruzom a jedan dio susenim u susari. tovljenici hranjeni prirodno susenim kukuruzom dali su od 7 do 10 % bolje rezultate. mada svinje obozavaju jesti ovaj susen u susari ali ocito da se prilikom susenja unisti dio hranjivih tvari koje utjecu na bolji prirast.
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Picek - PMT kaže:
ja upravo radim na jednoj ponudi za pokretnu sušaru talijanskog proizvođača..
kupac (njemu smo nedavno isporučili Valtru) ju je vidio u Vrpolju kod također jednog našeg kupca sjemena i hoče istu takvu..
radi se o talijanskoj sušari kapaciteta 12,5 tona (16 kubika)..

koliko potroši goriva za sušenje kukuruza od npr. 25% vlage ?

kolika joj je cijena?
 
M

marko

Guest
Branko" to se dešava zato što sušenjem u takvim sušarama se gubi hranidbena vrijednost kukuruza a to se kod nas nije gledalo ispočetka 90-tih godina" ! što se tiče sušare ako ti netko kaže pokretna sušara bježi od toga! nepokretne sušare mogu gotovo provjetravati kukuruz samo ako to gazda sušare hoče dok pokretne nemogu!
 
B

branko

Guest
to se tiče sušare ako ti netko kaže pokretna sušara bježi od toga! nepokretne sušare mogu gotovo provjetravati kukuruz samo ako to gazda sušare hoče dok pokretne nemogu!

ja imam premalo da bih kupovao susaru, brat vjerojatno bude moral pa cu se ja onda malo prosvercati ako mi bas bude koja sitnica trebala (ono ako mi u jesen ponestane starog pa da mogu smjesu raditi jer ako je veca vlaga brzo se kvari a onda samo problemi). jedanput sam isao s njime malo pogledati okolo i dopala nam se ona s dvostrukim silosom, jer ta dok jedan silos hladi taj zrak koji je vec malo zagrijan samo dogrijava za susenje drugog silosa. ovaj kod kojeg smo bili imao je 12 tonku tj. dva silosa po 6 tona.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Sušare koje rade na velikim temperaturama i suše kukuruz i kratkom vremenu ne valjaju. Sa tim kukuruzom nečete nahraniti niti kokoši, on se prepeče, izgubi svu hranjivu vrijednost i na kraju ima sprženi miris, nijedna ga životinja neče jesti. Znam o čemu pričam, imam doma sušaru (5t kapaciteta, samo za svoje potrebe) sušimo kukuruz po 10 h na temperaturi do 70 stupnjeva uz to se 1 - 2 puta prilikom sušenja kukuruz pomiješa na način da ga se na dnu sušare ispušta u puhalnik koji to opet nosi gore na vrh tako da sve bude ravnomjerno.
Ono jesu dobre sušare ako im daš vremena da polako rade, no redovito svi koji ih imaju forsiraju maksimalni učinak, a da pri tome ne misle na krajnje štetne i negativne efekte toga.
 

Najnoviji postovi

Na vrh