• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Zadnje što sam cuo za podravku bilo je 5kn,neznam jesu mozda podizali cjenu...... Tko ga moze proizvesti po toj cjeni?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,071
Za 5 kuna samo nekome mogu razbiti nos , mater i pet kuna pa skuplji im litar obične vode od kilograma pasulja.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Upravo da imamo najmodernije strojeve ta cijena bi bila opet ne prihvatljiva....
Udruživanje.... S kim i na koji način....
Ako neki trg. Lanci prodaju čak i po 10kn kg graha pa koliko su onda spremni platiti nama.
Proizvodnja graha opada i u okruženju susjednim zemljama tako da ta kultura sigurno neće doživjeti procvat.
Izgleda da će soja kod mene biti na njivi umjesto graha bar se neću patiti kao s grahom.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Izgleda da će soja kod mene biti na njivi umjesto graha bar se neću patiti kao s grahom.


Očito da nepratiš zbivanja oko soje kako misliš proizvest soju bez herbicida koji će u soji biti u potpunosti zabranjeni. Kod mene sa soje prelaze na stočni grašak.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Očito da nepratiš zbivanja oko soje kako misliš proizvest soju bez herbicida koji će u soji biti u potpunosti zabranjeni. Kod mene sa soje prelaze na stočni grašak.

Nemogu valjda sve zabraniti, jer za soju ima dosta herbicida

Ako zabrane za soju, što ce tek onda biti kod graha??
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Nepratim bas sve oko soje Al kako kaže kolega ima dosta herbicida za soju.
Herbicid za grah je veći problem i proizvodnja graha. Kod mene se najviše radi uljana repica jer su pšenicu mnogi zamijenili repicom.
Za sada je trend repica.
Ove godine je soja bila izvrsna kod mnogih a uglavnom soja je stabilna s prinosom i dobra pred kultura.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Nemogu valjda sve zabraniti, jer za soju ima dosta herbicida

Ako zabrane za soju, što ce tek onda biti kod graha??


Iz agrokluga:

Bit će poticane samo površine pod sojom gdje nisu korištena SZB?
Projektna ideja je usko vezana uz proizvodnju soje kao važne poljoprivredne kulturu. Štoviše, proizvodnja soje je, kao kulture koja "fiksira dušik", posebno poticana (čl. 32. Pravilnika o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2018. godinu, NN 19/2018).

Pretpostavlja se da su površine pod sojom u RH posljednjih godina udvostručene zahvaljujući upravo ovom poticaju. Međutim, prema izmjeni istog Pravilnika (čl. 5., NN 42/2018), za potpore za "ekološki značajne površine" poticat će se samo proizvodnja soje na površinama gdje nije dopuštena primjena sredstava za zaštitu bilja (SZB).
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Proizvodnja soje bez herbicida.......ajme majko pa i ovako je teško riješiti ambroziju lobodu i sl.
vidio sam par ekoloških soja......trava je bila tolika da se soja nije ni vidjela....čovjek je vršio tjedan dana tu parcelu s tim da je sjebo i kombajn polomio je slamotrese jer je se kombajn gušio u tom korovu....a tek ovršena soja mogao si već sutra na njoj skuhati kavu koliko je bilo sjemena ambrozije.....

Što se tiče soje i tog pravilnika to se odnosi na velike proizvođaće 30 ha i više oni moraju imati 5 posto soje pod ekološkom proizvodnjom.
Tako da manji proizvođaći nemaju problema.....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Min. povrsina za primjenu ezp-a je 15 ha koliko znam. Sto ljudi siju soju da zadovolje tih 5% nece se smijet primjenjivat herbicidi ali ako sijes nesto drugo da zadovoljis propise, a sijes soju kao obicnu merkantilu hebicidi su dopusteni kao i do sad.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Tema je zamrla o grahu..... Možda je ova godina mnogima pomrsila račune.
 

Sremac1

Aktivni član
Tu od
13 Stu 2017
Poruka
291
Zašto misliš da je pomrsila?Zbog čega?Kod mene je sve u redu sa zelenim grahom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,071
I kod mene je za sada sve ok osim što ću opet imati borbu sa travom jer mi vrijeme nije dozvolilo pravovremeno prskanje.
 

Samkoh

Novi član
Tu od
15 Ruj 2017
Poruka
13
Pozdrav vi ste dobro ja nisam još ni posijao

Kiša i hladnoća nikako da se posije.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,071
Ja sam posijao nešto možda malo i prerano nekih 0,3ha , dosta se patilo na hladnoći i usporen mu je rast , ali zato trava cvjeta.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
ima još do 20. 6. vremena za sjetvu...al čemu hranit lovcima...ja laganini odustajem...
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,185
Srneca divljac i zec....obozavaju sve sorte grahorica...🙃!!!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,071
ima još do 20. 6. vremena za sjetvu...al čemu hranit lovcima...ja laganini odustajem...
Ja sam jednom posijao eksperimentalno parče posle pšenice i uspjelo je .
 

Najnoviji postovi

Na vrh