• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sušenje povrća

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Pošto nisam našao temu o sušenju povrća pa evo da je otvorim.
Znam da se kod nas povrće slabije suši nego u susjednim zemljama al se nadam da postoje ljudi koji se time bave.Zanima me dal netko suši papriku,jer se njom bavim i ja, pa da malo raspravimo o iskustvima!
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Misliš na sušenje crvene, na veliko, velike sušare?
Pretpostavljam da je to veća investicija.
A papriku uvozimo :icon_sad:
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Super tema
Na zalost u nas ljudi tehnoloske mogucnosti ne prepoznaju, a ona manjina ne zeli pricat o tome..jer cuva svoju guzicu.
U nasem kraju redovito se kapula (luk) ne osusi dovoljno i to se onda jako lose cuva.
Nadam se da ce se ljudi raspisat, ja na zalost ne znam vise...
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Da nitko ne želi pričati, ali ni ljudi ne znaju kakva je korist od sušenoga povrća, ne samo od paprike..to znaju rijetki, a strane firme to vrlo dobro iskorištavaju i proizvodima nabijaju cijene.. cijene se kreču od 250-1200kn po kg sušenoga povrća i gljiva!
Istina ulaganja su velika za ozbiljan posao, a trgovina nesigurna ako nisi veliki proizvođač.
Ja imam mali vrt i plastenik, ostaje mi povrća pa sam sasvim slučajno počela sa sušenjem određenih vrsta, onih koje trenutno imam jer nisam planirala se upuštati u posao, ali je posao nekako našao mene i sada planiram unaprijed, čim proizvedem u sezoni ide određena količina na sušenje, malo ali ipak za početak dovoljno, za to malo zainteresiranih za zdravu ishranu, za one koji znaju da je sušeno bolje od smrznutog jer ne gubi na kvaliteti već je dobija.

...

...

...

...

...
:icon_mrgreen:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Moram prvo patentirati ideju da bi ti je rekla :(wasntme):
Šalu na stranu i budem ali evo ipak..vrlo jednostavno malim kućnim dehidratorom koji košta 399kn i dovezu ti ga poštom za đabe...
...

...
Istina da je mali i da duže traje sušenje ali i da kupim 10 ovakvih isplatljivije je nego jedan veći za 4000-6000kn, naravno govorim o maloj hobi proizvodnji :icon_wink:
...
..jedan od mojih proizvoda..hmmmm :p:
...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
ajde ti jos malo prezentiraj to sta radis...super ti izgleda.
Kako poslje pripremas, konzumiras?
Moze li se povrce "oplemenit" nekim zacinom prije susenja i sl.
Ja sam uvjeren da bi to na trznici bio pun pogodak!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Svi u ovoj vrsti posla čuvaju bilo kakve izjave ko zmija noge. Tržište postoji, podravka treba nekoliko tisuća tona sušenog povrća, a uvozi apsolutno sve.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Drago mi je što ipak ima ljudi koji nešto znaju o sušenju povrća.Pingy321@ super ti izgleda ovo sušeno povrće i gljive,to je ono što nam treba svima bez zamrzavanja.Znam da postoje ti dehidratori i dobri su za kučnu upotrebu.Neznam zašto je teško doći do informacija,stvarno ljudi kao da kriju znanje o tome.Surfao sam dosta po netu al ništa nisam puno pronašao o ovoj temi.Ja se bavim začinskom paprikom i cilj mi je zaokružiti proizvodnju od sjetve,sušenja do mljevenja.Mislim da sušeno povrće ima budućnost samo treba raditi i ići naprijed.
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Postoji tvrtka u RH koja se bavi proizvodnjom opreme za susenje (za profesionalne proizvodjace). Uz uredjaj ide i tehnologija.
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Drago mi je što ipak ima ljudi koji nešto znaju o sušenju povrća.Pingy321@ super ti izgleda ovo sušeno povrće i gljive,to je ono što nam treba svima bez zamrzavanja.Znam da postoje ti dehidratori i dobri su za kučnu upotrebu.Neznam zašto je teško doći do informacija,stvarno ljudi kao da kriju znanje o tome.Surfao sam dosta po netu al ništa nisam puno pronašao o ovoj temi.Ja se bavim začinskom paprikom i cilj mi je zaokružiti proizvodnju od sjetve,sušenja do mljevenja.Mislim da sušeno povrće ima budućnost samo treba raditi i ići naprijed.

Jal, jal je osnova ovog sakrivanja informacija, svi koji se time bave se boje da će izgubiti tržište što je i nije istina.., jer svi zaboravljamo da su nam vrata Evrope otvorena, a to donosi mogućnosti i malim i velikim proizvođačima sa time da će svaki proizvođač samo kvalitetom dobiti i zadržati kupca.
Ideje i sam proizvod se zaista moraju skrivati jer odmah ti "dobri susjed" ili "prijatelj" to ukrade i eno ga u Gudovcu i dalje kamo ga put odnese.., sa tvojom idejom, lošom nekvalitetnom robom i minimalnom cijenom. .,pa se ti slikaj za svoj trud i muku.., a o trošku da ne govorimo..jer svaka nova stvar,proizvod koji je bilo kako prerađen mora proći provjeru i dobiti dozvolu za prodaju, za Hr i po novome i za Evropu, a to košta dosta, nama malima se to ne isplati ali za ozbiljnu proizvodnju je to ok..
...
Za ovo moje.. sam već dobila ponudu za suradnju sa trgovinom ... malo me hvata panika , nisam se tome nadala :icon_surprised: ...i sada sam u dilemi totalnoj.. :icon_scratch:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sve firme koje prodaju sušare daju i tehnologiju. Najmanja sušara od Euclida 2,5m2 je 24k kn.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Jal, jal je osnova ovog sakrivanja informacija, svi koji se time bave se boje da će izgubiti tržište što je i nije istina.., jer svi zaboravljamo da su nam vrata Evrope otvorena, a to donosi mogućnosti i malim i velikim proizvođačima sa time da će svaki proizvođač samo kvalitetom dobiti i zadržati kupca.
Ideje i sam proizvod se zaista moraju skrivati jer odmah ti "dobri susjed" ili "prijatelj" to ukrade i eno ga u Gudovcu i dalje kamo ga put odnese.., sa tvojom idejom, lošom nekvalitetnom robom i minimalnom cijenom. .,pa se ti slikaj za svoj trud i muku.., a o trošku da ne govorimo..jer svaka nova stvar,proizvod koji je bilo kako prerađen mora proći provjeru i dobiti dozvolu za prodaju, za Hr i po novome i za Evropu, a to košta dosta, nama malima se to ne isplati ali za ozbiljnu proizvodnju je to ok..
...
Za ovo moje.. sam već dobila ponudu za suradnju sa trgovinom ... malo me hvata panika , nisam se tome nadala :icon_surprised: ...i sada sam u dilemi totalnoj.. :icon_scratch:
Pokušaj se raspitati o cijeni koju ti nude za proizvod.Treba ti analiza za finalni proizvod i onda ga možeš plasirati gdje hoćeš.Sušare manjeg kapaciteta za gljive i sl.nisu skupe jer ti tu ne treba puno kvadrata a sušenje ide jako brzo pošto se sve više-manje reže na ploške,kockice i sl.
Hele@ euclid ima preskupe sušare al ne rade baš savršeno za novce koje traže.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ajde dajte još koju firmu osim Euclida, svi viču kako su skupi ali nitko ne daje alternativu?
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Ajde dajte još koju firmu osim Euclida, svi viču kako su skupi ali nitko ne daje alternativu?

Setting Delnice mislima da rade još uvijek!
 

Vlah

Član
Tu od
12 Srp 2014
Poruka
64
Nije sušenje nikakav tabu. Ima dovoljno informacija, no problem je u tome što svaka kultura zahtijeva posebnu tehnologiju sušenja. Kad spominjem tehnologiju, u prvom redu mislim na temperaturu, trajanje i konačni postotak vlage kod osušene biljne mase. Gubitak početne težine kod ovog postupka zna biti od 4 do 7 puta (ovisno o biljci), pa otuda i paprenost cijena sušenog voća,povrća i ljekovitog bilja. Dobro osušeno bilje mora zadržati i prirodnu boju. Još kad se uračuna i utrošena energija, zarada i nije baš nešto! No, dobra strana sušenja je što uspijem sačuvati povrće i voće koje nisam mogao prodati ili potrošiti. Na taj način konzerviranja mnogo toga bude spašeno od propadanja. Za veče količine, koje ne mogu stat u dehidrator ili sušaru je moguće osušiti i bez sušare na "lesama", (okviri na kojima je razapeta mreža) koje treba često premetati i moliti boga da se pred kraj postupka ne pokvari vrijeme (porast vlažnosti zraka uslijed kiše), te se na već posušeno bilje do 12% vlage nakalemi još novih 7% i sve skupa bude uzalud, a o boji da i ne govorim.
Profesionalno sušenje je druga priča s posebnim standardima pa ne bi o tome.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Setting Delnice mislima da rade još uvijek!

Setting je otpao jer im je najmanja sušara 10m2 a i cijena je u skladu sa time. Inače su cijene slične kao u Euclidu.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Setting je otpao jer im je najmanja sušara 10m2 a i cijena je u skladu sa time. Inače su cijene slične kao u Euclidu.

Ako ti je velika od 10m2 možda ti ovo pomogne
global projekt doo
Namjena
Za voće i povrće (bilje)
Snaga motora (kW)
1.1
Dužina (m)
0.6
Širina (m)
1.5
Visina (m)
0.6
Kratki opis
100% nehrđajući čelik, 100% automatizirana. Minimalan utrošak energije. Vrhunski proizvod.
Detaljni opis
Mini komorna sušara za sušenje gljiva, voća, povrća, ljekovitog bilja sa recirkulacijom zraka za sušenje.

Potpuno automatizirana. Digitalno upravljanje svim parametrima sušenja!

Zbog optimalnog režima rada utrošak energije je minimalan.

Potpuno izrađena od nehrđajučeg čelika.

Ispunjava sve standarde za sušenje organski proizvedenog voća i povrća.

Pripremljena za dobijanje odgovarajućih standarda koji važe za područje prehrambenih proizvoda.

TEHNIČKE KARAKTERISTIKE:

-oznaka: SK1ER
-dimenzije: 550x600x1500mm
-površina sušenja : 1m2
-kapacitet: 15 kg šljiva
-el.energija: 230V 50Hz
-Snaga: 1.1 kW

Radi se o novom proizvodu kompanije Global Projekt d.o.o. Bihać - specijalizirane za projektivanje i proizvodnju postrojenja i mašina i postrojenja za preradu voća i povrća i mašina za pakovanje.

JEDINSTVEN PROIZVOD OVE VRSTE U BIH, VRHUNSKE KVALITETE !

SVIM ZAINTERESIRANIM KUPCIMA NUDIMO MOGUĆNOST TESTIRANJA RADA SUŠARE I KVALITETE DOBIJENOG PROIZVODA.

Na slikama su primjeri proizvodnje "čipsa od jabuka" sa ciklusom od 5 sati sušenja.

Svim zainteresiranim kupcima smo u mogućnosti ponuditi rješenje prema specifičnim zahtjevima kupca, u pogledu kapaciteta sušare i specifičnih zahtjeva.

Kompanija Global Projekt d.o.o. poljoprivrednim proizvođačima može ponuditi i mini postrojenja za preradu voća i povrća.

Naša najbolja referenca su naši klijenti, a neki od njih su i vodeći prerađivači i proizvođači hrane u BiH poput Vitaminka Banja Luka i Meggle mljekara Bihać za koje smo izradili neke od mašina i dijelova postrojenja.

Više informacija na telefon: 00387 (0) 62 731 - 007
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kažeš da Euclidovi strojevi nisu baš nešto i daš link na firmu koja vjerojatno nije niti napravila ijednu sušaru.
http://www.globalprojekt.ba/index1.html

Za Euclid znaš nekoga pa da nije zadovoljan? Što se tiče veličine 1m2 je definitivno premalo, čak je i 2,5m2 malo ali je to najjeftinija i dala bi se isfinancirat. Optimalno bi mi bilo cca 10m2 ali je ta 77k kn.
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
sušenje ima prednost , jer možeš prodati svoj proizvod sa dodanom vrednošču , manji troškovi skladištenja ali oprema za sušenje ima ''svoju ''cjenu ..
ako tržište prihvati cjenu koja pokrije troškove onda je to uredu .!
za početnike PRVO pravilo : SAZNAJ što tržište traži u okolini ,da možeš prodati po najboljoj cjeni ** na kučnom pragu **, bez posrednika ili samo sa jednim .
......

tehnologija je jednostavna !?
zavisi od količine koju žeimo sušiti . ima na interenetu puno informacija od tehnologije i načina pakiranja . -- visina temperature , struktura ,suha tvar , šečer ,.......... imajo utjecaj na konačni kvalitet. ...............
....... odgovor na pitanje o hrvatskom proizvodu -tehnologiji za profesionalni rad : http://www.seting-inzenjering.hr/index.php?menu=productview&id=5 .. ali svako radi prema potrebi i dubini žepa i veličini tržišta , nema ništa sa : ''lako čemo , ma to opšte nije problem '' , ...

za početnike i za savladavanje grešaka i učenje : http://freeweb.siol.net/obla/5501.html
( za svaki slučaj ima google translator !!)
 

Najnoviji postovi

Na vrh