• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tehničke upute poljoprivrednih strojeva

marijan1304

Novi član
Tu od
12 Stu 2017
Poruka
4
dobro veče svima prije svega hvala na prijemu ugrupu bavim se mehanikom hidraulikom sve me interesira volim dati savjet ako ga znam sa sigurnošču a usput i pitat ako me nešta interesira
 

NoNameBoy

Član
Tu od
21 Ožu 2013
Poruka
59
Pozdrav svima,

dali možda netko ima upute za mio standard 250 kopaćicu
ili bilo kakve kataloge i sl.

hvala
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Volio bih čuti komentare na ovaj dijagram snage i okretnog momenta sa svih mogućih aspekata.
Na kojim okretajima ga je najpovoljnije koristiti? Povlači li za sobom ovako nagli pad momentne krivulje čestu upotrebu mjenjača?



Ispričavam se ako sam u krivoj temi i molim moderatore da prebace u odgovarajuću.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,395
Krivulje snage i momenta

Krivulja momenta nije dobro nacrtana prema krivulji snage, pogotovo iza 2600 o/min.
Osim toga, motor s takvom momentnom krivuljom daje najviše 30, a ne 36kW.
A ni krivulja snage nije točna.

Ukratko, marketinški nacrtane krivulje, za katalog

Taj motor ima dobar moment od ler gasa (rekel si da je oko 1000 o/min).
I nema baš tak veliki pad, kak je prikazan (jer nije prikazano stvarno, već relativno mjerilo).

Sudeći prema krivulji momenta (za koju velim da nije dobro nacrtana), najekonomičnije područje je negdje od 1200...2000 o/min. Kad trebaš tjerati (teške) priključke preko kardana, motor vrtiš tam gdje daje 540 o/min na kardanu...

Ak te zanima točnija krivulja momenta, mogu ti ju nacrtati.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala na ponudi. :drink: Ako ova iz prijašnjeg posta (dijagram sa stranica proizvođača motora) nije dobro nacrtana, onda je vjerojatnije točnija u prospektu.
U prospektu za traktor izgleda ovako.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,395
Da, ovaj drugi graf ima puno više smisla.
Rekoh ti, 1200...2000 o/min, ak ne trebaš kardan i ne žuri ti se.
Ak pak trebaš, puna snaga je na 2600 o/ min :biggrin:
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Upravo kako je kolega odgovorio,ovisno i vrsti posla i potrebama,za to malo snage ici forsirati preko 2 tisuce je bezsmisleno.
Za nesto lagano koristim 1200 a za nesto tesko 1800-2000 preko eventualno ako trebam obrtaje kardana i snagu na samom kardanu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala kolege. :drink:
Preko 2000 jedino u transportu ako mi se baš jako žuri (do 2200), inače oko 1500. U oranju oko 1800, frezanju 1600 (lagana freza AT-20 150 cm), malčiranje na 1900 (540E).
Za sve ostako uglavnom 1400 - 1500.

@Zeljko81Bj,
imaš li i ti takvog Goldonija?
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Nemam Goldonija ali ti je to tu negdje za sve vrste dizel motora nisko-obrtajni sirovi motori tako da nebitno je koji je traktor ili bilo sta drugo sto pogoni isti.
U ostalom osloni se na osjećaj,na uho pre svega i posmatraj kako je njemu lakse a i tebi za natočiti.
Dijagrami nemaju bas puno veze sa stvarnim stanjem snage momenta i potrošnje jer se odnose na novi motor.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,395
Iwanho, na kojoj brzini motora se kardan vrti 540?
Nema potrebe motor daviti preniskom brzinom vrtnje. Ako vrtiš motor blizu nazivnog momenta, ona nemaš puno rezerve i radiš u neelastičnom području, vjerojatno i u (pre)visokoj brzini. Osim toga, često je motor više opterećen na nižoj brzini nego na višoj, a slabije je podmazivanje, hlađenje itd, veće su vibracije itd. I kaj je najgore, motor na nižoj brzini vrtnje skuplja više čađe nego na punom gasu.
Bar tebi nije problem odabrati pravu između 16 brzina. Naši stari traktori, s malo brzina, su prisiljeni raditi u širokom rasponu brzina vrtnje motora.
Ak se većina motora vrti oko 2200, a tvoj 2600, znači oko 20% brže, onda i sve drugo radiš s 20% većom brzinom vrtnje nego bi s nekim "običnim" traktorom.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kardan na 540E vrti pri 1900 okretaja motora i kod tih okretaja ima oko 40 KS i oko 135 Nm momenta (prema dijagramu). Još ga nisam isprobal na ful 540 pri otprilike 2500 okretaja. Ne osjećam poteškoće kod malčiranja, osim ako na neravnom zahvati zemlju. Jednom sam malčiral izrazito gustu travu koja vjerojatno nije bila košena barem dvije godine i tam su mi proklizali remeni pa sam malo odigel malčer i prvo pobral samo vrhove.

P.S.
Osim Regenta, svi ostali priključki koje imam su podkapacitirani za taj traktor.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,395
To samo znači da imaš jedan cilindar previše :)

Niš mu nebu ak ga vrtiš na 2500.
Svojevremeno sam bral kukuruz na 540E (pri ~1550 o/min) pa kad sam došel na cestu i stisnul gas, par minuta su išle "krpe" čađe iz auspuha. Kad sam pak bral pri 1900...2000 o/min, te pojave nije bilo. Moj je zaključak da se motor mora vrtjeti a ne s ga se davi. Kad vlačim ili tanjura, motor se vrti oko 2400 (nazivna brzina vrtnje je inače 2200), jer mi fali brzina, a pod plugom 1800...2000 o/min.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Znam da mu niš nebu. Samo bu pocical malo više goriva i malo jače brundal.
Za sad (600 rh) mi se crni dim ne pojavljuje. Ili ide normalo, ine slabije prima gas pa ga šaltam u nižu.

Ti si svojeg uspjel natjerati ~10% iznad nominale. Ja nisam uspjel na više od 2700 okretaja s praznim traktorom (~4%). Vjerojatno su bosch pumpe tak podešene (svaki cilindar ima svoju). Prosječna potrošnja na zadnjih 500 rh je 1,96 l/rh. Nekak mi se čini (kod malčiranja) da radni sati idu malo brže od vremenskih.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,395
Na mojem je raspušten gas i dignuta je količina goriva na punoj brzini, i zato se vrti više od nazivne za taj tip traktora.
To je napravljeno na probnom stolu radi dodavanja prednjeg pogona.
Bez tereta bi se trebal vrtiti do 2550 o/min.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mislim da je kod traktora 45 ili 50 min - 1 rs.

Kaj i oni imaju školski sat. :icon_scratch::(rofl): Znači nakon svakog rh imamo 10-15 min za pivce. :icon_super:
Znam da oni s mehaničkim prijenosom (sajlom) do vure ovise o broju okretaja motora. Kod određenog broja okretaja broje rh 1 za vremenski 1, na nižim sporije, a na višim okretajima brže od vremenskog sata.
Za novije, koji dobivaju impulse od alternatora, ne znam kak je riješeno.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Da se i ja malo umešam.
Ovi diagrami motora, pa tako i podatci po nekad mi se čini, da jih neko napiše, samo da se zapuni praznina na papiru. Tražiš na netu podatke za kevi motor, pronađeš 3 il 4 različte. Ponekvi davadu podatke snage, max snaga, snaga po ovon standardu il onome, ponekvi neto snagu(znači sa opremo motora, koja se namijesti sva nanjega). Vide se sa ovih diagrama, kako se razlikuju, koje prikeljijo Ivanhu. Kao bi ko na pamet vukao crte.
Siejtim se, kak obilo, kad sam ja na netu tražijo podatke oko motora Hurlimana H 481XF. Pronašao sve od snage 71 do 81ks.
Ak ti vuče traktor malčer na 540E, onda slobodne volje može i frezo, koja se još lakše vuče.
Nije mi ni jasno, kakva prava je razlika između navora i snage. Kakve mogučnosti ima motor on po meni onda treba napraviti u območju največeg navora, tak onema potrebe terati motor onda na punom gasu. Posao napravi moment motora koliko ja znam. Kod mene sa prijateljem, koj ima Štore traktor 404, prikačili smo moj malčer, pa pitao me kolega kakve okrataje mu treba da mu da. PA kazao sam mu,da gdje mu navor i okretaji 540. Izabrali smo 1800. NAkon jako velike uzbrdice, malčiranja gore dole, trave velike 10 do 15 cm rijedke, on izbaci vodo. Onda pričamo to jednome mehaniku drugome kolegu, koj kaazo,da trebali bi to mi raditi na punome gasu, da se prav hladi. A tad prešli bi območje 540 na vratilu. Jer tamo jih ima 620 mi se čini. Možda bi trebali najbolje na 2000, jer mu tamo najbližje je 540 na vratilu, al đabe, ak malčera ne možeš vuči ni, ak maglo meša. Nije mi bilo niš jasno. Dal zaista ovi traktori nemaju veče snage, il jednostavno to je presilovani motor sa zašopanim kanalima hlađenja il što...Jer sijetim se Zetora 52 ,koj radijo sa njim bez problema u svim uvijetima, samo trebao je imati očiščeni hladnjak u nulo.
Impulzi od alternatora isto tako brže idu, kad su veči okretaji po meni, kao se i sajla brže vrti...:icon_scratch:Onda izgleda nema razlike. A kako ima napraveno Goldoni nemam pojma. Sad sam več kod drugih problemova. Uskoro diplomirao oko prednjih blatobrana. A što je najvažnije i najgore i nije predmet teme- umrla majka.Sutra je pokop.:icon_cry:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Moja iskrena sučut (moje sožalje) tebi i tvojoj porodici. :icon_cry:
Znam da jako žalujete za majkom, ali s obzirom na njezinu tešku i dugotrajnu bolest, možda je bolje da je Bog pozval k sebi nego da dalje trpi velike bolove.

Kad završiš s blatobranima, ako ti nije problem, veselil bi me slikovni prikaz dela s tvojim komentarima. Upravo onako lijepo kak ti to znaš prikazati i pojasniti. :icon_thumright:

Možda i ja dobim volju da ih kupim i ugradim.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Pravo si kazao.
Stavit ču naravno izrada blatobrana utemo Goldoni, nešto se na kraju i debatiralo oko njih. Prati temo. A inače jesu završeni osim čekadu bojenje. Posli za nekvo vreme zastali, znaš. A da ti na brzino kažem: NEČEŠ jih nikad raditi kad pročitaš viruj. Pozdrav do tada kolega.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Za blatobrane smo nekaj diskutirali, ali ne na ovom forumu. Onaj drugi forum više ne posjećujem jer samo taj forum za logiranje traži neka odobrenja na engleskom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh