• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Ova godina bi mogla biti plodna, barem sudeći po ovo tjednim prašenjima.
Ne znam kaj je to za mjesečeve mjene ali krmače prase ko lude :)
 

Prilozi

  • DSC_0200 (Large).jpg
    DSC_0200 (Large).jpg
    32.3 KB · Pregleda: 133
  • DSC_0201 (Large).jpg
    DSC_0201 (Large).jpg
    44.1 KB · Pregleda: 138
  • DSC_0202 (Large).jpg
    DSC_0202 (Large).jpg
    44.1 KB · Pregleda: 119
  • DSC_0203 (Large).jpg
    DSC_0203 (Large).jpg
    45.9 KB · Pregleda: 130

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Nek tak rodi kukuruz i ječam...:icon_pray:
 

Prilozi

  • DSC_0204 (Large).jpg
    DSC_0204 (Large).jpg
    45.8 KB · Pregleda: 102
  • DSC_0205 (Large).jpg
    DSC_0205 (Large).jpg
    43.2 KB · Pregleda: 99
  • DSC_0206 (Large).jpg
    DSC_0206 (Large).jpg
    44.6 KB · Pregleda: 103
  • DSC_0207 (Large).jpg
    DSC_0207 (Large).jpg
    47.7 KB · Pregleda: 103

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Trebas samo riskirati i kupiti dobre nazimice. One lose treba odmah rjesavati jer samo stetu čine i oduzimaju volju za rad :(sweat):
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Tocno to ljudi se meni cude kad ja kazem da smo dali 20kn/kg za nazimice..ali one ostanu suprasne i uvijek imaju velika legla:pig:
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Trebas samo riskirati i kupiti dobre nazimice. One lose treba odmah rjesavati jer samo stetu čine i oduzimaju volju za rad :(sweat):

Bi covijek i kupil kvalitetne nazimice,evo ako nikaj drugo ja bi bil prvi da znam di ima kvalitetno.bas si mi ti spomenul da iz austrije,ali dalje odgovor nisam dobio tak da svejedno neznam..
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Dalibore , to je to , tako to treba biti a ne kao prošle godine ( ne ponovila se prošla godina) .

Evo ista situacija je kod mene , odojaka sve puno , krmače prase od 10-21 komad.( nekih 14 kom prosječno je odbitih ljepih prasadi . Sad dobro dođu i one koje manje oprase pa se k njima doda višak od neke druge krmače .
Ja nisam ni prošle godine imal probleme , sve ostajalo bređe i ljepo prasilo , ali ne toliku količinu , do 15kom je bil maximum , a sad dok je zdrava godine opet legu masovno , i što je zanimljivo porođajna težina je jako jako dobra makar legu više od 15 komada.

A što se tiče kvalitetnih nazimica , ja imam sad 7 krmača oprašenih baš za rasplod , dankinje i nešto vlastiti uzgoj njemački landras.

Na dankinje je pripušteni nešto landras nešto jokšir , a na moje čistu liniju landrasice pripušten je landras. Znači robe za rasplod ima ako je tko zainteresiran , i to top robe kvalitetne .
Nešto več imam naručeno tj. rezervirano za nazimice . ( prodajem ih dok imaju 35-40 kg , onda se najljepše vidi koja je kakve forme i sve ) a sad krečemo u izgradnju još jednog objekta da možemo hraniti nešto tovljenika cca 50 kom , tj. nazimice sa sebe i tako za koga da oče da budu za pripust.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Ma nije tak strasna bila prosla godina, dva mjeseca su samo bila kriticna.
I ja sam odlucil ostavljati svoje nazimice jer vidim da Austrijanci imaju malo "prelabavu" selekciju.
Odabral sam 10 najboljih krmaca na farmi i poceli smo pripustati nekaj sa Landracom a nekaj sa Joksirom.
Ove Dankinje su nevjerojatne kaj se broje prasadi tice. Jedna je oprasila 26 zivih i tri mrtva, nismo mogli vjerovati. Jedino ne znam kakva je mesnatost kod njih. Nikak da ih markiramo i popratimo mesnatost na klaonici.

Mali plavi, sori ak ti nisam dal kontakt ali mislim da ako uzmes od Matije Casea sigurno neces pogrijesiti.
Evo i kontakta za Austrijnke; gosp. Raimund 0043 664 8155 543, govori engleski i njemacki.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Pa da i nije bila tak strašna, samo velim da treba stavljat mikofixatore i sad kad si mislimo da je dobra kuruza i sve , a mikotoksina ima svugdje .
Mi stavljamo mikofixator več 14 godina u hranu .

Najbolje je ostavljati svoje nazimice , ne navučeš si nekakve bolesti ili šta več.
Mi koliko vidimo , naše nazimice tj. krmače su bolje nego neke koje smo kupili od nekoga prije .
Ove dankinje što smo dopeljali su top krmače, ali više nečemo ništa kupovati , sad održavat krv , od njih si ostavit nazimice i to je extra roba , samo landras - jokšir i to je roba ajnc a.

Vjeruj mesnatost je jako jako dobra, tovljaču kojemu tržim odojke nikad mi neče reči koja je mesnatost , samo veli da je vrhunski . On trži tovljenike po 11 kn + pdv trenutno , a do sad je imal po 12 kn cjenu sa mesarom.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,741
Dečki da li vi to umjetno pravite ili inate svoje neraste. Slažem se da je najbolje ostavljati svoje nazimice jer ja joj znam bar tri generacije unatrag a i nju znam od prvog dana pa se zna šta ostavljaš. Selekcija i je da biraš najbolje ili približno tome.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Selekcija zna bit ponekad nezgodna...
Dve krmace koje imam su iz istog legla,othranjene u istim uvijetima,znaci dve sestre,sad su trece prasenje.... jedna ima 200kg druga 300. E sad zanimljivo je da ova prva od 200 puno bolja... bolja prasenja ,vise pazi na prasce a cak i njeni prasci budu bolji... tako da sam izgled nemora znacit puno.Inace drzim par komada, i nehranim po nikakvim recepturama i nemam nikakve posebne uvijete al opet u svom tom amaterizmu zive puno bolje nego ove na farmama... imaju dovoljno mjesta,izlaze van,dobivaju frisku djetelinu,koprive ...cim vegetacija krene.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,741
E sada na tom tvom primjeru vidiš da selekcija ima smisla. Za dalje ćeš ostavljati od ove druge jer ima pozitivnije karakteristike. Nije selekcija samo to da uspiješ dobiti svinju od 500 kg, a sve druge karakteristike su joj loše.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
budem uzimal nekaj nazimica kroz neko vrijeme,moram sprazniti tovilišta,sad još čekam par dana da podrastu odojci,pa da ode tih 20-25 kom kaj imam manjih,jer nemam prostora,pa se prodaju tovljenici nekaj da se oslobodi mjesta na rešetkama..

ajde sad kad ste tu koji se bavite naveliko svinjama,mislim konkretno na Matiju i Adonisa,a slobodno i ostali napišete koji se na više bavite time.. ako nije tajna da napišete glavne sastojke sa čime ih hranite,koje dodatke im dajete itd.koji dodatci naisplativiji,od kojih je največa korist u ishrani itd... znam da svega ima u temu ali ipak mislim da bi bilo svima jednostavnije da sve u dva-tri posta nego čitat cijelu temu. več ako smo tu jedni drugima da pomažemo i saznamo korisne stvari,pa bi vas molil ako nije problem ili tajna da napišete glavne sastojke hrane i ostale sitnice koje mogu mnogo pridonijeti razvoju proizvodnje i poboljšanju kvalitete
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,741
Zašto bi neka dobra receptura bila tajna. Ja uvijek gledam da ako sam sebi nešto dobro napravio to napravim i drugom. Evo ja sam ove zime prvi put sam sve doma mješao i na taj način sada hranim drugo leglo. Sa oko tri tjedna sam im po podu davao od Pehre starter za odojke i to 100kg. Zadnju vreću sam počeo mješati sa smjesom koju sam sam pravio i to tako da sam mješao 3kg Vamaksa, 10kg soje, 20kg ječma, oko 20kg zob i tritikal i do 100kg kukuruz. Cijena Vamaks plus soja je oko 40kn.Najboljeg iz legla sam klao sa sedamdeset dana i imao je 26 kg čistog, a najlošijeg sa par dana preko tri mjeseca i 19kg čisti. Ostali prosjek živi 30kg u starosti od 2,5 do 3 mjeseca.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Decki nema nikakve tajne .
Evo recepture :
suprasne :
Kukuruz 58%
Soja 10 %
Jecam 29 %
Premix 3 %

Dojne :
Kukuruz : 51%
soja : 18%
Ječam : 27%
Premix : 4%

Premixi su od Likre. Druge dodatke za krmace ja ne koristim.
Ako imas kvalitetni kukuruz i jecam nema potrebe za nikakvim dodacima.
Isto tak bez sojine sacme tesko mozes postici dobre i trajne rezultate u bilo kojem uzgoju.
 
Posljednje uređivanje:

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Koje smjese koristite,preporucate tj. Koji mix hrane se najbolje pokazao za odojke i opčenito za svinje za tovljenje?
Ja prvenstveno koristim
50%kukuruz
25%ječam
10%soja
5%pogače od tikva
5%tritikal (jos mi ga malo ostalo pa sparam)
Ostalih 5% dodajem još minerale,malo soli..

I to dobivaju svi od 10 na dalje kg samo suprasnim krmacama jos malo dodajem soje kao i malcima nakon odbiča

Nemrem se žaliti na prirast jer lijepo jedu,ali proslogodisnjim kukuruzom je bilo blago receno katastrofa..
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
eto i od mene :
za krmače od Panta S22
suprasne

kukuruz 55 %
ječam 10%
tritikal 15%
zob 5%
grašak 10%
lucerna 2%
premix 3%

dojne
kukuruz 50%
ječam 10%
tritikal 10%
soja 15%
grašak 5%
zob 5%
premix 4%
lucerna 1%


po odbiču odojaka ide predstarter Panto Wean , pa poslije starter Schaumann SF200 ili Panto Superkombi a završno Panto F16 (premix)

40% kukuruz
20% soja
15% ječam
10% tritikal
5% zob
4% F16
5% posije
0,5 % kiselina
0,5 % Schauma tox (mikofixator)

eto to ja koristim
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Evo moje recepture

Suprasne krmače

ječam 25%
tritikal 15%
zob 5%
pšenica 10%
kukuruz 42%
premiks Milkivit 217 3%
mikofiksator Mikofix Biomin


Dojne krmače

ječam 20%
tritikal 10%
zob 10%
pšenica 15%
soja sačma 10%
kukuruz 33%
premiks Milkivit 217 3%
mikofiksator

odojci na odbiču i 3 dana poslje odbića

Panto predstarter

poslje do 30 kg

ječam 25%
pšenica 15%
soja sačma 18%
tritikal 5%
kukuruz 30%
Milkivit winer 7%
mikofiksator Mikofix
cinkov oksid

to je moja receptura
 

Najnoviji postovi

Na vrh