• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

maslačak65

Novi član
Tu od
21 Tra 2020
Poruka
25
Kako planirate žetvu, ja odustao od preinake kpmbajna, previš novaca i premalo vremena
za pola hektra. Preuređujem komušač za kukuruz, razmaknuo sam valjke, ispod ču staviti dva sita i ventilator da ga odmah vija. pokretao ga bi elektromotorom od mješalice, spustio na 200 obrtaja u minuti. Plan je da ga dvojica čupaju u jutro dok je još vlažno, četvero iza njih ide sa kantama i trga samo mahune. S njima u prikolicu na sumce da se osuše i sutra u komušač. Mislim da bi tako bio najčišći, najmanje loma i prebiranja. Šta mislite o ovoj ideji dali će biti presporo, može li jedno 6 ljudi odraditi pola hektra za dva do tri dana?
 

Sremac1

Aktivni član
Tu od
13 Stu 2017
Poruka
293
Kako planirate žetvu, ja odustao od preinake kpmbajna, previš novaca i premalo vremena
za pola hektra. Preuređujem komušač za kukuruz, razmaknuo sam valjke, ispod ču staviti dva sita i ventilator da ga odmah vija. pokretao ga bi elektromotorom od mješalice, spustio na 200 obrtaja u minuti. Plan je da ga dvojica čupaju u jutro dok je još vlažno, četvero iza njih ide sa kantama i trga samo mahune. S njima u prikolicu na sumce da se osuše i sutra u komušač. Mislim da bi tako bio najčišći, najmanje loma i prebiranja. Šta mislite o ovoj ideji dali će biti presporo, može li jedno 6 ljudi odraditi pola hektra za dva do tri dana?
Kao prvo ne trebaš razmicati valjke jer neće dobro izvršavati (otvarati mahune jer neće imati dobar stisak) .
Drugo taj motor je prespor i destiti će se kao slučaj od gore sto sam rekao.
Zakljucak: Pogon traktorski i ne razmicati valjke. Ovo sito i ventilator nepraktično jer će ti upadati komusina u njega a sito gušiti protok zrna. Kad grah prođe kroz valjke pokupiš to sve u prikolicu i posebno ide izvijavanje. Tako sam ja radio. Ali OPASNA je to radnja.
 

maslačak65

Novi član
Tu od
21 Tra 2020
Poruka
25
Slažem se sa tobom sremac, ali moji valjci su tik jedan uz drugog i mislim da bi bilo puno loma. razmak valjaka cca 2-3 mm. Evo napravio sam i skicu pa molim komentare.
 

Prilozi

  • vršalica-komušač-skica.jpg
    vršalica-komušač-skica.jpg
    36.7 KB · Pregleda: 24

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Maslačak@
To sa ljudima da skidaju mahune nema smisla.. presporo i preskupo.
Sačekaj da grah sazori bar 90% I počupaj sav zreli, natovari ga prikolcu.
Stavi nekih par cerada na dvorište istovari ga na nekih 30cm debljine. Suši ga bar 1 dan a bolje 2.... pola ga ispadne samo.
Uzmeš traktor progaziš ga i ispadne sve.
Poslije tu slamu makneš ostane ti grah na ceradi. Proviješ ga na neki ventilator i to je to.
Tako su radili prije ljudi i odrađivala po par jutra. Ručno prebiranje poslije...
 

maslačak65

Novi član
Tu od
21 Tra 2020
Poruka
25
I to je brdo posla, poslije moram ponovo tu slamu vraćati na polje, jako nečisto, a i mora biti
loma kad gaziš traktorom po njemu ( ja bi rađe Ladom, malo joj ispustio gume) ovako računam ako su samo mahune, nemam zemlje i prljavštine, lakšeću ga izvjetriti i prebrati,
za toliko imam i natkrivenog prostora pa bi ga mogao skloniti u slučaju kiše ili nevrjemena.
 

Sremac1

Aktivni član
Tu od
13 Stu 2017
Poruka
293
Kad sam ja rekao da li je skoro zreo grah neki se zezaju. Evo neko iz Bilja prodaje ovogodišnji zeleni grah po 25 kn na Market placeu. Čak je I kopirao opis mog oglasa sa njuškala 🤮
 

maslačak65

Novi član
Tu od
21 Tra 2020
Poruka
25
Ako ga je sijao prije 15.04. zašto ne bi bio, naročito ako ga prodaje kao mladi zeleni grah,
to radi i moja sestra sa trešnjevcem, rano sije i prodaje ga dok je još nije skroz dozorio kao mladi grah. Ja sam sijao 6.05. pa došle one hladnoće nikako da krene, pa vrućine, kiše uvjek pomalo, sad je ponovo zahladilo par dana, odmetnuo se dobro, polako počinje žutl list na rubovima parcelei, mislim do 10-15.08 da će biti za žetvu.
 

maslačak65

Novi član
Tu od
21 Tra 2020
Poruka
25
Ne kompliciram, samo iznosim činjenice i tražim optimalno rješenje.
Da kod mene ima tko kombajn za grah, žanje iz usluge, odmah bi ga platio,
i sve moje brige bile bi riješene.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Sremac1

Aktivni član
Tu od
13 Stu 2017
Poruka
293
da ne prodaje grah od lani, a deklarira ga kao ovogodišnji... ;)
Moguce

Ako ga je sijao prije 15.04. zašto ne bi bio, naročito ako ga prodaje kao mladi zeleni grah,
to radi i moja sestra sa trešnjevcem, rano sije i prodaje ga dok je još nije skroz dozorio kao mladi grah. Ja sam sijao 6.05. pa došle one hladnoće nikako da krene, pa vrućine, kiše uvjek pomalo, sad je ponovo zahladilo par dana, odmetnuo se dobro, polako počinje žutl list na rubovima parcelei, mislim do 10-15.08 da će biti za žetvu.
Prodaje pod suhi, kakav mladi.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,075
I to je brdo posla, poslije moram ponovo tu slamu vraćati na polje, jako nečisto, a i mora biti
loma kad gaziš traktorom po njemu ( ja bi rađe Ladom, malo joj ispustio gume) ovako računam ako su samo mahune, nemam zemlje i prljavštine, lakšeću ga izvjetriti i prebrati,
za toliko imam i natkrivenog prostora pa bi ga mogao skloniti u slučaju kiše ili nevrjemena.
Pa i ja ga ovako radim i nema loma , ako ti je pretanak sloj mase za gaženje onda može da se pojavi veći postotak loma.
Odvoz slame , pritjeram balirku i to pobacam u nju pa mi je kasnije lakše baratati sa balama da ih odvezem.

Po meni ćeš više izgubiti radnog vremena na ovaj način koji si ti planirao.
 

maslačak65

Novi član
Tu od
21 Tra 2020
Poruka
25
Pa i ja ga ovako radim i nema loma , ako ti je pretanak sloj mase za gaženje onda može da se pojavi veći postotak loma.
Odvoz slame , pritjeram balirku i to pobacam u nju pa mi je kasnije lakše baratati sa balama da ih odvezem.

Po meni ćeš više izgubiti radnog vremena na ovaj način koji si ti planirao.
To i ja znam da će sigurno biti sporije, ovo mi je prva godina sa grahom pa ću probati obje
opcije, kad dio sazori probati ću brati samo mahune, ako bude pre sporo onda idem na čupanje cijelog. Ljudi koji su radili sa komušačem kažu da im je to bilo u redu, bolje od
gaženja traktorom, jedino da je opasno kad komušaš cijeli sa stabljikom jer moraš komušinu stalno odbacivati pa ti može zahvatiti vile. Zbog toga bo ja išao na mahune i ventilator jer
onda nema problema sa komušinom.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Maslačak@
Vidim da imas ideja al nema od toga ništa......
što se tiče novog graha samo će oni povjerovati koji grah ne siju......taj oglas sam vidio još prije tjedan dana.
 

Prilozi

  • 10 (13).jpg
    10 (13).jpg
    181.2 KB · Pregleda: 35
  • 10 (8).jpg
    10 (8).jpg
    152.9 KB · Pregleda: 36

maslačak65

Novi član
Tu od
21 Tra 2020
Poruka
25
"brle" ovo su slike od prošle godine? Koliko kužim to je na polju, nije čvrsta podloga? I onda ideš traktorom po njemu?
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
To su slike od lane......
Da ja neradim na betonu...... Zato nemam uopće loma.
Odradim to na njivi a njiva mi je kod kuće........ Gazim rakovicom al zato stavim deblji sloj loma nema.
Nisam ja zaostao, mogu kupiti kombajn al zbog loma radim na ovaj način jer vidio sam puno kombajniranog graha.
Također nemam ni rasipa po njivi
 

maslačak65

Novi član
Tu od
21 Tra 2020
Poruka
25
Pa izgleda da naši stari nisu bili tako blesavi kako ih mi volimo prikazati,
jedino što treba malo oznojiti guzicu, a i bole leđa, al da je bolje, jest!
Mislim da bi i ja mogao skupiti nešto stari najlona od plastenika, koju ceradu,
pa tako na polju odmah, i meni nije daleko od kuće.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
polje, prazan plastenik, travnjak oko kuće...sve igra bolje od betona i asfalta...odmah kad ga izgaziš na jači ventilator ispušeš i onda si na konju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh