• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Da li si išao sa osnovnim prskanjem nakon sjetve a da to sredstvo nije namijenjeno strogo za grah pa da ga to pati ?
Išao sam standardnom primjenom za grah prije nicanja,kao i svake godine prvo sam mislio da kako sam špricao susjedu kukuruz pa da je vjetar maglicu bacio na grah i da sam ga skurio ali vidi da se to sad dešava i na drugim parcelama kod kojih nije ništa tretirano...
Tu kod nas se izmjenjuje kiša sunce...
 

Prilozi

  • IMG_20200604_204740.jpg
    IMG_20200604_204740.jpg
    61.3 KB · Pregleda: 24
  • IMG_20200604_204740.jpg
    IMG_20200604_204740.jpg
    61.3 KB · Pregleda: 26
  • IMG_20200604_202931.jpg
    IMG_20200604_202931.jpg
    70.5 KB · Pregleda: 26

Sremac1

Aktivni član
Tu od
13 Stu 2017
Poruka
289
Da ti nije ostalo u prskalici malo tog herbicida za kukuruz sto si prskao? Djeluje mi bas tako a ne kao bolest, jer se ne bi tako brzo sušio od bolesti.
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Nakon kukuruza nisam špricao grah i ja sam pomislio da mi nije s kukuruza odnjelo na grah ali suše se parcele koje nisu ni blizu tretiranja bile probat ću napraviti zaštitu pa ćemo vidjeti što se to dešava...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
I kod mene jedna parcela jako loše izgleda. Peviše vlage je uzelo svoj danak.
Tek sam juče uspio dati zaštitu sa bakrom ali prekasno.
Kiše mi nisu dale prije da špricam.
 

Jourek

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2014
Poruka
166
Evo mojeg, malo mu sunca fali.
 

Prilozi

  • IMG-20ac9619782e765374765900f0614f08-V.jpg
    IMG-20ac9619782e765374765900f0614f08-V.jpg
    67.1 KB · Pregleda: 26

Sremac1

Aktivni član
Tu od
13 Stu 2017
Poruka
289
Izgleda mi odlično. Dosta je bujniji od mojeg. 👍
Na kojem je to razmaku sađeno?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Jourek

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2014
Poruka
166
8 cm može Gaspardo minimalno sa pločom od kukuruza. Imam problema sa puževima, dosta su aktivni.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Nakon kukuruza nisam špricao grah i ja sam pomislio da mi nije s kukuruza odnjelo na grah ali suše se parcele koje nisu ni blizu tretiranja bile probat ću napraviti zaštitu pa ćemo vidjeti što se to dešava...
Iz arhiva Savjetodavne službe:
Uzrok žućenju i sušenju graha zapravo nije plamenjača već je to najčešće fuzarijsko venuće (Fusarium solani) te nekroza korjenova vrata (Rhizoctonia solani). Uzročnici obje bolesti žive u tlu i u konačnici dovode do propadanja korijena. Zbog toga biljke zaostaju u razvoju, lišće im najprije požuti, a zatim se osuši. Biljka neko vrijeme životari, a zatim se u potpunosti osuši te grah u eventualnim mahunama prisilno dozrijeva. Do zaraze dolazi kada mlade biljčice rastu u vrlo vlažnom tlu. Optimalna temperatura za Rhizoctoniu solani je 18°C dok Fusarium voli višu temperaturu (22-32°C) i kiselije tlo.
Najvažnija mjera zaštite od navedenih bolesti je plodored. Niti jedna zaštita folijarnom primjenom fungicida neće dati rezultat stoga nema smisla koristiti fungicide.
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Iz arhiva Savjetodavne službe:
Uzrok žućenju i sušenju graha zapravo nije plamenjača već je to najčešće fuzarijsko venuće (Fusarium solani) te nekroza korjenova vrata (Rhizoctonia solani). Uzročnici obje bolesti žive u tlu i u konačnici dovode do propadanja korijena. Zbog toga biljke zaostaju u razvoju, lišće im najprije požuti, a zatim se osuši. Biljka neko vrijeme životari, a zatim se u potpunosti osuši te grah u eventualnim mahunama prisilno dozrijeva. Do zaraze dolazi kada mlade biljčice rastu u vrlo vlažnom tlu. Optimalna temperatura za Rhizoctoniu solani je 18°C dok Fusarium voli višu temperaturu (22-32°C) i kiselije tlo.
Najvažnija mjera zaštite od navedenih bolesti je plodored. Niti jedna zaštita folijarnom primjenom fungicida neće dati rezultat stoga nema smisla koristiti fungicide.

Ok sadio sam ga na polju koja je bila livada a i vidim da je susjedima po vrtovima ista stvar ta napast se širi i na ostalo povrće i na krumpir itd.previše vlage a niske temperature nešto sam pošpricao s bakrom a nešto sam ponovno obradio i posadio vidjet ćemo što će biti....
🤔
 

Sremac1

Aktivni član
Tu od
13 Stu 2017
Poruka
289
Prijatelju to nisam vidio u životu a posebno ne na grahu. Neznam koliko ti je toga zahvatilo njive tj da li se isplati riskirati prskati cijelu njivu ili samo dijelove gdje su najbrojniji. Mislim, ne valja sada prskati grah dok ne završi cvatnju. Nije problem naći sredstvo protiv puževa.

Kažem, ima sredstava dosta. METAREX INOV
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Jourek

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2014
Poruka
166
Prskati čime? Pužomor je 53 kn/kg, parcela je 800 čhv, uska i duga. Koliko mogu kombiniram pepeo i pužomor. Ove eko mjere su neizvedive jer sam zaposlen. Budem poslikao da vidite kako su dečki gladni
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh