• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tanjuranje

R

Ratarko

Guest
Bilo je tanjuranja ovih dana , jedno 60 ha sam napravio.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
jel to Drava 52. po izgledu brazde tu bi moglo sa krimlerom i teškom drljačom Å ta se sije na toj tabli
 
R

Ratarko

Guest
Tanjurača je STT - 60-W , ima 60 diskova možeš ju pronači na http://www.olt.hr

Ako malo bolje pogledaš drugu sliku od tanjuranja vidjet češ onu uskolisnu travu koja se jako teško riješava sa zubačom ili sjetvostpremačom zato sam tanjurao. Tu bi trebala biti soja .
 
F

Fleki

Guest
Ratarko kaže:
Tanjurača je STT - 60-W , ima 60 diskova možeš ju pronači na http://www.olt.hr

Ako malo bolje pogledaš drugu sliku od tanjuranja vidjet češ onu uskolisnu travu koja se jako teško riješava sa zubačom ili sjetvostpremačom zato sam tanjurao. Tu bi trebala biti soja .

Kakva daljnja obrada slijedi poslije tanjuranja ?
 
R

Ratarko

Guest
Najvjerojatnije sjetva soje.
Sijem sa ovom sijačicom ali zatvorim svaki drugi red.

Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Do sada sa Torpedom RX 170 , ide do 8 km/h onda više nema snage traktor.
Dnevni učinak je 13-15 ha sa tim da možeš sijati u brazdu ako želiš onda je učinak 10 - 12 ha na dan.
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Lijepa kombinacija!

Pa je , jedna od najeftinijih kombinacija za sjetvu na tržištu ali prilično efektivna.
Radi sjetvu samo jedan čovjek , potrebno je samo prije sjetve drugim traktorom dovuči prikolicu sa sjemenom i jedan čovjek dalje radi. Kombinacija Gaspardo sijačice sa Maschio rotodljačom mi za sada zadovoljava potrebe i sa njom sijem pšenicu , ječam , soju i uljanu repicu.

Možda u budučnosti nabavim neku no-till sijačicu jel prije ove sijačice moram napraviti jedan trag teškom tanjuračom ako sijem u jesen iza soje , suncokreta , kukuruza ili repe . No-till sijačica bi išla bez te predoperacije tanjuračom. Å teta samo što ju ovdje nitko nema da vidim kako bi takva sijačica radila u praksi jel teško je kupiti neki stroj " napamet ".
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Prije dvije godine tu u Baranji točnije druga i treča tabla uz cestu Osijek-B. Manastir. Bio je strnjak i trava do kabine od JD 4755 kada je orao tu crnicu a brazde su izgledale kao da režeš slaninu, samo su se valjale iza pluga. poslje sunce upeklo stršno je izgledalo. Tu je sijan ječam u jednom prohodu bez ikakve predpripreme. Belarus 820 sa rotodrljačom Eberhard i sijačicom Fiona 250 je htio da se prevrne i ja u njemu a iza za nepovjerovat ravno sitno milina,. mislim da bi tako bilo i kod tebe ratarko na toj njivi samo da je proči sa zubačom ili krimlerom da zatvoriš brazdu
i sprječiš isparavanje vode
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Zaboravih da kažem tetak ima JD 6900 130ks i radi sa rototilerom Krone 3mtr i sijačica Amazone ili Olt Psk 4 reda a rototilerom je teže raditi nego sa rotodrljačom zbog različitog načina okretanja radnih organa
 
R

Ratarko

Guest
@zvona

Prije par godina sam takvu sličnu njivu obradio samo sa zubačom i ostalo mi je dosta uskolisnog korova koji se nije vidio pri sjetvi ali je za sedam dana bio nekoliko centimetara visok. Od onda se bojim zubače zato što sam vidio da ona " profula " neke korove ( pogotovo travnate ) i onda mi stvaraju probleme . Ovaj puta sam se odlučio na tanjuranje ( i to dublje nego je ustvari bilo potrebno ) baš iz toga razloga . Da li sam dobro napravio godina če pokazati kao i do sada , nikad neznaš sve i stalno se učiš na svojim greškama ...

Ovo za rototiler sve stoji , vidio sam ga u radu i radi bolje nego rotodrljača , pogotovo po suhim busama , po mokrom ( blatu ) ne.
 
R

Ratarko

Guest
O ukusima se ne raspravlja , mislim da rototiller bolje sitni tvrde buse .
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Baš sam danas tanjurao za sjetvu jarog ječma, pa sam se sjetio da vas
pitam, dali je tanjuranje u smjeru kojem je bilo oranje najbolje, ili to uopče nema veze, ja uvijek tanjuram tako jer mi se za prvi prohod čini
nekako bolje, ?
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Svakako ču pokušati :lol:
Posudio sam tanjurače od susjeda, ali mi se to baš ne sviđa, jer one sada,
kako mi velimo, vade mokru zemlju.
Imam sjetvospremač Knoche 3 m kombi max, ali ga ovaj moj stari trak
ne može diči. :(
 
R

Ratarko

Guest
robi kaže:
Baš sam danas tanjurao za sjetvu jarog ječma, pa sam se sjetio da vas
pitam, dali je tanjuranje u smjeru kojem je bilo oranje najbolje, ili to uopče nema veze, ja uvijek tanjuram tako jer mi se za prvi prohod čini
nekako bolje, ?

Ponekad tanjuram pod 90 stupnjeva na pravac u kojem je orano , samo jednom ili dva puta sam tanjurao dijagonalno , uvijek tanjuram u pravcu brazde . Vidio sam dosta ljudi da tanjuraju dijagonalno , to se najčešče radi da se zatanjuraju jarci pa je sjetva kvalitetnija .
Ako oreš sa plugom okretačem onda nemaš slogova odnosno jaraka pa nema potrebe za dijagonalnim tanjuranjem jedino ako u startu znaš da moraš napraviti dva ili tri traga tanjuračom a tanjurača ti pravi grobove na sredini onda je dobro iči dijagonalno da poravnaš njivu od tih grobova . Uh , kolika rečenica :shock:
 
B

Bobo

Guest
Jucer sam otisao na selo s namjeroim da potanjuram 3 komada zemlje koju smo kupili, kako bih ih sastavio u 1. Dakle, jako je lose bilo poorano, posto prijasnji vlasnik nije znao orati, pa je jako plitko orano, a i zemlja nije nikad duboko radjena...

Na slikama se vidi otac kako tanjura, da se ja malo odmorim (moz mislit, htio je samo vozit novi traktor).

Imam i dva video clipa, ali posto je mobitelom slikano i snimano, na clipovinma se ne vidi nista, tako da sam od njih odustao...

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 

Najnoviji postovi

Na vrh