• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tanjurača

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
da rus je visok a kako bi to išlo sa nekim nižim traktorom,
 
R

Ratarko

Guest
@zjockoo

Ma vidio sam i ja da ima nešto ali nisam skužio da je feder , super .
Zar ti Rus toliko puno diže zadnji kraj tanjurače u odnosu na prednje tanjure , govorim o toj istoj slici o kojoj smo več pričali , to je predpostavljam gornja poluga u radnom položaju , nisi ju max. skratio , jeli tako ?
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Bobo, sviđa ti se? Napraviš si to sam doma kao što sam i ja, na IMT, pa če bit zvijer :lol: Evo, kad si to ti, napravim ti nacrt ak češ radit tako nešto. :lol:
Sad češ vidjet još kad stavim utege naprijed; več su u izradi, no nikako da dovršim, ovih dana mi obaveze s vojskom i faksom oduzimaju sve vrijeme...
Pa, možda bi bilo dovoljno i u dva prolaza, no ja uvijek napravim tri tako da dobijem lijepu ravnu površinu i da bude svugdje jednolika razmrvljenost. Poslikat ču završenu parcelu po danu, čim stignem, pa da vidiš. Puno ljudi mi nije vjerovalo da je to obrađeno bez sjetvospremača, al eto, stvar super radi. Evo skice načina rada sa ovom tanjuračom:
Obrisan neispravan link.

Da, dosta ih diže, no opet trebaš računati i na to da su u rasklopljenom položaju zadnji diskovi dobra 2 metra iza traktora pa i tu dobivaju na visini. Možda se to malo ljepše vidi iz drugog kuta:
Obrisan neispravan link.

Kad ih spustim one su potpuno ravne s obzirom na tlo. Poravnam si ih doma na asfaltu prilikom prikopčavanja i onda tako radim.
 
B

Bobo

Guest
Hehe, napravio mi je susjed na ursusu 335 prednji hidraulik i ralicu... Sad cu ti staviti i slike. Princip dizanja i spustanja je da se upisas od smijeha, a sto ej najgore, stvar radi odlicno!

Da sam uzeo dvosmjerni uljni prikljucak, iskemijao bih i ja neki hifraulik naprijed, ne boj se ;)
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Dvoradni cilindar trebaš samo ako češ ga koristiti za ravnanje zemljišta jer ti onda težina ralice neče biti dovoljna da pobere tvrđe slojeve; no ima i za to rješenje, staviš radni nož u horizontalniji položaj, kao što su to noževi na plugu, pa se on sam vuče dolje, al naravno, ima caka oko toga...onda ti neče biti dobra za snijeg jer kad s takvim nožem opičiš neki šaht, beton i sl polomit češ sve živo i svinut si ralicu. (znam iz iskustva)
Kao što rekoh, ovisi za što trebaš...
 
B

Bobo

Guest
Imageshack me nesto zeza, ali on ima sistem podizanja preko zadnjeg hidraulika preko dva lanca i poluge. Sve ce ti sa slika biti jasno, i vidjet ces koliko je ralica zapravo jaka...

Nasipali smo put do seoskog groblja i ursus gura sve zivo pred sobom. Jos ja od 120 kg stanem na ralicu da dublje ide i gura mali bez problema.

Najprije je susjed htio staviti jednoradni cilindar, ali ga nije mogao jeftino nabaviti, pa se odlucio za "jednostavnije rijesenje" ;)
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Sve je jasno! Stražnja hidraulika je neupotrebljiva dok se koristi prva!
 
B

Bobo

Guest
Tako je! A i sto bi radio sa straznjom hidraulikom dok je ralica na traktoru...

To je, pogadjate, isti onaj traktor koji ore sa 3x10" plugom. Lik se voli igrati s aparatom za varenje i brusilicom.

Ralica je trebala biti cijela metalna, i daska je "privremeno" uglavljena, i tako je i ostala, posto ove godine nije bilo snijega.

Mozda se i vidi na jednoj od slika, ali na ralici sa svake strane ima i dva okretna kotaca sa kontenjera za smece, i s njima postelava visinu kad cisti snijeg po selu, de ne dere po asfaltu...

Ideja je super, samo kazem, nije bilo snijega, pa je morao samo zemlju gurati i ravnati njive ralicom.


Ja sam iscupao staru tresnju koja je bila na sred jedne njive i dodjem sutra i rupa zatrpana, ne pozna se gdje je tresnja bila. Susjedu bilo dosadno, pa se isao igrati malo...
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Sve u svemu, dobro je ispalo. Možda da stavi malo boje... jasan je princip podizanja; dobra ideja dok nema mogučnosti za direktno hidraulično rješenje. Jedino što vjerujem da ga baca u stranu kad sa zakošenom ralicom ide na veču hrpu kao na slici. Prednja vuča čini čuda oko toga. Možda da stavi poluokrugli lim umjesto ravnog - jači je i dobit če na snazi zbog kotrljanja materijala ispred ralice; manji je otpor.
Inače ok za manje domače poslove.
 
B

Bobo

Guest
Sad je na ralici drvena daska koja je stavljena "privremeno". Plan je bio da stavi od nekog bojlera ili necega slicnog...

Samo nije ove godine bilo potrebe da se daska mijenja, pa je ostala drvena unutra.

Kad gura hrpu kao na slici, malo ga sasvim odnese u stranu, no smotas volan u kontru, i slabiji popusta...

Trebala je i obojana biti, ali to ce biti kad se uklone djecije bolesti i kad se stavi lim umjesto drvene daske...

Eto vidis da nisi jedini koji izmislja prednji hidraulik na traktoru.

A znas sto je najgore? Sad planira kako da napravi prednji kardan i da okrece sijeno na taj nacin ;) Kaze da mu je ursus u rikverc prespor, a da kad normalno ide ugazi suho sijeno u movcvarno tlo, pa ga onda okrene i sijeno trune...
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Pa ne kažem da sam jedini, svaka čast, nije to meni žao, sasvim suprotno. Ja sam tu ako treba kakva pomoč. Usput imam mu i rješenje za to :lol: .
Neka samo sa original kardanskog priključka spusti lančani prijenos i osovinom ga prenese naprijed, a osovinu pričvrsti sa dvije prirubnice na donji dio traktora; tako neče trebat radit zasebne izvode, a omjer brzine če biti isti. Nacrtam ti shemu sutra ujutro ako nije jasno; sad mi se previše spava da bi to išao raditi no jednostavo je i relativno jeftino. Javi tu na forum pa ti nacrtam.
 
B

Bobo

Guest
Nema potreba. planirao je napraviti tako kako si ti rekao, ali se sjetio boljeg nacina. Posto njegov ursus ima duplu remenicu za kompresor, on je smislio nacin da preko tog remena od kompresora pogoni kardan naprijed, i tako nece nicemu smetati. a ovaj prvi nacin je trebao biti preko pogona od strizne kosilice, ali bi smetalo...
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Hmm...ideja je ok, no neka provjeri da li prema kompresoru ima dobar omjer brzine i što je još važnije da li ima dovoljno snage kod tog prijenosa da bi pogonio priključke.
 
B

Bobo

Guest
Ma ne prema kompresoru, nema kompresor veze s tim, direktno s radilice bi remen pogonio kardan. Za sad ima iste dimenzije remenica, tako da okretaji radilice=okretaji prednjeg kardana :!: :?: , no dao se u racunanje omjera da ima jednaku brzinu vrtnje kao i nazad. Tako da ce na radilici biti manja koja ce pogoniti vecu, i onda ce s te osovine manja opet pogoniti vecu. I sam znas da se kod takvog sistema nema manjka snage.

Kad napravi, opet cu poslikati i stavim slike na forum.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
e ljudi jel možete pomoči savjetom?ovako:
danas kad je brat krenio tanjurati,primijetimo da se na jednoj osovini tanjuri klimaju,tj.nisu pritegnuti...uzmem ključ i pritegnem šaraf na osovini koliko sam mogao,ali opet ništa..stavim dvije podloške(šajbe) i probam priteči i opet ko' da nisam ništa radio...
inače tanjrača je za ferca,20 diskova,olt.pomagajte..
 
B

Bobo

Guest
Mozda je osovina pukla...


A ako se radi o jednoj od prednjih baterija, pogledaj je li ti na suprotnoj strani od sarafa ona hrpa gusa. To se tokom godina rada zna toliko potrositi jer jedan struze o drugi i jadnostavno spadne u njivi i zatanjuras ga. Moj ujak je tako zatanjurao svoj...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ma to mi stari govori,da je potrošen taj klin na drugoj strani...
 

Najnoviji postovi

Na vrh