• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
za grah je važna i predkultura, npr suncokret može fino niknuti u grahu, jer se herbicidi skoro podudaraju i neubijaju suncokret......i onda problem

predkulturom se može zemlja fino očistiti za grah.......npr za kukuruz ima puno vrsta herbicida, i kada zatvori sklop, nema više trave, itd

predkultura je prvi odabir kao i odabir parcele na kojoj nije bilo trave, a herbicidi tu malo pomažu, jer grah bude u početnom razvoju kada nema trave, i onda preraste i nesmije se prskati, al onda niknu i korovi......i tu nastaju problemi
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Da ,da malo mi sečinilo malo 0,5 dl :), hvala na podjeljenom iskustvu ,@ ivanz ove ću godine grah stavit na strnište ječma i zobi, s tim da sam poslije žetve posijao repicu na tim parcelama, koja se i nije nešto pokazala.
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Kod sadnje zelenog graha bi bacio i umjetni imate kakvu preporuku koju prihranu da stavim ?
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
Ja ga primjenim prije nicanja u količini 0,5 dl i 2 l Stomp na hektar.

Brankec pa ti si se bar uvjeril da je STOMP i sva ostala sredstva na bazi (pendimetalina) živa katastrofa u kišnim godinama ! Špricaj sa PULSAROM i nemeš problema !:icon_pidu:
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Kod sadnje zelenog graha bi bacio i umjetni imate kakvu preporuku koju prihranu da stavim ?
Možeš ići s 15-15-15 u sjetvi, a poslije može malo i kana u prihranu po potrebi!
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Lani je bila godina puna kiše i vlage tako da herbicidi nemogu protiv toga.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Možeš ići s 15-15-15 u sjetvi, a poslije može malo i kana u prihranu po potrebi!

Tako sam si i mislio 15-15-15 u sjetvi i neko folijarno gnojivo koje bi preko leđne motorne šprice bacio na njega naravno sa zaštitom od korova kod sjetve !
uz kupovnu prihranu razmišljao sam si složiti tekući gnoj od koprive , preslice , bazge ...

Lani je bila godina puna kiše i vlage tako da herbicidi nemogu protiv toga.

slažem se prevelika vlaga
, ali zar se ne kaže da bi bilo dobro nakon nekog vremena i promjeniti vrstu zaštite da se neide dugo s istom zaštitom ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
ajd razmisli i o 7-20-30 ili još bolje o 5-20-30 S, odmah uz dodatak 20-30% KAN-a u sijačicu...
...nema potrebe za prihranom...grah uzima dušik sam, pa ga kasnije dušikom ne prihranjujemo...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
Odlučio sam posaditi desetak kila graha, pa onda to ostaviti za sjeme za sjetvu na proljeće.

Trebam nekoliko savjeta. Malo sam gledao po ovoj temi i vidim da sadite na kućice i u redove. Mala je površina i saditi ću ručno.

Na koliko razmak reda može biti najmanje? Ne planiram ga prskati niti išta raditi traktorom. Jel mu malo 30 cm?

Saditi u redove ili na kućice?
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Dilema ;) obranio bi grah uz redovnu zaštitu potiv korova kod sadnje , i mehanički da se uđe traktorom sadi se na 40cm (pneumackom mislim da mi je širina ok )e sad kakve Vi alate koristite naravno nešto što bi si mogao doma napraviti jel ima ko kakvu sliku da ga skopiram :) ili dakve ideje:

traktor štore 504: zamišljeno je da se ide u redove i 1-2 cm da se ulazi pod zemlju i čiste redovi od korova ideja slikica ili kako to vi radite ?

Odlučio sam posaditi desetak kila graha, pa onda to ostaviti za sjeme za sjetvu na proljeće.

Trebam nekoliko savjeta. Malo sam gledao po ovoj temi i vidim da sadite na kućice i u redove. Mala je površina i saditi ću ručno.

Na koliko razmak reda može biti najmanje? Ne planiram ga prskati niti išta raditi traktorom. Jel mu malo 30 cm?

Saditi u redove ili na kućice?

*moraš si prvo sam sebi pojasniti kako češ ga održavati da si prvenstveno olakšaš posao tj. kakv če biti kasnije obrada te naravno i dali imaš mjesta nekako se pokazalo oko mene po iskustu da je Kao bolje na kučice ali kad ljudi imaju i alate da si olakšaju posao sade i u redove da li češ ga zgrtati dizati na gredicu itd. tvoj plan je bitan

ja radim u redove i ne podižem ga jer nemam još š čime
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Ja sam sebi za takve radove složio ovo:







Za okapanje (špartanje) skidam ogrnjače i dodajem po dvije stražnje motičice, a ovakva kombinacija kao na slici služi za ogrtanje.:)
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
sini pre dobro mi to izgleda super je ali trenutno mi je to full komplicirano za napraviti tražim jednostavnu ideju nemo ra biti dugotrajna TVOJA JE TOP :icon_keel: ja sam početnik u tome ...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
imaju poluautomatske sadilice krumpira (mislim OLT-ove) borbeni komplet za okapanje i ogrtanje...s tim ja radim sve...da se toga naći na njuškalu po dvije-tri tisućice kunića...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
@CAPO ZG, obrada će sve biti ručno, od sjetve do žetve, traktorom se neće ulaziti. Mala će površina biti ove godine, prvi puta sijem.

Jel bi mu bilo preblizu da je red od reda 35 cm?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,660
U pravu si..i OLT ih je proizvodio..90% kopija slovenske.. i moja ima taj upravljač..koristio sam je i za, kultiviranje šečerne repe..jedan komplet motičica sam skratio tak da je išlo između redova. i to tri reda..dva s lijeve i jedan s desne strane, pa opet kad se okrene, bilo je gotovo šest redova stoga može i u grahu, samo se motičice moraju skratit.
 

klint

Novi član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
26
Pročitao sam prošle godine članak sa novosadskog instituta gdje piše da je idealan sklop graha 17*17cm,i saditi sjeme po sjeme ne u kučice.I probao ja tako prosle godine i ispalo super.LJepo je zatvorio redove i nije dao sanse travi
 

Najnoviji postovi

Na vrh