• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Da u pravu si Ivanz@ vodu je dobivo bas kao narucenu....a nije bilo ni prevruce
Sada javljaju visoke temp. pa bit ce prilike i za jecam koji je kod mene vec ovrsen...cak su neki posijali i soju u jecam....i to bez ikakve obrade zemlje...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kod mene ljudi kažu koji vrše ovih dana da je vlaga oko 14, al oni su sijali na vrijeme, ja sam sijao mjesec dana kasnije, pa još ima mekanog zrna pod zubima, ja ću pričekati do ponedjeljka, onda vjerujem da će biti OK

prošle godine sam mislio da imam dobar grah, al ova godina izgleda još bolje, imam nešto trešnjevca, izgleda mi bujniji od slavonca, to će biti za sjeme za slijedeću godinu, kada odradim ječam, vrijeme je da probam odraditi kombajn za grah, samo još neznam u kojem pravcu krenuti, da li raditi jednofazno ili dvofazno.....

mislim da ga kada se osuši probam nisko kositi, kao soju, ako nebude dobro, onda ću ga podrazivati ujutro, pa ubacivati ručno u kombajn, i za slijedeću godinu nabaviti pick-up od samoutovarne prikolice koji će ga skupljati, ova godina će biti probna......ako nebude išlo, onda je tu dobra stara vršalica pogonjena traktorom
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Probaj se malo poigrati s kombajom kad vec imas vise jutara.
Direktno vrsiti mislim da ce biti neisplativo radi rasipa jer kosa stricka mahune....
Dvofazno bi bilo mozda bolje al i tu je prisustan lom ako nije sve maksimalno postelano.
Probaj pa cemo znati vise za nagodinu...
Steta ce biti ako grah rodi a izgubis ga kombajniranjem......ili nekom drugom metodom
Ja cu odraditi sve kao i do sada rucno...samo da mi dode do ruke....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Njemu je velika prednost što ima selektor pa može dosta prljavo da vrše , manje će biti loma.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ove godine mogu probati sa tim kombajnom, jer ako neide, vršalica će završiti posao....

a kako savoris kaže, meni nije bitno koliko čisto će biti odrađeno, bitno da nema puno rasipa, a valjda više od 40kg po jutru neće rasuti....

sada mi treba remen, plosnati širine 70-80 mm i dužine oko 2800 mm, za pogon od motora do bitera, na đuri imam sličan, al je kraći, 2000mm

imam i nekakvih lančanika, valjda ću uspjeti uskladiti da dobijem određeni broj okretaja, motor je benzinac koji se vrti na 3000 okretaja, od bube sa 35ks, a biter bi trebao imao 800 obrtaja, tražim katalog od kombajna, al nema ga nigdje, nego gledao sam i kod MF 30 ili 31, sa bubinim motorom, vrti se na 3000 obrtaja
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Zar 800 neće biti previše?
A korpa , misliš li povećavati otvore i udaljavati je ?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
800 obrtaja ima biter, a bubanj ću naštimati na 300 obrtaja


imam lančanike 27,19,17,16, po izgledu mislim da bi trebali štimati i na ĐĐ


korpu ću prepraviti, kao i cjeli bubanj, sito imam od 13mm koje je unutra, i imam još dva manja sita, njih nisam mjerio, idealno bi bilo 11-12mm, a gornje je podešavajuće, ono ću otvoriti do kraja, i naravno, otvoriti poklopce ovršene i neovršene mase, da neide zrno u bunker, ima tu dosta posla
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Imam ja knjigu od zmaja i tamo pise nesto o vrsenju graha brzini bubnja,promjeru sita i pick up uredaj ako se ne varam....
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
pišu brojevi okretaja samo, imam knjigu od adaptacije za grah, za zmaja, vidio ju uživo, al htio kupiti, bilo je kasno, jer ju čovijek prodao, sada ću to morati probati primjeniti na ovaj kombajn
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Dal je bilo kakvog nevremena proteklih dana,kod mene je bilo nesto malo leda s kisom tako da nema neke stete.
Palo je 55l kise u dva dana a bilo je i vjetra.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Nesto je tema zamrla o grahu izgleda da su svi zadovoljni situacijom na njivi...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
sad mora bit tišina, nalijeva zrno i mijenja boju mahune pomalo...drugi tjedan će već biti nešto od povrata ulaganja, ako preživi vremenske uvjete...:(wait):
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Ja sam jednu turu pocupao i natovario na prikolicu,al ga nemogu odraditi do kraja jer je oblacno i kisa pomalo nalijece....cupao sam oko 70% jer nije sav zrel.
Taj je sijan prvi i ima dosta ometa na njemu,zrno je nesto sitnije,al kvalitet vrhunski.....
 

Jankomatko

Novi član
Tu od
1 Lip 2016
Poruka
16
616c497961eb82f0d01eb5c65f704ac5.jpg

c20a8f768f2b8ab06526631e67f395dd.jpg

99ef9a7816e171850f61c99639f679d5.jpg

df38367be521f767df1eb72292836a55.jpg

Jel trebam ići u neku zaštitu nov sam u proizvodnji graha a ovo mi se pojavljuje rano mi je još da se počne sušiti sadjen je 8.5. sorta niski zeleni

Voli zemlju svoju!!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
ambroziji nije nikad niš , zašto grah ne križaju s njom ?

jel se može grah rezanjem ili kako natjerati da ponovno baci cvjet ? , jedna runda pobrana
 
Na vrh