• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

Sremac1

Aktivni član
Tu od
13 Stu 2017
Poruka
291
Prskati čime? Pužomor je 53 kn/kg, parcela je 800 čhv, uska i duga. Koliko mogu kombiniram pepeo i pužomor. Ove eko mjere su neizvedive jer sam zaposlen. Budem poslikao da vidite kako su dečki gladni
Da,Eko je velika komplikacija sa primjenom željenih a moguće primjenjivih preparata.Mozda onda ipak ručno pobacati one mamce(što sam ti poslao link) ako ti je uska njiva. Samo da ne bude”skuplja pita od tepsije “Ne znam ,na tebi je odluka ali prizor tih puževa je bas gadan. Sretno !
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Ne usuđujem se ni pogledati . Kiša samo doljeva , i da treba šta nemožem mu pomoći.
 

maslačak65

Novi član
Tu od
21 Tra 2020
Poruka
25
Iako je godina kišna i trava raste ko luda moj zelenček se drži i odlično cvjeta.
E sad dolazi ono o čemu treba razmišljati a to je berba. Dvojim dali da krenem u
adaptaciju jednog starog kombajna Mayser fergussona ili da probam nabaviti kakvu vršilicu.
U okolici sam Siska i vidio sam na forumu da netko radi vršilice, ako neko ima kontakt volio bi da mi ga da. Također sam zainteresiran da ako neko u blizini iznajmljuje vršilicu, ili radi
vršidbu iz usluge da mi se javi, možda bi mi to bila najbolja opcija.
 

Sremac1

Aktivni član
Tu od
13 Stu 2017
Poruka
291
Bolje kreni u adaptaciju kombajna. Veće su prednosti njega od vrsalica. Samo sto pripremiti kombajn za grah nije lako (da ne lomi zrno).
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

maslačak65

Novi član
Tu od
21 Tra 2020
Poruka
25
Znam da se ovdje dosta raspravljalo o toj preinaci, ja bi prepravljao MF 31, ali za početak
ove godine da se ručno ubacuje pokošeni grah, e sad dali tko ima iskustava ili kakvih
već gotovih rješenja, skica i slično, čuo sam da je MF 31 imao također tvorničku adaptaciju,
pa ako netko ima kakvih dijelova ili priručnik o adaptaciji rado bi to odkupio i objavio za pomoć svima koji se upuštaju u isto
 

Jourek

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2014
Poruka
167
Pozdrav, imam problem sirka u grahu, podivljao ko političari pred izbore. Bio je prskan Fusiladeom ranije, sad grah cvate (3 tj mlađi od gore slikanog) a sirka po cijeloj parceli. Kaj da delam?
 

Sremac1

Aktivni član
Tu od
13 Stu 2017
Poruka
291
Pozdrav, imam problem sirka u grahu, podivljao ko političari pred izbore. Bio je prskan Fusiladeom ranije, sad grah cvate (3 tj mlađi od gore slikanog) a sirka po cijeloj parceli. Kaj da delam?
Ako cvate onda ne možeš ništa napraviti sa prskanjem jer ćeš oštetiti cvijet u cvatu (omesti oplodnju). Sada je kasno sa tim. Čak ni kultiviranje ti u ovom stadiju nije dobro. Nažalost , samo motika .
 

Sremac1

Aktivni član
Tu od
13 Stu 2017
Poruka
291
Čini mi se da će biti dobra žetva ako dođe do kraja. Ovakav je sav. Zeleni.
 

Prilozi

  • 262BDBEB-4572-4AAD-8B80-02A332E1879A.jpeg
    262BDBEB-4572-4AAD-8B80-02A332E1879A.jpeg
    64 KB · Pregleda: 24

maslačak65

Novi član
Tu od
21 Tra 2020
Poruka
25
Meni je pred desetak dana zbog oni stalni kiša počeo rasti koštan ko lud.
Grah je već lagano počeo cvjetati. Pažljivo sam poprskao Fokusom ultra, gdje je koštan
bio niži špricao ispod graha da ne ide po cvjetu i listu, gdje je bio visok morao sam i
po grahu, ali ne vidim da je šta žutio. Na fokusu ultri piše da se može tretirati sve do
razvoja plodova. Koštan vene i mislim da će grah biti super, jedino me muči ta moja preinaka kombajna, a niko ništa novog ne javlja.
 

maslačak65

Novi član
Tu od
21 Tra 2020
Poruka
25
Dali je tko probavao vršiti grah na komušač za kukuruz? Ideja mi je da ga je još nadograditi
sa pužem i vilama za lomljenje. Ima li tko kakvih iskustava?
 

Sremac1

Aktivni član
Tu od
13 Stu 2017
Poruka
291
Dali je tko probavao vršiti grah na komušač za kukuruz? Ideja mi je da ga je još nadograditi
sa pužem i vilama za lomljenje. Ima li tko kakvih iskustava?
Ja sam s time radio. Nije loše, čak vrlo dobro. Doduše i malo opasno. Nekoliko puta nam je znalo povuci vile kroz valjke kad popusti koncetracija , umor i sunce. Treba ga samo ostaviti da se dobro upekne na suncu. Jer koji je (ojak) tog neće izvršiti. Mi smo radili tako da smo svaki navilak koji prođe kroz njega još jednom vratili nazad kroz komusac. Ali s tim ne možeš puno površine raditi. Maximalno 1 jutro i to uz ekipu od jedno 5-6 ljudi. Jedni ubacuju drugi sklanjaju komusinu treći kupe zrno.
 

maslačak65

Novi član
Tu od
21 Tra 2020
Poruka
25
Ja i imam jedno jutro, a na komušač sam mislio nadograditi kao na vršilicama za grah,
vijak sa vilama (elastičnim čeličnim šipkama da lomi ljusku i vuče) dali valjci ostaju od
kukuruza ili ih treba preuređivati?
 

maslačak65

Novi član
Tu od
21 Tra 2020
Poruka
25
Komušač je poznat po tome da lomi ruke, kod nas je čak bilo i smrtnih slučajeva.
zato bih gledao da bude na elektromotor, zaštitna sklopka i stop sistem.
Meni je to blizo kuće tako da bih mogao kad ga pokosim dovesti kući, osušiti i onda vršiti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh