• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Moze ditane al ako je zdrav grah jer je ditane preventiivni preparat.
Najbolji je bakar... al do cvatnje jer u cvatnji bi napravio vise stete nego koristi.
Preventivno moze i mankozeb,stoper i sl.
Ako dode do infekcije onda se koriste sistemicni preparati koji imaju kurativno djelovanje.
Nadam se da sam pomogao nekom.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ovaj je sijan 07.04 i za sada mi je najbolji kise ima u izobilju budemo vidjeli sta ce da bude..

ja sijao 16.04. i za jedan dan je izbjegao mraz, kako je kod tebe prošlo?

danas otišao na onaj sijan 08.05. i odlično napreduje, skoro pa će stići ovog mjesec dana prije posijanog
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
moj grah neznam kako je ostao al očito da mraz u toj zoni nije bio toliko jak jer nije bilo nikakvih posljedica.
Poslije prvog mraza bio je i drugi al opet nije bilo štete......jedino je bio žut dugo vremena zbog hladnoće.
Voćke koje imam kraj tog graha breskvu,kajsiju,nektarinu pretrpjele su 90 posto štetu ostalo samo po nekoliko plodova...
kiša je stvarno pogodovala do sada onom tko je kasno sijao,al ipak bojim se cvatnje na 35 stupnjeva...
ja sam danas svoj prskao protiv bolesti i insekata jer se nešto bojim bolesti.....
znaš da kod graha nikad nisi siguran
moj je predobar za ovu fazu ako samo tako i ostane......
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Koliko znam da nema, fusilade forte ide do cvjetanja, najduze se moze upotrijebiti, ali neubija ambroziju, nego uskolisne kao npr sirak

A za sirokolisne obicno se moze prskati kad grah ima 2-3 lista
 

Jankomatko

Novi član
Tu od
1 Lip 2016
Poruka
16
Pa da ja sam spricao sa fusilade a sad krenula ambrozija a nije je bilo kad je grah bio mali

Voli zemlju svoju!!
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Ako ne cvate može pulsar40 i mislim basagran 600 ali svi do početka cvatnje.
 

Jankomatko

Novi član
Tu od
1 Lip 2016
Poruka
16
Ima par što su počeli cvasti ništa počeo sam malo spartati pa će malo motika i bit će to u redu
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Nemoj da te kao mene uvijek prevari situacija da kasno to radiš jer je jako nezgodno čupati ili kopati travu koja je ojačala unutar redova.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Kada mi kiša nije dala da uđem i prskam drui put svaka travka mi je opasna . Trava raste kao luda.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Sto se tice zastite graha od korova to se radi rano kad grah ima bar 1 trolisku a korovi su negdje 1
-2cm onda je efekat najbolji.
Kada korov preraste onda vise nema pomoci s kemijom.
Najbolje ga je prospartati 2 puta i motikom okopati,pogotovo ako se radi o malim povrsinama.
Basagran unistava ambroziju i veliku al tad se mece do 4l po ha,samo mislim da bi i grah stradao od te doze.
Ljudi su spricali soju s tim dozama i kazu da basagran stvara ozegotine na listu i kad se radi o manjim dozama.
 

Jankomatko

Novi član
Tu od
1 Lip 2016
Poruka
16
A s kojim sredstvom ići sad u zaštitu malo mi žute doljnji listovi nema ih puno a vrijeme je ovo uzas

Voli zemlju svoju!!
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Ovako napamet bez slike mislim da nije nista
To ti je od isparavanja jer da je bolest uhvatila bi i gornje listove.
Neznam sta ne stima s vremenom ove godine
Mislim da je idealno za grah...bar moj stavit cu slike..



 
Posljednje uređivanje:

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Poštovani ,trebam savjet znalaca i dobrovoljaca . Imam malo graha ,za sebe ,ali mi puno znači jer grah obožavam . Pojavila se bolest smeđa pjegavost tj. antraknoza , mahune imaju smeđe pjege i udubljenja ,listovi imaju smeđe pjege...literatuta kaže da je uzrok zaraženo sjeme što je vjerojatno jer sam grah kupio od babe na pijaci ,no literatura veli i da kod nas gotovo da i nema fungicida koji tog vraga uspješno suzbija ,pa molim ak neko ima iskustva s nekim fungicidom da napiše.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ovako napamet bez slike mislim da nije nista
To ti je od isparavanja jer da je bolest uhvatila bi i gornje listove.
Neznam sta ne stima s vremenom ove godine
Mislim da je idealno za grah...bar moj stavit cu slike..




Pogotovo sada u vrijeme cvatnje, neznam kada je imao ovako dobro vrijeme, uvijek je bilo jako vruce, a vode dobija ko da ju narucujemo

Samo, zbog kise, problem je kada vrsiti jecam
 

Najnoviji postovi

Na vrh