• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

maslačak65

Novi član
Tu od
21 Tra 2020
Poruka
25
Kod mene još skroz zelene
 

Prilozi

  • bab917a3-49c1-4799-b5fb-aef2a57bba74 (1).jpg
    bab917a3-49c1-4799-b5fb-aef2a57bba74 (1).jpg
    39 KB · Pregleda: 8

Same82

Novi član
Tu od
10 Tra 2019
Poruka
6
Pozdrav svima, čitajući temu vidim da većina zeledi grah određeno vrijeme kao zaštitu od žižka. Interesuje me da li ima potrebe prskati protiv žižka grah u njivi nekim insekticidom i kojem stadijumu ?
 

maslačak65

Novi član
Tu od
21 Tra 2020
Poruka
25
Kad si sadio taj grah ?
Posijan 6.05. kod nas dosta kiše, i ovaj tjedan padala, list mjestimično polako žuti, Ima ga koji je još skroz zelen list, tek završio sa cvatnjom.

Pozdrav svima, čitajući temu vidim da većina zeledi grah određeno vrijeme kao zaštitu od žižka. Interesuje me da li ima potrebe prskati protiv žižka grah u njivi nekim insekticidom i kojem stadijumu ?
Čovjek od kog sam kupio sjeme, sije po 20 ha graha kaže da on sve šprica insekticidom u stadiju cvatnje i to dva puta jer ne cvate sav zajedno. Ja ću svoj smrzavati mislim da je to za manje količine najbolje.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Same82 @
Ako se redi o manjoj količini provuci ga kroz frižider.
Taj što sije 20ha poseže za kemijom i kad ga skladišti.
Tada se koriste tablete i kojekakvi isekticidi jer to je ogromna količina graha.
Ja osobno koristim smrzavanje.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Da li ga skladistite tako smrznutog ili ga samo zamrznete na nekoliko dana i moze se izvaditi i dalje normalno skladiatiti??
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
tri dana na minus 18 i može van...(za svaki slučaj nek bude 5 dana, nemore se puna škrinja graha odmah na -18 postavit).
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Gledam grah kako zrija, nejednako, dojma sam da prinos neće biti bas dobar. Zrno mi je ove godine nekako sitno..... sijan je na 70 i u redu nije pregust.......
Zeleni mi je ozelen ima dosta lisne mase..... a sareni izgubio lisnu masu a mahune još jake.
Čudna godina........
A opet ova prognoza vremena...... nikako ne obećava.
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
maslačak65: Vidim da si u gruntanju kako očistiti tvoj grah. Pretpostavljam da nemaš velike količine, do 500 kg. Stari dobri dreš - vršalica to pomlati bez problema. Ja ga na dreš mlatim već 5 godina i super sam zadovoljan. Nema loma, izvršaj skoro pa 100 posto, brzo si gotov. 500 kg ti očisti za dva dana laganini tempo da se ne umoriš. Treba ti remenica za traktor ili može i elektromotor ako imaš doma mjesta, i vas jedno 4 to omlatite da ni ne znate. Ima povoljnih starih mješalica po oglasniku, najbolje ti je kupiti jednu pa si miran, to ti je moj savjet. Ovo s komušačima i prtljanjima nije praktično niti učinkovito.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dreš je ok, ali kak funkcionira s mješalicom. Pretpostavljam da misliš na onu za beton (manju).
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,656
A jel ko probal vršiti grah u traktorskoj rajti za kuruzu? Bi to dalo kalvog efekta?
 

maslačak65

Novi član
Tu od
21 Tra 2020
Poruka
25
maslačak65: Vidim da si u gruntanju kako očistiti tvoj grah. Pretpostavljam da nemaš velike količine, do 500 kg. Stari dobri dreš - vršalica to pomlati bez problema. Ja ga na dreš mlatim već 5 godina i super sam zadovoljan. Nema loma, izvršaj skoro pa 100 posto, brzo si gotov. 500 kg ti očisti za dva dana laganini tempo da se ne umoriš. Treba ti remenica za traktor ili može i elektromotor ako imaš doma mjesta, i vas jedno 4 to omlatite da ni ne znate. Ima povoljnih starih mješalica po oglasniku, najbolje ti je kupiti jednu pa si miran, to ti je moj savjet. Ovo s komušačima i prtljanjima nije praktično niti učinkovito.
I to je u opciji, jedini je problem što paziti kad se kupuje? Što je ključno? Dreševa, onih
Poljski ima i po 1000 € i jeftinije dali je potrebno puno preinaka?
Jedini mi je problem gdje ga skladištiti. Kombajn MF31 mogu dobiti od brata,
ali vidim da je on dosta složen za preinake. Uz to sve mi je ovo sa grahom expriment i
ne znam dali ću se trajnije baviti sa tim, pa ako ne ono što kupim trebao bi moći i
prodati bar za približno istu cijenu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
traktorska rajta se štopa, nemoreju oni batići nikakvog vjetra napravit i vrlo brzo je stvar v riti...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
onaj mlin za ruđit kukuruz u koji sipaš iz kante (a ne jedan po jedan ručno) klase...
 

Najnoviji postovi

Na vrh