• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Ekipa kakve postavke OLT mehaničke sijačice imate za grah?

Koristim ploče 14, još smo ih malo urezali više.. Na pogonskoj osovini veliki lančanik, na drugoj najmanji. I opet moram ići 2x tragom. Sijem šareni grah..
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ja sam vidio da je čovjek izbacio svaku drugu pregradu između rupa i sije mu kao na grupice , nemam povratnu informaciju o kvalitetu sijanja ali mi se čini dobrom idejom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pretpostavljam da ti izbijači uopšte nisu bitni ako se radi o prevelikim rupama.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
svaki drugi zub izbaciš na situ, i ostaviš samo kućišta od čistača i brojača...njih van...sjetva se radi u prvoj i tako se da posijati oko 50 kg pažulja po rali...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Imam sita 14 i proširene rupe. Znači obe plastike izvadim na okidačima i samo kućište vratim nazad?

@DARIJUS Na koji razmak u redu to ispadne cca?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ispadne ti po 3-4 zrna svakih 8-10 cm...brzinom vožnje ustvari reguliraš količinu posijanog graha...malo prakse, i sve funkcionira za nikakav ulog.
ja imam sita 10, i svaki drugi zub izvađen...može se sijati i bez kućišta, ali onda na glavama prilikom okretanja grah curi cijelo vrijeme van...zato stavim kućišta bez brojača i čistača.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Ja sad sijem duplo i bude ok. Ali na mjestima dobijam rupe. Znači imam okidače i ploče 14 malo proširene.
 

bosserb

Član
Tu od
13 Stu 2014
Poruka
56
Kod mene je OLT sa gusanim pločama, izvadim čistače jer u suprotnom hoće zaštopati. Dosta se zrna uništi i samelje u samom kućištu a kad se po ade mehanizmi iz kućišta sve ide bez problema. Što reče Darius, gustinu sjetve štimaš brzinom sjetve
 

DadoPZ

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
114
Ja sam sijao tako da sam stavio najveću sjetvenu pločicu jer je grah bio sitan pa nisam morao dodatno proširivat rupe, skinuo feder i izbacivač (okidač), ostavio čistač.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ok, ima i tu nešto u debljini samog graha...ja sijem samo kanadski šareni trešnjevac, i to uvijek uzmem original vreću...ne sijem svoj koji naraste, ne isplati mi se zbog cijene ;)
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
515
Znači, obični konzumni? Ja isto tak kupim u LIDL-u. Ovo na veliko mi opće nije palo na pamet.
 

Blue_Fatal1ty

Aktivni član
Tu od
7 Sij 2022
Poruka
101
Znači, obični konzumni? Ja isto tak kupim u LIDL-u. Ovo na veliko mi opće nije palo na pamet.
Baš je sjemenski. Zapakiran po 25 kg. Ja sam sijao kanadski ferguson i prinos je bio fenomenalan bez obzira za rasulo od godine.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Baš je sjemenski. Zapakiran po 25 kg. Ja sam sijao kanadski ferguson i prinos je bio fenomenalan bez obzira za rasulo od godine.
nije to sjemenski, to je konzumni, ali mi ga sijemo...jer je sjemenski bezobrazno skup, a ovaj je odličan...vjerojatno ga kanađani špricaju maksimalno protiv svih bolesti, pa dobivamo kvalitetno sjeme (inače žalim one koji ga jedu direkt iz tih vreća, tko zna čime se truju...)
Haribec ili ?
Ili Haribec ili Ferguson, ti su najbolji (mada se Haribec zeru lakše ljušti dok je mladi)
 

Najnoviji postovi

Na vrh