• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

Samkoh

Novi član
Tu od
15 Ruj 2017
Poruka
13
Kod mene nema te prašine i ostali primjesa posto je ovrsen ali bi morao napraviti nešto da ga mogu selektirati na par klasa po krupnoći. Neki selektor sa minimum tri sita ali problem je koja gustoća kojeg sita( mislim na promjer rupa). Nigdje kod mene nema selektor za grah samo za pšenicu. Čak sam razmišljao da to postavim odmah na vršilicu al možda je bolje napraviti zasebno drugi stroj.
 
Posljednje uređivanje:

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Nemora se selektirati po krupnoci jer sta ces s onim sitnijim prodavati ga jeftinije ili baciti.
Bitno je odvojiti primjesu zemlju,slamu,prasinu,lom ...
Ove godine mi je grah sitnijeg zrna tako da bi dobio puno manje krupnog zrna nego recimo lani.
Prije sam preko sita prosijavao grah i odvajao sitni od krupnog al to vise ne radim jer niko se ne buni a sam sebi skakati u stomak.
Bitno je da bude cist bez loma bez tamnih zrna,bez zemlje i to je to.
Masine su zakon jer olaksavaju posao pa nije lose tko ima neki selektor ili nesto sl.
 

Samkoh

Novi član
Tu od
15 Ruj 2017
Poruka
13
Pozdrav. Upravo iz tog razloga sam pravio vršilicu nigdje nisam mogao naći nešto povoljno s čime bi mogao odraditi posao na njivi. Ovako sad što se ujutro počupa do podneva ovši i idi kući. Uglavnom zadovoljan sam kapacitet vršilice ovakve nedovršene bez valjka za uvlačenje je prikolica sa produžetcima gažena neki 1.5 sat. Vjerojatno kad napravim još valjak da će se brzina udvostručiti. A ujedno će biti i krunjač za kukuruz. Dva stroja u jednom.
 

planin

Novi član
Tu od
24 Velj 2016
Poruka
20
Samkoh se već dao u serijsku proizvodnju vršalica. Pošto prodaješ ovu s pik-a?
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Brle11 slažem se s tobom i sa Samkoh.
Mene su najviše mučile polovice sad sam i njih uspio maknuti dalo bi se unaprijediti stroj još bolje ali jednostavno nemam vremena, uspio sam napraviti podrezivač graha i to ako bu radilo dobro biti će zakon, kombajn ču još doraditi sita, obuč ga iznutra u gumu (riješiti bubanj) i nekako složiti pick-up od utovarne prikolice...i teraj ☺️
 

Prilozi

  • IMG_20170805_191854.jpg
    IMG_20170805_191854.jpg
    84.1 KB · Pregleda: 122

Samkoh

Novi član
Tu od
15 Ruj 2017
Poruka
13
To je ista ona sa videa https://m.youtube.com/watch?v=GGptb4SSy0U nju ne prodajem samo sam stavio slike radi informacija posto još nije završena a to je prototip pa će mi koristiti za mjere i ako 90 % toga imam na papiru ali i treba meni za moje​ potrebe neću dočekati sezonu kao ove godine a da nije spremna. Planirao sam izrada nove iste ovakve s tim valjkom za uvlačenje graha nekih 2000 eura. Ima dosta tokarski radova i izrezivanja plehova na plazmi , perforiranje lima za sita itd koje ne mogu sam odraditi a te su usluge dosta skupe. Nešto ovako bi izgledalo kada bude gotovo
 

Prilozi

  • 862_1_20170516171745.jpg
    862_1_20170516171745.jpg
    9.7 KB · Pregleda: 77

Samkoh

Novi član
Tu od
15 Ruj 2017
Poruka
13
Ma imao sam problema svake godine. Živim u BiH a zemlja koju obrađujem je u Hrvatskoj. Pa svaki put vise provedem vremena na granici nego na njivi i ako je njiva udaljena svega 6-7 km od kuće. U to vrijeme je i vrijeme godišnjih odmora pa se provede 2-3 sata čekajući u redu na granici u jednom smjeru. Zbog toga sam morao riješiti nešto da mogu odraditi posao na njivi.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Pozdrav ljudi
Zanima me keber grah ili ti balon ,jel ima tko da ga proizvodi na više, imam par pitanja.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,670
dela se na mrežama, a ne voli vrućinu...tak ga cijelo ljeto lijepo cvate, a mladog bereš za Sisvete....bar je tak na kontinentu...i zove se žohar.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Znaći zasjenjeno voli a na koliko se sadi u redu kažu na 60cm u redu to mi malo puno.
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Jap Žohar još neki dan je bio na mreži, kasni grah ne voli vrućine a raste do neba....
 

Prilozi

  • IMG_20171106_192240.jpg
    IMG_20171106_192240.jpg
    52.1 KB · Pregleda: 119
  • IMG_20170909_104229.jpg
    IMG_20170909_104229.jpg
    82.5 KB · Pregleda: 111
  • IMG_20170909_104012.jpg
    IMG_20170909_104012.jpg
    81.1 KB · Pregleda: 102

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jel to onaj debeli crni? Kod nas ga zovemo košute. Nije tak ukusan ko trešnjevac pa smo ga izbacili iz uzgoja.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,670
Znaći zasjenjeno voli a na koliko se sadi u redu kažu na 60cm u redu to mi malo puno.

ja napravim flance i sadim ga na svakih 10 cm jedan flanac...zašto flanci, zato jer ima problema sa klijanjem u neidealnim uvjetima...ak je mokro i hladno oće strunut u zemlji pa nemam dobar sklop...ovak zakopam foliju i navodnjavanje, i po redu (jedan red na jednu foliju) posadim...objesim mrežu i pustim kaj naraste...
relativno je otporan na bolesti, ali svaka temperatura preko 25 stupnjeva prilikom cvatnje ga sj...mrda...
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Darijus orijentaciono koliko treba dugo da dobiješ flanac i s takvom sadnjom na 10cm u redu otprilike koliko se dobi zrna neki relevantan podatak recimo na 100 zasađenih biljaka
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,670
flanac spreman za sadnju 14-20 dana od dana sjetve...a koliko se dobije graha...he, he, he...nemam pojma...neš naraste...
meni je rentabilan zato jer ga na placu dilam po 50 kuna kilu i fin mi je doma za papat, inače ga nebi ni sadil...teško se lupi (mladi), kasno se bere...više minusa nego koristi...
 

suivho

Novi član
Tu od
25 Velj 2018
Poruka
7
Pozdrav,

evo moj prvi post ovdje i trebao bih savjet oko graha...

Planiram ove godine posaditi na nekih 300 m2, grah, koju biste preporučili vrstu, nešto što netreba mrežu za penjanje? i koja je potreban količina za sadnju te površine? na koji razmak ide i što bi bilo najbolje za pripremu pošpricati protiv korova i koja prihrana....
 

Najnoviji postovi

Na vrh