• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tarup

R

Ratarko

Guest
Bilo mi je dosadno pa sam malo otišao korov tarupirati , eee onda sam polomio kardan pa sam bio ljut i vratio se kuči da bi sada opet bio sretan jer nemam drugog kardana pa ne moram više raditi :lol: 8)

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Besposlen pop i jariče krsti tako i ti :lol: :lol: :lol:
 
R

Ratarko

Guest
zvona kaže:
Besposlen pop i jariče krsti tako i ti :lol: :lol: :lol:

To za popa nisam znao :lol:
 
B

Bobo

Guest
Cekaj malo...

Nabavio si "trokut" kako vidim ;)

Eto sad i to imas...
 
R

Ratarko

Guest
Bobo kaže:
Cekaj malo...

Nabavio si "trokut" kako vidim ;)

Eto sad i to imas...

Eee , nisi pratio temu Potražnja do kraja 8)
 
P

paor

Guest
kakva ti je to livada

kardan ti baš i ne djeluje nešto robustno

nikad nisam načistu na koju stranu je ispravno metnuti kvačilo kardana
 
R

Ratarko

Guest
paor kaže:
kakva ti je to livada

kardan ti baš i ne djeluje nešto robustno

nikad nisam načistu na koju stranu je ispravno metnuti kvačilo kardana

Ma nije to livada , to je jedan prostor gdje dovozim repu na jesen i gdje pravim lager .

A ovo sa kardanom i kvačilom ima svoje zašto :D
Ajde probaj još malo razmisliti zašto je tako okrenut kardan a ako ne znaš naravno da ču ti odgovoriti ali sigurno češ se sjetiti :D
 
B

Bobo

Guest
Vis, ja bih rekao da je svejedno kako okrenes KRIKET na kardanu.

Kvacilo na kardanu je drugi uredjaj, a ovo se po katalozima zove kriket...



Mozda si ga tako okrenuo da malcer kad usporava okrece samo taj jedan zglob, a ne cijeli kardan do zgloba...

Bar mislim da smijer vrtnje nema veze sa ovim slucajem...
 
P

paor

Guest
a hebiga, ja več godinama takav kardan stavljam na silokombajn, a okrenem ga kako kad
ovo Bobino objašnjenje ima neke logike, ali nije mi to toliko presudno, ili...

kriket??wtf
 
B

Bobo

Guest
Kvacilo proklizuje u obadva smijera, dok kriket proklizuje samo u jednom smijeru i u tom smijeru vrtnje kardan ne moze prenositi snagu, dok kardan s kvacilom moze prenositi snagu u svakom smijeru vrtnje, samo kod odredjenog opterecenja proklize...

Kriket radi na principu rucke za gedore (nasadne kljuceve) i u jednom smijeru hvata, dok u drugom smijeru ne...
Zbog karakteristicnog zvuka pri proklizavanju radi kao cvrcak (Eng. cricket) pa je tako dobio i ime.
Takvi kardani se koriste sa strojevima koji su teski za zavrtiti, a ujedno i teski i za zaustaviti (silokombajn, vece rotokosilice) jer bi bez tog sklopa lamela kardana trpila ogromna opterecenja pri svladavanju tolike sile inercije. Takodjer kad se na nizbrdici radi s takvim teskim strojem s obicnim kardanom, moze vas inercija stroja pogurati nizbrdo i moze doci do gadne stete...


Na koju stranu se kriket, okrece nemam pojma, ali se kvacilo okrece do traktora, jer da se cijev kardana pri opterecenjima ne uvija nego samo kvacilo proklize.

Dupli zglob se takodjer stavlja do traktora, jer kad se skrece s takvim kardanom, potrebno mu je da se vise moze savinuti na tocki okretanja.

A sto se kriketa tice, mislim da je MOZDA i svejedno, jer se pri proklizavanju doticnog ne dogadjaju nikakve velike sile i naprezanja...
 
R

Ratarko

Guest
Eee Bobo , kriket kažeš , haha , pa kaži bre skakavac da te ceo svet razume :lol:

U mojem slučaju na slici kardan ne bi radio da je okrenut drugačije .
Kada sa tim kardanom radim normalno na traktoru odozada onda ga okrečem drugačije ( što je na slikama naprijed stavljam nazad ) .

U međuvremenu sam kupio novi kardan i potarupirao još jedan prostor za lagerovanje repe kao i 3.5 km poljskog puta . Ovaj novi katdan nema ništa na sebi , znači ne može nigdje ništa proklizati , može se samo polomiti 8) .
 
R

robert

Guest
he, :wink: pa zar ti toliki traktor treba za to malo tarupa?ja bi to s rusom vuko....kad ti 'os kojekave mf-ove.....eto ti.. :lol:
 
R

Ratarko

Guest
robert kaže:
he, :wink: pa zar ti toliki traktor treba za to malo tarupa?ja bi to s rusom vuko....kad ti 'os kojekave mf-ove.....eto ti.. :lol:

IMT 539 sa tim tarupom radi kao zvrk 8)
 
B

Bobo

Guest
Sad sam razmislio, i tako je... Ne bi radio kako god ga okrenes, nego bi samo preskakao u praznom hodu kad bi bio okrenut na drugi nacin.

Kad sjedis u traktoru, na koju stranu se prednji kardan okrece? U smijeru sata ili obrnuto? prvo to moram saznati, a dalje je lako.



Skakavac?!? WTF, Kriket je medjunarodni naziv za tu tehnoloski vrlo naprednu napravu u proizvodnji kardana i opreme za iste. ;) 8)
 
R

Ratarko

Guest
Okreče se u smijeru kazaljke na zidu , sada ti je več lakše , jel :lol:

Prednji kardan se vrti kontra od zadnjeg .
 
B

Bobo

Guest
E, tek sam sad zbunjen...

Ako sjedis u traktoru i gledas prema naprijed, prednji kardan se okrece kao kazaljka sata, a zadnji se vrti suprotno od prednjeg kardana.

Ako je tako, onda meni tu nesto ne stima... Moram biti sumnjicav, jer sam takav...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
u ovo je super samo meni bi trebalo 2-3 komada za moj travnjak
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Ratarko kaže:
Eee Bobo , kriket kažeš , haha , pa kaži bre skakavac da te ceo svet razume :lol:

U mojem slučaju na slici kardan ne bi radio da je okrenut drugačije .
Kada sa tim kardanom radim normalno na traktoru odozada onda ga okrečem drugačije ( što je na slikama naprijed stavljam nazad ) .

U međuvremenu sam kupio novi kardan i potarupirao još jedan prostor za lagerovanje repe kao i 3.5 km poljskog puta . Ovaj novi katdan nema ništa na sebi , znači ne može nigdje ništa proklizati , može se samo polomiti 8) .

Milsim dati se kardan previse lomi.
 
R

Ratarko

Guest
suljos kaže:
Ratarko kaže:
Eee Bobo , kriket kažeš , haha , pa kaži bre skakavac da te ceo svet razume :lol:

U mojem slučaju na slici kardan ne bi radio da je okrenut drugačije .
Kada sa tim kardanom radim normalno na traktoru odozada onda ga okrečem drugačije ( što je na slikama naprijed stavljam nazad ) .

U međuvremenu sam kupio novi kardan i potarupirao još jedan prostor za lagerovanje repe kao i 3.5 km poljskog puta . Ovaj novi katdan nema ništa na sebi , znači ne može nigdje ništa proklizati , može se samo polomiti 8) .

Milsim dati se kardan previse lomi.

Misliš da je kut prevelik ?
Pa može biti , kažem taj sam kardan slomio jučer , sada imam novi ali kut opet ostaje isti jer se tu ne može ništa napraviti . Mogu jedino kupiti kardan sa duplim zglobom :?
 

Najnoviji postovi

Na vrh